Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Bigasporlu İsmail Kulet Milli Takım Yolunda      Organlarıyla 5 Kişiye Umut Oldu      Ziraat Odası Gündemi Değerlendirdi      Çanakkale Barosu 2018 Troia Yılı ve Çanakkale’yi Tanıttı      Biga TSO’ya Akreditasyon Sistemi Geliştirme Ziyareti Yapıldı      Yenice’de Öğretmen Olmak      OPET Tarihe Sahip Çıkmaya Devam Ediyor      Ak Parti Biga Gençlik Kolları Başkanlığa Engin Tanrıkulu Seçildi      Çocuklar, Haklarını Garantiye Aldı      Adaspor Yönetimi Teşekkür Ziyaretlerinde      Dikkatsizlik Kaza Getirdi      BİSİAD 21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesine Katıldı      Çanakkale Barosu Çocuklara Haklarını Anlattı      ÇTSO UR-GE Proje Ekibi UR-GE 4. Kümelenme Konferansına Katıldı      Çocuklara Armağanlar Verdiler      ÇOMÜ 1. Proje Pazarı Hazırlık Toplantısı Yapıldı      Senede Bir Gün      Biga Emniyet Müdürlüğünden Sıkı Denetim      3 Boyutlu Tasarım Odaklı Uygulama Eğitimi      Biga TSO, Ekonomi Bakanlığı Destekleri Eğitimine Katıldı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
YAZARLAR Ali Galip Akyıldırım
12
14
16
18
02/11/2017 09:35
Sistem Başarısızsa Öğretmen Ne Yapsın?

Milli Eğitim Bakanlığınca 12 ilde pilot uygulaması başlatılan öğretmen performans değerlendirme sistemiyle, öğretmenlerin görevindeki gayreti, verimliliği, başarısı, bilgi ve beceri düzeyinin belirlenerek gerekli eğitim ihtiyacının tespiti ve buna yönelik tedbirlerin alınması hedefleniyor.

Öğretmen Strateji Belgesi’nde yer alan öğrenci, veli, meslektaş ve yöneticinin öğretmene not vermesinden oluşacak performans sistemi, 12 ilde pilot olarak uygulanmaya başlıyor.

 Öğretmenler için performans değerlendirme sisteminin oluşturulması ve 4 yılda bir ‘yeterlilikler’ sınavına alınmasının öngörüldüğü belgeye göre, her iki uygulama da 2018 sonuna kadar hayata geçecek.

MEB, 12 ilin valiliğine gönderdiği yazıda pilot uygulamanın Ankara, Antalya, Balıkesir, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Mardin, Samsun ve Trabzon’da yaşama geçeceği daha sonra tüm illerde uygulanacağı belirtildi.

Bu sistemde öğretmen, gelişimi ve mesleki yeterliliği açısından puanlanacak.

Okul müdürü, meslektaş, öğrenci ve veli öğretmene “not” verecek. Bu sonuçlar da öğretmenin kariyer basamaklarında, terfi, hizmet puanının hesaplanmasında, yurtdışı görevlendirme gibi alanlarda kriter olarak kullanılacak

Pilot illerde hayata geçirilerek uygulamaya göre, öğretmende dikkate alınacak bazı yeterlilikler şöyle:

“Öğrencilere değer verme, anlama ve saygı gösterme, başaracağına inanma, öğrencinin ilgi ve ihtiyaçları ile kişisel gelişim özelliklerini bilme, öğrenciye rehberlik yapma, ulusal ve evrensel değerlere önem verme, öz değerlendirme yapabilme, kişisel gelişimini sağlama, okulun geliştirilmesine katkı yapma, dersi planlama ve materyal hazırlama, öğrenme ortamı oluşturma, ders dışı etkinlikler, zaman yönetimi, okul-aile- toplum ilişkileri…”

Ben 35 yıllık bir eğitimci olarak uygulanmakta olan bu sistemin doğru ve sağlıklı olduğuna inanmıyorum.

Bu sistem daha çok demokrasiyi özümsemiş, demokrasinin tam anlamıyla yerleştiği ve yaşandığı ülkelerde yararlı olacağına inanıyorum.

Bizim ülkemiz de sağ göz sol göze düşman gibi baktığı sürece bu sistem sadece eğitimde kaliteyi değil öğretmenlerin geleceğini de, öğrencilerin geleceğini de olumsuz şekilde etkileyecektir. Bunun yaratacağı tahribatlar yıllarca giderilemeyecektir.

Ben, şu anda okullarda yansız, tarafsız yöneticiler olduğuna inanmıyorum.Çünkü okul müdürleri liyakat ile değil mülakat ile atanmışlardır. Liyakati olmayan bir yönetici hangi kriterlerle öğretmenini değerlendirebilir?

Bu uygulamanın yaşatacağı en önemli sorunda okulda ki çalışma ortamını, öğretmenlerin dayanışmasını doğrudan etkileyecektir.

Öğretmenler “müdürün adamı veya adamı olmayanlar” şeklinde tanımlanacaklardır.

Öğretmenler çocuklarının geçimi için, işini kaybetmemek için okul müdürlerine gözü kapalı itaat etme durumunda kalacaklardır.

Diğer taraftan da öğrencilerin öğretmenlerini değerlendirmesi öğretmeni tamamen itibarsız bir duruma düşürecektir. Öğretmenin ders anlatma teknik ve yöntemini bilmeyen öğrenciler öğretmeni nasıl değerlendirebilirler?

Bu sistem de öğretmenler öğrencinin de velisinin de karşısında her gün eziklik hissedecektir. Özgür iradeli olmayan öğretmenler doğal olarak “fikri hür, irfanı hür nesiller” yetiştiremeyeceklerdir.

Unutulmamalıdır ki, insanların ruh hali denizlerde ki “gel-git” olayı gibidir. Bazen yükselir bazen alçalır. Yükseldiğin de performans tavan yapar, düştüğünde taban yapar.

Öğretmenin içinde bulunduğu şartları bilmeden onu değerlendirmek insan hakları bakımından da doğru değildir.

Öğretmenlerde tek bir şeye dikkat etmek gerekmektedir.

 Eğer bir öğretmen de tükenmişlik duygusu varsa, fiziksel ve ruhsal olarak bunu yansıtıyorsa o öğretmen mutlaka okul ortamından uzaklaştırılmalıdır.

Öncelikli işimiz öğretmenin performansı değil sistemin anlaşılır ve uygulanabilir bir şekle getirilmesi gerekmektedir.

Laik ve demokratik eğitim anlayışı eğitim sistemimizin vaz geçilmezi olmalıdır.

Ali Galip AKYILDIRIM

Önceki Yazılar :

  Yorumlar

1 ahmet güran 02/11/2017 13:09
Yazınızda,okul müdürlerinin,liyakat ile değil mülâkat ile
atandığını betimlemişsiniz..
Mülâkatın yanına bir de ’’sadakat’’eklemesini de ben yapayım..
Nereden çıktı derseniz?.
İstifa(!)eden belediye başkanlarından..


  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Yenice’de Öğretmen Olmak
Alaattin Akçal
Çanakkale Köylüleri Diken Üzerinde
Buse Duman
Küçücük Ruhlara Kocaman Duygular...
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Sizde Bizim !
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var ki? (15)
Feyhan Karakaş
Biga’nın Kanayan Yarası
Gizem Emre
Ateşte Açan Güldük, Çanakkale’de Öldük
Fatih Özdemir
Doğrusu “Yal-nız-lık” Mı?
Kadir Atay
Müneccim Olmaya Gerek Yok
Murat Gülcen
İyinin Ve Kötünün Ötesinde Sanat
Osman Öztürk
GENDž
Ogün Doğan
Tahminler Şaştı
Ozancan Polat
Farkındalık
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Saim Tunçman
Dedikoducu Bigalı Denyo*
Can Hastanesi Köşesi
LENFÖDEM Tanı ve Tedavisi
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0