Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Biga TSO Belgelendirme Gözetiminden Başarıyla Geçti      Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu Biga’da Toplandı      Amatör Lig’lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları      Yolindi Köyü Yolu Trafiğe Kapatıldı      Gümüşçayspor Liderliği Sevdi      Karabiga Belediyesine TBB’den Vidanjör Desteği      Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası İlçe Finalistleri Ödüllendirildi      Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak (17)      Ceylan: Sözleşmeli Sistem Ücretli Kölelik      Ç.Dardanel Adaspor’u Üzdü      Bigaspor Çerkezköy’ü Geçemedi       Kaymakam Köprülülü Hamdi Bey’e Anma Töreni Düzenlendi      Biga Amatör ve Sportif Balıkçılık Derneği Biga’da Açıldı      Modifiyeli Araç Tutkunları Biga’da Toplandı      Çanakkale Yapısı İtibarıyla Özgürdür, Özgür Kalacak      Balıklıçeşme Ortaokulu Hentbol Takımı İl Birincisi      SGK ve İŞKUR’ dan Biga TSO’ da Teşvikler Semineri      Beyhan Varsa, Lezzet Var      Biga’da İsmail Işık Coşkusu Salona Sığmadı      ÇTSO Komite Başkanları Aylık Toplantısı Gerçekleştirildi     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Başkanlarımızla Gündeme Dair
07 Şubat 2018 Çarşamba 12:00
12
14
16
18


Çarşamba Postası Gazetesi olarak başkanlarımızla röportajlarımıza başlayacağımızı daha önce duyurmuştuk.

Röportajlarımıza başlarken ilk durağımız Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur oldu.

İbrahim beyi makamında ziyaret ettik ve bizi hoş sohbetiyle misafir etti.

Öncelikle İbrahim Mutur’a merhaba diyerek, seçildiği yeni dönemde de hayırlı olsun dileklerimizi iletmek istiyoruz, bize vaktini ayırdığı içinde ayrıca teşekkür ediyoruz.

“Hoş geldiniz, şunu belirtmek isterim ki bana kendimi anlatma fırsatı verdiğiniz ve hayırlı olsun dilekleriniz için çok teşekkür ederim.”

İbrahim bey,  yeni döneminiz hakkında konuşmaya başlamadan önce eski döneminizden bize biraz bahseder misiniz?

“Bizler 2014 yılı Şubat ayında, layik görülerek bu göreve geldik. Biga Esnaf ve Sanatkar Odası bölgede ki en büyük odalardan biri hatta öyle ki üye bakımında Türkiye’de ilk 10’da yer alıyor. Şuan da 1680 üyesi mevcut. Biz bu makamda öncelikli olarak insanları ayağına getiren değil, insanların ayağına giden bir bilinçle hareket etmeyi kendimize şart biliriz. Biz burada Kamu ve Kuruluşlarla insanlar arasında köprü olmaya çalışıyoruz, çalıştık. İşlemleri kolaylaştırmak ve hızlandırmak konusunda esnafımızın yanında olduk, oluyoruz. Ayrıca hepimizin ortak sevdası Biga’mıza katkı sağlamak için ucundan tutmamız gereken şeyler oldu, olmaya devam edecek elimizden geldiğince bunu yapmaya çalışıyoruz.

4 senedir çeşitli meslek guruplarına yönelik fuar ve gezilerimiz oldu. Bunun dışında sadece mesleki değil bize katılan esnaflarımızın sosyalleşmesini sağlamak amacıyla kültürel gezilerimiz de oldu.”

 Yeni dönemde esnafa kredi ve yardımlardan bahseder misiniz?

“Bizim esnafa olan yardımımız onları mesleklerine uygun fuarlara götürmekle oluyor. Kredi konusuna gelirsek biz maalesef kredi veremiyoruz ama devletin vereceği kredilerde esnafımıza yardımcı olup işlemleri hızlandırıp onlara yol göstermeye çalışıyoruz.”

Biga’nın her geçen gün daha da geliştiğini biliyoruz. Esnafımızın buradaki rolünden biraz bahseder misiniz?

“Biga Çanakkale’nin en büyük ilçesi ve sancak beyliği yapmış bir yer. Esnaf teşkilatı geçmişten beri burada çok güçlü durumda. Geçmişte dernek çatısı altında toplanıp daha sonra oda şekline getirilmiş ve mesleki olarak odalar ayrılmıştır. Bizde burada karma odayız, meslek gruplarımızın dışında kalan esnafımız bizde üye. Biga’mızın esnafı diğer yerlerden farklıdır, Çanakkale’de nereye giderseniz gidin, bizim esnafımızın güler yüzünü, yardımseverliğini, dürüstlüğünü, hizmet kalitesini bulamazsınız. Öyle ki farklarının da Çanakkale’de yapılmakta olan Esnaflık Yarışmasında 3 sene üst üste Biga’dan birinci çıkması ile de tescillendiğini düşünüyorum. Bizim ve yönetim kurulumuzunda ayrıca gururudur, 2015-2016-2017 birincileri Biga Esnaf Odamıza kayıtlıdır. Bu konuda hiç mütevazi olamayacağım. Bununda sebebinin çok eski zamanlardan gelen esnaflık tecrübesi olduğuna inanıyorum ben. Sonuçta Selçuklu döneminde başlayan, Osmanlı döneminde olgunlaşan ve Cumhuriyet döneminde oturan bir teşkilatlanmadan bahsediyoruz. Ahilik Teşkilatı’nın da ayrıca çok büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Esnafımızın önce kendi iş yerine çeki düzen vermesi, ilgilenmesi, geliştirmeye yönelik hareket etmesi gelişen Biga’mızda tabi ki çok büyük etki sağlayacaktır. Sonuçta Biga gelişim konusunda iline kafa tutan bir ilçe. Herkes kendi mesleğine sahip çıkarak, insani değerleri doğrultusunda müşteri memnuniyetine dikkat ederek hareket ettiği takdirde daha da gelişeceğimizi düşünüyorum.”

Alışveriş günleri hakkında siz ve esnafınızın görüşleri nelerdir?

“Bu sene Biga Belediyesi himayesinde 3.sünü gerçekleştirdiğimiz  “Alışveriş Günleri”nde bizde odamız ve diğer odalarımız ile birlikte üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. Alışveriş Günleri’nde bizim ve diğer emek veren herkesin tek bir gayesi vardır, her geçen gün büyüyen ve gelişen Biga’mızda burada ve yakın çevrelerde daha geniş bir alanda Biga’yı cazibe merkezi haline getirmek. Biz aldığımız verimden gayet memnunuz. Zaman zaman çevreden şöyle sorular geliyor “Biga’da fazla mı etkinlik oluyor?” hayır bilakis daha da fazla olması gerektiğine inanıyorum. Çünkü ne kadar çok etkinlik olursa Biga’mızda, bu bir o kadar esnafımıza yansıyacaktır. Mutlaka çeşitli meslek gruplarımıza pay düşecektir, bizde oda olarak bu yüzden elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. “

Protokol ve Diğer odalarla aranız nasıl, birbirinizi destekliyor musunuz? Hangi açılardan?

“Az önce ki soruda bahsettiğim üzere esnafımız ve kamu kurum, kuruluşlar ile arada ki köprüyü sağlamak zaten başlıca görevimiz. Arada köprü görevi yapabilmeniz içinde ilişkilerinizin güçlü olması gerekiyor bu yüzden biz Bigamıza daha faydalı olabilmek adına sürekli diğer odalarımızla da oturup fikir alışverişinde bulunuyoruz. Görev paylaşımı yapıyoruz, yardımlaşıyoruz. Takvimimiz var ve her ay bir etkinlik olması amacıyla diğer odalarımızla etkinlikleri paylaşıyoruz. Her yerde beraber olmaya çalışıyoruz, böyle yaparak da herkese daha faydalı olabileceğimizi düşünüyoruz.”

Buradan halkımıza ve esnafımıza neler söylemek istersiniz?

“Öncelikle odamızda kayıtlı olan üyelerimize az önce söylediğim tekrarlayarak sizin aracılığınızla teşekkür ediyorum ben ve görev arkadaşlarım adına. Sonrasında halkımıza şunu söylemek istiyorum, biz kanunlarla yürütüldüğümüz için maddi olarak destek veremesek de her zaman manevi olarak yanlarında olmaya çalışıyoruz, Bigamız çok güzel bir şehir ve herkesin burada birbirine destek vermesi bizim için çok önemli. Herkes buranın keyfini çıkarsın, hayırlı işler ve iyi günler diliyorum.”

Son olarak yaptığınız ve yapmayı planladığınız şeylerden kısaca bahseder misiniz?

“Biz zaten odamızın gerektirdiği her türlü görevi çok sıkı şekilde takip ederek, gereğini yaparak görev arkadaşlarım ile birlikte yürütüyoruz, onun dışında Biga Belediyesi’nin yürütmüş olduğu Alışveriş Günleri’ne her türlü desteği verdik, vermeye devam edeceğiz. Ben bu konuda çok hassasım, Biga’nın cazibe merkezi haline gelmesi yolunda herkesin taşın altına elini koyması gerektiğine inanıyorum. Az önce de bahsettiğim üzere bizim için üyelerimizin sosyalleşmesi çok önemli bu hususta kültürel ve sosyal faaliyetlerimizi yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Örnek verecek olursam Şehitlik turunun çok önemli olduğunu düşünüyorum, Çanakkale Yarım Adası’nda yaşayan hiçbir insanın burayı görmeden yaşamasını doğru bulmuyorum. Ecdadımızın buralara nasıl geldiği, uğrunda neler yatığını görülmesi gerektiğine inanıyorum. Bunun dışında mesleki fuar ve gezilere devam edeceğiz. Ayrıca Ahilik Haftası doğrultusunda bu sene ilkini yaptığımız programın devam etmesi gerektiği yönünde ve  Ahilik düşünce tarzının her vatandaşımıza aşılanması gerekli olduğunu düşünüyorum. Bunun dışında berber ve kuaför arkadaşlarımızla başlattığımız “Tarağı Makası Bırak” adlı faaliyetle ilgili bir gece düzenlemiştik, çok da güzel olmuştu, keyifliydi. Yani bu tarz etkinliklerle aynı meslek grubundan arkadaşlar daha samimi bir ortamda kaynaşıp, fikir alışverişinde bulunuyorlar. Önümüzde ki günlerde de Bursa’da bir fuarımız var ilgili meslek grubundan arkadaşlarla hep beraber orada bulunacağız. Bu etkinlikleri çok önemsiyoruz gerçekten önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu ve benzeri faaliyetlerle yolumuza devam edeceğiz.

Şuan asıl hedefimiz yönetim kurulu olarak; bizden önceki yönetimlerimiz sağ olsunlar odamıza güzel bir bina kazandırmışlar tamamen odamıza ait, bizde kendi dönemimizde odamıza yeni bir bina kazandırmayı hedefliyoruz. “

Son olarak İbrahim Mutur şu cümleleri kurdu:

“Bana vakit ayırdığınız ve kendimi ifade etme fırsatı verdiğiniz için tekrar teşekkür ederim, keyifli bir sohbet oldu, Biga Çarşamba Postası Gazetesine başarılar dilerim.”

Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur ile röportajımız burada son buluyor. Kendisine teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz. Bu hoş sohbetten umarım sizde memnun kalmışsınızdır, başkanlarımızla röportaj serimize devam edeceğiz.

Beklemede kalın, güzel kalın, bizimle kalın…

 


  Yorumlar

1 biga 07/02/2018 16:22
2014 ŞUBATTA LAİK GÖRÜLEREK GÖREVE Mİ GELMİŞ ? NE GÜZEL. İYİ Kİ ŞERİATÇI GÖRÜLMEMİŞ. YOKSA GÖREVE GELEMEZMİŞ. LAİK DEĞİL KARDEŞİM LAYIK, LAYIK. GÜYA GAZETECİLİK YAPIYORSUNUZ. BİRAZ TÜRKÇE’YE DİKKAT EDİN YA. AYRICA AZ ÖNCE Kİ DEĞİL. AZ ÖNCEKİ. ORADAKİ ’Kİ’ BİRLEŞİK YAZILIR.


  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Yine Biga Çarşamba Postası Yine Bir İlk
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Mehmet Tınaz
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Suat Sayı
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Yılmaz Adalı
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Nejdet Irak
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zeki Kama
    »    
Her Hafta Bir Başkan Karan” Galatasaray Bizim Sevdamızdır”
    »    
Karataş” Karabiga Yaz Sezonuna Hazır”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Şadan Doğan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zekai Baş
    »    
Durak: “Başkanlığı Bırakıyorum, Bigaspor’u Asla”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Emin Aktaş
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Mehmet Sokullu
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Başkan ile Gündeme Dair
    »    
Başkan İle Gündeme Dair
    »    
Başkan İle A’dan Z’ye
    »    
Görgülüarslan Biga’da ki İlk Yılını Değerlendirdi
    »    
Adnan Pastırmacı İle Gündeme Dair
    »    
Karabiga Belediye Başkanı İle Gündeme Dair
    »    
Yılın Röportajı
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
İmam Hatip Okullarını Kutsallaştırmayın
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(16)
Kadir Atay
Ben Anlayamadım...
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0