Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Seri İlanlar Muhtarlarımız Kadınlarımız İletişim
SON DAKİKA : Çan’daki Kurs Öğrencileri ODTÜ’de      Özgür Ceylan’dan Biga TSO’ya Ziyaret      Halkın Sabrını Test Etmeyin!      Başkan Uygun, Çocukları Sevindirdi       Allah’a Yönelin! Sulh ve Sükun nedir?      Amatör Lig’ lerde Müsabaka Sonuçları Ve Puan Durumları       Biga’da İkili Eğitime Geçildi      Vergi Dairesi Müdürlüğü’nden Başkan Erdoğan’a Ziyaret      Anadolu Yıldızlar’da Biga Farkı      Başkan Erdoğan’dan Müjde       Kadına Yönelik Şiddet Eğitimi Verildi      Biga Takımları Başarılı      Biga Kitap Festivali Başladı      Başkan Erdoğan, Millet Kütüphanesi’ni Gezdi      Alkollü Firari Polisten Kaçamadı      Yenilenecek Okulda Veda Fotoğrafı      CHP’den Ziyaretler      Gerlengeç Köyüne Fidanlar Geldi      Ardında Bıraktığı Şiirler Sergi Oluyor      Kuru Yük Gemisinin Kazan Dairesinde Yangın Çıktı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ile Gündeme Dair
06 Aralık 2019 Cuma 14:00
12
14
16
18


Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ile gazetemiz Çarşamba Postasını ziyaretinde Biga gündemine dair kısa bir röportaj gerçekleştirdik. Her açıklamasında her konu hakkında her zaman sorular sorabileceğimizi belirten Başkan Erdoğan tüm sorularımızı samimiyetle yanıtladı.

 

Belediye Başkanı Olmak Hayatınızda Neleri Değiştirdi?

‘’ Seçim Odaklı Hizmet Anlayışımız Olursa Sonuçları Ağır Olur ‘’

Belediye Başkanlığı çok kutsal bir görev. Daha önce 25 yıllık bir iş hayatım oldu. Sorumluluğumuzun artması ve daha önceki sorumluluklarımızın değişmesi durumu oldu. Aile düzenimiz ile ilgili sorun yaşamadık çünkü bizim kendi işimizde de mesai kavramı yoktu, sabah erken saatlerde işimize giderdik akşamları da kaçta biteceği belli olmazdı. Görev ile alakalı sadece sorumluluklarımız değişti, önceden ailemizin ve çalışanlarımızın sorumlulukları üzerimizdeydi şimdi ise Biga’da yaşayan 55 bin vatandaşımızın tüm sorumluluğunu üzerimizde. Seçimlerden önce de dediğimiz gibi biz Biga’daki hemşerilerimizin hizmetkârıyız, tüm vatandaşlarımız Belediye ile alaka 24 saat bize ulaşabilir. Biz gelecek 5 yıl sonraki seçimi düşünerek ‘’tekrar ben bu koltukta oturayım, benden başkası oturmasın’’ diye düşünmedik, seçim odaklı hizmet anlayışımız olursa sonuçları ağır olur, daha önceki dönemlerde yaşandı.

Biz 5 yıllık yönetim emanetine talip olduk, halkımızın teveccüğü ile bu emanet bize verildi. Biz de görev süremizin içerisinde üzerimize düşen görevi en güzel şekilde nasıl yapabiliriz, bunun peşindeyiz.

 

Biga’nın Simgesi Köprü İçin Orijinal Projeniz Var Mı?

‘’Dünyanın Hiçbir Yerinde Komple Üzeri Kapalı Köprüler Yok’’

Önümüzdeki günlerde kocabaş çayı yapılan kısmı, köprüyü Biga Belediyesine devri yapılacak. Yapıldıktan sonra da çalışmalarımızı yaptık, üzerinin kapanması ile alakalı seçimlerden önce projelerimizi hazırlarken çalıştık, dünyanın hiçbir yerinde komple üzeri kapalı köprüler yok. Halkın bizden istediği ya da o köprüden beklediği, okullar bölgesinin hemen yanında öğrencilerimizin, halkımızın yaya geçişlerinde güneşten, yağmurdan, rüzgârdan korunaklı hale getirilmesi ile ilgili talepler var. Biz bu konu ile ilgili çalışmalarımızı hazırladık, devir teslim aldıktan sonra sizlerle de bunu paylaşırız. 

‘’Biga’nın Simgesel İşareti, Balıkkaya’da Kale Şeklinde Olacak’’

Balıkkaya’ya kale şeklinde genişletme projemiz var. Tepenin etrafını kale şeklinde çevirip, ışıklandırıp, nargile salonu, kafeterya, restaurant gibi farklı bölümlerin de olduğu yine halkımıza açık yürüyüş yollarının olduğu alanlar yaparak Biga’nın simgesel işaretini Balıkkaya’da kale şeklinde yapacağımız proje ile düşünüyoruz. Devir teslim aldıktan sonra yapacağımız çalışmayı diğer köprülerimizi de katacağız.  3 Köprüyü de ışıklandırarak akşamları baktığımızda keyif alacağımız bir görünüm kazanacak.

 

‘’Biga’nın Entegre Tesisine İhtiyacı Var’’

4 Projeyi hazırladık ve seçimlerden önce halkımız ile bu projeleri paylaştık. Biga’da etimiz ile övünüyorsak, gittiğimiz yerde Biga eti meşhur diyorsak Biga etini markalaştırmak için entegre tesisi ihtiyacımız var. Sadece kesimin yapıldığı değil o etin işlenip farklı ürünler haline getirilmesi için entegre tesisinin olması gerektiğini düşündük.

 

Sizde Biga’da Büyüdünüz Eski Biga’yı Biliyorsunuz, Başkan Olsaydım Şunu Yapardım Dediğiniz Bir Konu Var Mı?

Biz Çocukluğumuzdan bugüne hayal ettiğimiz birçok şeyi projelerimize yansıttık. İnşallah görevimiz süresince tamamlayıp halkımıza sunarız. Kocabaş çayının büyük bir kısmı tamamlandı fakat tek eksiği olarak kamulaştırması kaldı.  Adaspor-Arapdede arasındaki kamulaştırmalarımızı tamamladık. Avcılar köprüsü ile hacımadan köprüsü arasındaki alanında kamulaştırılmasını başlattık. Kocabaş Çayı’nın etrafında kullanmadığımız hiçbir yer kalmayacak.

İki projemiz var. Biri Adaspor’un arkasındaki Avcılar hacımadan köprüsü arasında hem kavaklık bölgesindeki yoğunluğu hafifletecek. Kafeteryalar, parklar, çocuk oyun parklarının, spor alanlarının, yürüyüş yollarının olduğu çok güzel bir projemiz var. En kısa zamanda Biga’mıza kazandıracağız.

 ‘’Otopark Kullanılamadığı Gibi Esnaf Dezavantaj Sağlıyor’’

Biga’mızda otopark ile ilgili ciddi bir sıkıntı var. 17-20 araç park ediyor ve orası şuan kullanılamıyor bunun yanında bölgesindeki bütün esnafa da dezavantaj sağlıyor. Bu yüzden biz kocabaş çayının etrafındaki alanı daha etkin nasıl kullanabiliriz gibi çalışmalar yapıyoruz.

Belediyemizin yanındaki 100. Yıl parkından Bigaspor’a doğru olan alanı da yapacağımız proje ileriki süreçte kısmi otopark sorununu hafifletebilir.  Okullar bölgesindeki okullarımızda eski, yenilenme sürecinde onların da altı otopark olarak değerlendirilip yapılırsa Biga’nın otopark sorunu birazda olsa hafifler diye düşünüyoruz.

Lunaparkın kurulduğu alanı da düzenledik. İlk yağlı güreşlerimizi orada gerçekleştirdik. O bölgeye de hem yeşil alan kazandırdık hem de farklı sosyal etkinliklerde kullanılacak bir yer oldu. Devamında olan kısmı ise rut olarak tamamlayıp aralarına küçük bir yaya köprüsü yapıp kavaklıktan da karşı tarafa geçilebilecek, bütünlük sağlanılacak bir kompleks haline getireceğiz.

 

Geçen Günlerde Düzenlediğiniz Basın Toplantısında Şehir Parkının Özelleştirileceğini Söylediniz, Sebebinin İse Zarar Ettiğini Belirttiniz, Eğer Şehir Parkı Zarar Ediyorsa Zarar Eden Bir Yeri Neden Almalı?

‘’Şehir Parkını Profesyonelce Hizmet Edebilecek Kişiye Vereceğiz’’

Belediyeler kurumsal bir yapıdır kar gözetmez ama orada verilen hizmet yapılan işin kaliteli olması lazım. Özel sektör bu işi meslek olarak yapıyor. Profesyonelce yapıyor fakat kurumların bünyesinde bu tür yapılan işlerde kontrol istenildiği gibi sağlanamıyor. Yapacağımız ihale şartnamesinde vatandaşımız şehir parkına gittiği zaman kahveciler odamızın belirlediği fiyat tarifesinden çayını içecek yani özelleştiğinde fiyatlarda artış olmayacak. Yaz aylarında bile şehir parkı para kazanmıyor. Çünkü personel 8 saatten fazla çalışmıyor, çalıştığında ise mesai ya da vardiya sistemi uygulanıyor. Özel sektör bu sistemi daha kontrollü yürütüyor, az kişiyle daha güzel hizmet verebiliyor. Biz şehir parkını kiraya verdiğimizde elimizi ayağımızı çekmeyeceğiz sadece işletme konusunda profesyonelce yapacak, bu işe talip olan kişilere vereceğiz. Eksiğe giden sistemi biz durdurup artıya döndürmenin çabası içerisindeyiz.

Biga Belediyesi’nin düğün salonları boş salon masa, sandalye oradaki işletmecinin artısı ise düğün yapmak isteyene hizmet satıyor. Herkes bütçesine göre hizmet satın alabilecek.  Biga’da düğün salonu derdimiz yok her bütçeye uygun salonumuz var. Dar gelirli vatandaşlarımız Şirintepe Düğün Salonunda, Cumhuriyet Düğün Salonunda yapabilir. Hiç parası olmayan vatandaşımız Pazar yerinde bedava yapabilir. Biz vatandaşımıza belediyenin bünyesinde bulunan tesislerin daha kaliteli hizmet amacındayız.

Yeşil Alan Biga’ya Kazandırılacak Mı?

Lunaparkın kurulduğu alanda iki bin metrekare yeşil alan kazandırıldı. Bu alanda yağlı güreşler olduğu gibi yılsonunda öğrencilerimizin yapacağı yılsonu etkinlikleri, yazın gece sinemaları gibi vs. halkımıza

Hizmet vermek amacı ile güzel bir alan kazandırıldı. 11.11’de ‘’Geleceğe Nefes’’ adlı projede Orman Müdürlüğümüzün öncülüğünde Biga merkezine 21 bin fidan diktik. Devlet Hastanesinin önünde çam ağaçlarının olduğu alana çalışmalarımız başladı.

‘’Biga’ya Doğal Yaşam Alanı ve Rehabilitasyon Merkezi’’

Geçici hayvan barınağımız var. Bu konu ile ilgili Sarıkaya ve Eybekli köylerinin orta noktasında bulunan alanın tahsisi ile ilgili yazışmalar başladı. Yapılacak olan bu bölgeye doğal yaşam alanı, rehabilitasyon merkezi olarak Biga’mıza kazandıracağız. Aynı zamanda bu proje ile ilgili köylerimizdeki dostlarımıza da sahip çıkmış olacağız. Yapılacak olan düzenlemeler ile hafta sonu ailelerin gidip oradaki hayvanları ziyaret edebileceği, çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılayabilecekleri güzel bir ortam oluşturacağız.

 ‘’Parti Önemli Değil Derdimiz Biga’’

Yeniceköy’e Tepe Restaurant gibi seyir teraslarının olduğu güzel bir çalışmamız olacak.  Hobi bahçesi ile ilgili çalışmamız var. Vaadimiz olmamasına rağmen uygun yerimiz var. 30-40 gibi bir rakam ile başlayıp ihtiyaç halinde devam ettirebileceğiz.

Parti önemli değil derdi Biga olan herkesle masanın başına oturup gelecek ile ilgili ne yapabiliriz diye konuşuruz.

Borçla Alınan Belediyenin Borçları Azaldı Mı, Çoğaldı Mı?

‘’Belediyenin Borcunun Bitmesi için Hazine Bulmamız Lazım’’

8 ayda o borcun bitmesi mümkün değil, hazine bulmamız lazım bitmesi için. Biz göreve geldiğimiz süreden bu yana kredi kullanmadık, borçlanmamız olmadı, mevcut yapılandırmaları, banka taksitlerini düzenli bir şekilde ödüyoruz. Yaptığımız çalışmaları tamamen Biga Belediye’si personeli ve ekipmanları ile yapmaya çalışıyoruz. Projelerimizin %80’i bakanlıklar desteği ile yapılacak işler. Adaspor’un oraya uygulayacağımız projede yapılacak halı saha spor bakanlığımız tarafından yapılıyor, maliyeti ise yaklaşık 1 buçuk milyon. Bizim projelerimizde yüzme havuzu var Bakan Bey geldiğinde ise sözünü verdi. Burada Biga’nın Belediye’ye yükü olmadan iyi ilişkilerle hizmet vermeye çalışıyoruz.

 

Deve Güreşlerinde İçki Olacak Mı?

‘’Halkımızın Arzuladığı, İstediği Etkinlikler Düzenlenmeye Devam Edecek’’

Topluma açık olan bir etkinlikte bu tür konuların olmaması tarafındayız. Deve Güreşleri Federasyonunun belirlediği şartlar doğrultusunda güreşlerimizi Çavuşköy’de gerçekleştireceğiz. Her kesimden vatandaşımızın gelip, orada yapılan güreşi rahatsız olmadan izlemeleri yönünde çalışmamızı yapacağız. Biz içmeden olmaz bu işin adeti budur deyip yapacak olan vatandaşı, diğer katılacak olan vatandaşlarımızı rahatsız etmeyecek şekilde yerlerini düzenleyip güreşlerimizi gerçekleştireceğiz.

Sizler basın olarak halk ve yöneticiler arasında köprüsünüz. Biz de halkımızın sesini iyi alırsak ona göre en az hatayı, en doğru işi yaparız.

Biz kimsenin rozetine, görünüşüne, verdiği oya bakmayız, bakmamalıyız. Görevimiz süresi boyunca da her görüşe sahip hemşehrimizle derdini, sıkıntısı paylaşacağız.

Çarşamba Postası Gazetesi ekibine,  misafirperverliklerinden ve bu röportajından dolayı teşekkür ederim…

 

 

 

 

 

 

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Çan’daki Kurs Öğrencileri ODTÜ’de
    »    
Özgür Ceylan’dan Biga TSO’ya Ziyaret
    »    
Halkın Sabrını Test Etmeyin!
    »    
Başkan Uygun, Çocukları Sevindirdi
    »    
Allah’a Yönelin! Sulh ve Sükun nedir?
    »    
Amatör Lig’ lerde Müsabaka Sonuçları Ve Puan Durumları
    »    
Biga’da İkili Eğitime Geçildi
    »    
Vergi Dairesi Müdürlüğü’nden Başkan Erdoğan’a Ziyaret
    »    
Anadolu Yıldızlar’da Biga Farkı
    »    
Başkan Erdoğan’dan Müjde
    »    
Kadına Yönelik Şiddet Eğitimi Verildi
    »    
Biga Kitap Festivali Başladı
    »    
Başkan Erdoğan, Millet Kütüphanesi’ni Gezdi
    »    
Alkollü Firari Polisten Kaçamadı
    »    
Yenilenecek Okulda Veda Fotoğrafı
    »    
CHP’den Ziyaretler
    »    
Gerlengeç Köyüne Fidanlar Geldi
    »    
Ardında Bıraktığı Şiirler Sergi Oluyor
    »    
Kuru Yük Gemisinin Kazan Dairesinde Yangın Çıktı
    »    
İlk Cemre Havaya Düştü
    »    
Çanakkale Genç Girişimciler Kurulundan Ziyaretler
    »    
Motosikletteki 2 Genç Hayatını Kaybetti
    »    
Yardım Malzemeleri Çanakkale’den İdlib´e Uğurlandı
    »    
‘’Şap Genelgesi Yeniden Düzenlenmeli’’
    »    
Çan’da Trafik Kazası: 3 Yaralı
    »    
Amatör Liglerde Haftalık Faaliyet Programı
    »    
TGC Nusret Mayın Gemisi Karabiga’da
    »    
AK Parti’nin A Takımı Açıklandı
    »    
Başkan Erdoğan, Sorunları Yerinde İnceledi
    »    
Başkan Uygun’dan Deve Güreşine Davet
    »    
Allah’a Yönelin! Cihad ve Riyazet nedir?
    »    
Başkan Öz’den Kutlama Mesajı
    »    
Ortaokul ve Lise Öğretmenlerine Eğitim
    »    
Özgür Ceylan’a Tarım ve Orman Bakanı’ndan Cevap
    »    
Köprülülü Hamdi Bey 100. Yılında Anıldı
    »    
Baro Başkanı Şarlan’dan Kutlama Mesajı
    »    
Amatör Lig’lerde Müsabaka Sonuçları Ve Puan Durumları
    »    
Çan Belediyesi İsmet İnönü Parkı Sosyal Tesisleri Hizmete Açıldı
    »    
Biga’da Okullar Yıkılacak Mı? Deprem Paralarına Ne Oldu?
    »    
Biga Kent Konseyi 1. Olağan Toplantısı
    »    
Ceylan’a Milli Eğitim Bakanı’ndan Cevap
    »    
2020’de Çanakkale’ de Yapılacak Spor Yatırımları
    »    
Biga Kitap Festivali Kapılarını Açıyor
    »    
Biga’da Yükselen Değer; Biga Çizgi Koleji
    »    
Gümüşçay Anaokulundan Ziyaret
    »    
Biga TSO Üyelerine KVKK Ve Verbis Semineri
    »    
TEMAD Şube Başkanlığından Basın Açıklaması
    »    
Ülkenin Gerçek Gündemi Açlık Ve İşsizlik
    »    
Tuzlu Su ile Gargaranın Muhteşem Faydaları
    »    
Biga, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’na Kavuşuyor
    »    
“Çalışan Kazanacak, Gümüşçay Kazanacak’’
    »    
Biga-Çan Yolunda Uyuşturucudan Yakalandılar
    »    
Çan Belediyesi Hizmet Binası Vatandaşların Hizmetinde
    »    
Başkan Erdoğan Bigalıların Beklediği Müjdeyi Verdi
    »    
Sağlık Bakanlığı 8 Bin Personel Alacak
    »    
Özgür Ceylan, ‘’Şirkete Söz Mü Verdiniz?’’
    »    
İŞKUR 16 Kişilik Yeni Programa Başladı
    »    
Biga CHP İlçe Kadın Kolları Başkanlığına Özge Elmas Seçildi
    »    
Biga Doğa Kolejinden Basına Kahvaltı
    »    
Ali Galip Akyıldırım Adaylığını Açıkladı
    »    
Sazoba Köyü’nün Galatasaraylı Çeşmesi
    »    
Gözaltına Alınan 20 Şüphelinin Tamamı Tutuklandı
    »    
Başkan Erdoğan’dan Hasta Ziyareti
    »    
Tek Bir Amaç İçin Bir Araya Geldiler
    »    
Başkan Üzen, KVKK Eğitim Seminerine Katıldı
    »    
Gülgün Feyman İle Ertelenen Programı Yarın Gerçekleştiriyoruz
    »    
Biga Ticaret Borsası Anaokulu 1. Yılını Kutladı
    »    
‘’ Hayat Sevdikçe Paylaştıkça Daha Güzel’’
    »    
Biga’da Hastalıklara Geçit Yok
    »    
Allah’a Yönelin! Takva Nedir?
    »    
Aşkın Ve Sevginin Ülkesi Değiliz!
    »    
1940’lı Yıllardan Kalan Çeşme
    »    
Biga Belediyesi’nde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı
    »    
Bahçeli Köyü Bayanlarına Seminer Verildi
    »    
Kocagür Köyü’nde Mantar Yetiştiriciliği’ne Yoğun İlgi
    »    
Başkan Erdoğan’dan, Özel Biga Can Hastanesini Ziyaret
    »    
Amatör Liglerde Haftalık Faaliyet Programı
    »    
Biga Merkezli Önemli Operasyon
    »    
Bir Film Seyreder Gibi İzliyoruz Toplu Ölümleri
    »    
Vefat Ve Başsağlığı
    »    
Biga’da Risk Taşıyan Birçok Okul Binası Yıkılacak
    »    
Başkan Erdoğan’dan Sabah Çıkarması
    »    
Milli Atlet Anıl Korkmaz’dan Başkan Erdoğan’a Ziyaret
    »    
Biga’nın Camileri Pırıl Pırıl
    »    
AK Parti Gençlik Kollarından Emniyet Müdürüne Ziyaret
    »    
Türk Milleti Mazlumdan Yanadır Ama…
    »    
Tahmin Ediyoruz Ki Türkiye’de Bir İlk Yaşandı
    »    
Bigaspor Aşkına
    »    
Biga CHP Kadın Kollarından Adaylık Açıklaması
    »    
Soner Dedeoğlu’nun İsmi Parkta Yaşayacak
    »    
Türkiye Şampiyonundan Ziyaret
    »    
Biga İlçe Merkezin Nüfusu Artışta
    »    
Başkan Erdoğan, Pazar Yerinde Talepleri Dinledi, Notlarını Aldı
    »    
Yenice’ye Süt Fabrikası
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Bir Kalleşten Kaçıp Başka Bir Kalleşin Tuzağına Düşmek!
    »    
Biga Uyuşturucudan 7 Kişi Yakalandı
    »    
Biga Sallandı
    »    
Alternatif Bijuteri’nde Sevgililer Gününe Özel İndirim
    »    
Başkan Öz, Vatandaşlarla Buluşup Onları Dinliyor
    »    
YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Halkın Sabrını Test Etmeyin!
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Yönelin! Sulh ve Sükun nedir?
Kadir Atay
Lider Şehir Biga’m
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Lütfi Özgünaydın
Gülgün Feyman İle Ertelenen Programı Yarın Gerçekleştiriyoruz
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0