Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Bigaspor Yeni Sezonda da BAL Liginde      Adaspor Lige Veda Etti      Kaymakamdan Şampiyona Hem Tebrik Hem Kahvaltı      Şehitlerimizin Anısına      Biga FB’den Hayırlı Olsun Ziyareti      Nefesleri Kesen Finalde Gülen Bozcaadaspor      BİSHAK’tan Biga Belediye Başkanına Ziyaret      Biga TSO’dan Dış Ticaret İstihbaratı Eğitimi      Işıkeli Köyüne Turizm Projesi      Biga’nın Gururu Ramazan Baysal      Çanakkale Merkezli FETÖ Operasyonu: 13 Tutuklama      Ceylan “Kızılay Arpalığa Mı Çevrildi?”       Biga´da Halka Ücretsiz Fidan Dağıtıldı      Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun      Biga Ziraat Odası Nisan Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirdi      Biga’da Gazete Çalışanları Yeni Belediye Başkanlarını Ziyaret Ettiler      İlkokullar Arası Futbol Turnuvası Finali Yapıldı      Alp ile Ali Erkekliğe Adım Attı      Biga’da Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi       2019 Bahar Kupası Başladı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» BİGA ZİRAAT ODASI

Biga Ziraat Odası 1963 yılında yayınlanan 6964 Sayılı Kanun’un 1.Maddesinde belirtilen görevleri yerine getirmek amacıyla yine 1963 yılında faaliyete başlamıştır. İlk Yönetim Kurulu Başkanı Adnan ÖZDİL olup ilk kararı yönetim kurulu üyelerinin kredi artışlarının ziraat odası meclisine bildirilmesi konusu ile ilgilidir. Bugün itibariyle Biga Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanlığını Bekir Çaçan yürütmektedir.

2. Organizasyon Yapısı

Biga Ziraat Odası Ziraat Odaları Kanununda belirtildiği üzere Oda Genel Kurulu, Oda Meclisi ve Oda Yönetim Kurulu olmak üzere üç temel organdan oluşmaktadır

4.2.1. Oda Genel Kurulu ve Görevleri

Oda Genel Kurulu seçim çevresinden gelen delegelerden oluşur delegeler,odaya kayıtlı üyeler arasından dört yılda bir Aralık ayı içinde ve gizli oyla seçilir 2008 yılı Temmuz ayı itibariyle Ziraat  Odasına kayıtlı üye sayısı 13.770 kişidir,bu üyeler 123 mahalle muhtarlığından oluşan seçim çevresinde delege seçimlerinde oy kullanmaktadır bu açıdan bakıldığında Biga Ziraat Odası İlçeler bazında Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biridir. Oda Genel Kurulu’nun görevleri oda meclis üyelerini seçmek,çalışma raporlarını incelemek,oda meclisi ve oda yönetim kurulunun ibra edilip edilmemesine karar vermek,kesin hesapları kabul veya reddetmek,Oda meclisi ve oda yönetim kurulunun teklif edeceği bütçe ve çalışma programını görüşerek karar bağlamaktır.

4.2.2. Oda Meclisinin Görevleri ve Faaliyetleri

Oda meclisinin başlıca görevleri şunlardır:Ziraat Odası Kanunu’nda belirtilen amaçları gerçekleştirmek için gerekli kararları ve tedbirleri almak.Kendi üyeleri arasından oda yönetim kurulunu seçmek ve gerektiğinde değiştirmek. Oda içinde veya çiftçiler arasında doğabilecek ihtilafları çözmeye çalışmak oda üyeleri hakkında bu Ziraat Odası Kanunda yazılı cezaları karara bağlamak yönetim kurulunun tespit ettiği giriş ücreti ve yıllık aidat miktarlarına karşı oda üyelerinin yapacağı itirazları inceleyerek kesin karara bağlamak yurt içi ve yurt dışında tarımsal ve ekonomik kuruluşlara üye olmak, üye kabul etmek ve benzeri hususları karara bağlamak ile bunlardan uluslararası kuruluşlara ait olanları Birliğin onayına sunmak,muhtaç çiftçilere odaca yapılacak ekonomik, sosyal ve teknik yardımları karara bağlamak,eğitim ve yayım programlarını hazırlamak, hazırlatmak ve uygulamaları ile ilgili kararlar almak.Oda kadro ve bütçesi ile çalıştırılacak personelin ücretlerini tespit etmek, yönetim kurulunun teklifi üzerine bütçe üzerinde gerekli görüşmeleri yapmak, kesin hesapları karara bağlamak, hakem ve bilirkişi listelerini onaylamak.Yönetim kurulunun teklifi üzerine gerekli gördüğü konularda komiteler kurmaktır.oda meclisi 21 kişiden oluşmakta ve Genel Kurul Üyeleri içerisinden seçilmektedir.

5. SONUÇ

Biga Ziraat Odası gerek tarımsal yayım hizmetleri gerekse her türlü tarımsal girdi temini konusunda gösterdiği yoğun ve güçlü çaba ile üyelerinin tarımsal faaliyetlerinde verimlilik artışını ve rekabet gücünü korumasında oldukça önemli bir görev almaktadır.

Bilindiği üzere AB üyesi ülkelerde tarım politikalarının oluşturulmasında ziraat odaları önemli bir lobi faaliyeti yürütmektedirler ayrıca tarımsal örgütler arasında koordinatörlük görevi üstlenen ziraat odaları ne yazık ki ülkemizde bu işlevlerinden oldukça uzakta bulunmaktadır.Siyasi iktidarlarla tarım politikaları oluşturulması noktasında oldukça sert pazarlıklar yapan ve çiftçilik mesleği ile iştigal edenlerin haklarını koruyan meslek odası konumundaki ziraat odaları her zaman iktidarların hedefi konumunda olmuş ve zaman zaman yapılan yasal düzenlemeler ile oldukça zor durumlarda bırakılmaya çalışılmış bunun sonucunda bir çok ilçede odalar asli görevinden uzaklaşarak zayıflatılmıştır.Burada Türk çiftçisinin odasına sahip çıkması gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Bütün bu olumsuz tabloya rağmen Biga Ziraat Odası gerek disiplinli mali yapısı gerekse kanunlara sıkı sıkı bağlı olması ve Biga ilçesi tarım potansiyeli göz önüne alındığında gelecekte varlığını sürdürecek odaların başında gelmektedir.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


Biga Ziraat Odamız 1963 yılında kurulmuş olup 50. Yılını idrak etmektedir.

Üye sayısı bugün itibariyle 11.205 olan odamız gerek Çanakkale’mizin gerek bölgemizin en büyük sivil toplum kuruluşudur.

Odamız Türkiye genelinde 751 Ziraat Odası içinde en büyük odalardan biridir.

Biga Ziraat Odasının bünyesindeki İktisadi İşletme ile birlikte 2012 yılı cirosu 5,533 bin TL. dır.

Odanın 2012 yılı karıda 440bin liradır

Yapılan bu ciroya göre odamız üye odaklı ticaretini yürütmekte sadece %8 gibi bir kar marjı ile çalışmaktadır.

Odamız 21 kişilik Meclisi 7 kişilik Yönetimi ve deneyimli 8 kişilik personeli ile birlikte sizlere hizmet vermektedir.

Benim ve arkadaşlarımın görev yaptığımız bu dönemde adam ayırma adam kayırma odanın gündeminden tamamen çıkmıştır. Odanın kapısı teke indirilmiştir. Ben dahil herkes aynı kapıdan girer aynı kapıdan çıkar.

Yönetici kadromuz ve personel tasarruf tedbirlerine azami dikkat etmekte odanın 1 TL sinin bile hesabını yapmaktadır.

Bu yıl 50. Yaşını kutlayan odamız hizmet kalitesini yükseltmiş ve Türkiye’nin TS EN İSO 9001:2008 Hizmet Kalite Belgeli ilk odası olmuştur.

Bünyesindeki İktisadi İşletme ile birlikte 400 m2 kapalı alanda faaliyet gösteren odamız 2012 yılı vergi sıralamasında Çanakkale il genelinde 75. Sırada yer almıştır.

Ülkemizde birçok odanın İktisadi İşletmesi mevcuttur bizim öne çıkan farklılığımız profesyonel bir ekiple kurumsal bir anlayışla çalışmamız ve karar alma aşamasında rasyonel davranmamızdan kaynaklanmaktadır. Yaklaşık 100 çeşit bitki koruma ürünü 300 çeşit hayvansal ilaç 25 çeşit bitki besleme ürünü 80 çeşit bitki tohumu 40 çeşit tarımsal mekanizasyon ürünü satışını gerçekleştiren odamız uyguladığı fiyat politikasıyla rekabet unsurunu gözeterek üreticimizin mağduriyetini önlemekte bunu yaparken de kaliteden de ödün vermemektedir.

2013 yılının ilk 8 ayında toplam ciromuz 5.650 milyon TL olarak gerçekleşmiş ve şimdiden geçen yılın toplam cirosunu yakalamıştır. Yıldan yıla artan bu mali gücümüzle tarımsal girdi piyasasını regüle edebilmekte böylece çiftçimizin üretim devamlılığına destek olmaktayız. Mali gücümüzün yıldan yıla artması alımlarda elimizi güçlendirmekte ve buda çiftçimize uygun fiyat olarak geri dönmektedir.

Elli yıldır hizmetinizde olan Biga Ziraat Odasının Ülkemizin en büyük, en iyi odası olmak ve Biga Tarımını olumlu yönde dönüştürmek çabaları durmaksızın devam etmektedir.

Ürününüz bol masrafınız az olsun.

                                                                                      Saygılarımla                                                                                      

                                                                                       

    Beytullah Elmacı

     BZO Yön.Kur.Bşk


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


Bölge çiftçisi ile işbirliği ve güvene dayalı örgütlenmeyi başarmış, çalışan ve çiftçi memnuniyetini her şeyden üstün tutan ekolojik dengeyi bozmadan çevre bilinciyle ürettiği yerel ürünleri markalaştırmış ulusal ve uluslar arası platformda itibari yüksek diğer odalar tarafından örnek alınan bir oda olmak.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


Çiftçilerin güvenini kazanmış, tarımın gelişimine katkıda bulunmak amacıyla yenilikleri takip eden ve önerilerden bulunan, çiftçilerin eğitim seviyelerini arttıran veya örgütlenme bilinçlerini geliştiren, sürdürülebilir bir tarım sektörünü oluşturmaya katkı sağlayan bir oda olmak.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


Biga Ziraat Odası olarak kalite politikamız, yasal mevzuatlar çerçevesinde aldığımız işler kaliteden ödün vermeden yerine getirirken üyelerimizin istek, ihtiyaç ve memnuniyetini ön planda tutarak, hizmet sunumunu sürekli iyileştirmek, personelimizin iş sağlığını ve güvenliğini sağlamanın yanı sıra takım çalışmasını gerçekleştirerek, güncel teknolojiler ışığında proseslerimizi hızlı doğru, hızlı ve verimli bir şekilde teslim etmek, süreçlerin başarısı ile kalite hedefimizi arttırmaktır.

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


BİGA ZİRAAT ODASI TEKNOLOJİYİ SEÇTİ
Ziraat Odası Ödülleri Dağıtıldı
Ziraat Odası Anket Düzenledi
Biga Ziraat Odasına Yeni Ziraat Mühendisi
 
 
 
 
 
 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Şehitlerimizin Anısına
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak (25)
Kadir Atay
Olmuyor Arkadaşlar Olmuyor
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0