Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : 6 Yıl Sonra Nakille Sağlığına Kavuştu      Çanakkale Ayvacık’ta 4.1 Büyüklüğünde Deprem      Davut Doğan Gururlu      Başkandan YTS’ye Ziyaret      Gümüşçay’da Geleneksel Halı Saha Turnuvası Yapılacak      AFAD Uyardı!      Biga Devlet Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanı Göreve Başladı      Bigaspor’da Görev Dağılımı      Bigadayım Artık...      Kaza Yapan Araçta Uyuşturucu Ele Geçirildi      Biga’da Mezuniyet Töreni Yapıldı      Cumhuriyet TIR’ı Biga’da      Biga’da Karne Sevinci      Başarılı Sporculardan Ziyaret      Dikkat!: Çocuklar Trafik Denetiminde      “Sizin Hiç Babanız Öldü Mü?”      Hamdi Gençoğlu Kreş ve Gündüz Bakımevi’nde Mezuniyet Coşkusu      Doğtaş Mobilya’da Atama      Çizgi Kolejinde ‘Hobi Bahçesi’ Açıldı      Bu Açıklamalar Bomba Etkisi Yarattı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» KARABİGA BELEDİYESİ

      Karabiga Beldesi Çanakkale İlinin Biga İlçesine bağlı bir yerleşim yeridir. Geçmişi antik çağlara kadar uzanır. Tarihi kalıntıları ve doğal güzellikleri ile tanınır. Biga’nın 20 km kuzeydoğusunda, Marmara Denizi’nin güneyinde, Karabiga yarımadasının, yaklaşık 3.500 nüfusa sahip bir sahil beldesidir. Belde 1910 yılında Belediye teşkilatına kavuşmuştur, ancak 1882 yılından kalma belediye mührü, kuruluş yıllarını daha da eskilere taşımaktadır.1920 yılında yeniden kurulur ve Mehmet İstanbullu ilk Belediye Başkanı olur. Karabiga’da “Karabiga Kaleleri” diye bilinen kalıntıların, milattan önce VII. yüzyılın ilk yarısında kurulan “Millet” kolonisi olduğu sanılmaktadır.Bu kalıntılar adını Antik Anadolu Uygarlıklarının Kır Tanrısı Priapos’tan almıştır.Şehir kalıntıları Karabiga’ dan 200 m. uzaklıktadır.Bölge sit alanı ilan edilmiş olup, henüz arkeolojik kazılar yapılmamıştır.

   Belde, deniz yolu ile yük ve yolcu taşımacılığına, yat turizmi ile balık üreme yatakları konumuna oldukça uygundur. Fakat bu yataklar, Kocabaş çayından gelen atıklardan; bilinçsiz , kaçak ve yasak tekniklerle avlanan balıkçılardan olumsuz etkilenmektedir. Karabiga’ nın bugünkü ekonomik faaliyetleri başlıca çiftçilik, balıkçılık, hayvancılık ve sanayi olmak üzere 4 ana grupta toplanabilir.Bunun dışında  memurlar, esnaf ve işçiler diğer ekonomik grubu oluşturur.Son yıllarda yapılan sanayi yatırımlarıyla sanayileşme yolunda önemli adımlar atmaktadır.Özellikle tersane ve demir-çelik sanayi yatırımları ile ilgili talep fazladır.Uluslararası Limana sahip olan Belde yolcu, kamyon ve yük taşımacılığı yönünden cazibe merkezidir.
            Karabiga Belediyesi tarafından her yıl Temmuz ayında üç gün süren Priapos Deniz Festivali düzenlenerek Beldenin tanıtımı sağlanmaktadır.Bunun yanı sıra spora ve sporcuya destek verilerek futbol takımımız süper amatör futbol liginde mücadele etmekte ve Belediye bünyesinde kurulan Karabiga Belediye Spor adı altında  kız basketbol takımı her yıl yaş gruplarında Türkiye Şampiyonasına katılmaktadır.

PRİAPOS

İlçemiz Biga’nın kuzeyinde, Karabiga Beldesi’ nin 200 m. kuzeyindeki antik bir liman kentidir. Bugün “Kaleler” adı verilen yörededir. Yöreye adını veren bu kale surlarının bir bölümü, bugün bile halâ ayakta kalmayı başarmıştır. Karabiga Beldesi’ ne gerek deniz yolu gerekse kara yolu ile gidilirken, bu kale kalıntılarını görmek mümkündür. Bazı kaynaklar Priapos kentini, Abydos ( Nara Burnu yanında ) ve Prokenosos’ u ( Marmara Adası ) kuran Miletoslular tarafından, 670 yılında bir Millet Koloni kenti olarak kurulduğu, bazı kaynaklara göre de orada kutsanan Priapos’ tan ( Aphrodite ve Dionysos’ un oğlu. Bağ – bahçeleri ve erkek cinsiyet üreme organının koruyucu tanrısı ) almıştır.

Priapos Kenti’ nin limanı, kuzey – doğu rüzgârlarına açık olduğundan, Parion kadar önem kazanmamıştır. M. Ö . V. Yüzyılda Atik Dellos Deniz Birliği’nin üyesi iken en çok para veren şehir olarak bilinir. Ancak Kyzikos ( Bandırma – Erdek arası ) ile Parion ( Kemer ) arasında kaldığından gelişememiştir.

Hiçbir zaman refaha kavuşamayan Priapos kenti, kendi adına ancak II. Asırda para bastırabilmiştir.

M. Ö. V. Yüzyılda şarapları ile ün kazanmış ve hatta Yunanistan’ a şarap götürüldüğü belirtilir. Helenistik Devir’ de şehrin fazla bir önem kazanmadığı, Granikos Savaşı’ ndan teslim olarak, Persler ne kadar vergi veriyorlarsa, Büyük İskender’ e de o kadar vergi vermeye başlar. Agustos devrinde Roma İmparatorluğu, Parion ve Priapos’ u kendi kolonisi yaptığında, bu iki kenti birleştirmiştir.

 Bizans döneminde Priapos piskoposluk merkezi olmuştur. Bununla ilgili olarak bir dolap Karabiga Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’ nda korunmaktadır. ( Bu dolap Cumhuriyet İlköğretim Okulu Müdürü Fikret ASLAN tarafından tespit edilmiştir. )

 Priapos kenti, Arrianos’ ta da ( 1 XII 7 ) anılmaktadır. Bizans İmparatorluğu’ nun Türklere karşı savaşmak için getirttiği paralı askerler ( KATALANLAR ), Priapos’ u ; eşkıya yatağı durumuna getirmişlerdir. Osmanlılar, bu eşkıya yatağı Kulupiga kentini fethettiklerinde ( 1364 ) , kenti yıkıp yakmışlardır. Yakılmasından dolayı, siyah bir is ile kaplanınca da   “ Yanık, Siyah Biga ” anlamında “ KARABİGA ” adını vermişlerdir. Evliya Çelebi de Seyahatname’ sinde; 6 köşeli, bakımsız bir kalesinden söz etmektedir. Yörede ayrıntılı bir kazı yapılmamıştır. Çok harap haldeki kale kalıntılarından başka kalıntılar görülemektedir.

 Priapos Helen dilinde söylenmiş bir sözcük olup, belki de hemen yakınında Marmara Denizi’ ne dökülen, Granikos ( Kocabaş – Biga ) Çayı’ nın oradaki bölümüne işaret ediyordur. Aslı Priapa ( Pria – Pa Hisar Suyu ) iken, akarsu adı verilen Helen dilinde eril olacağı için Priapos, bu dil kuralına uymayan, -os ile biten bir ad taşımaktadır.  ( Bilge Umar – Türkiye’ deki Tarihsel Adlar )

Priapos kenti bu nedenle, adını tanrı Priapos’ tan değil de, tanrı Priapos adını bu kentten almıştır. Bilimsel kitaplarda Lampsakos ( Lapseki ) kentinin büyük tanrısı olarak geçmektedir. Ancak bu kentin Priapos ( Karabiga ) olduğu adından da anlaşılacağı gibi açık ve nettir.

Priapos şöyle anlatılır.

“ Lampsakos ( Lapseki ) şehrinin büyük tanrısı Priapos, Yunan mitolojisine sonradan girmiş ve epey yer etmiş tanrısal bir varlıktır. Bağları, bahçeleri kem gözlere karşı koruyan bu tanrının, en göze çarpan yanı erkeklik uzvuydu. Yumru yumru bir adamcık olarak simgelenen Priapos’ un phallos’ u nerede ise kendisi kadar uzun ve yukarıya doğru kıvrık olarak gösterilirdi. Bununla bereketi simgeler ve bitkilere erişilecek bir örnek diye dikilirdi. Bu hali ile Priapos; Dionysos alayına girmiş, gövdesi ve tutumuyla Satyrelere, Silenlere benzediği için bu tanrılara karışmıştır. Efsane, onun Dionysos ile tanrıça Aphrodite’ den doğma olduğunu da ileri sürerdi. Dionysos alayında bir eşek üstünde canlandırılması da şöyle açıklanırdı: Bir Bakkhos töreni sırasında Priapos çok içmiş ve alayda rastladığı Lotis adlı nymha’ ya aşık olmuştu.Gece Bakkhalar uykuya dalınca, Lotis’ in yanına sokulan Priapos tam muradına ermek üzere iken bir eşek anırmış, kız uyanmış ve kaçmış. Priapos da olduğu yerde o durumda kalakalmış, herkese alay konusu olmuş. Roma’ da efsane Lotis’ in yerine Vesta’ yı koyar, eşeğin anırması da tanrıçayı, tehlikede olduğunu bildirerek uyarması içinmiş. Vesta bayramında eşeklerin çiçek çelenkleri ile süslenmesi de oradanmış.

 Aphrodite’ nin, Priapos’ u doğurması üstünede şöyle bir masal anlatılıyor: Aphrodite Olympos tanrıları arasına gelince, güzelliği ile hepsini büyülemiş. O kadar ki, Zeus bile aşık olup onunla sevişmiş Aphrodite gebe kalmış, ama Hera doğacak çocuk babası gibi güçlü, anası gibi güzel olur da bütün öbür tanrıların hakkından gelir korkusu ile Aphrodite’ nin karnına kem göz koymuş ve çocuğun sakat doğmasını sağlamış. Priapos kocaman bir phallos’ la dünyaya gelince, tanrıça oğlundan utanmış, tanrılara göstermemek için de, onu kırlarda bırakmış. Priapos’ u çobanlar bulup büyütmüşler ve erkekliğine tapınır olmuşlar. Priapos’ un kır tanrısı olması bu yüzdenmiş.

 Başka kaynaklarda Priapos Aphrotide ile Adonis’ in oğlu olarak gösterilir. Mythos yazarlarından Diodoros; Priapos’ la Osiris’ i karşılaştırır, Lapsekili tanrı ile Mısır tanrısı ve onun efsanesi arasında bir bağ kurar; İsis, kocası Osiris’ in erkeklik uzvunu bulunca, onu bir tanrı haline sokmuş, bu tanrı da Priapos’ muş. Gene Diadoros Priapos’ la Hermaphroditos’ bir tutar. Bütün bu olgulardan çıkacak sonuç Priapos’ un bir Anadolu tanrısı olduğu ve böyle olmakla Aphrodite gibi Yunan Mythos’ una sonradan girdiği sonucu çıkar. Türkiye müzelerinde Priapos heykelleri çoktur. ” ( Arzu Erhat – Mitoloji sözlüğü )

 “ Baba Tanrı ” olarak da adlandırılan Priapos çeşitli simgeler ( yılan, maymun başı, muska, köylü, 14 başlı gibi )ile Anadolu’ da çeşitli bölgelerde, Ege adalarında, Yunanistan ve İtalya’ da görülmektedir. Hatta Roma döneminde Priapos üzerinde ( İmparator Agustos’ da dahil olmak üzere )yazılan çeşitli şiirlerden biri şöyledir.

            “ Selam sana ey Priapos, Ey Kutsal

Karabiga Belediye Gençlikspor 2014-2015 Futbol Sezonunda Bölgesel Amatör Lig'de mücadele edecektir. Kulüp Başkanlığını Zeki Kama yaparken, Teknik Direktörlük görevini ise İbrahim Küçük yürürtmektedir.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


      06.09.1961 Karabiga doğumluyum, Liseye kadar olan eğitimimi Karabiga’ da tamamladım.    Çocukluk ve gençlik yıllarımı Karabiga’ da geçirdim. Uzun yıllar boyunca futbol hayatım oldu,  amatör olarak Karabigaspor, Bigaspor ve Yeniçiftlik Ecespor takımlarında futbol oynadım.  Vatani görevimi Kıbrıs’ ta tamamladıktan sonra Karabiga Beldesine dönerek uzun süre  Esnaflıkla uğraştım.

         1988 yılında Ziraat Bankasında memur olarak başladım ve 1992 yılında evlendim.  Dünyalar iyisi bir eşimin olduğunu her yerde söylerim. Memuriyet hayatımla birlikte kurduğum  yapı kooperatifinde uzun yıllar başkanlık yaparak Beldemize çok güzel bir site kazandırdım.

         2009 Yerel Seçimlerinde Ziraat Bankası Biga Şubesindeki görevimden istifa ederek  Cumhuriyet Halk Partisi Karabiga Belediye Başkanlığı’ na aday oldum. Halkımızın beni  Belediye Başkanlığı’ na layık görmesi ile göreve geldim ve halen görevimin başındayım.

          Bizleri bugünlere hazırlayan, doğuran, büyüten annelerimiz, bizleri toplum içerisinde  saygın bir insan, bir fert olmamızı sağlayan eşimiz. Kadınlarımızın toplum hayatımızda daha  etkin, daha saygın bir yerde olması için her şeyden önce ekonomide, eğitimde, siyasette söz  sahibi, yer sahibi olmasını istiyorum. Karabiga Belediyesi tarihinde ilk kez bir kadın meclis  üyesi bizimle birlikte görev aldı. Karabiga Kadınlar Kooperatifinin kuruluşunu destekleyerek belde kadınlarımızın ticari hayata atılımına ortam sağladık. Yine Beldemizde atıl durumdaki balıkhaneyi aktif hale getirerek 50 – 60 kadınımıza iş imkanı sağladık. Kadınlarımızı hayatın tüm alanlarında görmek, onların aktif rol almalarını sağlamak istiyoruz.

          Çocukların ellerinden tutmak, onları geleceğe hazırlamak en önemli hedeflerimizden biri olmalıdır. Çocuklarına sahip çıkmayan, onları ihmal eden milletler bunun acısını çok acı bir şekilde hissedecektir. Çocuklarımızı geleceğimizin teminatı olarak görüyoruz. Bugün onlar için yaptığımız tüm yatırımların getirileri gün gelecek yine fazlasıyla bizlere geri dönecek. Buna inanıyor ve bu mantık çerçevesinde hareket ediyoruz. Gerek eğitim, gerekse boş zamanlarını değerlendirmeleri için sportif faaliyetler vb. noktalarda onlara her zaman destek olmaya gayret ediyoruz.

       Hedefleri:

           Hedefimiz, en küçüğünden en büyüğüne kadar, mutlu ve mesut insanlardan oluşan bir Karabiga’ yı inşa etmektir. O bakımdan görev süremiz boyunca herkesin huzur ve mutluluğu için çalışacağız.

           Yol, park ve bahçe, kaldırım, altyapı ve asfalt gibi temel belediyecilik hizmetlerinde her geçen gün hedeflerimizi büyüterek hizmetlerimize devam ediyoruz.

           Karabiga,  tarih, doğa ve denizin buluştuğu noktada yer alan konumuyla, bizler için bir velinimettir. Beldemizi kolay ulaşılabilir kılmak istiyorum. Özellikle İstanbul deniz ulaşımı  olmazsa olmazlardan bir tanesidir.

           Karabigamızın alt yapı, üst yapı, yeşil alanları, sosyal donatıları ile 5. 000’ in üzerinde nüfusa sahip, eğitimli, nezih insanların tercihleri arasında yer alan bir yerleşim yeri olması.

           Konaklama tesisleri, sosyal tesisleri ile iş olanaklarının çok olduğu bir yerleşim merkezi, cazibe merkezi olması. İnsanların aradığı her şeyi bulabilmesi ve ulaşabilmesi çok önemli.

           Belediyecilik hizmetleri bir bayrak yarışıdır. Görev süremiz boyunca halkımızın sevincine ve kederine ortak olarak halkımızla bütünleşmenin mutluğunu yaşayan bir belediyecilik anlayışını egemen kılacağız, bu makamı emanet olarak kabul edecek, halka hizmet etmenin vesilesi olarak göreceğiz.

Saygılarımla

Muzaffer Karataş

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


Sürdürülebilir bir hizmet ilkesi ile Beldemizin tarihi ve doğal dokusunu koruyarak, kaynaklarımızı halkımızın yaşam kalitesini arttırmak için eşit ve adaletli olarak, sorumluluk bilinci içinde dağıtarak, yerel hizmetlerimizi adaletli, kaliteli, gelişime açık ve verimli yönetim anlayışı ile sunmak.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


Beldemizin yaşanabilir örnek doğasını bozmamak üzere, bu çerçevede yapılacak her türlü yatırıma destek vererek, Beldemizi lâyık olduğu yere ulaştırarak, bölgemizde bir turizm cenneti haline getirmektir.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


1-) Belediye iş ve işlemlerinin tüm vatandaşlarımızca denetlenebilirliğini sağlamak.

2-) Sürdürülebilir bir bütçe planlaması yaparak, Belediye hizmetlerinin eşit paylaşımını sağlamak.

3-) Toplumun değer ve yargılarına saygılı olmak.

4-) Adil, tarafsız ve dürüst olmak.

5-) Kamu kaynaklarımızı Belde halkımızın menfaatleri doğrultusunda israf etmeden kullanımını sağlamak.

6-) Katılımcı, paylaşımcı ve şeffaf bir yönetim sergilemek.

7-) Denetlenebilir ve ulaşılabilir olmak.

8-) Çevreye duyarlı olarak tarihi ve kültürel mirasımızı korumak.

9-) Sürekli gelişime ve değişime açık olmak.

10-) Sonraki nesillere yaşanabilir Karabiga bırakmak.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


Karabiga’nın 99 Şehidi Ölümsüzleştirildi
Karabiga Sahilinde Canbetel Güzelliği
Karabiga Belediyesi Çalışıyor
Karabiga Yeşilleniyor
Karabiga’da Deniz Ulaşımı Gelişiyor
Karabiga Belediye Başkanı Muzaffer Karataş İle Röportaj
Karabiga’ da Mavi Bayrak Bilinçlendirme Etkinliği
Karabiga Karası’nın Galası Yapıldı
Engin Çağlar Karabiga’da
Karabiga’da İkinci Karataş Dönemi

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
“Sizin Hiç Babanız Öldü Mü?”
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur içinde yaşamak(28)
Kadir Atay
Olağanüstü Kongre Moda Oldu
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Lütfi Özgünaydın
Bigadayım Artık...
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0