Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Taş Mektebin Restorasyonu Devam Ediyor      Biga Küçük Sanayi Sitesi Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı      Çanakkale Köprüsü Asya Kule Kesonu Batırılıyor      Biga’da Deprem      Biga Cimbom Ateşiyle Yandı      Çanakkale’ye Turizm Alanında Yeni Bir Pencere Açılıyor      İki Lise Öğrencisi Denizde Boğuldu      Dardonos, Hasan-Mevsuf Bataryasının Dürbünü Biga’da      Devlet Su İşleri Şube Müdüründen Ziyaretler      Gençlik Ruh Sağlığı Eğitim Faaliyetleri Düzenlendi      Çanakkale’de 12 Bin 151 Hektar Arazi Toplulaştırılacak!      Biga Zabıtası’ndan Toplu Taşıma Araçlarına Denetim      Biga’da Bant Elemanı Meslek Edindirme Kursu Başarıyla Tamamlandı      Biga Ortaokulu Türkiye Şampiyonu Oldu      22. Şampiyonluk Büyük Yürüyüşü Cuma Akşamı      Köylere Hizmet Götürme Birliği İftar Verdi      Çiçeklidede Özel İdare Ortaokulu 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı Yapıldı      Asansör Boşluğuna Düşen İşçi İçin Seferber Oldular      İŞKUR’dan Öğrencilere Dijital Ortamda Mesleki Rehberlik      Bakacak Ortaokulu Atölye Sergisi Açıldı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» S.S. BİGA ESNAF VE SANATKARLAR KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFİ

Sınırlı Sorumlu Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi; Mücteba ŞALLI, İsmet DERELİ, Abdülehat ATALAY, Mehmet İDİ, Abdullah YAVAŞÇA, Enver DİREN, Mustafa ÇARIK, Mehmet PİŞİRGEN, Hüseyin GEZGİN, Mehmet ADAK, İsmail TÜZÜN, Muzaffer MUTAF ve Hüseyin UYSAL'dan oluşan kurucular heyetinin yukarıdaki yazılı yemini etmesiyle 19 Kasım 1962 tarihinde görev bölümü yapmış, ilk genel kurul toplantısının ardından Yönetim ve Denetim Kurullarını seçerek 20 Mart 1963 tarihinde Biga Ticaret ve Sanayi Odasında 724 sicil numarası ile kaydı yapılarak resmi olarak çalışmaya başlamıştır.

Etkinliklerine ilk olarak ilçe merkezindeki çeşitli kiralık binalarda başlayan kooperatifimiz, 1997 yılında dönemin Belediye Başkanı Şükrü Kemerli ve kooperatif başkanı Mehmet SOKULLU başkanlığındaki yönetim kurulunun girişimleri ve Kooperatifin kendi öz kaynakları ile Biga Ticaret Merkezi ikinci katındaki hizmet binasını satın alarak, çalışmalarını 5 kişilik Yönetim Kurulu, 2 kişilik Denetim Kurulu ve 3 kişilik Personeli ile yürütmektedir.       

       Kooperatifimizin kuruluş amacı, kayıtlı ortaklarımıza faaliyetleri için gerekli olan krediyi sağlamak veya kredi ve banka teminat mektubu almak üzere kefil olmaktır.

Bu amaçla; konusu ile ilgili olarak yatırım faaliyetlerinde bulunmak, gerekli tesis ve işletmeler kurmak, işletmek, kiralamak veya kiraya vermek, ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak ve ortaklıklara iştirak etmek.

       Amacına uygun gördüğü gayrimenkulleri satın almak, satmak, yaptırmak, kiralamak, kiraya vermek ve bunlar üzerinde her türlü ayni hak tesis etmek.

       Kooperatif kaynaklarından kullandırılan krediler veya bankalara verilen kefaletler karşılığında kredi veya kefalete teminat olarak her türlü ipotek ve rehin almak, fek etmek.

       Konusu ile ilgili Eğitim, yayın, araştırma ve benzeri faaliyetlerde bulunmak.

       Kooperatife ortak olabilmek için aşağıda belirttiğimiz nitelik ve şartların varlığı gerekmektedir.

       - Medeni Hakları kullanma ehliyetine sahip gerçek kişi olmak,

       - 5362 sayılı Esnaf ve sanatkarlar Meslek Kuruluşu Kanununa göre kurulmuş meslek odasına kayıtlı esnaf veya sanatkar olmak,

       - İş veya İkamet yeri Kooperatifin çalışma bölgesi içinde olmak,

       - Aynı anda başka bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olmamak,

       - Faaliyete devam edildiğine dair Vergi Dairesinden alınacak belge.

       Kooperatif Yönetim Kurulu, Anasözleşmede belirtilen şartların oluşup oluşmadığını araştırmak zorundadır. Gerekli şartları taşıyıp ortak olmak isteyenler yazılı olarak yönetim kuruluna başvururlar.                  

       Bu başvuruda Anasözleşmenin tüm yükümlülüklerini yerine getirildiği açıkça belirtilir. Ortaklığa kabul yönetim kurulu kararı ile gerçekleşir. Ortaklık payının değeri (1 pay), yani 100.-TL'dir. Her Ortağın en az 1 pay yani (100.-TL) taahhüt etmesi zorunludur.

T.Halk Bankası A.Ş. Biga Şubesince Esnaf ve Sanatkarlarlarımıza Hazine Destekli

kredi kullandırımları, her yıl yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı (Kararname) ile

belirlenenkullandırım koşulları ve Hazine faiz destek oranı çerçevesinde,

 Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle

kullandırım şeklinde gerçekleşmektedir.

       Bu doğrultuda, esnaf ve sanatkarların düşük maliyet ve uygun vade imkanı ile finansman ihtiyaçlarının karşılanabilmesi, rekabet güçlerinin arttırılabilmesi ve yapısal dönüşümlerine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.

       Kooperatif ortaklarının kredibilitesini artırmak, teminatlandırma açısından kolaylık sağlamak amacıyla ESKKK'ların kredi değerliliği, finansal ve finansal olmayan kriterlere göre sistemsel olarak ölçülmektedir. Değerlendirme sonucu her kooperatifin risk notu ve risk grubu oluşmakta, bu veriler kredi değerlendirilmesi sırasında ortağın risk notuna doğrudan etki etmektedir.

ESKKK'ların risk notu ve risk grubunun belirlenmesinde; kayıtlı ortak sayısı, kredi riski bulunan aktif ortak sayısı, kooperatif kredisi risk büyüklüğü, takip oranı, takibin riske oranı, kooperatifin son 3 yıllık dönemde takip üst sınırını aşıp aşmadığı gibi kriterler göz önünde bulundurulmaktadır.

       ESKKK risk grubuna göre her bir ortağa kullandırılabilecek azami işletme kredisi şahıs üst limiti belirlenmektedir.

Kooperatifimizin de 1. Risk Grubunda bulunduğu ESKKK'ların risk grubuna göre şahıs üst limitleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

 Kredi Kullandırımda yapılan kesintiler şu şekildedir:

% 1 Bloke Sermaye Kesintisi, % 1 Risk payı Kesintisi, % 1,5 Kooperatif masraf karşılığı kesintisi, % 0,25 Üst birlik (MERKEZ BİRLİĞİ ) kesintisi, % 0,25 Üst Birlik (BÖLGE BİRLİĞİ) kesintisi,  % 0,50 Banka Komisyonu kesintisi olmak üzere kullandırım tutarı üzerinden toplam % 4,50 standart kesinti yapılmakta olup,% 1 Bloke Sermaye kesintisi kredi riski kapandığında ortağın kendisine iade edilmektedir.

       Kredi Faiz Oranımız yıllık (% 5), aylık (% 0,416)'dır.

       Kredi ödeme vadeleri, 24-36-48-60 aylık vadelerle 3 ve 6 aylık  taksit seçeneklerini ortaklarımız kendi isteklerine göre değerlendirmektedirler.  

       Kooperatifimizin çeşitli meslek gruplarından oluşan toplam 675 kayıtlı ortağı olup, 417 ortağı  (% 62'si ) aktif olarak kredi kullanmaktadır.    

Kefalet Kooperatifleri üst kuruluşlarına girebilir. Gerektiğinde Kooperatif ortakları ve personeli için fonlar oluşturabilir.

     

Bu bağlamda Kooperatif ortaklarımızın ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak, il ve ilçemizde faaliyet gösteren sosyal ve kültürel amaçlı kurum ve kuruluşlara ayni ve nakdi yardım yapmak üzere 2001 yılında kurulan genel risk fonumuz 13 yıl kesintisiz olarak hizmet vermiştir.

2013 yıl sonu itibari ile Merkez Birliğimizce tüm Türkiye genelinde çalışmaları sonlandırılan genel risk fonumuzdan ; Ortaklarımıza, İl ve İlçemizde faaliyet gösteren kurum, kuruluş ve derneklere yapmış olduğumuz yardımlar,  bugünün Türkiye'sinde ciddi rakamlara ulaşmıştır.

S.S.Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak; bundan önce olduğu gibi bundan sonrada yaşam savaşı vererek gelecek için umutlarını asla kaybetmeyen ortaklarımızın sosyal ve ekonomik refahı için daha yüksek seviyede yaşamaları, daha güvenilebilir bir geleceğe hür ve inançla bakabilmelerine imkan sağlamak, ihtiyaçlarına en kısa sürede cevap vermek olacaktır.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


Kıymetli Esnaf ve Sanatkar Arkadaşlarım;

Sizlerin mesleklerini daha iyi bir şekilde icra edebilmesi, ihtiyaç olunan mal ye hizmetlerin daha rahat alınabilmesi maksadıyla ye günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi nedeniyle gelişen teknolojinin gerisinde kalınmamalıdır. Bu da işyerlerimizin teknolojik açıdan gelişmesi ile mümkün olacaktır. Bu noktada ihtiyaç sahibi olan siz esnaf ve sanatkarlarımıza Halk Bankast aracılığıyla düşük faizli esnaf ve sanatkarlar kredisi kullandırmaktadır. Esnaf ve sanatkarlarımıza tanınan bu kredi imkanlarından yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarlarımız Esnaf ye Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığıyla Halk Bankasından kredi kullanabileceklerdir. Esnaf ve Sanatkarlara verilen bu kredinin limiti konusunda kooperatifimizden bilgi alabilirsiniz.

 Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet SOKULLU


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


BİGA EKK olarak Misyonu;

 Kredi Sektöründe yüksek hizmet kalitemizi zirvede tutmak, müşteri memnuniyetinin önemini bilerek,  her geçen gün yükselerek bu sürekliliği devam ettirmektir.

BİGA EKK olarak Vizyonu;

Gelişen ülkemizde, çağdaş kooperatifçiliği özümüzde hissederek kalite bilinci ile bireysel hizmette lider, bölgede fark yaratan ve güçlü bir kooperatif olmak.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


SS. Biga Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Genel Kurulu Yapıldı
Biga Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Koop 49. Genel Kurulu Yapıldı
Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Koop. Olağan Genel Kurulu Yapıldı
Mehmet Sokullu Yeniden Başkan
 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Suriyelilerin Sıla-İ Rahmi
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Hoş Geldin Ramazan (3)
Kadir Atay
Bigaspor Kırkbeş’e Hazırlanıyor
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0