Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Milli Eğitim Müdürlüğü ve Lokantacılar Odası Protokol İmzaladı      Biga TSO’dan Jandarma Komutanına Ziyaret      Gün Öğretmenlerin Günü      Son Ödeme Tarihi 30 Kasım      Öğretmenler Günü Yemeğinde Bir Araya Geldiler      Türkiye’nin En Büyük Deve Kuşu Üretim Çiftliği Çanakkale’de      Cahit Hoca Son Yolculuğuna Uğurlandı      Karabiga’da Petrol İstasyonu Açıldı      Amatör Liglerde Haftalık Faaliyet Programı      Vefat ve Başsağlığı      Başkan Kuzu Müjdeyi Verdi; Ücretsiz WİFİ Hizmete Girdi      Biga Belediyesi Kitap Fuarı’nın İlki Pazartesi Başlayacak      Renault ve Dacia’da Black Friday Sürprizi      Biga TSO’dan Emniyet Müdürüne Hayırlı Olsun Ziyareti      ÇTSO Yönetim Kurulu Meslek Grubu Üyeleriyle Bir Araya Geldi      Bigasporlu İsmail Kulet Milli Takım Yolunda      Organlarıyla 5 Kişiye Umut Oldu      Ziraat Odası Gündemi Değerlendirdi      Çanakkale Barosu 2018 Troia Yılı ve Çanakkale’yi Tanıttı      Biga TSO’ya Akreditasyon Sistemi Geliştirme Ziyareti Yapıldı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Biga’ya Değer Katanlar (Alba Mimarlık)
03 Ekim 2017 Salı 12:00
12
14
16
18


Alba Mimarlık kurucusu ve yetkilisi Başak Öder Uysal, Biga’ya değer katmak ve hizmet etmek amacı ile 2011 yılında kurdukları işyerini tanıtımını bizlerle yaptı. Şimdiye kadar yaptıklarını ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

Firma yetkilisi Başak Öder Uysal Alba Mimarlık ile ilgili röportajı  ve anlatımı şöyle:

Başak hanım kendinizi bize tanıtabilir misiniz?

Merhaba Biga’da doğdum. Tüm öğrenim hayatımı Biga’da sürdürdüm. 2006 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünü kazandım. 2011 yılında bu bölümden mezun oldum. Eğitim hayatım boyunca farklı alanlarda çalışmalar yaptım. Bunların içinde kamu projeleri, çevre ile etkileşim ve mimarlık kuralları üzerine çalışmalarım bulunmakta.

Okul bittiği gibi hemen Biga’ya mı geldiniz?

Evet, mezun olduğum gibi Biga’ya geldim. Büro açtım Alba Mimarlık 2011 yılında kuruldu. Bunu açmamdaki sebep hem Biga’ya hizmet etmek hem de bu alanda kendini özgürce ifade edebilmektir.

Neden mimarlığı seçtiniz, hedefiniz neydi?

Mimarlık benim hedefimdi. Çok küçük yaşlardan beri hep insanlarla iç içe olabileceğim bir meslek istiyordum. Bunun içinde kendimi ifade edebileceğim alanlardan biride mimarlıktı. Mimarlık hem sanata hem de bilime yatkın olduğu için benim ihtiyaçlarımı karşılayabilecek bir meslek. Hem tasarım hem de teknik yön barındıran, insanlardan kopmadan yapabileceğim bir meslekti bu yüzden mimarlığı tercih ettim.

Hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz?

Biz ağırlıklı olarak mimarlık proje ve dekorasyon, tadilat alanlarında hizmet veriyoruz. Mimarlık proje hizmetlerimizin içinde konut, tarımsal yapıları butik oteller ve çeşitli fonksiyonları içinde barındıran daha doğrusu “tasarım” kelimesinin içinde geçmesi gereken tüm yapılarda hizmet verebiliyoruz. Bizim için her proje aynı önemi taşır. Çünkü insanı içinde barındıran her yapı tasarımsal olarak bir önemi hak ediyor.

Mimarlık ofisi olarak neye önem veriyorsunuz?

Mimarlık ofisi olarak öncelikle biz aldığımız işi hakkıyla teslim etmeye önem veriyoruz. Zamanında teslim etmek, yapıların fonksiyonu bizim için çok önemli bir konu. Yani içinde yaşadığınız yapıyı rahatlıkla kullanabilmeniz sizin hayatınızı organize eden bir mevzu. Bu yüzden de ilk önem verdiğimiz nokta fonksiyon. İkincisi üretim sırasındaki ekonomiklik. Bir başka önemli olan şey ise çevre ile etkileşim. Yani tasarladığın yapının çevre ile olan ilişkileri. Bunu en basit anlatabileceğim örneklerden bir tanesi akşam yattığınız oda, akşam güneşi alıyor ise o odada uyuyamazsınız, çok sıcak olur. En basit çevre iletişiminden biri budur. Bunlar benim için fonksiyondan sonra ikinci gelir.Üçüncüsü mimarlığın olmazsa olmazı estetiktir.

 Biga’da yapmayı düşündüğünüz şeyler neler,  Biga için neler düşünüyorsunuz?

 Büyük şehirlerde gördüğünüz farklı yapıları Biga’ya getirmek, tasarımsal anlamda çağdaş mimarlığı Biga’ya uygulamak benim için çok önemli.

Biga’da mimari yapılara baktığınızda eksik gördüğünüz bir şey var mı?

Biga’da ki mimari yapılardan ziyade Biga’nın kent dokusunda sıkıntılar var. Tabi ki de gözümüze çarpıyor ama bunlar yıllardan beri oturmuş olduğu için değiştirmek zor.

Tasarımlarda dikkate aldığınız unsurlar neler?

Tasarımın öncelikle özgür olması, tasarımın kendini ifade edebilmesi, her şeyden önce ruhunun olması, yerine yakışması benim içim çok önemli.

Mimarlıkta iddialı mısınız?

Öncelikle her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır diyorum. Mimarlıkta kişisel bir şeydir. Ancak kendi adıma konuşayım, kendime güveniyorum.

Bir yapıda sizin için önemli olan, olmazsa olmazlarınız nelerdir?

Her yapı benim için tek ve biriciktir, her yapı benim için özeldir. Ama ilk olarak benim bir yapıda ele aldığım şey ne amaç için kullanılacağıdır. Yani sanayi yapısı ise üretimin hızını kesmeden ve personelin ihtiyaçlarına yönelik bir yapı olması, eğer bu bir konut yapısı ise kullanıcının ihtiyaçlarına yönelik kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmesi ya da bir mekansa mekanın işlevliği benim için en önemli olan şeylerden bir tanesi. Ama daha öncede belirttiğim gibi benim için bir otobüs durağı bir telefon kulübesinden bire otele kadar her yapı kendi için farklı bir önem arz eder. Bu yüzden de hepsinin kendi yerleri benim gözümde başkadır. Her biri tasarlanmayı dizayn edilmeyi, düzenlenmeyi ve kullanışlı hale getirilmeyi ve bütün insanlarda kullanışlı yapılarda oturmayı, kullanışlı yapılarda çalışmayı hak eder.

Bu zamana kadar gerçekleştirdiğiniz projeler hakkında bize bilgiler verebilir misiniz?

Tabii ki de, bu zamana kadar dekorasyon tadilat işleri yaptım. Bu tadilat işlerinin içinde daha çok fonksiyonel dönüşümler yer aldı. Yaptığımız yerleri daha kullanışlı hale getirdik. Bunun dışında konut ve villa projeleri hazırladık. Bunları da kullanıcılarımızın isteklerine ve arzularına göre nasıl bir evde oturmak istiyorlar ise, kendi öncelikle hikâyelerini günlük senaryolarını çıkararak, kullanıcılarımızı tanıyarak işe başlayıp bitirdiğimiz konut projelerimiz oldu. Bunun dışında hayvansal yapılar, tarım yapıları projelerimiz oldu. Bunlarda da kendi adımıza dikkat ettiğimiz mimari ve estetik anlamda önem verdiğimiz noktalar var. Şöyle ki çok büyük yapılar olduğu için bunların üretim aşamasında, inşa aşamasına karşılaşılacak zorluklara yönelik, zorlukları önlemek adına tasarımlar gerçekleştirildi. Aynı zamanda tarımsal yapılardaki en önemli olan şeylerden bir tanesi atık salınımını, çevreye yönelik oturma alanlarını konut alanlarının tam tersine olacak şekilde hakim rüzgarlarını alarak kokudan ve çeşitli gaz salınımlarından etkilenmemesi sağlamak,  tarımsal yapılarda sanayi yapılarında benim kendi adıma önem verdiğim nokta. Onun dışında yap sata yönelik yapılarda konut projeleri, dükkan projeleri hazırladık.  Önemli olan içinde yaşanılan konutun herkese hitap edilebilecek bir hal alması yani Başak Hanım her şeyi düşünmüşsünüz dediği konut projeleri yaptık. Bunun dışında cephe diyorlar herkes, benim hoşlanmadığım nokta bunun makyaj aşamasında ya da dış mimari aşamasında kalması. Ama ben buna daha farklı bir gözle bakıyorum. Çünkü her yapının bir ruhu her yapının bir konsepti olması gerekiyor ki bunu gönlüme göre gerçekleştirdiğim şu anda da yapım aşaması devam eden bir projem var. Biga’yı bilenler muhakkak bilirler bizim bir Büyük Şadırvanımız vardır. Biga için çok değerlidir. Benim kendi adıma simge olarak, referans yapı olarak aldığım bir yapıdır. Çarşı Camii’nin yanında o sokak üzerinde bir proje hazırladık ve ben bu projenin dış kabuğunu hazırlarken şadırvanın kubbesini referans alarak yola çıktım. Çünkü oraya onu birazcık modernize etmek istedim, tamamen kopuk bir şey yapmayı kendime yakıştıramadım o yüzdende bu yaptığımız proje benim kendi adıma çok önem verdiğim dosyalardan bir tanesi oldu. Çevre ile etkileşim açısından Osmanlı’nın bire iki cam oranlarını kullandık. Çıkmalarda sövelerde yine bire iki cam oranı kullandık. Osmanlının çok geleneksel mimari örneklerinden biri olan sivri kubbeyi modernize ettik ve bu şekilde inşallah bittiği zaman sizlerde beğenirsiniz. Bu şekilde benim çok içime yatan bir proje oldu. Bunun dışında diğer yaptığımız projelerden bir tanesi de manzarası ile Balıkkaya’yı gören bir projemiz vardı. Şimdi Balıkkaya dendiği zaman taş kullanmak çok önemliydi. Çünkü karşıdan gördüğün manzara ile etkileşime girecek, doğallığı sağlayacak taş kaplamalı bir cephe kullandık.  Biga’nın yapıyı yansıtabilmesi çok önemli unsurlardan bir tanesi.

Son zamanlarda Biga’da yapılan yapılarda bir standartlık olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu sadece Biga’da olan bir şey değil Türkiye’nin genelinde olan bir şey ama mimarlığı mimarlar değil toplum üretir eğer bu şekilde gelişiyorsa bu toplumun yönlendirmesidir. Şu anda biraz moda diyeyim, moda ile ilerler kendi akımına doğru. Biga’da da böyle bir şey mevcut. Tek tipleşme ama baktığınız zaman tek tipleşme zaten her şey demek. Kıyafetlerde, mekanlarda, da aklınıza gelebilecek her şeyde tek tipleşme mevcut olduğu için bunun mimarlığa yansıması kaçınılmaz. Bu tek tipleşmenin sebeplerinden bir tanesi de ben birazcık kolaya veya hazıra kaçma olduğunu düşünüyorum. Ya da daha doğrusu tek tipleşmeden ziyade işin mimarlık ve estetikten ziyade kusursuz estetik kaygısı güdülerek yapılıp hazırlandığını düşünüyorum. Birazda bu yüzden kaynaklanıyor.

Biz Biga’dan dışarıya çıktığımızda farklı mimarlık eserler görüyoruz, bunları Biga’da uygulamak mümkün değil mi?

Doğru bir ekiple doğru bir ofiste tabii ki de mümkün. Biga’ya ofis açmamın sebeplerinden bir tanesi de bu. İnsanlar biz değişik bir yapı istiyoruz, tek tipleşmenin dışına çıkmış bir tasarım ofisi arıyoruz dediklerinde biz burada var olabilmek için Alba Mimarlık’ı kurduk. Çünkü bu iş çok fazla büyütülecek bir şey değil sadece doğru mimarı, doğru büroyu bulmak, işini profesyonelce yapan, işine gerçekten hakkını veren, saygı duyan yani bu işi iki çizgi çizmek gözüyle algılamayan gerçekten tasarımı hakkıyla yapan bir büro bulduğunuz zaman İstanbul’da yapacağınız şeyleri Biga’da da yapabilmeniz çok kolay. Bizde zaten bunun için buradayız.

Röportajdan anladığımız kadarıyla siz mimarlığı gerçekten severek yapıyorsunuz. Biz bundan sonraki iş hayatınızda size başarılar diliyoruz, bizi seçtiğiniz içinde çok teşekkür ediyoruz.

Ben teşekkür ederim çok keyifli bir röportaj oldu. Evet gerçekten ben mesleğimi çok severek yapıyorum. Çok keyif alıyorum. Çünkü mimarlık insana dair bir şey.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Milli Eğitim Müdürlüğü ve Lokantacılar Odası Protokol İmzaladı
    »    
Biga TSO’dan Jandarma Komutanına Ziyaret
    »    
Gün Öğretmenlerin Günü
    »    
Son Ödeme Tarihi 30 Kasım
    »    
Öğretmenler Günü Yemeğinde Bir Araya Geldiler
    »    
Türkiye’nin En Büyük Deve Kuşu Üretim Çiftliği Çanakkale’de
    »    
Cahit Hoca Son Yolculuğuna Uğurlandı
    »    
Karabiga’da Petrol İstasyonu Açıldı
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Başkan Kuzu Müjdeyi Verdi; Ücretsiz WİFİ Hizmete Girdi
    »    
Biga Belediyesi Kitap Fuarı’nın İlki Pazartesi Başlayacak
    »    
Renault ve Dacia’da Black Friday Sürprizi
    »    
Biga TSO’dan Emniyet Müdürüne Hayırlı Olsun Ziyareti
    »    
ÇTSO Yönetim Kurulu Meslek Grubu Üyeleriyle Bir Araya Geldi
    »    
Bigasporlu İsmail Kulet Milli Takım Yolunda
    »    
Organlarıyla 5 Kişiye Umut Oldu
    »    
Ziraat Odası Gündemi Değerlendirdi
    »    
Çanakkale Barosu 2018 Troia Yılı ve Çanakkale’yi Tanıttı
    »    
Biga TSO’ya Akreditasyon Sistemi Geliştirme Ziyareti Yapıldı
    »    
Yenice’de Öğretmen Olmak
    »    
OPET Tarihe Sahip Çıkmaya Devam Ediyor
    »    
Ak Parti Biga Gençlik Kolları Başkanlığa Engin Tanrıkulu Seçildi
    »    
Çocuklar, Haklarını Garantiye Aldı
    »    
Adaspor Yönetimi Teşekkür Ziyaretlerinde
    »    
Dikkatsizlik Kaza Getirdi
    »    
BİSİAD 21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesine Katıldı
    »    
Çanakkale Barosu Çocuklara Haklarını Anlattı
    »    
ÇTSO UR-GE Proje Ekibi UR-GE 4. Kümelenme Konferansına Katıldı
    »    
Çocuklara Armağanlar Verdiler
    »    
ÇOMÜ 1. Proje Pazarı Hazırlık Toplantısı Yapıldı
    »    
Senede Bir Gün
    »    
Biga Emniyet Müdürlüğünden Sıkı Denetim
    »    
Biga TSO, Ekonomi Bakanlığı Destekleri Eğitimine Katıldı
    »    
Yöneltilen İddalara Çan Belediyesinden Cevap
    »    
Ayvacık Belediyesi Üst Yapı Çalışmalarına Hız Verdi
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var ki? (15)
    »    
Çanakkale’de Okul Müdürü Skandalı
    »    
Biga Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyardı
    »    
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü
    »    
Başkan Işık Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi
    »    
Batuhan Biga’nın Gururu
    »    
Amatör Liglerde Haftalık Faaliyet Raporu
    »    
Çanakkale Merkezli 8 İlde FETÖ Operasyonu
    »    
Naim Süleymanoğlu’na Son Görev
    »    
Çanakkale Belediyesi’ne Uygulama Ödülü
    »    
Naim Süleymanoğlu’nu Kaybettik!
    »    
Facianın Eşiğinden Dönüldü
    »    
Sanat, Sanatsever Bigalıları Büyüledi
    »    
Biga Belediyesi’nde Kiosk Kolaylığı
    »    
Biga’da Öğrencilere Akıllı E-Dershane
    »    
Karabiga’da Vatandaş Ölü Bulundu
    »    
Depremzedelerimizin Yaralarını Sarıyoruz
    »    
Kış Geliyor Mu?
    »    
Yoldan Çıkan Tır Ev ve Elektrik Direklerine Çarptı
    »    
Sınavlara Çalışan Öğrencilere Sandviç İkramı
    »    
İşyeri Tehlike Sınıfınızı Kontrol Ediniz
    »    
İsrail’i Model Alalım
    »    
Özel Can Hastanesinden Şekersiz Tatlı Semineri
    »    
Kelebek Mobilya’dan Asaletli Bir Dokunuş
    »    
ÇTSO Yönetim Kurulu Meslek Grubu Üyeleriyle Bir Araya Geldi
    »    
Kombilerde Bakımın Önemi ve Gerekliliği
    »    
Sanat, Atatürk Kültür Merkezi’nde
    »    
Erasmus Projesi İlgili Kurum Personel Toplantısı Yapıldı
    »    
KOAH Ne Kadar Yakınımızda?
    »    
CHP Gençlik Kolları Başkanlığına Adaylığını Açıkladı
    »    
Biga Ovası Sulama Birliği Toplantısı Yapıldı
    »    
Biga Belediyesi ve STK’lardan İndirimli Alışveriş Ortaklığı
    »    
Çanakkale Köylüleri Diken Üzerinde
    »    
Biga TSO’da Girişimci Adaylarına Sertifikaları Törenle Verildi
    »    
Kelebek Mobilya’da 2018 İndirim Fırsatları Başladı
    »    
Biga Belediyesinden Basın Açıklaması
    »    
İl Sağlık Müdürlüğünden Diyabet Haftası Etkinliği
    »    
Pomak Dernekleri Federasyonu 2.Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirdi
    »    
Mantar Sezonu Yaşanıyor, Dikkat!
    »    
Stajyer Avukatlara İlk Ders
    »    
Bigaspor Yönetimi Merak Edilenleri Yanıtladı
    »    
Atatürk’ü Anmak İçin 140km Pedal Çevirdiler
    »    
Biga, Sporda da Okullarına Destek
    »    
CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz;
    »    
Her şey Hastanede Gördüğü Kız Çocuğu ile Başladı
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var ki? (14)
    »    
Biga’dan Türkiye Karate Şampiyonu Hale Nur Börtül
    »    
Biga TSO Üyeleri Doğa Yürüyüşünde Buluştu
    »    
Futbol Müsabaka Sonuçları
    »    
Karabiga’da Zirve Sevinci
    »    
"Bana Birşey Olmaz" Dedi.. Hayatını Kaybetti..
    »    
Bigaspor Şampiyonluk Aşkına
    »    
79’uncu Yılda 79 Fidan
    »    
Karanlıktan Aydınlığa...
    »    
Çiçeklidede Sultanları Filesinde
    »    
“İmara Değil, Halka Açılsın”
    »    
Biga TSO’dan Ziyaret
    »    
Başkan Işık’tan Öğrencilere 10 Kasım Sürprizi
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Doğtaş Kelebek Mobilya Üçüncü Çeyrekte Yüzde 77 Büyüdü
    »    
Organ Bağışı Bağışçı Ailelerle Fidan Dikildi
    »    
Çanakkale Milletvekilinden ÇTSO’ya Ziyaret
    »    
Milli Eğitim Bakanının Engelli Öğrenciler Konusunda Vicdanı Rahat mı?
    »    
ÇTSO KOSGEB Girişimcilik Kurslarına Destek Vermeye Devam Ediyor
    »    
Hafta Sonu Biga Spor Dolu
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Yenice’de Öğretmen Olmak
Alaattin Akçal
Çanakkale Köylüleri Diken Üzerinde
Buse Duman
Küçücük Ruhlara Kocaman Duygular...
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Sizde Bizim !
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var ki? (15)
Feyhan Karakaş
Biga’nın Kanayan Yarası
Gizem Emre
Ateşte Açan Güldük, Çanakkale’de Öldük
Fatih Özdemir
Doğrusu “Yal-nız-lık” Mı?
Kadir Atay
Müneccim Olmaya Gerek Yok
Murat Gülcen
İyinin Ve Kötünün Ötesinde Sanat
Osman Öztürk
GENDž
Ogün Doğan
Tahminler Şaştı
Ozancan Polat
Farkındalık
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Saim Tunçman
Dedikoducu Bigalı Denyo*
Can Hastanesi Köşesi
LENFÖDEM Tanı ve Tedavisi
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0