Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Yaşlılar Haftası’nda Pasta Kesildi      Son Dakika Frenleri Boşanan Araç Küçük Çocuğa Çarptı !      Hocam, Atatürk’süz 18 Mart olur mu!      Biga´da Gönüllü Hayvan Severler Bir Araya Geldi      Çanakkale Savaşlarında Doğruluğuna İnandırıldığımız Yanlışlar      Çanlı Esnaflar Kepenklerini Başkan Kuzu’yla Açıyor      “Biz Anadoluyuz”      Benimle Büyür Müsün?      Şirket Kurmak Artık Çok Kolay !      ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEYİN Sevgiden Başka Ne Var ki? (32)      AFAD Uyardı !      Aziz Yıldırım Biga’ya Geliyor      Şehitleri Anma Programı İzleyenleri Büyüledi      Kaymakamlıktan Şehit Ailelerine Kahvaltı      Ağaköy Şehitlerimizi Unutmadı      Görünüşte Herkes Vatanseverdir…      Çanakkale’de Muhteşem Fener Alayı      Şampiyon Antalya İçin Gün Sayıyor      Biga’yı Susuz Bırakacaklardı      Erdoğan Çanakkale Köprüsü’nün Açılış Tarihini Açıkladı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Biga’ya Değer Katanlar (Alba Mimarlık)
03 Ekim 2017 Salı 12:00
12
14
16
18


Alba Mimarlık kurucusu ve yetkilisi Başak Öder Uysal, Biga’ya değer katmak ve hizmet etmek amacı ile 2011 yılında kurdukları işyerini tanıtımını bizlerle yaptı. Şimdiye kadar yaptıklarını ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

Firma yetkilisi Başak Öder Uysal Alba Mimarlık ile ilgili röportajı  ve anlatımı şöyle:

Başak hanım kendinizi bize tanıtabilir misiniz?

Merhaba Biga’da doğdum. Tüm öğrenim hayatımı Biga’da sürdürdüm. 2006 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünü kazandım. 2011 yılında bu bölümden mezun oldum. Eğitim hayatım boyunca farklı alanlarda çalışmalar yaptım. Bunların içinde kamu projeleri, çevre ile etkileşim ve mimarlık kuralları üzerine çalışmalarım bulunmakta.

Okul bittiği gibi hemen Biga’ya mı geldiniz?

Evet, mezun olduğum gibi Biga’ya geldim. Büro açtım Alba Mimarlık 2011 yılında kuruldu. Bunu açmamdaki sebep hem Biga’ya hizmet etmek hem de bu alanda kendini özgürce ifade edebilmektir.

Neden mimarlığı seçtiniz, hedefiniz neydi?

Mimarlık benim hedefimdi. Çok küçük yaşlardan beri hep insanlarla iç içe olabileceğim bir meslek istiyordum. Bunun içinde kendimi ifade edebileceğim alanlardan biride mimarlıktı. Mimarlık hem sanata hem de bilime yatkın olduğu için benim ihtiyaçlarımı karşılayabilecek bir meslek. Hem tasarım hem de teknik yön barındıran, insanlardan kopmadan yapabileceğim bir meslekti bu yüzden mimarlığı tercih ettim.

Hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz?

Biz ağırlıklı olarak mimarlık proje ve dekorasyon, tadilat alanlarında hizmet veriyoruz. Mimarlık proje hizmetlerimizin içinde konut, tarımsal yapıları butik oteller ve çeşitli fonksiyonları içinde barındıran daha doğrusu “tasarım” kelimesinin içinde geçmesi gereken tüm yapılarda hizmet verebiliyoruz. Bizim için her proje aynı önemi taşır. Çünkü insanı içinde barındıran her yapı tasarımsal olarak bir önemi hak ediyor.

Mimarlık ofisi olarak neye önem veriyorsunuz?

Mimarlık ofisi olarak öncelikle biz aldığımız işi hakkıyla teslim etmeye önem veriyoruz. Zamanında teslim etmek, yapıların fonksiyonu bizim için çok önemli bir konu. Yani içinde yaşadığınız yapıyı rahatlıkla kullanabilmeniz sizin hayatınızı organize eden bir mevzu. Bu yüzden de ilk önem verdiğimiz nokta fonksiyon. İkincisi üretim sırasındaki ekonomiklik. Bir başka önemli olan şey ise çevre ile etkileşim. Yani tasarladığın yapının çevre ile olan ilişkileri. Bunu en basit anlatabileceğim örneklerden bir tanesi akşam yattığınız oda, akşam güneşi alıyor ise o odada uyuyamazsınız, çok sıcak olur. En basit çevre iletişiminden biri budur. Bunlar benim için fonksiyondan sonra ikinci gelir.Üçüncüsü mimarlığın olmazsa olmazı estetiktir.

 Biga’da yapmayı düşündüğünüz şeyler neler,  Biga için neler düşünüyorsunuz?

 Büyük şehirlerde gördüğünüz farklı yapıları Biga’ya getirmek, tasarımsal anlamda çağdaş mimarlığı Biga’ya uygulamak benim için çok önemli.

Biga’da mimari yapılara baktığınızda eksik gördüğünüz bir şey var mı?

Biga’da ki mimari yapılardan ziyade Biga’nın kent dokusunda sıkıntılar var. Tabi ki de gözümüze çarpıyor ama bunlar yıllardan beri oturmuş olduğu için değiştirmek zor.

Tasarımlarda dikkate aldığınız unsurlar neler?

Tasarımın öncelikle özgür olması, tasarımın kendini ifade edebilmesi, her şeyden önce ruhunun olması, yerine yakışması benim içim çok önemli.

Mimarlıkta iddialı mısınız?

Öncelikle her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır diyorum. Mimarlıkta kişisel bir şeydir. Ancak kendi adıma konuşayım, kendime güveniyorum.

Bir yapıda sizin için önemli olan, olmazsa olmazlarınız nelerdir?

Her yapı benim için tek ve biriciktir, her yapı benim için özeldir. Ama ilk olarak benim bir yapıda ele aldığım şey ne amaç için kullanılacağıdır. Yani sanayi yapısı ise üretimin hızını kesmeden ve personelin ihtiyaçlarına yönelik bir yapı olması, eğer bu bir konut yapısı ise kullanıcının ihtiyaçlarına yönelik kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmesi ya da bir mekansa mekanın işlevliği benim için en önemli olan şeylerden bir tanesi. Ama daha öncede belirttiğim gibi benim için bir otobüs durağı bir telefon kulübesinden bire otele kadar her yapı kendi için farklı bir önem arz eder. Bu yüzden de hepsinin kendi yerleri benim gözümde başkadır. Her biri tasarlanmayı dizayn edilmeyi, düzenlenmeyi ve kullanışlı hale getirilmeyi ve bütün insanlarda kullanışlı yapılarda oturmayı, kullanışlı yapılarda çalışmayı hak eder.

Bu zamana kadar gerçekleştirdiğiniz projeler hakkında bize bilgiler verebilir misiniz?

Tabii ki de, bu zamana kadar dekorasyon tadilat işleri yaptım. Bu tadilat işlerinin içinde daha çok fonksiyonel dönüşümler yer aldı. Yaptığımız yerleri daha kullanışlı hale getirdik. Bunun dışında konut ve villa projeleri hazırladık. Bunları da kullanıcılarımızın isteklerine ve arzularına göre nasıl bir evde oturmak istiyorlar ise, kendi öncelikle hikâyelerini günlük senaryolarını çıkararak, kullanıcılarımızı tanıyarak işe başlayıp bitirdiğimiz konut projelerimiz oldu. Bunun dışında hayvansal yapılar, tarım yapıları projelerimiz oldu. Bunlarda da kendi adımıza dikkat ettiğimiz mimari ve estetik anlamda önem verdiğimiz noktalar var. Şöyle ki çok büyük yapılar olduğu için bunların üretim aşamasında, inşa aşamasına karşılaşılacak zorluklara yönelik, zorlukları önlemek adına tasarımlar gerçekleştirildi. Aynı zamanda tarımsal yapılardaki en önemli olan şeylerden bir tanesi atık salınımını, çevreye yönelik oturma alanlarını konut alanlarının tam tersine olacak şekilde hakim rüzgarlarını alarak kokudan ve çeşitli gaz salınımlarından etkilenmemesi sağlamak,  tarımsal yapılarda sanayi yapılarında benim kendi adıma önem verdiğim nokta. Onun dışında yap sata yönelik yapılarda konut projeleri, dükkan projeleri hazırladık.  Önemli olan içinde yaşanılan konutun herkese hitap edilebilecek bir hal alması yani Başak Hanım her şeyi düşünmüşsünüz dediği konut projeleri yaptık. Bunun dışında cephe diyorlar herkes, benim hoşlanmadığım nokta bunun makyaj aşamasında ya da dış mimari aşamasında kalması. Ama ben buna daha farklı bir gözle bakıyorum. Çünkü her yapının bir ruhu her yapının bir konsepti olması gerekiyor ki bunu gönlüme göre gerçekleştirdiğim şu anda da yapım aşaması devam eden bir projem var. Biga’yı bilenler muhakkak bilirler bizim bir Büyük Şadırvanımız vardır. Biga için çok değerlidir. Benim kendi adıma simge olarak, referans yapı olarak aldığım bir yapıdır. Çarşı Camii’nin yanında o sokak üzerinde bir proje hazırladık ve ben bu projenin dış kabuğunu hazırlarken şadırvanın kubbesini referans alarak yola çıktım. Çünkü oraya onu birazcık modernize etmek istedim, tamamen kopuk bir şey yapmayı kendime yakıştıramadım o yüzdende bu yaptığımız proje benim kendi adıma çok önem verdiğim dosyalardan bir tanesi oldu. Çevre ile etkileşim açısından Osmanlı’nın bire iki cam oranlarını kullandık. Çıkmalarda sövelerde yine bire iki cam oranı kullandık. Osmanlının çok geleneksel mimari örneklerinden biri olan sivri kubbeyi modernize ettik ve bu şekilde inşallah bittiği zaman sizlerde beğenirsiniz. Bu şekilde benim çok içime yatan bir proje oldu. Bunun dışında diğer yaptığımız projelerden bir tanesi de manzarası ile Balıkkaya’yı gören bir projemiz vardı. Şimdi Balıkkaya dendiği zaman taş kullanmak çok önemliydi. Çünkü karşıdan gördüğün manzara ile etkileşime girecek, doğallığı sağlayacak taş kaplamalı bir cephe kullandık.  Biga’nın yapıyı yansıtabilmesi çok önemli unsurlardan bir tanesi.

Son zamanlarda Biga’da yapılan yapılarda bir standartlık olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu sadece Biga’da olan bir şey değil Türkiye’nin genelinde olan bir şey ama mimarlığı mimarlar değil toplum üretir eğer bu şekilde gelişiyorsa bu toplumun yönlendirmesidir. Şu anda biraz moda diyeyim, moda ile ilerler kendi akımına doğru. Biga’da da böyle bir şey mevcut. Tek tipleşme ama baktığınız zaman tek tipleşme zaten her şey demek. Kıyafetlerde, mekanlarda, da aklınıza gelebilecek her şeyde tek tipleşme mevcut olduğu için bunun mimarlığa yansıması kaçınılmaz. Bu tek tipleşmenin sebeplerinden bir tanesi de ben birazcık kolaya veya hazıra kaçma olduğunu düşünüyorum. Ya da daha doğrusu tek tipleşmeden ziyade işin mimarlık ve estetikten ziyade kusursuz estetik kaygısı güdülerek yapılıp hazırlandığını düşünüyorum. Birazda bu yüzden kaynaklanıyor.

Biz Biga’dan dışarıya çıktığımızda farklı mimarlık eserler görüyoruz, bunları Biga’da uygulamak mümkün değil mi?

Doğru bir ekiple doğru bir ofiste tabii ki de mümkün. Biga’ya ofis açmamın sebeplerinden bir tanesi de bu. İnsanlar biz değişik bir yapı istiyoruz, tek tipleşmenin dışına çıkmış bir tasarım ofisi arıyoruz dediklerinde biz burada var olabilmek için Alba Mimarlık’ı kurduk. Çünkü bu iş çok fazla büyütülecek bir şey değil sadece doğru mimarı, doğru büroyu bulmak, işini profesyonelce yapan, işine gerçekten hakkını veren, saygı duyan yani bu işi iki çizgi çizmek gözüyle algılamayan gerçekten tasarımı hakkıyla yapan bir büro bulduğunuz zaman İstanbul’da yapacağınız şeyleri Biga’da da yapabilmeniz çok kolay. Bizde zaten bunun için buradayız.

Röportajdan anladığımız kadarıyla siz mimarlığı gerçekten severek yapıyorsunuz. Biz bundan sonraki iş hayatınızda size başarılar diliyoruz, bizi seçtiğiniz içinde çok teşekkür ediyoruz.

Ben teşekkür ederim çok keyifli bir röportaj oldu. Evet gerçekten ben mesleğimi çok severek yapıyorum. Çok keyif alıyorum. Çünkü mimarlık insana dair bir şey.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Yaşlılar Haftası’nda Pasta Kesildi
    »    
Son Dakika Frenleri Boşanan Araç Küçük Çocuğa Çarptı !
    »    
Hocam, Atatürk’süz 18 Mart olur mu!
    »    
Biga´da Gönüllü Hayvan Severler Bir Araya Geldi
    »    
Çanakkale Savaşlarında Doğruluğuna İnandırıldığımız Yanlışlar
    »    
Çanlı Esnaflar Kepenklerini Başkan Kuzu’yla Açıyor
    »    
“Biz Anadoluyuz”
    »    
Benimle Büyür Müsün?
    »    
Şirket Kurmak Artık Çok Kolay !
    »    
ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEYİN Sevgiden Başka Ne Var ki? (32)
    »    
AFAD Uyardı !
    »    
Aziz Yıldırım Biga’ya Geliyor
    »    
Şehitleri Anma Programı İzleyenleri Büyüledi
    »    
Kaymakamlıktan Şehit Ailelerine Kahvaltı
    »    
Ağaköy Şehitlerimizi Unutmadı
    »    
Görünüşte Herkes Vatanseverdir…
    »    
Çanakkale’de Muhteşem Fener Alayı
    »    
Şampiyon Antalya İçin Gün Sayıyor
    »    
Biga’yı Susuz Bırakacaklardı
    »    
Erdoğan Çanakkale Köprüsü’nün Açılış Tarihini Açıkladı
    »    
Yüzlerce Otobüsle Geldiler
    »    
Çanakkale Savaşları’nın 103.Yılı
    »    
Bigaspor Mücadeleyi Bırakmadı
    »    
Çan, Facianın Eşiğinden Döndü.. Gider, Devreye Girdi
    »    
Şampiyon Tur İçin Sahada
    »    
DOĞTAŞ’tan Şehitlere Saygı
    »    
Bir Hilal Uğruna Batan Güneşlere
    »    
Doğtaş Kelebek 2017 Yılında Yüzde 52 Büyüdü
    »    
AFAD Uyardı!
    »    
Sarı Taksi- Uber Krizi Medyaya Taşındı
    »    
Çanakkale Milli Bir Destandır
    »    
Bigalı Gaziler Anılarıyla Öğrencileri Etkiledi
    »    
Bigalı Mehmet Çavuş Fotoğraf Sergisi Açıldı
    »    
Kursiyerler Kahvaltı Organizasyonunda Buluştu
    »    
Bigaspor Uzunköprüspor’u Ağırlayacak
    »    
Birbirlerine Mutlu Son Sözü
    »    
Hiç Kendinizi Şımarttınız mı
    »    
ÇTSO Meslek Grubu Üyeleri ile Bir Araya Geldi
    »    
Üzerine Vinç Düşen Tekne Paramparça Oldu
    »    
Bir Milletin Tarihsel Hafızası Nasıl Silinir?
    »    
Minik Eller Kütüphanesi Gümüşçay’da Açıldı
    »    
Bisikletle İlkadım’dan Çanakkale’ye Şühedaya Saygı Yolculuğu
    »    
Öğrencileri Duygulandıran Çorba
    »    
Biga TSO’ da Seçimden Önceki Son Meclis Toplantısı Yapıldı
    »    
“Yiyerek Zayıflayabilirsiniz !”
    »    
Koruyucu Ruh Sağlığı Programı Düzenlendi
    »    
Çanakkale Koleji Mehmet Akif’in Evinde
    »    
İki Otomobil Çarpıştı: 4 Yaralı
    »    
Biga CHP 14 Mart Tıp Bayramını Kutladı
    »    
Bilim ve Teknoloji Haftası Kutlandı
    »    
14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı
    »    
“Başarının Şifreleri” Biga TSO’ da Anlatıldı
    »    
Kuyruğu Kesilen Ölü Yunus Sahile Vurdu
    »    
Mehmet Akif Ersoy’un Bayramiç’ deki Evine Ziyaretçi Akını
    »    
Dikkat! Elektrik Kesintisi
    »    
Ambulans İle Traktör Çarpıştı 4 Yaralı
    »    
Güremen; Eğitim En Büyük Unsur
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var Ki? (31)
    »    
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü
    »    
CHP’Lİ ERKEK: “Sağlık Çalışanları Hak Ettiği Değeri Görmeli!”
    »    
Şampiyon Çardakspor
    »    
Rana Berfin Orhan Gümüş Madalya
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Biga TSO, Ticaret Sicil Müdürleri Toplantısında
    »    
Kutsal Emanetler Ankara Yolunda
    »    
Çanakkale’de Sebze Halinde Büyük Yangın
    »    
Ağlara Takılan Carette Carettayı Özgürlüğüne Kavuşturdular
    »    
Güçbirliği’nde Yaşlılar İçin Sıhhatler Olsun
    »    
İstiklal Marşı’nın 97. Yıl Dönümü
    »    
Minikler Ege İle Gaga’ya Yoğun İlgi Gösterdiler
    »    
TURKONFED Toplantısı Biga’da Yapıldı
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Afacanlar’dan Anlamlı Davranış
    »    
Başkan Kuzu’dan Ücretsiz Bursa Gezisi
    »    
Esra Ceyhan Duyurdu, Minik Ayça Dilekçe Verdi
    »    
Nesrin Sirkeci Güven Tazeledi
    »    
Etili Sapağında Korkutan Kaza
    »    
Dördüncü Kattan Düşen Çocuk Ağır Yaralandı
    »    
Kedi Yavrularını Kurtaran Temizlik İşçisine Teşekkür
    »    
Kadın Yazardan İmza Günü
    »    
Kasap Adnan Abdiağa’da
    »    
Biga MYO’da İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Eğitimi Düzenlendi
    »    
103 Yıl Önce Osmanlı Basınında Çanakkale Savaşı Sergisi
    »    
Esra Ceyhan: "18 Yaşından Küçükler, Çocuktur! Nokta!"
    »    
Çanakkale Barosu’ndan Eski Adliyeye Veda
    »    
Pastırmacı Kadınlar Gününü Unutmadı
    »    
Hoşgeldin Bebek
    »    
Sağlık İçin Birarada Olan Kadınlar Kahvaltı’da Buluştu
    »    
Karataş Kadınlarla Birlikte
    »    
Türk Eğitim Sen Ailesi Kadınlar Gününü Kutladı
    »    
Kuştan Kadınlar Şiir Kitabını Okurları İçin İmzaladı
    »    
Biga´da Suriyeliler Kayıt Altına Alınıyor
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Marshall Boya Çalışanları Buluştu
    »    
"Emekçi Kadınlar Günü’nde Farkındalık Oluşturmalıyız"
    »    
Milletin Vekili, Milletin Hissettiklerini Hissetmelidir
    »    
İtimat Petrolden Bayanlara Saygı
    »    
Şehit İbrahim Ateş Okulundan Kadınlar Günü Kutlaması
    »    
Kadınlar Gününde Kadın Başkan İstifa Etti!
    »    
“Birlikte Öğreniyoruz” Projesi Devam Ediyor
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Çanakkale Savaşlarında Doğruluğuna İnandırıldığımız Yanlışlar
Alaattin Akçal
Biga’da Kaç Dernek Var?
Buse Duman
Sahi Şimdi Ne Olacak?
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEYİN Sevgiden Başka Ne Var ki? (32)
Feyhan Karakaş
Biga’nın Kanayan Yarası
Gizem Emre
Ateşte Açan Güldük, Çanakkale’de Öldük
Fatih Özdemir
Doğrusu “Yal-nız-lık” Mı?
Kadir Atay
Çanakkale Futbolu Enteresan Durumda
Murat Gülcen
İyinin Ve Kötünün Ötesinde Sanat
Osman Öztürk
GENDž
Ogün Doğan
Tahminler Şaştı
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Saim Tunçman
Hocam, Atatürk’süz 18 Mart olur mu!
Can Hastanesi Köşesi
LENFÖDEM Tanı ve Tedavisi
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0