Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Beraberlik Galip Geldi      Mehmet Tınaz Güven Tazeleyerek 5. Kez Başkan Oldu      Sevgi İzi, Biga’da Hayata Geçti      Biga TSO’dan Yılın Son Girişimcilik Eğitimi      Avukat Halil Yağan Göreve Talip      Biga Belediyesi Korosu Türkülerle Gönüllerde Taht Kurdu      Çanakkale Barosu’nda Ruhsat Töreni Heyecanı      Selçuk Görgel Mağduru İntihara Kalkıştı      Türkiye Gerçeği      Çanakkale Güç Birliği Platformundan Açıklama      Çan’a 8’nci Spor Aktivite Alanı      AK Parti Tülay Ömercioğlundan: Aday Adayı Açıklaması      Kartallar ve İnsanlar       Aradık, sorduk; "Nedir Bu #DuvarıAş?"      Ünlü Müteahhitten Haber Alınamıyor      Tarihî Alan Başkanlığından“Koruma Mevzuatı” Konulu Eğitim Verildi      CHP Biga İl Genel Meclis Üyeliği İçin Seçimler Sonuçlandı      Karamsar Bir Yazı      Biga TSO’dan Sertifika Töreni      Başkan Kuzu’dan Diyabet Farkındalığına Destek     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Biga’ya Değer Katanlar (Alba Mimarlık)
03 Ekim 2017 Salı 12:00
12
14
16
18


Alba Mimarlık kurucusu ve yetkilisi Başak Öder Uysal, Biga’ya değer katmak ve hizmet etmek amacı ile 2011 yılında kurdukları işyerini tanıtımını bizlerle yaptı. Şimdiye kadar yaptıklarını ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

Firma yetkilisi Başak Öder Uysal Alba Mimarlık ile ilgili röportajı  ve anlatımı şöyle:

Başak hanım kendinizi bize tanıtabilir misiniz?

Merhaba Biga’da doğdum. Tüm öğrenim hayatımı Biga’da sürdürdüm. 2006 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünü kazandım. 2011 yılında bu bölümden mezun oldum. Eğitim hayatım boyunca farklı alanlarda çalışmalar yaptım. Bunların içinde kamu projeleri, çevre ile etkileşim ve mimarlık kuralları üzerine çalışmalarım bulunmakta.

Okul bittiği gibi hemen Biga’ya mı geldiniz?

Evet, mezun olduğum gibi Biga’ya geldim. Büro açtım Alba Mimarlık 2011 yılında kuruldu. Bunu açmamdaki sebep hem Biga’ya hizmet etmek hem de bu alanda kendini özgürce ifade edebilmektir.

Neden mimarlığı seçtiniz, hedefiniz neydi?

Mimarlık benim hedefimdi. Çok küçük yaşlardan beri hep insanlarla iç içe olabileceğim bir meslek istiyordum. Bunun içinde kendimi ifade edebileceğim alanlardan biride mimarlıktı. Mimarlık hem sanata hem de bilime yatkın olduğu için benim ihtiyaçlarımı karşılayabilecek bir meslek. Hem tasarım hem de teknik yön barındıran, insanlardan kopmadan yapabileceğim bir meslekti bu yüzden mimarlığı tercih ettim.

Hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz?

Biz ağırlıklı olarak mimarlık proje ve dekorasyon, tadilat alanlarında hizmet veriyoruz. Mimarlık proje hizmetlerimizin içinde konut, tarımsal yapıları butik oteller ve çeşitli fonksiyonları içinde barındıran daha doğrusu “tasarım” kelimesinin içinde geçmesi gereken tüm yapılarda hizmet verebiliyoruz. Bizim için her proje aynı önemi taşır. Çünkü insanı içinde barındıran her yapı tasarımsal olarak bir önemi hak ediyor.

Mimarlık ofisi olarak neye önem veriyorsunuz?

Mimarlık ofisi olarak öncelikle biz aldığımız işi hakkıyla teslim etmeye önem veriyoruz. Zamanında teslim etmek, yapıların fonksiyonu bizim için çok önemli bir konu. Yani içinde yaşadığınız yapıyı rahatlıkla kullanabilmeniz sizin hayatınızı organize eden bir mevzu. Bu yüzden de ilk önem verdiğimiz nokta fonksiyon. İkincisi üretim sırasındaki ekonomiklik. Bir başka önemli olan şey ise çevre ile etkileşim. Yani tasarladığın yapının çevre ile olan ilişkileri. Bunu en basit anlatabileceğim örneklerden bir tanesi akşam yattığınız oda, akşam güneşi alıyor ise o odada uyuyamazsınız, çok sıcak olur. En basit çevre iletişiminden biri budur. Bunlar benim için fonksiyondan sonra ikinci gelir.Üçüncüsü mimarlığın olmazsa olmazı estetiktir.

 Biga’da yapmayı düşündüğünüz şeyler neler,  Biga için neler düşünüyorsunuz?

 Büyük şehirlerde gördüğünüz farklı yapıları Biga’ya getirmek, tasarımsal anlamda çağdaş mimarlığı Biga’ya uygulamak benim için çok önemli.

Biga’da mimari yapılara baktığınızda eksik gördüğünüz bir şey var mı?

Biga’da ki mimari yapılardan ziyade Biga’nın kent dokusunda sıkıntılar var. Tabi ki de gözümüze çarpıyor ama bunlar yıllardan beri oturmuş olduğu için değiştirmek zor.

Tasarımlarda dikkate aldığınız unsurlar neler?

Tasarımın öncelikle özgür olması, tasarımın kendini ifade edebilmesi, her şeyden önce ruhunun olması, yerine yakışması benim içim çok önemli.

Mimarlıkta iddialı mısınız?

Öncelikle her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır diyorum. Mimarlıkta kişisel bir şeydir. Ancak kendi adıma konuşayım, kendime güveniyorum.

Bir yapıda sizin için önemli olan, olmazsa olmazlarınız nelerdir?

Her yapı benim için tek ve biriciktir, her yapı benim için özeldir. Ama ilk olarak benim bir yapıda ele aldığım şey ne amaç için kullanılacağıdır. Yani sanayi yapısı ise üretimin hızını kesmeden ve personelin ihtiyaçlarına yönelik bir yapı olması, eğer bu bir konut yapısı ise kullanıcının ihtiyaçlarına yönelik kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmesi ya da bir mekansa mekanın işlevliği benim için en önemli olan şeylerden bir tanesi. Ama daha öncede belirttiğim gibi benim için bir otobüs durağı bir telefon kulübesinden bire otele kadar her yapı kendi için farklı bir önem arz eder. Bu yüzden de hepsinin kendi yerleri benim gözümde başkadır. Her biri tasarlanmayı dizayn edilmeyi, düzenlenmeyi ve kullanışlı hale getirilmeyi ve bütün insanlarda kullanışlı yapılarda oturmayı, kullanışlı yapılarda çalışmayı hak eder.

Bu zamana kadar gerçekleştirdiğiniz projeler hakkında bize bilgiler verebilir misiniz?

Tabii ki de, bu zamana kadar dekorasyon tadilat işleri yaptım. Bu tadilat işlerinin içinde daha çok fonksiyonel dönüşümler yer aldı. Yaptığımız yerleri daha kullanışlı hale getirdik. Bunun dışında konut ve villa projeleri hazırladık. Bunları da kullanıcılarımızın isteklerine ve arzularına göre nasıl bir evde oturmak istiyorlar ise, kendi öncelikle hikâyelerini günlük senaryolarını çıkararak, kullanıcılarımızı tanıyarak işe başlayıp bitirdiğimiz konut projelerimiz oldu. Bunun dışında hayvansal yapılar, tarım yapıları projelerimiz oldu. Bunlarda da kendi adımıza dikkat ettiğimiz mimari ve estetik anlamda önem verdiğimiz noktalar var. Şöyle ki çok büyük yapılar olduğu için bunların üretim aşamasında, inşa aşamasına karşılaşılacak zorluklara yönelik, zorlukları önlemek adına tasarımlar gerçekleştirildi. Aynı zamanda tarımsal yapılardaki en önemli olan şeylerden bir tanesi atık salınımını, çevreye yönelik oturma alanlarını konut alanlarının tam tersine olacak şekilde hakim rüzgarlarını alarak kokudan ve çeşitli gaz salınımlarından etkilenmemesi sağlamak,  tarımsal yapılarda sanayi yapılarında benim kendi adıma önem verdiğim nokta. Onun dışında yap sata yönelik yapılarda konut projeleri, dükkan projeleri hazırladık.  Önemli olan içinde yaşanılan konutun herkese hitap edilebilecek bir hal alması yani Başak Hanım her şeyi düşünmüşsünüz dediği konut projeleri yaptık. Bunun dışında cephe diyorlar herkes, benim hoşlanmadığım nokta bunun makyaj aşamasında ya da dış mimari aşamasında kalması. Ama ben buna daha farklı bir gözle bakıyorum. Çünkü her yapının bir ruhu her yapının bir konsepti olması gerekiyor ki bunu gönlüme göre gerçekleştirdiğim şu anda da yapım aşaması devam eden bir projem var. Biga’yı bilenler muhakkak bilirler bizim bir Büyük Şadırvanımız vardır. Biga için çok değerlidir. Benim kendi adıma simge olarak, referans yapı olarak aldığım bir yapıdır. Çarşı Camii’nin yanında o sokak üzerinde bir proje hazırladık ve ben bu projenin dış kabuğunu hazırlarken şadırvanın kubbesini referans alarak yola çıktım. Çünkü oraya onu birazcık modernize etmek istedim, tamamen kopuk bir şey yapmayı kendime yakıştıramadım o yüzdende bu yaptığımız proje benim kendi adıma çok önem verdiğim dosyalardan bir tanesi oldu. Çevre ile etkileşim açısından Osmanlı’nın bire iki cam oranlarını kullandık. Çıkmalarda sövelerde yine bire iki cam oranı kullandık. Osmanlının çok geleneksel mimari örneklerinden biri olan sivri kubbeyi modernize ettik ve bu şekilde inşallah bittiği zaman sizlerde beğenirsiniz. Bu şekilde benim çok içime yatan bir proje oldu. Bunun dışında diğer yaptığımız projelerden bir tanesi de manzarası ile Balıkkaya’yı gören bir projemiz vardı. Şimdi Balıkkaya dendiği zaman taş kullanmak çok önemliydi. Çünkü karşıdan gördüğün manzara ile etkileşime girecek, doğallığı sağlayacak taş kaplamalı bir cephe kullandık.  Biga’nın yapıyı yansıtabilmesi çok önemli unsurlardan bir tanesi.

Son zamanlarda Biga’da yapılan yapılarda bir standartlık olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu sadece Biga’da olan bir şey değil Türkiye’nin genelinde olan bir şey ama mimarlığı mimarlar değil toplum üretir eğer bu şekilde gelişiyorsa bu toplumun yönlendirmesidir. Şu anda biraz moda diyeyim, moda ile ilerler kendi akımına doğru. Biga’da da böyle bir şey mevcut. Tek tipleşme ama baktığınız zaman tek tipleşme zaten her şey demek. Kıyafetlerde, mekanlarda, da aklınıza gelebilecek her şeyde tek tipleşme mevcut olduğu için bunun mimarlığa yansıması kaçınılmaz. Bu tek tipleşmenin sebeplerinden bir tanesi de ben birazcık kolaya veya hazıra kaçma olduğunu düşünüyorum. Ya da daha doğrusu tek tipleşmeden ziyade işin mimarlık ve estetikten ziyade kusursuz estetik kaygısı güdülerek yapılıp hazırlandığını düşünüyorum. Birazda bu yüzden kaynaklanıyor.

Biz Biga’dan dışarıya çıktığımızda farklı mimarlık eserler görüyoruz, bunları Biga’da uygulamak mümkün değil mi?

Doğru bir ekiple doğru bir ofiste tabii ki de mümkün. Biga’ya ofis açmamın sebeplerinden bir tanesi de bu. İnsanlar biz değişik bir yapı istiyoruz, tek tipleşmenin dışına çıkmış bir tasarım ofisi arıyoruz dediklerinde biz burada var olabilmek için Alba Mimarlık’ı kurduk. Çünkü bu iş çok fazla büyütülecek bir şey değil sadece doğru mimarı, doğru büroyu bulmak, işini profesyonelce yapan, işine gerçekten hakkını veren, saygı duyan yani bu işi iki çizgi çizmek gözüyle algılamayan gerçekten tasarımı hakkıyla yapan bir büro bulduğunuz zaman İstanbul’da yapacağınız şeyleri Biga’da da yapabilmeniz çok kolay. Bizde zaten bunun için buradayız.

Röportajdan anladığımız kadarıyla siz mimarlığı gerçekten severek yapıyorsunuz. Biz bundan sonraki iş hayatınızda size başarılar diliyoruz, bizi seçtiğiniz içinde çok teşekkür ediyoruz.

Ben teşekkür ederim çok keyifli bir röportaj oldu. Evet gerçekten ben mesleğimi çok severek yapıyorum. Çok keyif alıyorum. Çünkü mimarlık insana dair bir şey.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Mehmet Tınaz Güven Tazeleyerek 5. Kez Başkan Oldu
    »    
Sevgi İzi, Biga’da Hayata Geçti
    »    
Biga TSO’dan Yılın Son Girişimcilik Eğitimi
    »    
Avukat Halil Yağan Göreve Talip
    »    
Biga Belediyesi Korosu Türkülerle Gönüllerde Taht Kurdu
    »    
Çanakkale Barosu’nda Ruhsat Töreni Heyecanı
    »    
Selçuk Görgel Mağduru İntihara Kalkıştı
    »    
Türkiye Gerçeği
    »    
Çanakkale Güç Birliği Platformundan Açıklama
    »    
Çan’a 8’nci Spor Aktivite Alanı
    »    
Kartallar ve İnsanlar
    »    
Aradık, sorduk; "Nedir Bu #DuvarıAş?"
    »    
Ünlü Müteahhitten Haber Alınamıyor
    »    
Tarihî Alan Başkanlığından“Koruma Mevzuatı” Konulu Eğitim Verildi
    »    
CHP Biga İl Genel Meclis Üyeliği İçin Seçimler Sonuçlandı
    »    
Karamsar Bir Yazı
    »    
Biga TSO’dan Sertifika Töreni
    »    
Başkan Kuzu’dan Diyabet Farkındalığına Destek
    »    
Mutlu Bebekler, Hoşgeldin Bebeğim Partisi’nde
    »    
Hareketli Ol Diyabet Olma
    »    
Kaçak İçki Operasyonu’nda Rekor Ceza!
    »    
“Türkiye Bisiklet Turu’na Çanakkale Etabı Eklendi”
    »    
Düşünce Özgürlüğü Değil Provokatörlük!
    »    
Obezite Okulu Çalışmalarına Devam Ediyor
    »    
Diyabet Hastalarına 5 Kritik Kış Önerisi
    »    
CHP’de Gözler Ön Seçimde
    »    
Çanakkale Devlet Hastanesi’nin Uzman Kadrosu Güçleniyor
    »    
ÇTSO Motorlu Kara Taşıtları Mesleki Yeterlilik Sınavları Düzenledi
    »    
Ceylan Dur Durak Bilmiyor
    »    
Karabiga Belediye Gençlikspor Bir Puanla Döndü
    »    
Biga FB Yeni Yönetim Ziyaretleri
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(4)
    »    
Biga MYO’ dan Atamıza Anma Töreni
    »    
ÇTSO’dan Üye Ziyaretleri
    »    
AK Parti Merakla Beklenen Aday Adaylarını Tanıttı
    »    
Böbrek Nakline Fidan Dikip Yürüyüşle Dikkat Çektiler
    »    
Ceylan’dan Milli Eğitime Ağır Eleştiri
    »    
Ertelenen Konserin Tarihi Belli Oldu
    »    
Ahmet Elbi Göreve Hazır
    »    
Ortur’da Bir Mahalle Görüntüsü Oluşmaya Başladı
    »    
Rıdvan İpek İle Daha İyisi İçin Yeniden
    »    
9 Ortaokulda Nutuk Dağıtıldı
    »    
Atatürk´ün Kalpaklı Şablonu 615 İsimden Oluştu
    »    
Karabiga’da İlk Aday Adaylık Başvurusu Uslu’dan
    »    
Çanakkale Barosu’ndan "CMK Uygulamaları" Konulu Seminer
    »    
Biga TSO Üyelerine Krizde Liderlik Semineri
    »    
Gümüşçay’a Genç Başkan Aday Adayı
    »    
Doğan Kardeşleri Canlandıran Yetenekli Oyuncular Ödüllendirildi
    »    
Bir Arada Olma Sebepleri Kaliteli ve Sağlıklı Yaşam
    »    
Biga Belediyesi Anma Konserini Erteledi
    »    
Atatürk Hatıra Ormanı’nda Fidan Diktiler
    »    
BİSHAK’tan Biga Belediye Başkanına Ziyaret
    »    
Sen Anlamadıktan Sonra “İbadet Türkçe Olmuş, Arapça Olmuş” Ne Fark Eder?
    »    
Başkan Işık’tan Krizden Kurtuluş Önerisi
    »    
Özlem, Minnet ve Saygıyla Anıyoruz
    »    
Karabiga’da 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı Düzenlendi
    »    
Çan Belediyesi Termal Kent Sağlıklı Yaşam Merkezi Faaliyete Başladı
    »    
Biga Belediye Başkanlığı İçin AK Parti’den İlk Aday Adayı Erdoğan
    »    
Pastırmacı Görevden Kaçmıyor
    »    
Biga´da Maddi Hasarlı Kaza
    »    
Biga’dan Çorum’a Yardım Eli Uzandı
    »    
Biga Devlet Hastanesi Diyabet Okulu Eğitimleri
    »    
Ceylan, Çanakkale’nin Yollarını Ulaştırma Bakanına Sordu
    »    
Biga’da Tarla Süren Çiftçiye GBT Gözaltısı
    »    
Oda-Borsa Müşterek Toplantısı Çanakkale Ticaret Borsası’nda Yapıldı
    »    
Karabiga Mustafa Kemal İlkokulunda Teknoloji Eğitimi Semineri
    »    
Çanakkale’de Şehit Düşen İlk Askerlere Anma Töreni Yapıldı
    »    
Çanakkale İli Oda-Borsa Müşterek Toplantısı Yapıldı
    »    
Biga Dernekler Platformundan Ziyaret
    »    
Özgül Öğrenme Güçlüğü
    »    
Armutçuk Dağı’na Pazar Gezisi
    »    
Çan Belediyesinden Suya Zam Yok İndirim Var
    »    
Yine Aynı Gemi Gökçeada 1 Gemisi Arızalandı!
    »    
Termik Santralinde Yaşanan İş Kazasının Takipçisi Olacağız
    »    
Fatih İlkokulu Yeni Okul Binası İnşaat İhalesi Yapıldı
    »    
ÇTSO’da Bilgilendirme Toplantısı Düzenledi
    »    
Biga Devlet Hastanesinde Tatbikat Gerçekleştirildi
    »    
Biga’da “Fidanlar Fidanlarla Büyüyor”
    »    
Termik Santralde Patlama: Genç Yaşta Hayatını Kaybetti
    »    
Emre Kınay’dan Kahkaha Tufanı
    »    
18 Yıl Sonra Gelen Mutluluk
    »    
ÇTSO 20 No’lu Meslek Grubu Üyeleri Bir Araya Geldi
    »    
Biga TSO, Eğitim Seminerlerine Devam Ediyor
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(3)
    »    
Çan’da Termik Santral Patlaması 1 Ölü 1 Yaralı!
    »    
Gümüşçayspor:3 Arslancaspor:1
    »    
Odak Grup Toplantısı Biga TSO’da Yapıldı
    »    
Biga MYO’da Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Konulu Konferans Düzenlendi
    »    
İl Kadın Kolları Başkanı Kızılay Haftasını Kutladı
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Son Dakika! Çınardere Köyünde Korkunç Kaza
    »    
Müge Anlı’nın Başlattığı Proje Biga’da da Uygulanacak
    »    
Ergün Erkap: “Boşnaklara hizmetleri asla unutulmayacak”
    »    
Biga’da Bir İlk, Alternatif Dürüm Evi Açıldı
    »    
Uzman Tarihçi ve Araştırmacılar Tarihi Alanda
    »    
İl Milli Eğitim Müdüründen Evim Okulum, Okulum Evim Projesi
    »    
“Düşlerimizdeki Troia” Sanatseverlerle Buluştu
    »    
Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Voleybol Turnuvası
    »    
CHP Milletvekili Burak Erbay ve PM Üyesi Haluk Pekşen’den Ziyaret
    »    
Biga Meslek Yüksekokulunda İHA’lar konulu Konferans Düzenlendi
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Türkiye Gerçeği
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(4)
Kadir Atay
Biga Futbola Doyacak
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Kartallar ve İnsanlar
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0