Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Seri İlanlar Muhtarlarımız Kadınlarımız İletişim
SON DAKİKA : MHP Biga Teşkilatı Vatandaşların Yanında      Park Halindeyken Motor Alev Aldı      Biga’dan Diğer İllere Otobüs Seferleri Çanakkale Valiliğinin İzni İle Yapılacak      Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları      ‘’CHP Çanakkale Eski Milletvekili Haddini Aşmıştır’’      Esnafımıza Teşekkürler      Şimdi Türk Garibanı Ne Yapsın?      Türkiye Bankalar Birliği Tarafından Duyuru      Biga Belediyesi Maske ve Koruyucu Kıyafet Üretiyor      Pazar Yerlerinde Alınan Koronavirüs Tedbirleri      Özgür Ceylan’dan Sağlık Emekçilerine Destek      Ölen Babanın Kızı Yoğun Bakımda      Acılı Evladın İsyanı "Hani Corona’dan Ölen Yoktu      Biga İtfaiyesi ve Zabıtası’ndan ‘Evde Kal’ Mesajı      Çanakkale’mize 9 Yeni Doktor Atandı      Uzaktan Eğitim 30 Nisan’a Uzatıldı      Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları!      Durum Ciddi: "Allah Rızası İçin Sokağa Çıkmayın!"      Zor Günlerde Mutluluk Rüzgarı      Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları      
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» CHP Biga İlçe Başkanı Öztürk; “Sorularımız Yanıt Bulacak mı?”
11 Mart 2020 Çarşamba 15:00
12
14
16
18


CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk, Biga Belediyesi, Karabiga Belediyesi ve Gümüşçay Belediyesinde
yaşanan olaylar hakkında basın açıklaması düzenledi.

Öztürk açıklamasında;  Bugün burada Biga’lı, Karabiga’lı ve Gümüşçay’lı hemşerilerimizin şu an belediyelerini yönetenlere sorulmak üzere bize ilettikleri soruları Ana Muhalefet Partisinin ilçe başkanı olarak; sormak ve cevaplarının takipçisi olmak için bulunuyoruz.

Biga Belediyesi’nin Sayın yetkililerine birkaç sorumuz olacak.

1.Şehir parkının bir an önce ihaleye çıkarılmasındaki en büyük etkenin; kasaya hakim olunamayarak bir miktar paranın kaybolduğu ve bu kaybın üstünün örtülebilmesi için acele edildiği gibi iddialar bulunmaktadır. Böyle bir durum söz konusu mudur?

2. Mezbahamızdan köpek maması adı altında üreticimizin nice emeklerle ürettiği etlerin illegal yollarla çıkartılıp satıldığı iddiaları doğru mudur? Bu konuda kamera kayıtları ve tutanaklar olduğu söylenmektedir? Söz konusu tutanaklar ve görüntüler tarafınızca izlenmiş midir? Söz konusu iddialar doğru ise bu konuda yasal süreçler işletilmiş ve sorumlular hakkında her hangi bir işlem yapılmış mıdır?

3.Siyasal anlayışınıza yakınlığıyla bilinen ve kamuoyunda ‘Yandaş Sendikanız’ olarak tanımlanan Sendika ile imzaladığınız anlaşma gereği, belediyede çalışan işçilerimize ", kent hizmetleri personeline %25, sosyal haklara %16 yemek yardımı,çocuk yardımı, bayram yardımı, eğitim yardımı, direksiyon primi ve senede 35gün izin gibi haklar sağlandığını duyurmuştunuz. Fakat belediyede verilen maaşlara bakılınca maaşlara sadece %4 zam, yani sendika parası (aidatı) kadar, zam yapıldığı görülmüştür.Verileceğini söylediğiniz bu haklar tam olarak hangi tarihte çalışanlara yansıtılacaktır?  Çalışan emekçilerimiz sizlere güvenerek bu vaat edilenlere inanmakta ve hayatlarını planlamaktadır. Bu nedenle sizden tam bir tarih duymak istemektedirler. Şayet çok ileri bir tarihte uygulanacak ise zaten geçim sıkıntısındaki emekçiden ‘sendika parası’ adıyla kesilen ücreti, zam dahi yapmadan ne kadar daha karşılıksız olarak keseceksiniz?

4. Partiniz kendi kendine yeten Türkiye Cumhuriyeti’ni, arpayı, buğdayı, soğanı ithal eden bir ülke haline getirdi. Cumhuriyet Halk Partisi döneminde bütün işlerini kendisi yapan kendi kendine yetebilen bir Biga Belediyesinden, borçları bahane ederek bütün yapılması planlanan işleri Ankara’dan kapı kapı rica ederek, her verilen sözü Biga halkına müjdelemenin amacı bu sözler tutulmaz ise, biz değil bakanlıklar yapmadı demek midir?

Şimdi, bu soruya yanıt verirken eminiz ki belediyenin borçlarını bahane ederek başlayacaksınız. Fakat ne hikmetse bu borçlar varken de bütün yatırımları devam eden,bütün işletmeleri çalışan ve borçların ödenmesi için bütün planları yapılmış olan Biga’mızda, ne olduysa 31 Mart akşamından sonra oldu ve Biga’ da yapılmayan her şeyin sorumlusu bu borçlar oldu. Farkındayız, bu bahanenin takipçisiyiz, bu bahaneniz senesini doldurdu daha kaç sene bu bahanenin arkasına sığınmayı düşünüyorsunuz?

5. Belediye’deki makamları liyakat esası ile mi dağıtıyorsunuz? 2 belediye meclis üyenize başkan yardımcılığı, bir belediye meclis üyenize şirket müdürlüğü vererek sosyo ekonomik durumlarını değiştirdiniz. Diğer belediye meclis üyelerine de farklı makam ve adlar altında maaş bağlamayı düşünüyor musunuz? Bu sorularımızı Biga halkı adına sormak ve cevaplarını takip etmek bizim vazifemizdir.

Yine ilçemiz Sınırları içerisinde yer alan Karabiga Belediyesi ile ilgili olarak da kamuoyu nezdinde yanıtlanmasını istediğimiz soruları aracılığınızla sormak istiyoruz.

1. Anladığımız kadarıyla siz de Biga Belediyesi gibi belediyeye ait yerleri işletme ve çalıştırma konusunda çok istekli değilsiniz. 31 Mart gününe kadar çalışan ne kadar sosyal tesis, hamam, fırın, otel varsa 1 Nisan sabahı hepsinin birden zarar etmeye başlaması bir tesadüf müdür? Bu işletmelerin devredilmesi noktasında sizi hemen ihale açmaya iten sebep sizlerin bu işletmeleri işletememeniz midir? Yoksa yandaşlarınıza yeni iş olanakları sağlamak mıdır?

2.Karabiga Belediyesine ait iki otelin Karabiga halkına yaklaşık maliyeti 10 milyon lira civarındadır. Bu iki otel Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’na hangi gerekçe ile bedelsiz olarak devredilmiştir?  Biga Belediyesinin bakanlıklardan aldığı sözlere karşılık Karabiga Belediyesinin yatırımları takas mı ediliyor?  Eldekileri bakanlıklara verip diğer yatırımları bakanlıklara yaptırıp eldeki işletmeleri özelleştirerekbelediyeler komple boşaltılmaya mı çalışılıyor?

3.Bütün işletmeler zarar ediyordu, her yapılan işletme yanlıştı da senelerce Karabiga halkının olan Karabiga sporuna büyük katkıları olan her daim kendi malı olduğu için söz hakkı Karabigalı’da olan şehir stadımızın, Beden Terbiyesine devri de durduğu yerde zarar ettiği için mi yapılmıştır?

Son olarak Gümüşçay Belediyemizle ilgili ayyuka çıkan rezaletin de kamuoyunda merak edildiğini söylememe gerek yoktur. Bu anlamda birkaç soru da bu hususta sormak istiyoruz.

1.Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun‘CHP’li belediyelerde asgari ücret net 2500 TL olacak’ açıklamasından hemen sonra,Gümüşçay Belediye Başkanı Sayın Adnan Pastırmacı ‘biz personelimize 2500 TL’nin üstünde maaş veriyoruz.’ açıklamasıyla cevap vermişti.

Ulusal basında da yer alan belediye başkanlığını yürüttüğü Gümüşçay Belediyesinde yaşanan zimmet, irtikap vb… yasa dışı işlerle ilgili olarak da aynı hız ve şevkle çıkıp bir açıklama yapmasını, hemşehrilerini başkanı olduğu belediyedeki zimmete geçirilen trilyonlarla ilgili bilgilendirmesini beklerdik. 2013 yılından itibaren Belediyenin kasasının sistematik olarak boşaltılmasına kimler hangi çıkarları karşılığında sessiz kalmışlardır? Nasıl bir yapılanmadır ki yıllardır devam eden vurgun ancak şimdi ortaya çıkmıştır? Bu nasıl bir vurdum duymazlıktır ki yıllardır belediyenin soyulmasına göz yumul muştur?

Partimizin üyesi iken seçilen Vefa Selman Yalova Belediyesi’nde yaşanan usulsüzlükleri tespit ettikten sonra suç duyurusunda bulunmuştur. Devam eden soruşturma sürecinde içişleri bakanlığı belediyeye kayyum atamış ve soruşturmanın selametine gönderme yapmıştır. Gümüşçay Belediyesinde yaşanan süreç, bütün kamuoyunun ‘adalet CHP Belediyesi’ne ayrı AKP Belediyesi’ne ayrı mı işliyor?’ sorusunu sormasına neden oluyor.

Bu süreç Yalova Belediyesi’nden ayrıysa yetkililerden arasındaki farkın yok eğer süreç aynıysa ikisine de uygulanan yaptırımın neden farklı olduğunun açıklanmasını kamuoyu ve partimiz adına beklemekteyiz.

Halkımızın cevap beklediği soruları ilgililerine iletiyor ve halkımız adına konunun takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. Sizlere de buraya gelerek halkımızın haber alma özgürlüğüne destek verdiğiniz için teşekkür ederiz.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
MHP Biga Teşkilatı Vatandaşların Yanında
    »    
Park Halindeyken Motor Alev Aldı
    »    
Biga’dan Diğer İllere Otobüs Seferleri Çanakkale Valiliğinin İzni İle Yapılacak
    »    
Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları
    »    
‘’CHP Çanakkale Eski Milletvekili Haddini Aşmıştır’’
    »    
Esnafımıza Teşekkürler
    »    
Şimdi Türk Garibanı Ne Yapsın?
    »    
Türkiye Bankalar Birliği Tarafından Duyuru
    »    
Biga Belediyesi Maske ve Koruyucu Kıyafet Üretiyor
    »    
Pazar Yerlerinde Alınan Koronavirüs Tedbirleri
    »    
Özgür Ceylan’dan Sağlık Emekçilerine Destek
    »    
Ölen Babanın Kızı Yoğun Bakımda
    »    
Acılı Evladın İsyanı "Hani Corona’dan Ölen Yoktu
    »    
Biga İtfaiyesi ve Zabıtası’ndan ‘Evde Kal’ Mesajı
    »    
Çanakkale’mize 9 Yeni Doktor Atandı
    »    
Uzaktan Eğitim 30 Nisan’a Uzatıldı
    »    
Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları!
    »    
Durum Ciddi: "Allah Rızası İçin Sokağa Çıkmayın!"
    »    
Zor Günlerde Mutluluk Rüzgarı
    »    
Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları
    »    
Hamd, Şükür ve Kanaat nedir?
    »    
Kemerli Ebediyete Uğurlandı
    »    
TOBB’dan Esnafa Destek Talepleri
    »    
Biga Belediyesi Sokak Hayvanlarını Unutmuyor
    »    
Kredileri Erteleyen Bankaların Corona Paketleri
    »    
Başımız Sağolsun
    »    
Biga Bir Değerini Daha Kaybetti
    »    
ÇOMÜ Tıp Fakültesi "Pandemi Hastanesi" Oluyor
    »    
Kemal Kılıçdaroğlu’ndan 13 Maddelik Korona Virüs Paketi
    »    
Üç Kamu Bankasından Corona Paketi
    »    
Kısa Çalışma Ödeneğine Başvurular Başladı
    »    
Yasakları Çiğneyenlere Uygulanacak Cezalar
    »    
Hepimiz Aynı Gemide Değiliz!
    »    
Salgın Yokmuş Gibi.. Balık Tutmaya Gittiler..
    »    
Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları‼️
    »    
"İnsanoğlu, İnsanoğlunun Cehennemidir."
    »    
DOĞTAŞ 18 Mart’ta 18 Mağaza Açtı
    »    
“Dua En Büyük Şifa”
    »    
Jandarma, Emekli Polisi Define Ararken Yakaladı!
    »    
Bigalı Yunus’un Organları Başka Bedenlerde Hayat Bulacak
    »    
Bırakın Artık Gereksiz Kıyaslamaları
    »    
Çan Belediyesinden 2 Ay Kira Erteleme Kararı
    »    
Eve Kapanmak Öyle Kolay Değilmiş
    »    
Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları
    »    
Kaymakam Can’dan Hastane Ziyareti
    »    
Çanakkale Diş Hekimleri Odasından Koronavirüs Salgını Uyarıları
    »    
"Raporumuzu Bakanlıklara İlettik"
    »    
Başkan Öz’den 18 Mart Mesajı
    »    
105. Çanakkale Zaferi Biga’da Anıldı
    »    
Şadan Doğan’dan 18 Mart Mesajı
    »    
Mali Yükler Salgın Bitene Kadar Ertelenmelidir
    »    
Çan’da Korona Tedbirleri Kapsamında Bülent Öz’den Alo Başkan Hattı
    »    
‘’Çanakkale Destanı, Bir Milletin Yeniden Doğuşu ve Şeref Abidesidir’’
    »    
Başkan Akyıldırım’dan 18 Mart Mesajı
    »    
Bigaspor’da Corona Virüs Eğitimi
    »    
‘’18 Mart Çanakkale Zaferimiz Kutlu Olsun’’
    »    
Av. Bülent Şarlan’dan 18 Mart Mesajı
    »    
Allah’a Yönelin! Tevazu-Kibir-Azap Nedir?
    »    
Bayramiç Belediyesi, İlçeyi Dezenfekte Etti
    »    
Zafere Giden Yol
    »    
“Medeniyetimiz, Sahip Olduğumuz Değerlerimiz Üzerimize Büyük Sorumluluklar Yüklüyor”
    »    
Ezine Kaçak Alkollü İçki
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Çanakkale’ye Zirai Don Uyarısı!
    »    
Ceylan’dan ÇED Kanun Teklifi
    »    
Doğan Üyeleri Uyardı
    »    
Bilhan İle Emin’den Mutluluk Rüzgarı
    »    
14 Mart Tıp Bayramı Kutlu Olsun
    »    
Başkan Üzen Fahiş Fiyat Artışları İle İlgili Açıklamada Bulundu
    »    
Gelibolu’da Virüs Korkusu Büyük Panik Yarattı
    »    
‘’Bu Topraklarda Yeşeren Kardeşlik Geleceğimizi Çok Daha Güçlü Kılıyor’’
    »    
Biga Belediyesi’nden Koronavirüs Önlemleri
    »    
Biga TSO Mart Ayı Meclis Toplantısını Yaptı
    »    
Corona 18 Mart Törenlerini Vurdu
    »    
Eğitimin Sonunda Belgelerini Aldılar
    »    
Çanakkale ve İlçelerde Uyuşturucu Ele Geçirildi
    »    
Kırkgeçit Yolu Çile Dolu
    »    
Seyircisiz ve Ertelemeli Futbol
    »    
Bahar Geldi Mi?, Yeşil Düştü Mü Biga’nın Düzüne?
    »    
’’Coronavirüse Karşı Panik Yapmayın’’
    »    
Kutsal Emanetler Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi
    »    
Vatandaşlar Eczanelere Akın Ediyor!
    »    
‘’Allah Bir Daha Bu Millete İstiklal Marşı Yazdırmasın’’
    »    
Esnaf AVM ile Mücadele Edemez Durumda
    »    
MHP İlçe Başkanı Vatandaşlarla Bir Araya Geldi
    »    
Biga Terminali Korona Virisüne Karşı İlaçlandı
    »    
KOSGEB ile DOĞTAŞ Kelebek Mobilya Arasında İş Birliği
    »    
Kursu Tamamlayıp Sertifikalarını Aldılar
    »    
Jülide İskenderoğlu’ndan Kutlama Mesajı
    »    
Başkan Uygun’dan İstiklal Marşı Mesajı
    »    
Omurga Tedavisinde ÇOMÜ’de Bir İlk
    »    
Amatör Liglerde Haftalık Faaliyet Programı
    »    
Yeni Başkan İlhan Yavuz
    »    
46 Öğrenci, 1 Çalışan Hastanelik Oldu
    »    
40. Yıla Özel Plaket
    »    
Kadınlar Gününe Özel Program
    »    
Uyuşturucudan 2 Kişi Cezaevine Girdi
    »    
CHP Milletvekili Ceylan Gelibolu Köylerini Ziyaret Etti
    »    
Can Hastanesinden Kadınlar Gününe Özel Kampanya
    »    
‘’OGANSIA’’ Biga’da Açıldı
    »    
YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Şimdi Türk Garibanı Ne Yapsın?
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Hamd, Şükür ve Kanaat nedir?
Kadir Atay
Lider Şehir Biga’m
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Lütfi Özgünaydın
Eve Kapanmak Öyle Kolay Değilmiş
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0