Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Seri İlanlar Muhtarlarımız Kadınlarımız İletişim
SON DAKİKA : BİGA YASTA      Biga Sokakları İhtiyar Delikanlılara Emanet       Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun      Av. Bülent Şarlan’dan Ramazan Bayramı Mesajı       Altınkaya’dan Bayram Mesajı      Bayramlar Güzeldir Ama..      Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları      Akyıldırım’dan Ramazan Bayramı Mesajı      ÇTSO Mayıs Ayı Meclis Toplantısı Video Konferans İle Yapıldı      Ceylan’dan, CHP’li Belediyelere Destek Ziyareti       Ağaköy Çiftçi ve Hayvan Yetiştiricilerine İzin Belgeleri Dağıtıldı      Erdoğan İle Can Bayramlaştı      Kaymakam İle Bayramlaşma Ziyaretleri      Başkan Erdoğan’dan Ramazan Bayramı Mesajı      “Tüm Tedbirleri, Uyarıları Dikkate Alarak Bayramı Geçirelim”      Çan Belediye Başkanı Bülent Öz’den Ramazan Bayramı Mesajı      Kelebek Mobilya ile Bayram Evlere Geliyor      CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Biga Devlet Hastanesini Ziyaret Etti       DOĞTAŞ’tan Özel Bayram Kampanyası      Biga’da 21 Mayıs 1864 Çerkes Sürgünü Anıldı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» CHP’li Erkek: “İnfaz Teklifinde Adaletin Ruhu Yok!”
09 Nisan 2020 Perşembe 12:00
12
14
16
18


     CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri süren infaz teklifine dair söz aldı.

      Dünya Romanlar Gününde Romanların yaşadığı sorunları ve Diyarbakır Kulp’ta şehit düşen vatandaşları anarak sözlerine başlayan Erkek, infaz teklifinin örtülü bir af teklifi olduğunu belirtti. Devlete karşı işlenen suçlara dair, teklifte hükmün olmamasını eleştiren Erkek, “suçluyu kazıyınca altından insan çıkar. Dengeyi çok iyi kurmalıyız” dedi.

Cezaevlerine dair çarpıcı rakamlarla Türkiye’nin içinde bulunduğu tablo ile Avrupa’yı karşılaştıran Muharrem Erkek, hükümlülerle birlikte tutukluların da pakette yer alması gerektiğini söyledi. Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Osman Kavala’nın tutuklanmasının, Fatih Portakal’a ise yaptığı eleştiriden dolayı suç duyurusunda bulunulmasının yanlışlığını vurgulayan Erkek, “tutuklu gazeteciler var, avukatlar var, sosyal medyada düşüncelerini, eleştiri amaçlı düşüncelerini sert bir şekilde paylaştığı için cezaevinde olan insanlar var. Bunlar içeride kalmaya devam ederken birçok suçluyu dışarıya çıkarmak kamuoyu vicdanında yer bulmaz” dedi.

                Muharrem Erkek, Ömer Hayyam’ın “adalet kâinatın ruhudur” sözüyle konuşmasına son verirken, şunları kaydetti: “İşte bu teklifin ruhu yok, bu teklifin içinde adaletin ruhu yok, onun için kamuoyu vicdanında tam anlamıyla yer bulmuyor, onun için adaleti tecelli ettirmiyor. Bu şekliyle kabul edilirse sakat doğacak.”

                Muharrem Erkek’in sözleri Meclis tutanaklarına şöyle yansıdı.  

 

TUTANAK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI

Dönem: 27 Yasama Yılı: 3 Tarih: 8.04.2020 Birleşim: 79 Ham Tutanak Sayfası:254-

Konuşmacı: MUHARREM ERKEK Seçim Çevresi: ÇANAKKALE

Tutanak Metni:


    MUHARREM ERKEK (Çanakkale) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.
    Yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.
    Bugün maalesef Diyarbakır'da PKK terörü yine can aldı, yaşamını yitiren yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun, ailelerine de sabır diliyoruz.
    Bugün 8 Nisan Dünya Romanlar Günü, dünyanın ve ülkemizin yaşadığı olağanüstü durum sebebiyle ülkemizdeki tüm Roman mahalleler de -ki hemen hemen her ilimizde vardır- bu zor dönemde sosyal devleti yanlarında, mahallelerinde görmek istiyor.
    Değerli milletvekilleri, aslında konuştuğumuz, samimi olmak gerekirse örtülü bir af, bunun adı "örtülü af" çünkü yalnızca bu dönemde değil, cumhuriyet tarihi boyunca benzer düzenlemeler geldiğinde bunu hukukçular, herkes hep tartıştı. 2018 yılında yine infaz kanunu değişiklikleri gündeme geldiğinde, AK PARTİ Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan "Benim bir ilkem var, ilkem de şudur: Devlet ancak kendisine karşı işlenen suçlarda affedici olabilir. Kişilere karşı işlenen suçları bizim af yetkimiz yoktur." demişti. O zaman da infaz kanunu görüşülüyordu.
    Bu bir örtülü aftır ama bir taraftan da şu da bir gerçek, suçluyu kazıyınca altından insan çıkar. Bu dengeyi çok iyi kurmak zorundayız.
    Değerli milletvekilleri, ülkemizde 268 kapalı cezaevi, 83 açık cezaevi, 4 çocuk cezaevi toplam 355 cezaevi var ve 355 cezaevinde de tutuklu ve hükümlü olarak toplam 300 bin insan kalıyor, 300 bin. Bizimle aynı nüfusa sahip Almanya'da tutuklu ve hükümlü sayısı toplam 62 bin. 300 bin-62 bin. Avrupa'da her 100 bin insanda ortalama 100 kişi ceza infaz kurumlarında. 100 bin insan içerisinde ortalama 100 kişi ceza infaz kurumlarında, bizde 350 yani 3 katından daha fazla. Demek ki ciddi sorunlarımız var. Asıl sorunumuz adalet, devletin temeli olan, hayatın temeli olan adalet. Çünkü adalet çürüdüğü zaman, adalet yok olduğu zaman huzur da yok, mutluluk da yok, aş, iş, ekmek de yok ve tabii ki böyle bir ortamda suç oranlarını azaltmak da mümkün değil.
    Şimdi, geçici düzenlemelerle cezaevlerini boşaltmak, rahatlatmak gerekiyor çünkü kapasitenin çok çok üzerinde insan maalesef tutuklu ve hükümlü olarak cezaevlerinde. Peki -geçici düzenlemeler- ne olacak sonuçta? Birkaç yıl sonra göreceksiniz maalesef cezaevleri yine dolacak ve yine ağır infaz sorunlarıyla karşı karşıya kalacağız. Çünkü, 18 yıllık tek başınıza iktidarınızda adalette de yapısal reformlara el atamadınız, gerçekleştiremediniz.
    Şimdi, düzenleme Genel Kurulda kabul edilip yürürlüğe girince tabii, örneğin, rüşvetten veya başka bir suçtan 6 yıl ceza almış biri bir gün bile cezaevinde kalmayacak, üç yıl denetimli serbestlik infaz rejimiyle dışarıda olacak. On yıl ceza alan bir kişi iki yıl yattıysa derhâl tahliye olacak. Öbür türlü, bu kanun yürürlüğe girdikten sonra işlenen suçlarda, mesela, altı yıl alan bir kişi yaklaşık iki buçuk yıl yatacak. Bugün alan hiç yatmayacak, yarın alan iki buçuk yıl yatacak. Veya hakaret suçundan on ay hapis cezası aldınız, ertelenmedi, paraya çevrilmedi; dört ay yatacaksınız. Bu tip düzenlemelerle karşı karşıyayız.
    Eğer Meclis cumhuriyetin ve devletin en önemli organı olarak, yasama organı olarak infaz düzenlemesinde ceza indirimini kişilere karşı işlenen suçlarda, topluma karşı işlenen suçlarda bir hak olarak görüyorsa kendisine karşı işlenen suçlarda da bir düzenlemeye gitmeli. Belli suçları dışarıda tutarsınız -silahlı terör örgütü gibi, darbeye teşebbüs, hükûmeti devirmeye teşebbüs gibi- ondan sonra, devlete karşı işlenen suçlarda da bir infaz indirimine gidersiniz ama buna cesaret edemediniz ve büyük bir eşitsizlik ve adaletsizlik yarattınız. Onun için, bu teklifte vicdan ve adalet yok.
    Değerli milletvekilleri, çok önemli çelişkiler var, vaktim sınırlı olduğu için kısa kısa değineceğim. Örneğin, Türk Ceza Kanunu'nun 220'nci maddesindeki dörtte 3'lük infazı üçte 2'ye indiriyorsunuz -ki biliyorsunuz, 220'nci madde terör örgütü değil, çıkar amaçlı suç örgütleri- ama öbür taraftan da alt sınırı ve üst sınırı artırıyorsunuz Türk Ceza Kanunu'nda. Bir tarafta artırıyorsunuz, bir tarafta infazda lehe düzenleme yapıyorsunuz; derin bir çelişki. Hâkim karar vermiş, dosya istinafta ya da Yargıtayda, hükmü veren mahkeme sanık tutukluysa tahliye edebilecek. Bu da ciddi sorunlara yol açacak uygulamada, düzeltilmesi mutlaka gerekiyor.
    En önemlisi değerli milletvekilleri, geçici bir düzenlemeyle açık cezaevindeki tüm hükümlüler, hiçbir suç ayrımı olmadan ya da kapalıda olup da açık cezaevine geçmeye hak kazanan tüm hükümlüler Covid-19 sebebiyle geçici tahliye ediliyor. Hükümlülerle ilgili geçici düzenlemeyle bunu getiriyoruz. Covid-19 ise bile geçici tahliye, izinli kabul ediliyor. Peki, tutukluları niye geçici bir düzenlemeyle izinli kabul etmiyorsunuz, geçici tahliye etmiyorsunuz? Neden?
    Değerli milletvekilleri, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan niçin cezaevinde? Gündemdeki bir konuyu, kamuoyunun bildiği bir konuyu gazetecilik gereği haber yaptıkları için. Murat Ağırel niçin cezaevinde? İktidarı rahatsız eden, gerçekleri ortaya koyan bir kitap yazdığı için. Fatih Portakal? Fatih Portakal bir "tweet" atıyor, vatan işgal altındayken uygulanan Tekalif-i Milliye, Cumhurbaşkanı tarafından gündeme getirildiği için -ki hiç doğru değil getirilmesi, hiç doğru değil- onunla ilgili ironi yapıyor, eleştiri yapıyor -güzel de bir anlatımla yapıyor- hem Sayın Cumhurbaşkanı suç duyurusunda bulunuyor hem de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu. Ona da talimat veriliyor; talimatla bağış toplanıyor, talimatla suç duyurusu yaptırılıyor, bunlar doğru değil. Bakın, bir gazeteci, kutsal din duygularını istismar ettiği için iki hafta önce tutuklandı ama "Bakara makara" diyen biri, büyükelçi yapıldı. Bu zihniyet doğru değil, bu anlayış doğru değil. Yasaklarla, bu tip uygulamalarla adaleti tecelli ettiremeyiz.
    Osman Kavala; tutukluluğu iki buçuk yılı geçti. Bakın "tutukluluk" diyorum. Hakkında verilmiş bir ceza yok, hüküm yok, bir de aksine beraat hükmü var. İki buçuk yılı geçmiş bir tutukluluk olur mu? Siz yargıyı silah olarak kullanıp özel bir husumetle birine karşı kullanırsanız adaleti yok edersiniz, infaz rejimini de düzeltemezsiniz, hiçbir şeyi düzeltemezseniz. Onun için nasıl açıktaki hükümlülerle ilgili geçici bir düzenlemeyle, geçici bir tahliye getiriliyorsa Ceza Muhakemesi Kanunu'na eklenecek geçici bir düzenlemeyle de belli suçlar ayrı tutularak geçici tahliye ya da adli kontrol getirmelisiniz. Başka türlü bu düzenleme kamuoyunun vicdanında yer bulmaz. Tutuklu gazeteciler var, avukatlar var, sosyal medyada düşüncelerini, eleştiri amaçlı düşüncelerini sert bir şekilde paylaştığı için cezaevinde olan insanlar var. Bunlar içeride kalmaya devam ederken birçok suçluyu dışarıya çıkarmak kamuoyu vicdanında yer bulmaz değerli milletvekilleri. Daha çok konu var ama şimdi onlara yer vermemiz mümkün değil.
    Çok değerli hukukçular var bu çatının altında, ben de yirmi yıl ceza avukatlığı yaptım. Biraz önce de söyledim, suçluyu kazıyınca altından insan çıkar. Tabii ki böyle düzenlemeler bir zorunluluk arz ettiği zaman getirilebilir ama eşitliği, hakkaniyeti ve adaleti sağlamamız mutlaka gerekiyor. Ömer Hayyam'ın çok güzel bir sözü var: "Adalet, kâinatın ruhudur." der. İşte bu teklifin ruhu yok, bu teklifin içinde adaletin ruhu yok, onun için kamuoyu vicdanında tam anlamıyla yer bulmuyor, onun için adaleti tecelli ettirmiyor. Bu şekliyle kabul edilirse sakat doğacak. Gelin bu eksiklikleri giderelim, gelin birlikte çalışalım, ivedi bir şekilde adaleti, hakkaniyeti, eşitliği tesis edelim diyorum. Yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
BİGA YASTA
    »    
Biga Sokakları İhtiyar Delikanlılara Emanet
    »    
Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun
    »    
Av. Bülent Şarlan’dan Ramazan Bayramı Mesajı
    »    
Altınkaya’dan Bayram Mesajı
    »    
Bayramlar Güzeldir Ama..
    »    
Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları
    »    
Akyıldırım’dan Ramazan Bayramı Mesajı
    »    
ÇTSO Mayıs Ayı Meclis Toplantısı Video Konferans İle Yapıldı
    »    
Ceylan’dan, CHP’li Belediyelere Destek Ziyareti
    »    
Ağaköy Çiftçi ve Hayvan Yetiştiricilerine İzin Belgeleri Dağıtıldı
    »    
Erdoğan İle Can Bayramlaştı
    »    
Kaymakam İle Bayramlaşma Ziyaretleri
    »    
Başkan Erdoğan’dan Ramazan Bayramı Mesajı
    »    
“Tüm Tedbirleri, Uyarıları Dikkate Alarak Bayramı Geçirelim”
    »    
Çan Belediye Başkanı Bülent Öz’den Ramazan Bayramı Mesajı
    »    
Kelebek Mobilya ile Bayram Evlere Geliyor
    »    
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Biga Devlet Hastanesini Ziyaret Etti
    »    
DOĞTAŞ’tan Özel Bayram Kampanyası
    »    
Biga’da 21 Mayıs 1864 Çerkes Sürgünü Anıldı
    »    
Şirintepe’deki Kafeterya Açık Teklifle Canlı Yayında İhale Edildi
    »    
CHP Biga Kadın Kollarından Sessiz Eylem
    »    
Kazdağları İçin Yeni Kampanya: Alamos Gold Tahliye Edilsin!
    »    
Gelibolu’da Uyuşturucudan 2 Kişi Gözaltına Alındı
    »    
Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları
    »    
Drone ile Kayıp Büyükbaş Hayvan Bulundu
    »    
Başkan Uygun’dan Bayram Kutlaması
    »    
Ayvacık’ta Hırsızlık
    »    
“Başkan Evimizde, Harçlık Cebimizde”
    »    
Ali Coşkun; TOBB Başkanlığı, Sanayi Bakanlığından Sonra 80 Şiiri Bestelendi
    »    
Biga Bugün Yıkılıyor
    »    
Özgür Ceylan 19 Mayıs’ta Gençlerle Esnafa Bayrak Dağıttı
    »    
Türk Gençliğine, Cumhuriyetin Önsöz’ü
    »    
Şahin Ayrıldı, Bayrağı Kim Devralıyor?
    »    
Sade Bir Törenle 101. Yılı Kutlandı
    »    
19 Mayıs’ta Başladı Bağımsız Demokratik Türkiye Yolculuğumuz
    »    
“İnsanlığın Kur’an-ı Kerim’le Şereflendiği Kadir Gecemiz Mübarek Olsun”
    »    
Can Hastanesi Personeli Merve Özbey Klibinde
    »    
“19 Mayıs 1919’da Yakılan Direniş Meşalesi Geleceğe Işık Tutmaya Devam Ediyor”
    »    
Başkan Erdoğan: ‘’Kadir Gecemiz Mübarek Olsun’’
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Uygun: “Gençlere İnancımız Tam”
    »    
CHP’li Erkek: “Aynı Coşkuyla 19 Mayıs’ı Kutluyoruz!”
    »    
ALLAH’A YÖNELİN! Zekat Nedir?
    »    
Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın 19 Mayıs Kutlaması
    »    
Bozcaada ve Gelibolu’da Maskesiz Sokağa Çıkmak Yasak
    »    
Biga Belediyesi Tedbiri Elden Bırakmıyor
    »    
Biga ve Gerçek Babalar
    »    
Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları
    »    
Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın 156. Yıldönümü
    »    
1915 Çanakkale Köprüsü’nün Ayakları Tamamlandı
    »    
Tübitak Bilim Fuarları Destekleme Programı Başvuru Sonuçları Açıklandı
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Özel Biga Can Hastanesi 19 Mayıs’ta Hizmet Vermeye Devam Edecek
    »    
Orman Ekibi Tatbikatta
    »    
“Adım Adım Büyük Proje Tamamlanıyor”
    »    
Dünyada Robin Hood Varsa Biga’da Babalar Var
    »    
Uzun Zaman Sonra Bu Hafta Sırayla Dışarıya Çıktılar
    »    
Çiftçilerin Bütün Borçlarını Silelim, Çiftçi Rahat Bir Nefes Alsın
    »    
Gelecek Partisi’nden Çocuklara Şeker İkramı
    »    
Organ Bağışıyla Hayat Kurtardı
    »    
Biga İlçe Müftülüğü 5 Günde Tüm Camileri Dezenfekte Etti
    »    
Başkan Bülent Öz’den Dışarı Çıkan Çocuklara Sürpriz Hediyeler
    »    
Başkan Erdoğan’dan Çiftçiler Günü Ziyareti
    »    
Kelebek, Bayram Öncesi Yüzleri Güldürüyor
    »    
Başkan Altınkaya Hemşireler Gününü Kutladı
    »    
Doğtaş Kelebek CEO’su Doğan: Mobilyada Yılı Yüzde 20 Büyüme ile Kapatabiliriz
    »    
“Devlet ve Millet Uyumuyla Üstesinden Gelemeyeceğimiz Hiçbir Sorun Yok”
    »    
‘’Çiftçilerimiz Baş Tacımız’’
    »    
“ Tüm Çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü Kutlu Olsun”
    »    
Çanakkale’de İlk Plazma Tedavisi Başladı
    »    
Savaştepe Köyü’ne Biga 3 No’lu Sanayi Sitesi Ziyareti
    »    
Doğtaş Müşterilerinin Yüzünü Güldürüyor
    »    
Çanakkale Oda ve Borsaları İstişare Toplantısı Yapıldı
    »    
Süha Derbent’in Vahşi Dünyası
    »    
Başkan Uygun’dan Sağlıkçılara Hediye
    »    
Kara Ölümün 6.Yılında Soma Maden Şehitlerimizi Anarken..
    »    
Genç Yazardan İlk Şiir Kitabı
    »    
AVM’lerde Uyulması Gereken Esaslar Belirlendi
    »    
Kaza Yaptı Yakayı Ele Verdi
    »    
“Salgınla Mücadele Sürecinin Kahramanlarından Olan Hemşirelerimize Müteşekkiriz”
    »    
Jandarma’dan Çan ve Biga’da Operasyon
    »    
Başkan Erdoğan Hemşirelerin Gününü Kutladı
    »    
Başkan Bülent Öz, DSİ Bölge Müdürlüğünden Müjdeli Haberle Döndü
    »    
Helikopter Ambulans İle 5 Ayda 94 Hasta Taşındı
    »    
Şahin’den Önemli Açıklama
    »    
RES Projesi Meclisten Geçti
    »    
Köyün Tabelasını Gören Soyunup Fotoğraf Çektiriyor!
    »    
Allah’a Yönelin! Hasenat ve Seyyiat Nedir?
    »    
‘’Engellilerin Sorunu Tüm Toplumun Sorunudur’’
    »    
“İnanınca Tüm Engeller Ortadan Kalkar”
    »    
‘’Engellilerin Hakları Kağıt Üzerinde Kalmamalıdır’’
    »    
Ey İnsanoğlu!
    »    
CHP Biga Kadın Kolları Anneler Gününü Kutladı
    »    
Avukatlar Adaletin İlk Dersini Annelerden Almıştır
    »    
Şadan Doğan: “Annelerimiz Toplumun Temel Direğidir”
    »    
Biga Belediyesi Berber ve Kuaförleri Dezenfekte Etti
    »    
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın Anneler Günü Mesajı
    »    
Çanakkale Valisi Gümüşçay’da İncelemelerde Bulundu
    »    
Siz Yönetenler…
    »    
YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Bayramlar Güzeldir Ama..
Alaattin Akçal
Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın 156. Yıldönümü
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
ALLAH’A YÖNELİN! Zekat Nedir?
Kadir Atay
Biga ve Gerçek Babalar
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Lütfi Özgünaydın
Ali Coşkun; TOBB Başkanlığı, Sanayi Bakanlığından Sonra 80 Şiiri Bestelendi
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0