Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Çetinkaya‘dan Adaspor’a Moral Yemeği      Kapalı Halk Pazarında Bez Torba Dağıtımı Yapıldı      Ezine’de Kriz Çıkabilir!      Başkan Işık: Hep birlikte yine başaracağız!      Biga’da Çıkan Yangında 1 Kişi Öldü      14.250 Öğrenci İçin Tatil Başladı      Biga Ayşe Doğan Okulu Romanya’ya Gidiyor      Projelerimiz Çan’a Hayat Katacak, Birlikte Kazanacağız      Ceylan: Tek Çözüm Üretim, Üretim, Üretim!      Sakın Kaçırmayın Tekrarı Yok      Başkan Kuzu İlk Müjdeyi Gençlere Verdi      Bilgi Yarışmasında Kıyasıya Yarışta İki Birinci Çıktı      37. Baro Başkanları Toplantısı Yapıldı      Baraj ve Göletlerin Doluluk Oranı %100’e Ulaştı      Pazarlarımız Enerjisini Güneş Panellerinden Alacak      CHP Biga’dan ‘Hepimiz Aynı Gemide Değil Miyiz’ Açıklaması      Çanakkale’de 3 İnek Boyunları Kesilmiş Halde Bulundu      Başkan Kuzu’dan Öğrencilere Sömestr Hediyesi      Atatürkçü Düşünce Derneği Biga Şubesi Eğitimlerine Başlıyor      Mutlu Yeni Ofisinde     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» BİGA TİCARET VE SANAYİ ODASI

Biga Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerinin müşterek gereksinmelerini karşılamak, mesleki etkinllikleri kolaylaştırmak, mesleğin genel çıkarlara uygun olarak gelişmesini sağlamak, mensuplarının birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni egemen kılmak ve meslek disiplinini korumak amacıyla 1973 yılında 5590 sayılı Odalar ve Borsalar Kanunu hükümlerine göre kurulmuş; kamu kurumu niteliğinde tüzel kişiliğe sahip meslek kuruluşudur.

 Biga’da  1930’lu yıllarda Ticaret ve Sanayi Odası olduğu, o tarihli makbuzlardan ve belgelerden anlaşılmaktadır.

 Odanın kurucu üyesi rahmetli Sayın Hüseyin Raif UYSAL olup, ilk meclis başkanı rahmetli Sayın Tayyip DEMİRTAŞ ve ilk Yönetim Kurulu Başkanı rahmetli Sayın Tevfik Emin BAŞARIR’dır.

Biga TSO, etkinliklerini önce Bayram Sokak ve Çan Caddesi’nde kiralık binalarda sürdürmüştür. İnşaatına 1985 yılında başlamış olduğu üç katlı hizmet binamız 1989 yılında tamamlamış olup, 1986 yılından beri etkinliklerini kendi hizmet binasında sürdürmektedir. Hizmet binasının zemin katı da lokal haline getirilmiş ve üyelerimizin hizmetine sunulmuştur.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası halen 7 kişilik yönetim kurulu ve 22 kişilik oda meclisi tarafından yönetilmektedir.

Biga TSO’ya 9 meslek grubunda 1500’ün üzerinde kayıtlı üye bulunmaktadır.

 Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye`nin gerek tarımsal, gerekse sanayi üretimi açısından en hızlı gelişme bölgesi olan Güney Marmara`nın köklü bir ticaret ve sanayi odasıdır. Çanakkale ilinin tarihsel olarak ekonomik merkezi olan Biga; ilçe merkezindeki 46 bin, köyler ve beldeleriyle birlikte 90 bin nüfuslu, hizmetler sektörü açısından da bölgesel gelişmenin merkezidir.

 Türkiye ekonomisinin merkezi durumundaki İstanbul ve Kuzeybatı Marmara`nın artık tıkanma noktasına gelmesiyle birlikte, “Biga” ulusal ve uluslar arası yatırımcıların ilgi odağı durumundadır. Bu hızlı değişim, başta bölgesel stratejik planlar olmak üzere, tarım ve çevre sorunları meydana getirmeden, planlı bir gelişmeye acilen ihtiyaç duymaktadır. Bu anlamda, yüzde 47`si orman alanı olan Biga, 108 köyü ve 2 beldesi ile Türkiye`nin önemli süt, et, çeltik, sebze ve meyve merkezi durumundadır. Bu durum Biga için "Türkiye`nin Hollanda`sı" deyimini ortaya çıkarmıştır.

 1973 yılından bu yana bölge ekonomisinin yönlendiricisi olan Biga Ticaret ve Sanayi Odası, 9 meslek grubunda toplam 1515 kayıtlı üyeye sahiptir. Son 5 yılda üye sayısındaki yüzde 20 artış, kurumsal üyeliklerdeki yüzde 30 artış; bölgesel gelişmenin açık bir göstergesidir.

Son yıllarda Türkiye`nin ilk on sıralamasında yer alan İÇDAŞ, “enerji, demir-çelik, tersane, liman ve çimento” gibi yatırımları ile, yine Türkiye`nin ilk 500 büyük firması içinde hızla yükselen Biga merkezli DOĞTAŞ, “modüler mobilya ve yatak” fabrikaları yatırımlarında Biga`yı tercih etmiştir. Halen 19`u üretime geçmiş yerli ve yabancı sanayi tesisleri ile Biga Organize Sanayi Bölgesi, yatırımcı boyutuyla gelişme seyrine bir göstergedir.

Özel sektöre ait iki büyük liman ve Karabiga Limanı deniz ulaşımı konusunda bugünkü ihtiyaçları karşılamaktadır.

 Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak Güney Marmara`nın gerek ekonomik, gerekse sosyal ve kültürel yönlerden tanıtımı ve imajı açısından “Biga Ticaret ve Sanayi Festivali” her geçen yıl daha büyük bir rol üstlenmektedir. Yerel ve ulusal girişimcilerin kurumsal kimliklerini, ürün ve hizmetlerini tanıttıkları Biga Ticaret ve Sanayi Festivali 20 bin metrekarelik kapalı bir alanda gerçekleştirilmektedir. Biga Belediyesi’ne ait Kapalı Fuar Alanı’nda 3x3 m²’lik 1.000 adet fuar peronu kurulabilmekte ve her türlü altyapı kolaylığı sunulmaktadır.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası ayrıca, TR22 Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA)`nın Kalkınma Kurulu Üyesidir.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 Kurumsallaşmayı ve üyelerine hizmet sunumunu profesyonel anlamda başarmış, bilgi birikimini ve kaynaklarını üyelerinin ve Biga’nın faydasına kullanan bir sinerji merkezi haline gelerek, yaptığı her proje ve faaliyette öncülük eden, ekonomik ve sosyal hayata katma değer sağlayan, bölgesindeki en güçlü, güvenilir ve danışılan bir oda olmak.

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 Biga TSO “5174 sayılı kanun ile belirlenmiş görev ve yetkilerini üyeleri ve Biga’ya hizmet etmek amacıyla kullanarak, üyelerinin bilgilendirilmesi, hak ve çıkarlarının korunması ve üyelerinin geleceklerinin garanti altına alınmasını eksiksiz, zamanında, tarafsızlık ve güvenilirlik ilkelerine bağlı kalarak yapmak, oda üyeliğini cazip kılmak ve odanın diğer kuruluşlarla bütünleşmesini sağlamak, Biga ekonomisinin geliştirilmesi ve Biga’nın ekonomik, sosyal ve kültürel değerlerini koruyarak devamlılığını sağlamak amacıyla vardır.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


KALİTE POLİTİKAMIZ

Bölgemizin refahının arttırılması, ekonomik, ticari, sanayi ve kültürel alanda sürekli gelişmesi ve bilinçlenmesi için her platformda çalışmak, İş aleminin ve toplumun sesi olarak öncü rolü üstlenmek, tüm personelimizin katılımı ile yasal şartlar ve mevzuatlar çerçevesinde, üyelerimizin taleplerine en iyi şekilde ve kısa zamanda cevap vermek, sürekli gelişmek, sürekli iyileştirmeler yaparak daha iyi hizmet sunmak, üyelerimizin memnuniyetini en üst seviyede tutmaktır.

                                                                                                     BİGA TİCARET ve SANAYİ ODASI

                                                                                                         www.bigatso.tobb.org.tr

MALİ POLİTİKAMIZ

Biga Ticaret ve Sanayi Odası, alacaklarını etkin bir şekilde takip ederek, elde ettiği geliri güvenli, etkin ve ekonomik şekilde değerlendirir.  Biga Ticaret ve Sanayi Odası, gelirlerini artırarak üyelerine daha iyi hizmet sunmak için planlamalar yapar. Biga Ticaret ve Sanayi Odası, risk ve getiri tercihleri doğrultusunda uygun yatırım araçlarını belirleyerek, gelirini optimum bir şekilde yönetir.

 PERFORMANS YÖNETİMİ POLİTİKASI

 Performans yönetim sistemleri çıktı/sonuç odaklı olmak durumundadır.  Ancak, hizmet sektöründe hizmetin kendisi kadar, nasıl yapıldığı da önemlidir. Hizmet sektöründe sonuç odaklı olmak yerine, süreç odaklı olmak; hizmet kalitesinin sürdürülebilirliği açısından daha anlamlıdır. Tüm kurum ve kuruluşlar, benzerlerinden farklılıklar gösterir. Farklı faaliyetleri olan kurumlarda aynı geleneksel Performans Değerlendirme Sistemi uygulanabilir olmayacaktır. Performans Değerlendirme Sistemi’nde standart yöntemlerin yerine kurum ve kuruluşların yöntem geliştirmeleri, sistemi maksimum fayda ile kullanılabilir kılacaktır. Bu amaçla, Oda’mıza özgü yetkinlik ve süreçlerin birlikte ele alındığı bir Performans Değerlendirme Sistemi tasarlanmıştır.  Sistem tasarlanırken; Kurumun nitelik ve kültürüne uygun, Geliştirmelere açık, Esnek, Uygulanabilir ve “Beceri, yetenek ve süreçlerin yönetimi” prensibine dayalı bir Performans Yönetim Sistemi oluşturulmak istenmiştir.

 HABERLEŞME POLİTİKASI;

“Biga ticaret hayatına ve sanayisine yüksek katkıyı vermek için doğru zamanda, doğru yerde, doğru bilgilerin paylaşımını haberleşme araçları vasıtasıyla gerçekleştirmek ve üyelerimizin ve üreticilerimizin imalat sanayi ile paydaşı kuruluşların ve halkımızın iletişimini sağlıklı, zamanında ve doğru bilgilerle sağlamaktır.”


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nın, üstlendiği misyonunu ve ulaşmaya çalıştığı vizyonunu gerçekleştirirken gözeteceği temel değerler şunlardır:

 - Tarafsızlık,

-  Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik,

-  Güvenilirlik,

- İnsana ve Çevreye Önem Verme,

- Yaratıcılık ve Yenilikçilik,

- Çoğulcu ve Katılımcı Yönetim Anlayışı,

- Mükemmeliyetçilik,

- Kurumsal Saygınlık ve Görev Bilinci,

- Çağdaş ve Kaliteli Hizmet…


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


Girişimci Adaylar Belgelerini Aldı.  
TSO Fuar Komitesi Çalışıyor  
Biga TSO'da Girişimcilik Kursu Başladı  
Biga TSO Başkanı ve Yönetim Kurulu Gönen'i Ziyaret Etti  
Biga Ekonomisine Değer Katanlar Ödüllendirildi  
Biga TSO'daki Seminerler Sürüyor  
Biga TSO Yönetimi UMEM Kursunu Ziyaret Etti  
Biga TSO Tarafından 700 Aileye Gıda Yardımı Dağıtıldı  
Şadan Doğan Fuar Davetlerinde  
Biga TSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı  
Biga TSO Ödül Töreni Gerçekleştirildi  
   
   

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Poşetten Önce Kazdağları Düşünülmeli
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(12)
Kadir Atay
Biga Futbola Doyacak
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0