Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Taş Mektebin Restorasyonu Devam Ediyor      Biga Küçük Sanayi Sitesi Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı      Çanakkale Köprüsü Asya Kule Kesonu Batırılıyor      Biga’da Deprem      Biga Cimbom Ateşiyle Yandı      Çanakkale’ye Turizm Alanında Yeni Bir Pencere Açılıyor      İki Lise Öğrencisi Denizde Boğuldu      Dardonos, Hasan-Mevsuf Bataryasının Dürbünü Biga’da      Devlet Su İşleri Şube Müdüründen Ziyaretler      Gençlik Ruh Sağlığı Eğitim Faaliyetleri Düzenlendi      Çanakkale’de 12 Bin 151 Hektar Arazi Toplulaştırılacak!      Biga Zabıtası’ndan Toplu Taşıma Araçlarına Denetim      Biga’da Bant Elemanı Meslek Edindirme Kursu Başarıyla Tamamlandı      Biga Ortaokulu Türkiye Şampiyonu Oldu      22. Şampiyonluk Büyük Yürüyüşü Cuma Akşamı      Köylere Hizmet Götürme Birliği İftar Verdi      Çiçeklidede Özel İdare Ortaokulu 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı Yapıldı      Asansör Boşluğuna Düşen İşçi İçin Seferber Oldular      İŞKUR’dan Öğrencilere Dijital Ortamda Mesleki Rehberlik      Bakacak Ortaokulu Atölye Sergisi Açıldı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» ÇTB Meclis Toplantısı Yapıldı
27 Eylül 2018 Perşembe 16:00
12
14
16
18


Çanakkale Ticaret Borsası Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı 26.09.2018 Çarşamba günü saat:18.00’de Meclis Üyelerinin katılımları ile gerçekleştirildi.

ÇTB Meclisine Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Sn. İsmail Pehlivan ve İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan onur konuğu olarak katıldı.

Meclis Başkanı Abdullah Deniz’in Başkanlığında yapılan toplantında ilimizin ve ülkemizin istihdam hedefleri, bu hedeflere ulaşmada iş dünyasına sağlanan kolaylıklar,  Çanakkale tarım ürünlerinin tanıtım çalışmaları, TOBB Nefes Kredisi kampanyası konuları üzerinde duruldu.

Meclis Başkanı Abdullah Deniz ÇTB Meclisine konuk olarak katılan Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Sn. İsmail Pehlivan ve İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan’a teşekkür etti.

İŞKUR İL Müdürü Ali Çalışkan  “İŞKUR Genel Müdürlüğümüzün bu yıl 1 milyon 250 bin istihdam hedefi var. Geçen yıl 1 milyon 80.000 kişi İŞKUR kanalıyla işe yerleştirildi. Bizlerde bu konulara ilişkin bir aktarım yapmak istiyoruz sizlere. Ülkemiz kur farklarından kaynaklanan zor bir dönemden geçiyor. Ekonomimize müdahale ediliyor. Bunu hepimizde izliyoruz. Tabi fırsatçılar da var ekonomiyi %300 birçok üründe zamla karşılıyoruz. Bunları somut olarak görüyoruz, izliyoruz, alışveriş yapıyoruz zaten yaşıyoruz. AK Parti Grup Başkan Vekilimiz Sayın Bülent Turan ile az önce bir açılıştaydık. Çanakkale için dedi ki, 52 milyon dolarlık meyve sebze ihracatımız bu sene 122 milyon dolara çıkmış. Böyle bir artıştan bahsetti. Üretimde istihdamda somut, gözle görülür bir düşüş olmamasına rağmen kur farklarından kaynaklanan bir karmaşa var, müdahale var. Genel Müdürlüğümüz tüm verileri takip ediyor. Geçen hafta itibari ile tüm Türkiye Genelinde 14.023 kişi işten çıkarılmış.  Bundan sonra afaki işten çıkarmalar olur mu bilemiyoruz ama ne istihdam da ne üretimde bir ciddi, hatırı sayılır bir düşme şuan için yok.  Şunu vurgularsak, ihracatta, turizm gelirlerinde artış var ama kurdaki farklılıktan yaşanan bir karmaşa da var. Bunu kimse yadsıyamaz. Çünkü sanayi üretiminin önemli bir bölümü yurtdışından hammaddeyi ithal ediyor. Bu ithalat euroyla, dolarla. Bunun üretime yansımaması diye bir şey söz konusu olamaz. Ama daha önce Cumhurbaşkanımız teğet geçecek dedi. Hakikaten de öyle oldu. Bunu da atlatacağız, 15 Temmuzu,17-25 Aralık atlattık. Bunu da atlatacağız. Biz toplum olarak bu konuda bir direnç kazandık. Bu da geçecektir” dedi.

İl Müdürü Ali Çalışkan  devamla “Sizlerden ricamız bizim Bakanlığa aktarmamız gereken ne varsa bize aktarsınlar biz gerekli mercilere iletiriz. Biz bunun için de buradayız. Hakikaten devletimizin, hükümetimizin, bakanlığımızın sağladığı imkânları daha çok değerlendirelim daha çok işbirliği yapalım. Şu zor dönemi de üreticimizin firmalarımızın atlatması için elimizden ne geliyorsa biz İŞKUR olarak yanınızdayız. 7/24 telefonlarımız sizlere her zaman açık. Müdürlüğümüz de öyle. Her zaman bizlere danışmak için işbirlikleri için sizleri Müdürlüğümüze de bekleriz. Çağırın biz ayağınıza gelelim. Nasıl isterseniz yeter ki birlikte bir şeyler yapalım. Ben kurumum adına, arkadaşlarım adına sizlere teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Sn. İsmail Pehlivan ise Tarlada ve bahçede çalıştırılacak insan bulunamadığını belirterek üreticinin bahçesine işçi götürebilmemiz için İŞKUR’un ziraat odaları ile işbirliğinde bir sistem oluşturulması gerektiğini belirtti. Üreticinin desteklenmesi yönünde sıkıntı var. Tarım ve hayvancılık sektörüne öncelik getirilmesi gerekir diye düşünüyorum” dedi.

Ali Çalışkan “Suriyeli, Afganlı nereli olursa şu anda biz geçici koruma statüsündeki işçiler için bir realite var Türkiye’de. Kimse tarlada, bahçede tarım ve hayvancılıkta çalışmak istemiyor. En iyi çalışanlar Afganlılar. Eğer kişi hangi ilin nüfusunda ise Ankara Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Suriyelileri, Afganları her ile dağıtıyor. O kişi Çanakkale’nin göç müdürlüğünün emrinde ise 6 ay oturum izni var ise  İŞKUR olarak biz yabancı işçilere tarım ve hayvancılıkta sınırlı olmak üzere çalışma izni veriyoruz” dedi.

İŞKUR Uzman Ahmet  Çöllü  ve  İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Handan ERSÖZ tarafından  MEGİP, İlave İstihdam Teşviki, Bir Senden Bir Benden Teşviği, İşbaşı Eğitim Programları ile ilgili Meclis üyelerine ayrıntılı sunum gerçekleştirildi.

Toplantının son bölümünde Borsa Meclis üyelerinden gelen soruları yanıtlayan İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan meclis üyelerine ihtiyaç duydukları tüm alanda İŞKUR olarak daima yanlarında olacaklarını belirtti. 

Toplantıda daha sonra Çanakkale’nin tarım ürünlerinin tanıtımları ile ilgili olarak Borsa ve Bayramiç Ziraat Odası işbirliğinde gerçekleşebilecek fuar ve organizasyonlar üzerinde duruldu. Başkan İsmail Pehlivan Bayramiç Ziraat odası olarak yapmış oldukları çalışmalar ile ilgili Borsa Meclisine bilgiler verdi. İlimizin gelişmesi, tarımsal ürünlerimizin tanıtımı ile ilgili Çanakkale Ticaret Borsası ile yapılacak her türlü çalışmalara destek olmaktan onur duyacağını ifade etti.

Borsa Meclisinin diğer gündeminde ise TOBB Kobi Destek Kredisi yer aldı.

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen Geçtiğimiz iki yılda kredilerde durgunluğun yaşandığı ve faizlerin yükseldiği dönemlerde TOBB, oda ve borsaların desteği ile Nefes Kredisi’ni başlatarak KOBİ kredilerinde yeni bir dönem başlattığını ifade etti..

2016 yılında Nefes Kredisi ile 5 milyar, 2018’in başında 7,5 milyar TL düşük faizli kredi ile yaklaşık 75 bin KOBİ’ye destek olunduğunu belirtti.  TOBB ile oda ve borsalar elini bu dönem de taşın altına koyarak üyesinin yanında olduğunu gösterdi. Nefes Kredisi’nin devamı niteliğindeki KOBİ Destek Kredisi’ni başlattı dedi.

 KOBİ Destek (Nefes) Kredisi’nde bu dönem 8 bankanın olduğunu belirten Başkan Üzen TOBB üyesi KOBİ’ler Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti Bankası’ndan kredi kullanabilecek dedi.

Finansmana erişimde sorun yaşayan üyelerin, düşük faizli kredi kullanmalarına destek olmak amacıyla "Nefes Kredisi" kampanyasının üçüncüsü olan KOBİ Destek Kredisi’nin 20 Eylül itibariyle yenilendiğini vurgulayan Başkan S.Kaya Üzen konuşmasını şöyle tamamladı: "Çanakkale Ticaret Borsası olarak KOBİ Destek Kredisine kaynak aktararak, üyelerimizin kullanımına sunduk. Üyelerimizin kullanacağı kredi 6 ay anapara ödemesiz, 12 ay eşit taksitli geri ödemeli, toplam 18 ay vadeli olacaktır. Vadenin uzatılması ve kısaltılması mümkün olmayacak. Kullanılacak kredinin brüt faiz oranı aylık yüzde 1.85'dir. Daha çok üyemizin krediden faydalanabilmesi açısından kullandırılacak kredilerin limiti ise azami 50 bin TL olarak sınırlandırılmıştır. Projenin ülkemize ve üyelerimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz  dedi.

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


ÇTB Meclis Toplantısı Yapıldı

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Taş Mektebin Restorasyonu Devam Ediyor
    »    
Biga Küçük Sanayi Sitesi Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı
    »    
Çanakkale Köprüsü Asya Kule Kesonu Batırılıyor
    »    
Biga’da Deprem
    »    
İki Lise Öğrencisi Denizde Boğuldu
    »    
Dardonos, Hasan-Mevsuf Bataryasının Dürbünü Biga’da
    »    
Devlet Su İşleri Şube Müdüründen Ziyaretler
    »    
Gençlik Ruh Sağlığı Eğitim Faaliyetleri Düzenlendi
    »    
Çanakkale’de 12 Bin 151 Hektar Arazi Toplulaştırılacak!
    »    
Biga Zabıtası’ndan Toplu Taşıma Araçlarına Denetim
    »    
Biga’da Bant Elemanı Meslek Edindirme Kursu Başarıyla Tamamlandı
    »    
22. Şampiyonluk Büyük Yürüyüşü Cuma Akşamı
    »    
Köylere Hizmet Götürme Birliği İftar Verdi
    »    
Çiçeklidede Özel İdare Ortaokulu 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı Yapıldı
    »    
Asansör Boşluğuna Düşen İşçi İçin Seferber Oldular
    »    
İŞKUR’dan Öğrencilere Dijital Ortamda Mesleki Rehberlik
    »    
Bakacak Ortaokulu Atölye Sergisi Açıldı
    »    
Miyomu Rahminden Büyük Çıktı
    »    
Genç Yaşta Hayatını Kaybeden İnan Defnedildi
    »    
100 Kaçak ile 6 Organizatör Yakalandı
    »    
Vali Tavlı’dan Biga Firmaları’na Ziyaret
    »    
Süsledikleri Kuzu ve Oğlakla Süt Dağıttılar
    »    
Karabiga Belediyesi İftar Programı Düzenledi
    »    
21 Mayıs Dünya Süt Günü
    »    
Üniversiteli Gençler Osmangazi İlkokulu’nu Renklendirdi
    »    
Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu’ndan Açıklama
    »    
Özel Eğitim Olmadan Çağdaş Eğitim Olmaz
    »    
Biga´da Okul Müdürleri İftarda Bir Araya Geldi
    »    
Biga’da Polis ve Jandarma Ekiplerinden Ortak Denetim
    »    
Çanakkale’nin Ekonomik Geleceği: Tarım ve Yenilenebilir Enerji’de...
    »    
Biga Organize Sanayi, İstihdam Seferberliği Ziyaretlerine Ev Sahipliği Yaptı
    »    
BİSHAK Başkandan Destek Bekliyor
    »    
İŞKUR Yeni Proje Desteklerini Açıkladı
    »    
Biga’da 19 Mayıs, Gençlik Konseriyle Kutlandı
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Hoş Geldin Ramazan (3)
    »    
Orman Genel Müdürlüğü 180. Yıl Resim ve Slogan Yarışması
    »    
Suriyelilerin Sıla-İ Rahmi
    »    
Biga’da Ev Yangını
    »    
Gümüşçay Belediyesi’nin İftar Yemeğine Yoğun İlgi
    »    
Biga Orman İşletme Müdürlüğü Personeli İftar Verdi
    »    
Rakipsiz GESTAŞ’tan Tarifelere Yüzde 24,7 Zam!
    »    
Uyuşturucu, Uyarıcı Madde Ticareti ve İmalatı Yapanlar Yakalandı
    »    
Kaptanlar Un Huzurevinde İftar Verdi
    »    
Bigalı Öğrencilerden Anlamlı Destek
    »    
Bağış Beklerken Başkalarına Can Oldu
    »    
Özel Biga Can Hastanesi Huzurevinde
    »    
Biga Kaymakamı Kanalizasyon ve İçme Suyu Çalışmalarını İnceledi
    »    
Anzavur Ahmet’in Kılıcı Biga’da Bulundu!
    »    
Özgürlük Meşalesinin Tutuştuğu Gün
    »    
Çocuk Yankesici Yakalandı
    »    
Biga´da Şehit ve Gazi Yakınlarına İftar Verildi
    »    
Yeniçiftlik Ortaokulu TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Açıldı
    »    
Biga MYO’ da 1. Langırt Turnuvası Düzenlendi
    »    
Bölge Trafik Polisi Muhtarlarla Buluştu
    »    
III. Kademe 4006 Bilim Fuarı Açılışı Yapıldı
    »    
Ziraat Odasından İftar Yemeği ve Ödül Töreni Bir Arada
    »    
Okullara Yeni Ara Tatil Düzenlemesi Geliyor!
    »    
Biga TSO Huzur Evinde İftar Verdi
    »    
Biga’da Liseler Arası Bilgi Yarışması Düzenlendi
    »    
Türkiye’de İlk Defa Düzenlenecek Projeye Biga Ev Sahipliği Yapacak
    »    
Hareketli Hayat Yürüyüşü Biga’da Yapıldı
    »    
Çanakkale’de Havadan Trafik Denetimi Yapıldı
    »    
Meteorolojiden Sağanak Yağış Uyarısı
    »    
Öğrenciler Topladıkları Atık Pilleri Belediye Yetkililerine Teslim Etti
    »    
Başkan Erdoğan İlk Sözünü Tuttu, Suya İndirim Geldi
    »    
Gönüllü Ailesi Ramazanda Daha da Hızlı
    »    
Şehit Annesine Anneler Günü Ziyareti
    »    
Hemşireler Haftası Biga’da Kutlandı
    »    
Başkan Ulucan: “Baraj Sularımızı Toprakla Buluşturduk”
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Hoş Geldin Ramazan(2)
    »    
Biga Zabıtası’ndan Fırınlara Ramazan Denetimi
    »    
Biga MYO Yönetiminden Biga İŞKUR Müdürüne Ziyaret
    »    
Annelerimiz Her Zaman Başımızın Tacıdır
    »    
15 Perakende Satış Elemanı, İşbaşı Eğitim Programı ile Kursa Başladı
    »    
Her Bigalının Evinde Olması Gereken 3 Kitap!
    »    
Türkiye’nin Yaşanabilir En İyi Kenti: Çanakkale
    »    
Başkan Erdoğan, Mimar ve Mühendislerle Buluştu
    »    
ÇTSO Mayıs Ayı Komite Başkanları Toplantısı Yapıldı
    »    
1915 Çanakkale Köprüsü Kule Kesonları Batırılıyor
    »    
Trafik Haftası Etkinliklerle Kutlandı
    »    
Çöp Konteynerleri Yıkanıp, Dezenfekte Edildi
    »    
Bigalı Eskrimciler Ankara’da
    »    
Biga Devlet Hastanesi’nde Cildiye Uzmanı Göreve Başladı
    »    
Biga’da Trafik Haftası’nda ‘Öncelik Yayanın’ Etkinliği
    »    
Biga’da Metruk Bina Yangını
    »    
Kaçak Kazıda Zemin Mozaiği Bulundu
    »    
Bigalılar İftar ve Ramazan Etkinliklerinde Buluşuyor
    »    
Biga Köylere İçme Su Birliğinde Başkan Hüseyin Doğru oldu
    »    
Suç Makinası Biga’da Yakalandı
    »    
Biga Belediyesi’nden Huzurevi’nde İftar
    »    
Biga MYO Çanakkale Şehitliğine Gezi Düzenledi
    »    
Biga’da Üniversite Öğrencileri İŞKUR’ un İş Kulübü Eğitimine Katıldı
    »    
Biga’da Yağmur Yağdı Kaza Geldi
    »    
Gıda Teknolojisi 2. Sınıf Öğrencisi Bilimsel Kongreye Katıldı
    »    
Biga TSO’da “Rekabetçi Sektörler Programı” Bilgilendirme Toplantısı
    »    
Biga Fen Lisesi Özel Ödülün Sahibi Oldu
    »    
Başkan Erdoğan, Hıdırellez Şenliği’ne Katıldı
    »    
Kaymakam Can Köprü İçin Ne Gerekiyorsa Yardımcı Oldu
    »    
ATO Meclisi Çanakkale’de Duatepe İçin İncelemelerde Bulundu
    »    
Ramazan Ayında Beslenme
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Suriyelilerin Sıla-İ Rahmi
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Hoş Geldin Ramazan (3)
Kadir Atay
Bigaspor Kırkbeş’e Hazırlanıyor
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0