Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Seri İlanlar Muhtarlarımız Kadınlarımız İletişim
SON DAKİKA : MHP Biga Teşkilatı Vatandaşların Yanında      Park Halindeyken Motor Alev Aldı      Biga’dan Diğer İllere Otobüs Seferleri Çanakkale Valiliğinin İzni İle Yapılacak      Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları      ‘’CHP Çanakkale Eski Milletvekili Haddini Aşmıştır’’      Esnafımıza Teşekkürler      Şimdi Türk Garibanı Ne Yapsın?      Türkiye Bankalar Birliği Tarafından Duyuru      Biga Belediyesi Maske ve Koruyucu Kıyafet Üretiyor      Pazar Yerlerinde Alınan Koronavirüs Tedbirleri      Özgür Ceylan’dan Sağlık Emekçilerine Destek      Ölen Babanın Kızı Yoğun Bakımda      Acılı Evladın İsyanı "Hani Corona’dan Ölen Yoktu      Biga İtfaiyesi ve Zabıtası’ndan ‘Evde Kal’ Mesajı      Çanakkale’mize 9 Yeni Doktor Atandı      Uzaktan Eğitim 30 Nisan’a Uzatıldı      Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları!      Durum Ciddi: "Allah Rızası İçin Sokağa Çıkmayın!"      Zor Günlerde Mutluluk Rüzgarı      Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları      
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Durum Ciddi: "Allah Rızası İçin Sokağa Çıkmayın!"
25 Mart 2020 Çarşamba 17:00
12
14
16
18


Çanakkale'de Corona Virüsü vakaları ile ilgili olarak ortaya atılan iddia ve dedikodular sonrasında Sağlık İl Müdürü Dr.Ali Taşçı basın mensuplarıyla buluştu. Sorulan soruları da cevaplayan Dr. Taşçı; "Testlerin yüzde 90'ı negatif çıkıyor. Testi poizitif çıkıpta Çanakkale'de Corona'dan ölen kişi ise yok" dedi. Salgın konusunda vatandaşlara da çağrı yapan İl Müdürü Dr.Taşçı; "Allah rızası için sokağa çıkmayın" diyerek durumun ciddiyetini özetledi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı düzenlediği basın toplantısıyla Corona Virüsü ve Çanakkale'deki süreci değerlendirdi. Salgın vakalarının tüm Türkiye'de görüldüğünü açıklayan Sağlık Bakanı Koca'nın sözleriyle Çanakkale'de de görüldüğünü ima eden Dr. Ali Taşçı şunları söyledi; "Dünya'da 190 ülkede görülen, Dünya Sağlık Örgütünün de Pandemi olarak ilan ettiği Corona Virüs noktasında ciddi tedbirler alıyoruz. Bütün halkımız ve kurumlarımız bu hassas dönemde birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuzu gösteriyoruz, bundan dolayı da mutluyuz" dedi.

 

"TÜRKİYE'NİN HER TARAFINDA GÖRÜLDÜ.."

Çanakkale'deki son durum ile ilgili ise Dr.Ali Taşçı; "İlimizdeki son durumu Sayın Bakanımızın ifade ettiği şekilde ifade edeceğim; sık sorulduğu için söylüyorum. Bakanımız 'Türkiye'nin her tarafında görüldü' demişti, görülmüştür. Bizden bir rakam veya sayı beklemeyin lütfen. Şu anda tedbir ve koordinasyonu sağlamış bulunuyoruz. İlimizde iki hastaneyi Pandemi hastanesi ilan ettik. Birisi ÇOMÜ Tıp Fakültesinin bir bölümü, Çan Devlet hastanesi. Yenice ve Biga'nın ortasında olduğu için orayı değerlendirdik. Buraları belirlememizin en önemli sebeplerinden birisi Mehmet Akif Ersoy Devlet hastanesinin tüm diper hastaları bakması içindir. Farklı bir sebep yok. Üniversite hastanesinin koruması, girişi çıkışı daha kontrol edilebilir olduğu için bu kararı aldık. Üniversitemiz personelinde sıkıntı olmaması için tüm hastanelerimizden gerekli oldukça takviyesinin yapılacağından herkes emin olabilir. Sarf malzemeler konusunda ciddi sıkıntımız yok. Ne kişisel korunma ekipmanlarımızda ne de hizmet vereceğimiz ekipmanlarımızda sıkıntı yok. Stoklarımızda mevcuttur. Yani sağlık anlamında bir sıkıntımız olmadığını beyan etmek isterim. 65 yaş üstü bütün vatandaşlarımıza saygımız ve sevgimiz sonsuz. Biz bunları hasta diye evden çıkmayın demedik, daha hassas bir vücuda sahip olduklarından dolayı onları korumak istediğimiz için dışarı çıkmamalarını istiyoruz. Sakın yanlış anlaşılmasın. Tüm insanlarımız değerlidir. Bakanlığımızın ve bütün bakanlıklarımızın talimatlarına birebir uyarsak; beklenenin çok çok altında bir hasta sayılarıyla, çok az vakalarla karşılaşabiliriz. Bunun içinde herkesin desteğine ihtiyacımız var" dedi.

 

YÜZDE 90'I NEGATİF ÇIKIYOR!

İl Sağlık Müdürü Dr.Ali Taşçı basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Gözlem altında tutulan kişi sayısı ile ilgili ise; İl Müdürü Dr.Ali Taşçı istemeden de olsa test yapılan kişilerin bir kısmında pozitif sonuç çıktığını söyledi. Dr. Ali Taşçı; "Gözlem altında tuttuğumuz vatandaşlarımız var. Ancak bunları sayıları ile ilgili olarak pozitif-negatifliğini konuşacaksak çoğunluk negatif. Çoğunluk yani yüzde 90'a yakını negatif çıkıyor" diyerek cevap verdi.  

 

SAĞLIK EKİPLERİ VE DONANIMLARI İLE SORUN YOK!

Kamuoyunda kimi personelin koruma giysisi, eldiven ve maske gibi ekipmanların yetersizliği ile ilgili ve dinlenmeleri ile ilgili soruya ise Dr. Ali Taşçı şöyle yanıt verdi; "Şuanda elimizde her şeyden var, stoklarımızda var. Hiçbir sıkıntımız yok. Sağlık bakanlığımızda bir genelge yayınladı, gerekirse konaklamaları, evlerine gitmek istemeyenler için de kalacak yurt, pansiyon otel gibi yerleri ayarlayacağız" dedi.

 

TESTİ POZİTİF OLUP, CORONA'DAN ÖLEN YOK!

Çanakkale'de Corona Virüsünden can kaybı olup olmadığı sorusuna ise İl Müdürü Dr. Ali Taşçı; "İlimizde şuan da böyle bir ölüm söz konusu yok. Testi pozitif çıkıp da hayatını kaybeden bir vatandaşımız olmadı. Testi pozitif olmadığı için kimse hakkında kesin tanı diyemiyoruz" dedi.

 

SOLUNUM CİHAZLARINDA SIKINTIMIZ YOK!

Corona Virüsüne yakalanmış kişilerin adeta can simidi olarak görülen Solunum cihazları hakkında ise Dr. Ali Taşçı; "Şu anda ilimizde herhangi bir sıkıntımız yok. Bunu çok net söylüyorum. Ancak, 1000 kişiye hizmet etme kapasitemiz varken; 10 bin kişi gelirse bunu karşılayamayız. Dolayısıyla sokağa çıkmadığımız sürece, sosyalleşmeyi en alt seviyeye düşürdüğümüz takdirde sıkıntı yaşamayız. Örnek vermek gerekirse; bir kişi; iki buçuk kişiye bulaştırırsa; bu rakam 30 gün sonra 406 kişiye ulaşmış oluyor.

"ALLAH RIZASI İÇİN EVLERİNİZDE OTURUN"

Bir kişi sadece 1,25 kişiye bulaştırsa bu rakam 30 gün sonunda 15 kişiye ulaşıyor. O bir kişi sadece 0,6 noktaya kişiye bulaştırırsa 30 günde sadece 6 kişiye bulaştırmış olur. Aradaki farkı görebiliyor musunuz? 406'dan rakam nerelere kadar düşüyor. O yüzden sokağa çıkmayın dememizin anlamı budur. Bunu net bir şekilde ifade etmek istiyorum. Her bir kişi sosyalleşme oranını lütfen düşürsün. Allah rızası için düşürsün, evden dışarı çıkmasın. Bunu başarırsak bu iş bitmiş olacak. Biz bunu ülke olarak başaracak güçteyiz" dedi.

SAĞLIK PERSONELİ İÇİNDE 1 OLASI VAKAMIZ VAR

Corona Virüsü bulaşmış herhangi bir sağlık personeli olup olmadığı sorusuna Dr. Ali Taşçı; "Olası bir vakamız var. Kendisi Aile Hekimi ve kendisi gözetim altında ama pozitifleşmiş bir durum yok" dedi.

"LİSTELER ELİMİZDE, 14 GÜN EVLERİNDE KALMALARINI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Kamuoyunda yaygın olarak Umre'den gelen kişilerin Corona Virüsü taşıdığı iddialarına yanıt veren Dr. Ali Taşçı; "Tüm listeler elimizde var. 14 gün boyunca evlerinde kalmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Hep Umreci diye konuşuluyor ama hep Umre'den 5-10 kat daha fazla yurtdışından gelenlerimiz var. Evlerinde durmaları konusunda çalışmalarımız var, eğer evde durmazlar ise kolluk kuvvetlerinden yardım istiyoruz" dedi.

"KEPEZ'DE BİR MAHALLE DEĞİL; BELDENİN TAMAMI İÇİN KONUŞTUK"

Kepez Beldesinde özellikle bir mahalle konusunda Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan'dan yardım istendiği iddialarına yanıt veren Dr. Ali Taşçı; "Biz kendisi ile özellikle şurası için konuşmadık. Beldenin tamamı konusunda kendisiyle bir görüşmemiz oldu" diyerek cevap verdi.

Kaynak: Aynalı Pazar


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
MHP Biga Teşkilatı Vatandaşların Yanında
    »    
Park Halindeyken Motor Alev Aldı
    »    
Biga’dan Diğer İllere Otobüs Seferleri Çanakkale Valiliğinin İzni İle Yapılacak
    »    
Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları
    »    
‘’CHP Çanakkale Eski Milletvekili Haddini Aşmıştır’’
    »    
Esnafımıza Teşekkürler
    »    
Şimdi Türk Garibanı Ne Yapsın?
    »    
Türkiye Bankalar Birliği Tarafından Duyuru
    »    
Biga Belediyesi Maske ve Koruyucu Kıyafet Üretiyor
    »    
Pazar Yerlerinde Alınan Koronavirüs Tedbirleri
    »    
Özgür Ceylan’dan Sağlık Emekçilerine Destek
    »    
Ölen Babanın Kızı Yoğun Bakımda
    »    
Acılı Evladın İsyanı "Hani Corona’dan Ölen Yoktu
    »    
Biga İtfaiyesi ve Zabıtası’ndan ‘Evde Kal’ Mesajı
    »    
Çanakkale’mize 9 Yeni Doktor Atandı
    »    
Uzaktan Eğitim 30 Nisan’a Uzatıldı
    »    
Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları!
    »    
Zor Günlerde Mutluluk Rüzgarı
    »    
Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları
    »    
Hamd, Şükür ve Kanaat nedir?
    »    
Kemerli Ebediyete Uğurlandı
    »    
TOBB’dan Esnafa Destek Talepleri
    »    
Biga Belediyesi Sokak Hayvanlarını Unutmuyor
    »    
Kredileri Erteleyen Bankaların Corona Paketleri
    »    
Başımız Sağolsun
    »    
Biga Bir Değerini Daha Kaybetti
    »    
ÇOMÜ Tıp Fakültesi "Pandemi Hastanesi" Oluyor
    »    
Kemal Kılıçdaroğlu’ndan 13 Maddelik Korona Virüs Paketi
    »    
Üç Kamu Bankasından Corona Paketi
    »    
Kısa Çalışma Ödeneğine Başvurular Başladı
    »    
Yasakları Çiğneyenlere Uygulanacak Cezalar
    »    
Hepimiz Aynı Gemide Değiliz!
    »    
Salgın Yokmuş Gibi.. Balık Tutmaya Gittiler..
    »    
Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları‼️
    »    
"İnsanoğlu, İnsanoğlunun Cehennemidir."
    »    
DOĞTAŞ 18 Mart’ta 18 Mağaza Açtı
    »    
“Dua En Büyük Şifa”
    »    
Jandarma, Emekli Polisi Define Ararken Yakaladı!
    »    
Bigalı Yunus’un Organları Başka Bedenlerde Hayat Bulacak
    »    
Bırakın Artık Gereksiz Kıyaslamaları
    »    
Çan Belediyesinden 2 Ay Kira Erteleme Kararı
    »    
Eve Kapanmak Öyle Kolay Değilmiş
    »    
Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları
    »    
Kaymakam Can’dan Hastane Ziyareti
    »    
Çanakkale Diş Hekimleri Odasından Koronavirüs Salgını Uyarıları
    »    
"Raporumuzu Bakanlıklara İlettik"
    »    
Başkan Öz’den 18 Mart Mesajı
    »    
105. Çanakkale Zaferi Biga’da Anıldı
    »    
Şadan Doğan’dan 18 Mart Mesajı
    »    
Mali Yükler Salgın Bitene Kadar Ertelenmelidir
    »    
Çan’da Korona Tedbirleri Kapsamında Bülent Öz’den Alo Başkan Hattı
    »    
‘’Çanakkale Destanı, Bir Milletin Yeniden Doğuşu ve Şeref Abidesidir’’
    »    
Başkan Akyıldırım’dan 18 Mart Mesajı
    »    
Bigaspor’da Corona Virüs Eğitimi
    »    
‘’18 Mart Çanakkale Zaferimiz Kutlu Olsun’’
    »    
Av. Bülent Şarlan’dan 18 Mart Mesajı
    »    
Allah’a Yönelin! Tevazu-Kibir-Azap Nedir?
    »    
Bayramiç Belediyesi, İlçeyi Dezenfekte Etti
    »    
Zafere Giden Yol
    »    
“Medeniyetimiz, Sahip Olduğumuz Değerlerimiz Üzerimize Büyük Sorumluluklar Yüklüyor”
    »    
Ezine Kaçak Alkollü İçki
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Çanakkale’ye Zirai Don Uyarısı!
    »    
Ceylan’dan ÇED Kanun Teklifi
    »    
Doğan Üyeleri Uyardı
    »    
Bilhan İle Emin’den Mutluluk Rüzgarı
    »    
14 Mart Tıp Bayramı Kutlu Olsun
    »    
Başkan Üzen Fahiş Fiyat Artışları İle İlgili Açıklamada Bulundu
    »    
Gelibolu’da Virüs Korkusu Büyük Panik Yarattı
    »    
‘’Bu Topraklarda Yeşeren Kardeşlik Geleceğimizi Çok Daha Güçlü Kılıyor’’
    »    
Biga Belediyesi’nden Koronavirüs Önlemleri
    »    
Biga TSO Mart Ayı Meclis Toplantısını Yaptı
    »    
Corona 18 Mart Törenlerini Vurdu
    »    
Eğitimin Sonunda Belgelerini Aldılar
    »    
Çanakkale ve İlçelerde Uyuşturucu Ele Geçirildi
    »    
Kırkgeçit Yolu Çile Dolu
    »    
Seyircisiz ve Ertelemeli Futbol
    »    
Bahar Geldi Mi?, Yeşil Düştü Mü Biga’nın Düzüne?
    »    
’’Coronavirüse Karşı Panik Yapmayın’’
    »    
Kutsal Emanetler Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi
    »    
Vatandaşlar Eczanelere Akın Ediyor!
    »    
‘’Allah Bir Daha Bu Millete İstiklal Marşı Yazdırmasın’’
    »    
Esnaf AVM ile Mücadele Edemez Durumda
    »    
MHP İlçe Başkanı Vatandaşlarla Bir Araya Geldi
    »    
Biga Terminali Korona Virisüne Karşı İlaçlandı
    »    
KOSGEB ile DOĞTAŞ Kelebek Mobilya Arasında İş Birliği
    »    
CHP Biga İlçe Başkanı Öztürk; “Sorularımız Yanıt Bulacak mı?”
    »    
Kursu Tamamlayıp Sertifikalarını Aldılar
    »    
Jülide İskenderoğlu’ndan Kutlama Mesajı
    »    
Başkan Uygun’dan İstiklal Marşı Mesajı
    »    
Omurga Tedavisinde ÇOMÜ’de Bir İlk
    »    
Amatör Liglerde Haftalık Faaliyet Programı
    »    
Yeni Başkan İlhan Yavuz
    »    
46 Öğrenci, 1 Çalışan Hastanelik Oldu
    »    
40. Yıla Özel Plaket
    »    
Kadınlar Gününe Özel Program
    »    
Uyuşturucudan 2 Kişi Cezaevine Girdi
    »    
CHP Milletvekili Ceylan Gelibolu Köylerini Ziyaret Etti
    »    
Can Hastanesinden Kadınlar Gününe Özel Kampanya
    »    
‘’OGANSIA’’ Biga’da Açıldı
    »    
YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Şimdi Türk Garibanı Ne Yapsın?
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Hamd, Şükür ve Kanaat nedir?
Kadir Atay
Lider Şehir Biga’m
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Lütfi Özgünaydın
Eve Kapanmak Öyle Kolay Değilmiş
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0