Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Seri İlanlar Muhtarlarımız Kadınlarımız İletişim
SON DAKİKA : Oyuncu Mehmet Elmas’tan Bülent Öz’e Ziyaret      Yeni Yeni Partiler Doğuyorsa Sebebi Bellidir!      Filenin Sultanları İlk Devreyi Yenilgiyle Kapattılar      Bigaspor Tekirdağspor’u Eli Boş Gönderecek      ‘’Bizim Tek Derdimiz Çanakkale’’      Kuduza Karşı Önlemler Alındı      Emniyet Müdürü Faruk Karaduman’dan Ziyaret       Okul Ziyaretlerine Devam Ediliyor      Yerel Yönetimde Kadın Şurası      14 Mart Tıp Bayramı Voleybol Ligi Başladı      Çalışan Güvenliğinde Can Hastanesinden Örnek Uygulama      Ziraat Bankası’ndan Kredi Bilgilendirmesi      Başkan Erdoğan’dan Minibüsçü Esnafına Teşekkür      Başkan Bülent Öz Hemşehrilerini Ümre’ye Uğurladı      Ayvacık’ta Göçmen Kaçakçılığı       Biga Belediyesi’nden 10 Ton Elma İkramı      Öğrencilerden Yerli Malı Etkinliği      İlkokul Öğrencilerinden Ziyaret      Çanakkale Halkının Kalbi Güvenli Ellerde      Işık; ‘’Bir Çivi Çakında Şapkamızı Asalım’’     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Esnaflar Biga’da Bir Araya Geldi
16 Temmuz 2019 Salı 16:00
12
14
16
18


Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

Fırınburger’de düzenlenen kahvaltılı toplantıya Biga Kaymakamı Mustafa Can, Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur, Biga Şoförler Odası Başkanı Sait Tanur, Biga Kahveciler Odası Başkanı Ahmet Ünal, Lokantacılar Odası Başkanı Emin Aktaş ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Esnafın sorunlarına yönelik çalışmalar yaptıklarını belirten Özcan; “Devlet gözüyle Esnaf ve Sanatkarın bir görüntüsü vardır, bir görülmesi vardır. Teşkilatta yöneticilik yapan sizler, bizler bin yıllık bir teşkilatın devamıyız. Cumhuriyet tarihine kadar Ahi Ocağı, Ahi evi kuruluşu denilen bu kuruluş cumhuriyet tarihi ile birlikte modern dünyaya Esnaf ve Sanatkarlar dernekleri kısmından bildikleri olarak gelmiştir. Bizler Türk insanın bütün devlet kuruluş aşamalarında, devleti yapılandırma aşamalarında Esnaf ve Sanatkar vardır, ahiler vardır, ahilikler vardır. 600 yıllık bir İmparatorluğu kurarken 600 yıl devam ettirirken padişahlar, şeyh kuşanmıştır. Neden? Esnaf ve Sanatkarları eğer bir yerde neler oluyor, oradan haber alalım veya orası ile ilgili neler yapılabilir diye bizim büyüklerimiz ilk önce gelmiştir oralara. Oranın ticareti nasıldır? bizim ticaretimizi görsünler, ilk önce onların gönüllerine girelim, Böyle bir teşkilatsız. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Çanakkale için de söylüyorum, siz yöneticiler bir tane yönetici çıkmadı hakkında işlem yapılan, ilgili kişilerle ilgili kimler çıktı? büyük tüccarlar çıktı. Küçük Esnaf ve Sanatkar Devleti'ne böyle sahip çıkar. Daha kimler çıktı burasını işletirken işinizi bıraktınız dışarıya çıktınız. Ne oluyor orada diye. Onun için devlette bize sahip çıkmalı. Güzel şeyler yapılıyor mu yapılıyor.

Ama istek ve sorun biter mi? Dün güzel gidiyordu, bugün güzel gitmiyor. Ben 28 yıl Esnaf Odaları Birliği'ne bürokratlık yaptım, sicil personel olarak başladım. Sonra Sicil müdür sonra genel sekreter buralara kadar geldik. Dedi ki tecrübemizi yönetici olarak devam ettirmek istiyoruz. Bir heyecanımız var, bir hevesimiz var, Teşkilatta bir şeyler yapmak istiyoruz. Ne kadar başarılı olabiliriz? Sizlere kalbimizi açtık, gönlümüzü açtık. Teşkilatı nasıl yardımcı olabiliriz. Onları nasıl rahatlatabiliriz. İlk önce şu son zamanda Çanakkale'nin bir deniz taşımacılığı Gestaş var. En çok esnaf ve sanatkar kullanıyor. Deniz taşımacılığında sağ olsun sayın valimize gittik yüzde 20'nin üzerinde bir artış yapılmıştı. Gestaş’ın da kendine göre bir haklılığı vardır o ayrı bir olay. Biz dedik ki Esnaf ve Sanatkarların ayrıcalığı olsun yüzde yirmi beş Esnaf ve Sanatkarlara istiyoruz.

Sayın valimiz de uzlaştık, Gestaş müdürü dedi ki biteriz. Sayın başkanım yüzde 15'in üzerine çıkamayız. Velhasıl biz bu anlaşmayı yaparken dedik ki, Biga'dan gelip Çanakkale Gestaş firmasında veya Yenice'den gelip bu olay olmaz mesleki odasına gidecek, bunun altyapısını beraber hazırlayalım. Akabinde Çanakkale'de özel okullar açıldı. Biga ya da açıldı. Öğretim Kurumları var, esnaftan da bir talep geldi. Bunlarla ilgili bir çalışma yapılabilir mi diye. Biz bütün özel eğitim bilimleri ile ilgili anlaşmalar yaptık. Bugün Çanakkale'de çocuğunu göndermek isteyen varsa bir daha söylüyorum 18/19 gibi bir rakam da 6000 liraya kadar indirim oluyor. Bu da esnafa bir katkıdır. Türk Hava Kurumu yetkilisi ile görüştük, Uçak yolculuğunda Esnaf ve Sanatkarlara nasıl bir indirim uygulatabiliriz diye, doğalgaz firmasının yetkilileri ile görüştük. Bunu en yetkilileri ile de görüşeceğiz inşallah. Ticarethanelerde bununla ilgili bir indirim yaptırabilir miyiz diye. Piyasaların sıkıntıya girmesinin nedenleri var.

Birincisi kredi. Bankalardan alınan kredi tüccarı bitirdi. Esnaf sanatkarı da bitirdi. Ödenmeyince icra yoluna gidildi. Esnafımız, 2019'da üst üste yapılan zamları kaldıramaz. 4 defa yapılandırma yapıldı. Yapılandırmanın bir aylık parası 3 bin lira. Esnaf taksitleri ödeyemedi. Sıkıntılarımız var. 5 yıl üzerinden bir çalışma yapalım dedik. Bunun üzerine çalışılıyor. İl genelinde 21 bin 288 kayıtlı üyemiz var. Üyelerimizi işini bırakıp Çanakkale'ye getirmedik. 24 saat içerisinde online sistemi açtık. Esnaf teşkilatını Çanakkale'ye gelmeden işini çözdük. Ziyaretlerimizi arttıracağız. Kademe kademe sorunların çözümü için yanınızdayız.” Dedi.

Biga olarak oda başkanlarıyla, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ile birlikte esnafın sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini belirten Biga Kaymakamı Mustafa Can; “esnafımızın sorunlarıyla birebir yakından temas ederek onların her türlü sorununa bizlerle ilgili yapacağımız ya da bizim üst makamlara iletebileceğimiz her türlü konuda her türlü istişareyi yapıyoruz. Sürekli bir araya geliyoruz. Her zaman yanımızdalar ve desteklerini esirgemiyorlar. Sorunları görüşmeden bunlara bir çözüm olmaz. Örneğin geçen hafta tüm Şoförler Odamızın Biga’mızdaki kooperatif başkanları ile bir araya geldik, onları dinledik, bir takım talepleri vardı, dinleyerek çözüm bulma arayışına girdik. Sizlerle de çeşitli meseleler ile bir araya geliyoruz. Sizler bizim baş tacımızsınız. Burada yerelde esnafın kazanması ülkemizin kazanmasıdır, ekonominin kazanmasıdır. Malum güncel ekonomik sıkıntılar var. Bir takım sorunlar var. Bunların giderilmesinde bizler de her türlü desteği göstereceğiz. Özellikle esnaf kardeşlerimize şunları söylüyorum. Yani bizim bu gerek Sosyal Güvenlik Kurumu'nun gerek İŞKUR'un devletimizin sağladığı birçok teşvikler var, imkanlar var. Bunları zaman zaman zaten sizlerle paylaşıyoruz.

Arkadaşlarımız esnaflarımızı geziyorlar, zaman zaman ben de katılıyorum. İstihdam kapasitesinde olan işyerlerini bu teşvikleri bu hibe bu kredileri biliyorsunuz. Yeni açılan esnaf kredileri ile daha detaylı sizlerle paylaşacaklardır. Bunlardan herkes kendi nispeti ölçüsünde imkan dahilinde kullanabilmelidir. En azından dar zamanda bile insanların kendisine gerek borcu olsun gerek yatırımı olsun ciddi bir kaynak sağlar, destek sağlar. Tabii biz ekonomik krizde şunu gördük. Tahmin ediyorum daralma vesaireden bahsediyoruz. Ama bu bize şunu öğretti. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmayı bizlere öğretti. Birçok sıkıntının arkasında şunu görüyorum. Bugüne kadar hep kazanma, ekonomide hep biz istiyoruz ki kazanalım. Ekonomi dediğimiz olay hep yukarı çıkmıyor. zaman zaman aşağıda iniyor, bazen düzde gidiyor. Bizim her zaman olası durumlara karşı olası ekonomik krizlere karşı da bizlere destek olarak, yatırımcı olarak, girişimci olarak her zaman bunları hazırlıklı olmamız lazım. İhtiyar akçesi dediğimiz bir şey vardır. Bunu iyi bilmemiz lazım. Zor zamanlar için kazandığımız zaman, iyi kazandığımız zaman, bunları en azından zor zamanda birikim yapıp yatırım yapıp darboğazda sıkıntı da burada kendimizi sıkıntıya sokmadan bu darboğazdan çıkarmamız lazım diye düşünüyorum. Hep duyduklarımız gördüklerimiz ile doğru orantılı esnafımızın da bu konuda daha dikkatli ve hassasiyet göstermesinden yanayım. Çünkü buralarda girişimcimiz, yatırımcımız böyle büyük mekanlar yapıyor. Bunları yaparken bizlerin de hep beraber esnafımızı buralarda koruyup kollamak desteklememiz lazım.” Dedi.

Fırınburger işletme sahibi İlker Dursun ise, “Bizleri tercih ettikleri için Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Oraları Birliği Başkanı Ünal Özcan’a ve oda başkanlarımıza teşekkür ederim” dedi.

Toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

Kaynak: Biganın Sesi Gazetesi

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


Esnaflar Biga’da Bir Araya Geldi

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Oyuncu Mehmet Elmas’tan Bülent Öz’e Ziyaret
    »    
Yeni Yeni Partiler Doğuyorsa Sebebi Bellidir!
    »    
‘’Bizim Tek Derdimiz Çanakkale’’
    »    
Kuduza Karşı Önlemler Alındı
    »    
Emniyet Müdürü Faruk Karaduman’dan Ziyaret
    »    
Okul Ziyaretlerine Devam Ediliyor
    »    
Yerel Yönetimde Kadın Şurası
    »    
14 Mart Tıp Bayramı Voleybol Ligi Başladı
    »    
Çalışan Güvenliğinde Can Hastanesinden Örnek Uygulama
    »    
Ziraat Bankası’ndan Kredi Bilgilendirmesi
    »    
Başkan Erdoğan’dan Minibüsçü Esnafına Teşekkür
    »    
Başkan Bülent Öz Hemşehrilerini Ümre’ye Uğurladı
    »    
Ayvacık’ta Göçmen Kaçakçılığı
    »    
Biga Belediyesi’nden 10 Ton Elma İkramı
    »    
Öğrencilerden Yerli Malı Etkinliği
    »    
İlkokul Öğrencilerinden Ziyaret
    »    
Çanakkale Halkının Kalbi Güvenli Ellerde
    »    
Işık; ‘’Bir Çivi Çakında Şapkamızı Asalım’’
    »    
Biga’ya Biricik Et Lokantası
    »    
Ayvacık’ta Göçmen Kaçakçılığı
    »    
’Çan’ımızın Doğasını Korumak İçin Gayret Gösteriyoruz”
    »    
Biga’da Deprem
    »    
Hayat Kime Güzel, Bigalılar İçin Perde Açıyor
    »    
Özel Biga Can Hastanesine Plaket
    »    
“Köprü İle Beraber Yeni Sanayi Planlarına İhtiyaç Duyulacak”
    »    
Yenice’de İzinsiz İçki Üretimi
    »    
‘‘Kadınların İş Hayatına Atılması Mesleki Gelişimle Mümkün’’
    »    
Ayvacık ve Ezine’de Göçmen Yakalandı
    »    
Biga’da 24 Saat Çalışma Sistemi Başladı
    »    
“İnsan Onuruna Yakışır Bir Dünya Diliyorum”
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin / Ruhumuz nedir?
    »    
Esnaf Kefalet Kooperatifi, Türkiye Kooperatifler Birliği Fuarında
    »    
Çanakkale Barosu Basın Açıklaması
    »    
Şehit Analarını Ve Eşlerini Vefasızlık Ağlatır!
    »    
Başkan Erdoğan’dan, İlçe Emniyet Müdürü’ne Ziyaret
    »    
Hz. Mevlana Biga’da Anıldı
    »    
Biga Genç Kızılay İlk Kamp Ateşini Yaktı
    »    
Amatör Lig’ lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları
    »    
Çanakkaleli Uzman Çavuş Hayatını Kaybetti
    »    
İbrahim Aydın İçin 52 Mevlidi Okutuldu
    »    
‘’En Büyük Hedefimiz Kooperatiflerin Tüm Ülkede Güçlenmesi’’
    »    
Başkan Erdoğan: Sizden Hiçbir Zaman Kopmayacağız
    »    
Davut Doğan Gençlerle El Ele
    »    
“Bu Gurur Çanakkale’mizin”
    »    
Özgür Ceylan: ‘’Sıra Askeri Gazinolarda Mı?’’
    »    
Biga’da TKDK Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi
    »    
Rehabilitasyon Merkezi İçin Çalışmalara Devam Ediliyor
    »    
Biga’da 138 Kg Kubar Esrar Ele Geçirildi
    »    
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ile Gündeme Dair
    »    
İŞKUR’un Eğitimine Öğrencilerden Yoğun Katılım
    »    
Kış Lastiği Takma Zorunluluğu Başladı
    »    
Bigaspor Olmak Ya da Olmamak Maçında
    »    
Dünya Engelliler Gününde Tekerlekli Sandalye Hediyesi
    »    
Özel Biga Can Hastanesi Engelliler Gününü Kutladı
    »    
Çanakkale Barosu Resepsiyon Düzenledi
    »    
Başkan Bülent Öz’den Hastaları Ziyaret
    »    
Ziraat Odası’na Ödül
    »    
Biga’da Uyuşturucu Operasyonu: 8 Gözaltı
    »    
Güremen’e İki Ödül
    »    
Ayvacık ve Biga’da 89 Göçmen Yakalandı
    »    
CENAL Elektrik A.Ş.’ye Ödül
    »    
Kaçak Kazıya Suçüstü
    »    
Başkan Öz’den Basın Açıklaması
    »    
Manav Un’a Ödül
    »    
Ayvacık ve Gelibolu’da 91 Göçmen Yakalandı
    »    
Kadın Varoluşun Kendisidir!
    »    
Biga Belediyesi, Hapşuu’yu Çocuklarla Buluşturuyor
    »    
Meydere’ye Ödül
    »    
Yağmur Bugün Bitiyor
    »    
İtimat Petrol’e Ödül
    »    
Elbi; ‘’ Bugün Değil, Her Zaman Yanınızdayız’’
    »    
ÜÇEL Kollektif Şirketine Ödül
    »    
Biga İndirimli Alışveriş Günleri Başlıyor
    »    
Faruk Duman’a Ödül
    »    
Can Hastanesi’nde, Tıbbi Sekreterler Günü Kutlandı
    »    
Başkan Öz’den El Sanatları Atölyesine Ziyaret
    »    
Amatör Lig’ Lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları
    »    
Biga Belediyesi Meclis Toplantısına Gençler Damga Vurdu
    »    
Yeniceköy Mahallesi Her Zaman Beraber
    »    
Sokak Deyip Geçmeyin!
    »    
Biga’da Yeni Bir Lezzet, Yeni Bir Tat
    »    
YTS’ye Ödül
    »    
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlandı
    »    
Okyaylar Un’a İki Ödül
    »    
Ayvacık ve Biga’da Göçmen Kaçakçılığı
    »    
Bypass mı? Stent mi?
    »    
Biga Pakt Yatırım Gayrimenkul’e İki Ödül
    »    
Biga TSO Üyelerine Dış Ticaret Semineri Verildi
    »    
Emas Mobilya’ya Ödül
    »    
Av. Bülent Şarlan’dan Dünya Engelliler Günü Mesajı
    »    
Bülent Öz’den Dünya Engelliler Günü Mesajı
    »    
Biga TSO’dan Tarihi Alan Ziyareti
    »    
Zengin Olma Hayalleri Başladı
    »    
Karabigaspor’a Maç Kahvaltısını Yönetim Kurulu Verdi
    »    
Silahlı Soygun Firarisi Tutuklandı
    »    
Doğtaş Kelebek Mobilya’ya Üç Ödül
    »    
Biga TSO’dan Tarihi Alan Ziyareti
    »    
Bigaspor’dan Okul Öğrencilerine Hediyeler
    »    
BİM Soyguncusu Yakalandı
    »    
Biga MYO Yönetiminden, BİSEV Huzur Evi Ziyareti
    »    ÖNEMLİ LİNKLER
 BİGA KAYMAKAMLIĞI
 BİGA BELEDİYESİ
 MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
 BİGA SAĞLIK
 BİGA DEVLET HASTANESİ
 KARABİGA BELEDİYESİ
 GÜMÜŞÇAY BELEDİYESİ
 BİGA TİCARET ODASI
 BİGA TİCARET BORSASI
 BİGA ZİRAAT ODASI
 BİGA İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ
 BİGA İİB FAKULTESİ
 BİGA MESLEK YÜKSEK OKULU
 ÇANAKKALE ASKF
 TFF
 BİGASPOR
 BİGA FB DERNEĞİ
 BİGA GS DERNEĞİ
YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Yeni Yeni Partiler Doğuyorsa Sebebi Bellidir!
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin / Ruhumuz nedir?
Kadir Atay
Lider Şehir Biga’m
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Lütfi Özgünaydın
Biga’ya Selamlar
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0