Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü Kutlu Olsun      Biga Ortaokulu Müdürü Musa Çetin’den Veda      Organize Göçmen Kaçakçılığı      Biga TSO, Akreditasyon Denetiminden Başarıyla Geçti      Yenilenen Mesire Alanının İlk Misafirleri Üniversite Öğrencileri      Çanakkale’de Kaçak İçki Üretimi      Özbekistan’da Dereköylü Bir Adige      Banka Görevlisinin Dikkati Telefon Dolandırıcılarını Yakalattı      Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan Tarihî Alan’ı Gezdi      16. Dönem Dernekler Platformu Başkanı Havva Bacak      Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mehmet Öz İle Bir Araya Geldi      Amatör Lig’ lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları       Biga´da Ayı Mantarı Köylünün Gelir Kapısı Oldu      7’den 77’ye Kepez’de Sahil Temizliği      Karabiga Yolu Çalışmaları Devam Ediyor      Gümüşçayspor Farklı Başladı      Karabiga 3 Puanı 3 Golle Aldı      Bigaspor Üzdü      “Açtığın Yolda, Gösterdiğin Hedefe Durmadan Yürüyeceğime Ant İçerim”      Adaspor Ç.Kale Dardanel Dostça 1 - 1     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
YAZARLAR Feyhan Karakaş
12
14
16
18
14/09/2017 13:27
Biga’nın Kanayan Yarası

İnsanın doğduğu yer tabi ki çok önemli. Fakat doyduğun ve yaşamını idame ettirdiğin yerin önemi bir nebze daha ön plandadır. Hep küçük şehirlerde yaşamak daha avantajlıdır denir oysaki ben burada dezavantajlarına daha çok şahit oluyorum. Güzel olan yönlerini de inkâr etmemek gerekir. Herkes birbirini tanıyor sözü eş dost sevgisine itibar ile birbirine yardımcı olmaya çalışıyor. Lakin insan olarak hak ettiğimiz değerler üzerinde değil de gereksiz daha basit konuları tartışıp kendimizi yormayı seviyoruz. Bakın bir mağazanın önünden geçip istediğinizi alma lüksüne sahip olamayabilirsiniz bir kuyumcunun vitrinindeki altını alıp takamayacak maddiyatınız olmayabilir ama göz ardı edilmeyecek tek şey sağlığınız hiçbir mağazadan satın alamazsınız. Biga’nın kanayan yarası hastaneler ve hekim eksikliği. Topluma faydalı bireyler sağlıklı beyin ve sağlıklı bedenlere sahip ise üretken olurlar. Bir şehrin en önemli ön planda olması gereken can damarlarından bir hastane ve doktorlarıdır. Empati kumayı hiçbir zaman başaramadık ne üzücü. Geçen gün kendi gözlerimle kulaklarımla şahit oldum neden bir doktor öğlen yemeğine çıkmayacağım hastalarımı bitirmem gerek deme hassasiyetinde bulunsun ki, tamam biz sağlıklı bedenler istiyoruz da kalemi tutan el kendinden ödün veriyorsa bu görev hafifletilmeli yardımcı burayı ve işini seven gelince Biga’dan bir an önce kaçmak istemeyen hekimler istiyoruz. Hiç hijyen olmayan çok eski cihazlarla güneşi görmeden görevlerini yerine getirmeye çalışmaları hakikatten üzücü hem hekim hem yardımcıları adına. Yoğun bakım ünitesinin kapısı açılınca giydiğim kıyafetten utandım, muayene olmak için uzandığınız sedye insanlığınızdan utandırıyor sizi bu kadar ucuz olmamalı insan hayatı. Sırada bekleyen umutsuzluğa bürünmüş yüzler gördüm, doktoru görünce şans oyunundan ikramiye çıkmış kadar sevinen yüzler arasında. Neden bir yaşlı anne baba zaten yürümeye takati yokken başka bir şehre taşınsın ve neden bir anne evladı kucağında çözümsüzlüğün son noktası olarak başka bir şehrin yolunu tutsun maddi imkânsızlıklar dâhilinde hele de bunu yapıyorsa. Ben kendim ve dostlarım adına biran önce Biga’nın hekim eksikliğinin giderilmesini istiyorum. Unutmayın dünyada en kıymetli canlılar biziz ve her şeyin en güzelini hak ediyoruz bir parça çaba biraz ödün, bir toprağı işlemezseniz verim olmaz, bir çiçeğe bakıp sulamazsanız kurur ama en önemlisi bir insanın sağlığına sahip çıkmasına yardımcı eller yetersiz kalırsa bir toplum çürür ve şehir ölür. Uzun lafın kısası sıhhatli vücutlara sahip olmamıza yardımcı ve görevini layıkıyla yerine getiren doktorlar istiyorum ben kendim ve Biga halkı adına. Yaşama Sevincinizi Asla Ertelemeyin…

                                                                                                                                                             

Önceki Yazılar :

  Yorumlar

1 ahmet güran 19/09/2017 00:30
Hocam ilginiz beni yaşatacağında fazla yaşatacak..
Buna emin olun..
Benim için rahat olun..
Bazıları parasıyla yaşar;
Bazıları yazılarıyla!.

2 arzu feyhan karakaş 18/09/2017 09:20
Aslında Rabbimin biçtiği ömre biz bahane ararız keşkelerle lakin herkes bir parça kendine düşeni yapar ise gece başımızı yastığa koyduğumuzda vicdanınızla savaş girmeden uyuyabiliyorsak elimizden geleni yapmanın huzurunu yaşarız.fakat sizde ilaçlarımı bıraktım gibi sözler dile getirmişsiniz,çok yanlış hayatın fıtratı bu evladınız için dahi olsa hayata tutunmalısınız ne güzel bir emanet bırakmış eşiniz size ona sahip çıkın uyandığımız her yeni gün Allahımın bir mükafatı bize unutmayın....saygılar..

3 ahmet güran 15/09/2017 19:28
Hocam ilginize teşekkür ederim..
Siz yazınınızda,herkesin dersler çıkarması için insanların yaşamda sağlığın önemine gözlemlerinizi aktarmışsınız..
Belki yazım suçlama gibi algılanabilir..
Belki bende de sorumluluk var;çünkü gece yarısı olduğu halde ambulans çağırmayıp,belkide devlete saygı genlerimin esiri olarak,devleti meşgul etmemek için eşimi taksi çağırıp öyle götürdük!.
Artık kim ders mi çıkarır,yoksa suçluluk duygusuna bana ortak mı olur;onu da okuyucularınızın ve sizin içselleştirilmiş yorumlarına bırakalım..
Saygılar,kolay gelsin
.

4 arzu feyhan karakaş 15/09/2017 10:45
ahmet bey acınızın tarifi yok Rabbim yardımcınız olsun.Benim ısrar ettiğimde biraz çaba dememde şu ki insan olarak hak ettiğimiz değeri yaşayalım.tabi ki görevini layıkıyla severek yerine getiren hekimlerimiz var ATATÜRK boşunamı dedi beni Türk hekimlerinin eline teslim ediniz diye.O İmkansızlıklar dahilinde ellerinden geleni yapmaya çalışan doktorlarımız da var.Benim amacım hepimiz o kapıdan geçiyoruz çaba gösterirsek bir şeyler değişir Biga halkı adına bunu istiyorum.saygılar

5 ahmet güran 14/09/2017 20:06
2.Bölüm..
Eşim sabah 08:00 civarı vefat ettiğini hükümet tabibi(belediyeden)tespit edip,’’Şikâyetiniz var mı?.’’dedi..
Ben’’Evet doktordan şikayetçiyim’’dedim..
Çünkü eğer kalp elektrosu çektirdeydi ve 2 yılıdır aynı hastaneden ilaç ve tedavi yardımını bilgisayardan kontrol etseydi;şimdi eşim yaşıyor olacaktı belki..
Eşimi yürüyemediği halde sedyeyle acilden çıkarıp taksiye bindirdik;kalp krizi-elektrosu yapılsa sarsıntıya mahal vermemek için sabaha kadar acilde yatabilirdi eşim,canım benim!.
Sırf oğlum için şikayetçi olmadım;anasının otopside kesilip biçilmesini istemediği için..
İdealist doktorlar maalesef dizilerde(o da Amerikan)oluyor..
O akşam eşime bakan doktor,eğer akadaşı ile sohbet(Cep telefonu hikayesi)etmeseydi,şimdi belki de eşim yaşıyor olacaktı..
Eşim ölünce,bütün ilaçlarımı çöpe attım ve ölüme yaklaşmak üzereyim..
Bilgiler:belgeli eğer silinmediyse görüntülüdür!.

6 ahmet güran 14/09/2017 19:48
Sayın Feyhan Karakaş hocam iyi akşamlar..
Biga’nın kanayan yarasından(Biga Devlet Hastanesi Acil Servis)geçmişe dönük bir örnek vermek istiyorum..
Belgeleri ve hastane kayıtlarının dışına çıkmadan..
2016-25 Ekim’i 26 Ekim’i bağlayan gece yarısı eşim rahatsızlandı,taksi ile Biga DH acil servise götürdük oğlumla beraber,eşimin taksiden inecek hali yoktu,tekerlekli sandalye ile acildeki dokktor hanıma götürdük,’’Nesi Var?’’dedi..Oğlum geriye dnük rahatsızlıklarını kısa bir özet yaptı doktor hanıma..
Doktor hanım,sedyeye uzattı karnını yokladı,tansiyon ölçtürdü,ağrı iğnesi yaptırdı;2 dakika sonra bana bir kâğıt verdiler,,’’Bu ne?.’’dedim,’’Reçete’’dediler..
Eşim yan odada yatarken bana’’Başım şiddeti ağrıyor!.’dedi..Doktor kan tahlili isteyip 2 adet iğne daha yaptırdı,2 saat sonra hemşire’’eşiniz iyi,eve gidip istirahat etsin’’’dedi..Eşim o sabah ev


  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
“Açtığın Yolda, Gösterdiğin Hedefe Durmadan Yürüyeceğime Ant İçerim”
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (23)
Kadir Atay
Biga Futbola Doyacak
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Sürdürülebilirlik
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0