Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Elmalı Köyünde Pomak Şenliği Gerçekleştirildi      Altın Madeni ve Jes Projelerinin Önünü Açmak İçin..      Biga TSO’dan TOBB Başkanı’na Ziyaret      Çanakkale Ülkü Ocakları’nda Bayrak Değişimi      Biga’da Silah Kaçakçılığı Suçu       Çocuk Tacizcisi Sapık Yakalandı      Biga TSO’dan Bülent Turan’a Ziyaret      Bugün Normal Düşünemiyorum      Kemer Köyünde Çıkan Yangın Korkuttu      Emniyet Plakasız Motosikletlere Göz Açtırmıyor      Mustafa Münip Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu Açıldı      Başkanlar, Bölgenin İstihdamı İçin Çalışıyor      Ceylan, ‘’Devlet Çiftçiyi Sırtından Vuruyor’’      Başkan Erdoğan’dan STP Toplantısında Önemli Mesajlar      Herkes Kalpli Gölün Pembeleşmesini Bekliyor      STP’de Gündem Biga       Servis Sürücülerine Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi      Biga MYO 2019-2020 Güz Yarıyılı Akademik Kurulu Gerçekleştirildi      Ayvacık’ta Göçmen Kaçakçılığı       Çakallarla Dans     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» GESTAŞ Zarar Ettikçe Zam Yapıyor!
27 Mayıs 2019 Pazartesi 16:00
12
14
16
18


Sayıştay raporlarında da açıkça görüldüğü gibi Siyasetin ve Bürokrasinin finansörü olan GESTAŞ, geçmişte Feto'nun düzenlediği Türkçe olimpiyatlarının, siyasilerin boy gösterdiği iftar yemeklerinin, valilerin özel harcamalarının, denizcilik ile ilgili olmayan ve siyasileri hizmet eden satın almaların sponsoruydu. Bu kötü niyetli harcamalardan dolayı GESTAŞ'ın zamlarına halkın tepkisi büyük oluyor.

SAYIŞTAY RAPORLARINDA KÖTÜ YÖNETİM BELGELENMİŞTİ

Sayıştay raporlarında da tespit edildiği gibi siyasilerin ve bürokrasinin finansörü haline getirilen GESTAŞ, her zarar ettiğinde çareyi Boğaz Geçiş ücretlerine fahiş zamlar yapmakta buldu. Öyle ki; aynı mesafede Türkiye'nin en pahalı deniz ulaşımını hem Çanakkale halkı hem de Turistler bu bedeli ödüyor! 2016-2017 yıllarında gemi kazaları ile gündemden düşmeyen GESTAŞ, 2018 ve 2019 yıllarında ise fahiş zamlarla tepkileri üzerine çekmeye devam ediyor. Kamuoyunu derinden sarsan GESTAŞ'ın Sayıştay Raporlarında GESTAŞ'ın bütçesinin nasıl siyasilerin ve bürokrasinin finansörü haline geldiği ortaya çıkmıştı. Öyle ki; Çanakkale Valiliğinin düğünlerde taktıkları altınlar, Valilik konutuna alınan salıncaklar, Ağırlama ve konaklama giderleri altında harcanan paralar dudak uçuklatmıştı.

İKİ GEMİNİN KİRALAMA BEDELİ 28 MİLYON DOLAR!

GESTAŞ'ı özellikle kiralık gemilere Dolar üzerinden yaptığı kira ödemelerinin sarstığı ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz yıl siyasi kriz ile birlikte hissedilmeye başlayan Ekonomik kriz nedeniyle 3,90 civarında olan dolar kuru Nisan ayı itibariyle tırmanışa geçmiş Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler arifesinde 7,20 TL'ye ulaşmıştı. Yaşanan yüksek döviz kurları karşısında Türk Lirası yüzde 60 oranında değer kaybederken GESTAŞ'ın da aynı şekilde zarar etmeye başladığı ortaya çıktı.

Önceki Genel Müdür Hasan Yörükçü zamanında 2009 yılında iki gemi 10 yıllığına kiralanarak GESTAŞ Filosuna katılmıştı. Bu iki gemi için GESTAŞ 10 yıl süre içerisinde toplamda 27 Milyon 922 Bin 500 dolar kira bedeli ödemeyi taahhüt etmişti. Bunun yanında GESTAŞ bünyesinde halen kaç geminin kiralık olduğu ve bu kiralık gemilere ne kadar para ödendiği ise net olarak bilinmiyor.

SİYASİLERİN VE BÜROKRASİNİN FİNANSÖRÜ OLDU!

Çanakkale'de büyük tepki çeken 2015 YILI Sayıştay raporunda; GESTAŞ bünyesinde çalışması için işe alınan 27 kişi; Vali Konağı, Valilik, İl Genel Meclisi, İl Özel İdaresi ve Ermeni Kilisesinde görevlendirildiği ortaya çıkmıştı. Söz konusu 27 personelin GESTAŞ'a maliyetinin ise yıllık 796 Bin 879 Lira 20 kuruş olduğu ortaya çıkmıştı!

Ağırlama ve konaklama giderleri altında 5 Milyon TL harcaması ile dikkat çeken GESTAŞ Yönetiminin ayrıca birçok kişiye araç tahsis ettiği, bu araçların da kiralık olduğu, hatta bu araçların kimlere teslim edildiğinin dahi bilinmediği yine Sayıştay raporlarında ortaya çıkmıştı.

Seçim dönemlerinde siyasilerin kampanya kapsamında boğaz geçişlerinden ücret almayan GESTAŞ'ın bu ayrıcılığı ayrıca birçok kişi ve kuruma da sağladığı buradan da 1 milyon TL'nin üzerinde zarar ettiği yine Sayıştay raporlarında yer alıyordu.

VALİLİK KONAĞINA SALINCAK, DÜĞÜNLERE ALTIN!

2015 yılı Sayıştay raporlarında Hastane Bayırında bulunan eski Vali Konağı için yapılan harcamaların da olduğu dikkat çekiyordu. Öyle ki; Çanakkale Valisinin onayı ile GESTAŞ’a vali konağı havuzuna ahşap döşenmesi işi için 25 bin 370 TL harcatılmış. Havuz harcaması dışında Valilik konağında kullanılmak için bir de ahşap salıncak alınmış. Ahşap salıncak için GESTAŞ’a 10 bin 856 TL ödettirilmiş. Valilik makamı tadilatı için 45 bin 856 TL tutarında da tadilat ve mal alımı gerçekleştirilmiş. Bu kadar tadilat ve masraftan sonra Valilik konağı Atatürk Caddesinde yeni yapılan konuta taşınması da dikkat çekici bir gelişme olmuştu!

Sayıştay düğünlerde Valilerin taktıkları bu altınlarında GESTAŞ’a fatura ettirildiğini ortaya çıkardı. 2015 yılında düğünlere katılarak yuva kuran çiftlere takılan çeyrek ve yarım altınlar için GESTAŞ 3 bin 486 TL ödemiş. Valilik misafiri olarak çeşitli yerlerde konuklayan misafirler için 159 bin 343 TL tutarında da konaklama gideri GESTAŞ’a fatura ettirilmiş.

ASLİ GÖREVİNİN DIŞINDA OLDUĞU HER İŞ GESTAŞ'A ZARAR YAZDI!

Bugüne bakıldığında GESTAŞ'ın sponsor olduğu tüm sosyal sorumluluk projeleri de fiyaskoya döndü! Örneğin Çanakkale kordonda bulunan Sağlık Sıhhiye binası! Valilik talimatı ile bir günde Piri Reis Müzesine dönüştürülmesine karar verildi. Tadilatlar, masraflardan sonra açılır diye bekleniyordu!

221 KİTABA 28 BİN LİRA HARCANDI

Çanakkale Savaşları 100. Yıl etkinlikleri kapsamında, Piri Reis Müzesinin kurulmasına ihtiyaç duyulduğu gerekçesiyle harcamalar yapıldı. Harcamalar temsil ve ağırlama gideri olarak hesaplara işlendi. Müze için yapılan harcamalarda Yerli ve yabancı kaynakların temini için KDV hariç 41 bin 303 TL ve fatura ile 221 adet kitaba 28 bin 227 TL harcama yaptı. 2014 yılında kısa süreliğine açılışı yapıldıktan sonra kapatılarak tadilata alınan ve bugün hala kapalı olan Piri Reis Müzesinin ne zaman tam anlamıyla faaliyete geçeceği ise bilinmiyor.

169 BİN LİRALIK SERGİ AÇTILAR, GİDEN OLMADI!

100.yıl etkinlikleri kapsamına Palamut depolarında Hermann Nitsch Sergisi açılmıştı. Serginin Çanakkale’ye getirilmesi için harcanan paralar bir kenara; serginin gerçekleştiği salon bir başka derneğe tahsis edildiği ortaya çıkmıştı! Sergi salonunun bir başka derneğe tahsis edilmiş olmasından dolayı vatandaşlarında ilgi göstermediği sergi daha sonra iptal edilmişti. Tüm bu sergi için GESTAŞ’ın kasasından toplam 168 bin 626 TL çıktığı yine Sayıştay raporlarında ayrıntılı olarak yer aldı.

Kaynak: Aynalı Pazar


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Elmalı Köyünde Pomak Şenliği Gerçekleştirildi
    »    
Altın Madeni ve Jes Projelerinin Önünü Açmak İçin..
    »    
Biga TSO’dan TOBB Başkanı’na Ziyaret
    »    
Çanakkale Ülkü Ocakları’nda Bayrak Değişimi
    »    
Biga’da Silah Kaçakçılığı Suçu
    »    
Çocuk Tacizcisi Sapık Yakalandı
    »    
Biga TSO’dan Bülent Turan’a Ziyaret
    »    
Bugün Normal Düşünemiyorum
    »    
Kemer Köyünde Çıkan Yangın Korkuttu
    »    
Emniyet Plakasız Motosikletlere Göz Açtırmıyor
    »    
Mustafa Münip Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu Açıldı
    »    
Başkanlar, Bölgenin İstihdamı İçin Çalışıyor
    »    
Ceylan, ‘’Devlet Çiftçiyi Sırtından Vuruyor’’
    »    
Başkan Erdoğan’dan STP Toplantısında Önemli Mesajlar
    »    
Herkes Kalpli Gölün Pembeleşmesini Bekliyor
    »    
STP’de Gündem Biga
    »    
Servis Sürücülerine Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi
    »    
Biga MYO 2019-2020 Güz Yarıyılı Akademik Kurulu Gerçekleştirildi
    »    
Ayvacık’ta Göçmen Kaçakçılığı
    »    
Çakallarla Dans
    »    
Adaspor İle Sözleşmesini Yeniledi
    »    
Huzurevi Sakini, Organlarıyla 3 Kişiye Umut Oldu
    »    
Başkan Bülent Öz’den Anlamlı Ziyaret
    »    
İlk Toplantı Ayvacık’ta
    »    
Bigaspor’da Düğün Dernek
    »    
AFAD Uyardı
    »    
Kırılan Sandalye
    »    
Pastırmacı’dan Çeltik Fiyatları Hakkında Açıklama
    »    
Özel Biga Can Hastanesi Aşure Dağıttı
    »    
Kolumdaki Alçı Çıktı, Balıkesir, Edremit, Ayvalık’ta Gösteriler Yapacağım...
    »    
Turan, ‘’Kimse Uyduruk Gerekçelerle Görevden Alınmaz’’
    »    
Bigaspor Lige Döndü
    »    
Çocuklarda Disiplini Sağlamanın 6 Önemli Yolu
    »    
Karabiga Belediyesi’nde Temizlik Araç Filosu Güçlendirildi
    »    
“Dağ” Fotoğraf Sergisi Yalı Hanı’nda Açıldı
    »    
AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı Ziyaret Turlarını Sürdürüyor
    »    
Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde Bir İlk
    »    
Biga Belediyesi TSM Korosu Çalışmalara Başladı
    »    
Biga Doğa Koleji Yeni Eğitim-Öğretim Yılına Başladı
    »    
Turan, Temsilciler ve Muhtarlarla Buluştu
    »    
Çanakkale Barosu Avukatları Doğayı Savunuyor
    »    
Erdoğan Kız İstedi
    »    
Başkan Erdoğan, İlkokul Öğrencilerini Sevindirdi
    »    
Obezite Okulu 4. Dönem Programı Kayıtları Başladı
    »    
Yeniçiftlik İlk-Ortaokulu’ndan Yeni Döneme Merhaba
    »    
Kurtuluş Günü Etkinlikleri Kapsamında Futbol Turnuvası Başladı
    »    
Başkan Erdoğan, Öğrencilerin Heyecanını Paylaştı
    »    
CHP’nin 96. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlandı
    »    
Bülent Turan’dan Nilüfer Gölü’ne Tam Destek
    »    
14.060 Öğrenci İçin Ders Zili Çaldı, Okullar Açıldı
    »    
Kilitbahir Köyü Yakınlarında Orman Yangını
    »    
Çanakkale’de Göçmen Kaçakçılığı
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(40)
    »    
Özgür Ceylan; Seneye Ne Domates Kalacak Ne de Çiftçi
    »    
Saltanata Biat Etmeyişin Destanıdır Kerbela…
    »    
Çarşamba Postasında Tanıştılar Hayatlarını Birleştirdiler
    »    
“Adalete Dayanmayan Kuvvet Zalimdir”
    »    
AK Parti İlçe Teşkilatından Başkan Pastırmacı’yı Ziyaret
    »    
Yukarıdemirci Köyü’nde Toprağı Aldılar, Sonra Gereğini Yaptılar
    »    
Adaspor Altyapısı Yeniden Mehmet Kuşu’ya Emanet
    »    
Mehmetçiğin İsim Babası Mehmet Çavuş’a Büyük Saygısızlık
    »    
Biga AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Şahin’den Ziyaret
    »    
Ey İstanbul Ey!
    »    
Evlat Edindiği Çocuğun Ablasına Tacizde Bulundu
    »    
Biga’da Çeltik Hasadı Başladı
    »    
Çanakkale Ruhunu Ruhsuzlar Anlayamaz
    »    
14 Yaşındaki Hasta Sağlığına Kavuştu
    »    
Ceylan, Köy Ziyaretlerine Devam Ediyor
    »    
Biga Belediyesi’nde Zabıta Haftası Kutlandı
    »    
Çardak Beldesi’nde Evden Hırsızlık Suçu
    »    
İki Taksiciden Örnek Hareket
    »    
Karabiga Belediyesi’ndeki Çalışmalar Yakından İncelendi
    »    
Ova Yolları Islah Çalışmaları Sona Erdi
    »    
Ürün Var Alıcı Yok
    »    
Başkan Erdoğan İlk Röportajını Çarşamba Postasına Verdi
    »    
Android 10 İle Gelen Özellikler
    »    
Uslu, GESTAŞ Genel Müdürlüğünden İstifa Etti
    »    
Biga’daki Okullar Yeni Döneme Hazırlandı
    »    
Başkan Erdoğan: Bedelsiz Olarak Belediyemize Kazandıracağız
    »    
Genel Müdür Yardımcısı Arslan’dan Nezaket Ziyaret
    »    
Göçmen Kaçakçılığı Suçundan Yakalandılar
    »    
Biga Belediyesi’nin Kreşlerinde İlk Gün Heyecanı
    »    
Gümüşçayspor Tecrübe Dedi
    »    
Başkandan Biga Güreşlerine Davet
    »    
Başkan Erdoğan’dan İstifa Dedikodularına Yanıt
    »    
Şarlan, ‘’Barış Ancak Adalet Temeli Üzerinde Yükselir’’
    »    
Turan’ın Çocuklarının Sünnet Törenine Siyasetçi Akını
    »    
Biga’nın Kurtuluşuna Coşku Hakim Olacak
    »    
Girişimcilik Eğitimi Başlıyor
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(39)
    »    
Biga TSO Yönetimi Üye Ziyaretlerinde
    »    
Sıcak Yaz Bitti, En Sıcak Kış Başlamak Üzere
    »    
Balıkçılık Sezonu Açıldı
    »    
Bigalı İlk ve Tek “Halıcım” Açıldı
    »    
Ceylan, Biga CHP Teşkilatını Ziyaret Etti
    »    
İki Tekerlerden Zafer Coşkusu
    »    
Ey Türk Milleti Titre ve Kendine Dön!
    »    
Kazayı Ucuz Atlattılar
    »    
Çanakkale’deki Yangın Korkuttu
    »    
Çiçeklidedespor’un Rakipleri Beli Oldu
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Bugün Normal Düşünemiyorum
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(40)
Kadir Atay
Çakallarla Dans
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Lütfi Özgünaydın
Kolumdaki Alçı Çıktı, Balıkesir, Edremit, Ayvalık’ta Gösteriler Yapacağım...
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0