Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Biga Veteranlar Şampiyonluk Aşkına      İlçe Milli Eğitim Müdüründen Yaşlılara Ziyaret      İYİ Parti Kırsal Alanda      Cumhur İttifakından Görkemli Yürüyüş      Erdoğan Hatırlarda Kalan Bir Biga İnşa Edeceğiz      Trabzon’da Meslek Lisesi’nde Bir CEO      Biga TSO Başkanı Şadan Doğan’dan Düzce TSO’ya Ziyaret      “Bölgenin En Büyük Spor Kompleksi’ni İnşa Edeceğiz”      ORKÖY´den Orman Köylüsüne İnek Desteği      18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası Kutlu Olsun      Trafik Canavarları Helikopterle Tespit Edildi      Gümüşçay’ da Yeni Araçlar Hizmete Girdi      Biga´da Nevruz Bayramı Coşkuyla Kutlandı      Olmuyor Arkadaşlar Olmuyor      ADD Genel Başkanından Ziyaret      Biga’da Uğur Kuyumculuk Açıldı      Biga Ticaret Borsası (TİBOS) Eğitimine Katıldı      Çan’da Seçim Koordinasyon Merkezi Büyük Bir Coşkuyla Açıldı      2018-2019 Sezonu 1. Amatör Lig İl Birincisi Gümüşçayspor Oldu      Nakliyeciler Sitesi Temeli Atıldı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Her Hafta Bir Başkan: Şadan Doğan
04 Nisan 2018 Çarşamba 10:00
12
14
16
18


Biga TSO Başkanı Şadan Doğan:

Yatırım ve donanım dönemi bitti, hizmet dönemi başlıyor

Biga Ticaret ve Sanayi Odası TSO seçimleri 07 Nisan Cumartesi günü TSO Hizmet Binasında gerçekleşecek. Üyeleri ve halkı seçimler için aydınlatmak amacı ile her hafta bir başkanla röportajımızda bu hafta Biga Ticaret ve Sanayi Odası  Başkanı Şadan Doğan konuğumuz.

 

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, ticaret ve sanayi odalarının hizmetlerinin çeşitlendiğine ve sorumluluklarının çoğaldığına dikkat çekerek, “Üye ile Oda her alanda birlikte olacak, iletişim halinde bulunacak” dedi.

 

Biga Ticaret ve Sanayi Odası (Biga TSO) organ seçimleri 7 Nisan 2018 Cumartesi günü yapılacak. Her üye kendi meslek grubundaki meclis üyelerini, meslek komite üyelerini seçecek. Seçimlerde 9 ayrı meslek grubunda dolayında oy kullanacak.

Çarşamba Postası: Sayın Şadan Doğan. Öncelikle seçimlerle ilgili bilgi vermenizi istiyoruz. Üyeler neleri seçecek, nasıl seçecek?

Şadan Doğan: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) üyesi odalarda, seçim yapısı farklıdır. Her üye hangi meslek grubundaysa o grubun meclis üyelerini, meslek komitesi üyelerini seçer. Bizde 9 ayrı meslek grubu var, her grubun meclis üyeleri seçilir ve seçilenler de 23 kişilik meclisi oluşturur. Meclis kendi içinden yönetim kurulu ve başkanını seçer. Özetle, üye doğrudan yönetim seçmez, başkan seçmez. Bu yüzden “Beni Başkan yapın, beni Meclis Başkan yapın” gibi konular, seçilecek meclis üyelerine söylenecek şeylerdir.

Çarşamba Postası: Siz halen Biga TSO Başkanısınız ve ikinci dönem de aday olduğunuzu biliyoruz. Bu doğru değil mi?

Şadan Doğan: Evet doğru. Her meslek grubundan meclis üyelikleri ve meslek komiteleri üyelikleri için görev yapmak isteyen, sorumluluk üstlenmek isteyen arkadaşlarımızdan bir liste oluşturduk. Bu listenin başkan adayı ben görünüyorum. Bu demek değildir ki, “Beni başkan seçin” diyorum. Ben e üyesi bulunduğum meslek gruplarından meclis üyeliği için adayım. Önce meclis üyesi seçileceğim, ardından seçilen meclis üyeleri takdir ederlerse başkan seçecek. Odalarda sistem bu, Bu yüzden, meclis üyeleri seçilmeden, benim herhangi bir kişiye “Seni Meclis Başkanı yapacağım” deme lüksüm yok. Bu konuda spekülasyonlar yapılıyor, bana da bu tür talepler geldi, ama benim bu talepler yanıt verme hakkım yok. Seçilecek meclis üyelerine saygısızlık etmiş olurdum.

Çarşamba Postası: Bu yüzden mi Meclis Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı gibi ünvanları belirten bir broşür dağıtmadınız?

Şadan Doğan: Ben halen Biga TSO Başkanı’yım. Biga TSO’yu kalite, akreditasyon, kurumlaşma, yeni hizmet çeşitleri alanlarında kurumlaştırdık, hizmet binamızı modernleştirdik, digital çağa uygun donanıma kavuştuk. Bu zorlu süreçte, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdik. Yeni dönemde çok sayıda hizmeti odamız verecek ve bir çoğunu da bir süredir zaten vermeye başladı. Hizmet sürecinin kalite ve kurumlaşması için, yeni dönemde de sorumluluk almam gerektiğini düşündüm. Biga TSO, bir başkan ve 7 kişilik yönetim kurulu ile temsil düzeyini aştı. Eller cepte ortalıkta boy gösterilecek noktayı ise çok aştı. Daha çok üyemizin çalışmalara aktif katılması gereken, çok önemli bir kuruma dönüştü.

Meslek komitelerimiz bu yüzden çok önemli. Meslek komitelerimize seçilecek asıl üyeler bu nedenle çok önemli, yedek üyeler bu nedenle çok önemli. Sorumluluklar üstlenecek, aktif görevler alacak, meslek grubu içindeki alt sektörlerle birebir çalışmayı göze alacak arkadaşlar olacaklar.

Böyle olunca da, kurumsal yapının elbette bir gereği, oda mevzuatının gerektirdiği asıl üyelikler, yedek üyelikler, meclis üyeliği, yönetim kurulu üyeliği, başkanlıklar olacak. Bu koltuklara seçilen arkadaşlar oturacaklar; ancak bilecekler ki, katılımcı bir yönetim gerekli. İlgili her çalışma, yedek üyelerin de katılımıyla, hatta sektörel bazdaki çalışmalara, yönetim görevi olmasa bile sektör temsilcileri olan üyelerimiz de katılacaklar. Tek tek üyeye kadar iletişim, ilişki ve işbirliği içinde olmazsak, aynı masa çevresinde oturmazsak; hem işimize, hem Biga’ya katkımız azalır.

Önümüz açık. Bugüne getirdiğimiz birlik ve beraberliği, kartvizitlere yaslanarak sıkıntıya sokamayız. Bu yüzden, oy pusulasına kadar hangi arkadaşımızın hangi koltukta oturacağını açıklamayı gerekli görmedik. Zaten her meslek grubu kendi adaylarını biliyor. Yüzüyüze sayısız görüşmelr yaptık, ziyaretler yaptık. Perşembe günü birlikte ilk toplantımızı yapacağız. Biz büyük bir aileyiz ve kurumsal, hukuki kartvizitler ötesinde birlikteyiz, birlikte kararlar vererek ilerleyeceğiz.

Çarşamba Postası: Bu söyledikleriniz çok fazla demokratik görünüyor. Sıkıntı çıkmaz mı?

Şadan Doğan: Biga TSO artık kurumlaşmış bir yapı. Sektör masalarından başlayarak, oradan meslek komitelerine, meslek komitelerinden yönetim kuruluna ulaşan bir çalışma yapısı var. Aşağıdan yukarıya talepler, görüşler, çözüm yolları belirlenecek, raporlanacak, en doğru çözüm yöntemleri bulunacak. Karar alınması gerektiğinde, olgunlaşmış karar tasarısı Oda meclisimizin önüne gelecek. Sonuçta odamızın en yüksek karar mercii meclistir.

TOBB yapısı, odalarımızın yapısı da kamuoyunca tam anlaşılmış değil. Odamızda bir çok kamusal sorumluluk gerektiren hizmetler veriliyor. Örneğin Ticaret Sicili hizmetleri. Çalışma kuralları belli müdürü var, yardımcısı var, ilgili kamu sistemi içinde sorumlulukları var. Yeni hizmet binamızda modern bir arşivi de var artık.

Örneğin genel sekreterlik. TOBB mevzuatında önemli bir yeri var. Neden? Çünkü kartvizit için oda yönetimlerine seçilenler, yıllarca odaları sekreterlere bırakmış. TOBB da kurumsal yapısını, bir ölçüde sekreterlere yaslamış durumda. Eğer seçilmiş yönetimler sorumluluk alır ve yönetimi aktif biçimde yürütürlerse, sorun olmuyor. Değilse, odalar genel sekreterlere teslim yürüyor. Bu konuyu, yönetimdeyken başka, yönetime muhalefet ederken başka değerlendirmeyi de ayıp bulduğumu ifade etmeliyim.

Odaları seçilmiş yöneticileri yönetir.Seçilmiş yöneticiler, üyelerden aldıkları enerjiyle aktif biçimde görevlerini yaparlarsa, kurumsal yapı içinde hiçbir sorun olmaz.  Herkes de konumunu bilir.

Çarşamba Postası: Yeni döneme ilişkin mesajlarınız var mı?

Şadan Doğan: Biga TSO sorumluluk alanı Biga ilçesiyle sınırlı. Bu yüzden “Biz Biga için varız” diye yola çıkmıştık. Biga artık coğrafi sınırları değişmese de Türkiye çapında etkiler üreten önemli bir merkeze dönüşüyor. Küresel çapta iş yapan üye sayımız artıyor. Digital teknoloji artık coğrafyaları sınır görmüyor.

Biga TSO, digital çağın tüm gereklerini kullanacak koşullara ulaştı. Biga TSO üyeleri, iş ve gelişimleri için her türlü bilgiye, iletişime, ilişkiye yeni dönemde Biga TSO ile ulaşmaya başlayacak. Biga TSO bir anlamda, üyelerinin işlerine bir tür hissedar olmayan paydaş katkıları verecek. Bu girdi piyasalarına ulaşmadan, yeni pazarlarla tanışmaya, finansman imkanlarından destek ve teşviklere, yeni teknoloji ve inovasyonla bulşmadannitelikli iş gücü teminine kadar geniş bir alana yayılıyor.

Yeni dönemde “Oda bana ne veriyor?” diye bir sorunun anlamı pek kalmayacak. Varacağımız düzeyin muhabbetlerinde “Odamla birlikte ben, şöyle yapıyorum” sözlerini çoğaltacağız. Bu ne demek? Odadan uzakta şikayet etmeyecek, odada olacağız, birlikte çözüm üreteceğiz demek.

Çağımız, hangi işin, hangi değerli fikrin, hangi işletmenin yarın ne kadar büyük ölçeklere varacağını kestirmenin güç olduğunu öğretmeye başladı. Biga TSO toplantı masalarında, önümüzdeki dönemde büyük veya küçük işletme değil, işini geliştirmeye çalışan veya çalışmayan; Biga’ya, Türkiye’ye katkı veren veya veremeyen farklarını tartışacağımızı düşünüyorum.

 

Şadan Başkana seçimlerde başarılar dileriz dostça, kardeşçe bir seçim olmasını dileriz, kazanan Biga’mız olsun.

Bende üyelerimizi ve halkımızı aydınlatma fırsatı verdiği için Biga Çarşamba Postası Gazetenize teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Yine Biga Çarşamba Postası Yine Bir İlk
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Mehmet Tınaz
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Suat Sayı
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Yılmaz Adalı
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Nejdet Irak
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zeki Kama
    »    
Her Hafta Bir Başkan Karan” Galatasaray Bizim Sevdamızdır”
    »    
Karataş” Karabiga Yaz Sezonuna Hazır”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Zekai Baş
    »    
Durak: “Başkanlığı Bırakıyorum, Bigaspor’u Asla”
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Emin Aktaş
    »    
Her Hafta Bir Başkan: Mehmet Sokullu
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Her Hafta Bir Başkan
    »    
Başkanlarımızla Gündeme Dair
    »    
Başkan ile Gündeme Dair
    »    
Başkan İle Gündeme Dair
    »    
Başkan İle A’dan Z’ye
    »    
Görgülüarslan Biga’da ki İlk Yılını Değerlendirdi
    »    
Adnan Pastırmacı İle Gündeme Dair
    »    
Karabiga Belediye Başkanı İle Gündeme Dair
    »    
Yılın Röportajı
    »    


 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Evet, Kabul Ediyorum Beka Sorunumuz Var!
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(21)
Kadir Atay
Olmuyor Arkadaşlar Olmuyor
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0