Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Seri İlanlar Muhtarlarımız Kadınlarımız İletişim
SON DAKİKA : Teşekkürler Biga Belediyesi      Bitmek Üzere.. Çanakkale’nin Simgelerinden Olacak!      Roket İş Başında      Lapseki’de Yasadışı Kenevir Ekimi       İstanbul’un Fethi’nin 567. Yılı Törenle Kutlandı      Aksaz Sosyal Tesisleri Yeni Sezona Hazırlanıyor      Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları      Biga Belediyesi, Kıraathaneleri Dezenfekte Etti      Başkan Erdoğan’dan Önemli Açıklamalar      Biga TSO Mayıs Ayı Meclis Toplantısını Yaptı      İşverenler Bu Dönemde İşçi Çıkarmamalıdır’’      “Çanakkale’miz Tarihine Yakışır Bir Vefa Sergiledi”      Çan Belediyesi Vatandaşa Bir Telefon Kadar Yakındı      Müdür Fevzi Atmaca Köy Ziyaretlerine Devam Ediyor      Yıllardır Hep Aynı Hikâye…      Büyükler 1.Amatör Lig İle İlgili Spor Kulüplerine Önemli Bilgilendirme      Genç Yazardan Başkan Erdoğan’a Ziyaret      Allah’a Yönelin! Zekat Ve Haram İlişkisi Nedir?      Ve Kapılarını Açıyor      Yassıada, Demokrasi ve Özgürlükler Adası Olarak Yeniden Açıldı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Ispanak Tedirginliği!
07 Kasım 2019 Perşembe 15:00
12
14
16
18


Bazı kentlerde ortaya çıkan ıspanaktan zehirlenme iddialarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya,  üreticilerin ve tüketicilerin dikkat etmesi gerektiği noktalara dikkat çekti.


Bazı kentlerde ortaya çıkan ıspanaktan zehirlenme iddialarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya,  üreticilerin ve tüketicilerin dikkat etmesi gerektiği noktalara dikkat çekti. Yaşanan tedirginlikten ötürü vatandaş halk pazarında Çanakkale’de ıspanak tezgâhlarından uzaklaştı. Geçtiğimiz haftalarda kilosu 7 liradan satılan ıspanak bu hafta 3 liralara kadar gerilese de fazla alıcı bulamadı.   196 vatandaşın zehirlendiği vakalar İstanbul ile sınırlı kalmayıp Tekirdağ, Edirne ve Kocaeli illerinde de görülmesi üzerine bakanlık harekete geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, “Ispanaklardan yabani otları ayırın ve iyi yıkayıp öyle tüketin” uyarısında bulundu. Yaşanan olayın ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi Çanakkale’de de ıspanağa karşı tedirgin bir süreç başladı. Pazar tezgâhlarında ıspanağın fiyatının gerilemesine rağmen, pazarcıların elinde kaldı.   Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya da üreticilerin ve tüketicilerin dikkat etmesi gerektiği noktalara dikkat çekti. Çanakkale’de bu tür vakaların görülmediğini anımsatan Başkan İsmail Kaya, vatandaşlara uyarılarda bulunarak, olayın tespit çalışmalarının devam etmesi gerektiğini söyledi. Kaya, şu anda zehirlenmenin nedeninin kesinleşmediğini de söyleyerek, zirai ilaç kalıntısı olmamasını umduklarını vurguladı. Kaya, yaptığı açıklamada, “İstanbul’da, Kocaeli’nde ve Tekirdağ’da bildiğimiz kadar bu vakalara rastlanmış. Türkiye’nin her yerinde olabilir. İyi irdelenmesi ve araştırılmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu tohumdan mı geliyor herhangi bir ilaç kalıntısından kaynaklı mı oluyor yoksa bakanın da söylediği gibi bir zehirli bir otun bitkiye sarması ve hasat edilirken güzel temizlenmeden tezgâha koyulması neticesinde insanlarda zehirlenme olduğu kanısına varıldığını tespit ettiklerini söylediler. Ama tespitin devam etmesi gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.  

 “KAFALARIMIZDA SORU İŞARETİ YARATTI”

 “O zehirli ottan kaynaklanıyor olabilir ama aynı sıkıntının Tekirdağ’da, Kocaeli’nde, Edirne’de değişik kentlerde cereyan etmesi aslında kafalarımızda soru işareti yarattı” diyen Başkan Kaya, “Acaba ıspanağa atılan herhangi bir ilacın kalıntısının mı kaldığı veya tohumla alakalı bir sıkıntının mı olduğu gibi. Sonuçta yeşil aksamı olan bir sebzeden bahsediyoruz. İnşallah düşündüğümüz gibi değil, bakanının açıklamalarının doğru olduğunu düşünüyoruz ve öyle olmasını arzu ediyoruz. Umarım başka bir sebepten dolayı değildir. Çünkü sağlıkla alakalı bir durum olduğu için her şeyi de tedirgin etti. Aslında buradan çıkartmamız gereken dersler var. Bu olaydan da üreticinin ne kadar önemli olduğunu, üreticinin ne kadar hayatımızın içinde olduğunu anlamış oluyoruz aslında. Üreticilerimizin de çok dikkatli olmaları gerektiğini düşünüyoruz. Üreticinin en ufak yapmış olduğu bir hata ne sonuçlara sebep veriyor. Burada en büyük iş üreticilerimize düşüyor. Aman diyoruz dikkat etsinler. Daha dikkatli davransınlar. Ispanağın yanında başka bir otun tezgaha çıkması ve bilmeyen kişiler tarafından pişirilip yenmesi neticesinde basında gördüğümüz olaylarla karşılaşıldı. Olmamasını temenni ediyoruz. Biz de gerekli duyurularımızı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

 “KARŞILAŞILMADI DEMEK KARŞILAŞILMAYACAK ANLAMINA GELMİYOR“

Kaya, “Bu olay basında görüldüğünden beri araştırıyoruz Çanakkale’de şu anda böyle bir vakaya rastlanılmadı. Rastlanılmasın diye üreticilerimizi sosyal medya ve mesaj yoluyla uyarıyoruz. Daha iyi temizlensin diye uyarıyoruz çünkü tarladan toplanan ürünlerin iyi temizlenmesi gerekiyor. Böyle yabancı, zehirli otların araya karışması bu tarzda olaylarla neticeleniyor. Olmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Çanakkale’de böyle bir olaya karşılaşılmadı ama karşılaşılmadı demek karşılaşılmayacak anlamına gelmiyor. Üreticilerimizin bu konuda çok özveriyle ürettikleri ürünü tezgâha çıkarırken iyi kontrol etmeleri çok önemli” dedi.

 “BÜTÜN ÜRÜNLERİ ÜRETİRKEN ÇOK DİKKATLİ OLMASI GEREKİYOR”

“Üreticimizin bütün ürünleri üretirken çok dikkatli olması gerekiyor” diyen Kaya, şunları vurguladı:  “Birçok yeşillik tüketiyoruz. Marulundan tutun da dereotuna kadar maydanozuna kadar… Ne kadar yeşillik varsa hepsi bunların yetişme alanları ıspanakla aynı. Benzer alanlarda yetişiyor. Dolayısıyla benzer şekilde temizleniyor ve tezgaha konuyor. Ispanakta olan bu olay diğer ürünlerimizde de olabilir. Üreticinin çok dikkatli olması gerekiyor. Özellikle hastalığın olduğu bölgelerdeki üreticilerimizin çok dikkatli olması gerekiyor. Bir ottan kaynaklı bir durum söz konusuyla bu saydığım bütün yeşil aksamlı ne kadar ürün varsa yeşil soğandan maydanoza kadar bu sıkıntı olabilir. Üreticilerin bu konuda üzerine ciddi iş düşüyor. Çok dikkatli olmalılar, tüketicilerin rahat bir şekilde tüketmeleri çok önemli.”

 “TANIMADIĞIMIZ ÜRÜNLERİ ALMAMAMIZ GEREK” Başkan Kaya, son olarak vatandaşların tezgâhlarda bilmediği sebzeleri almamaları gerektiğinin altını çizerek, şu uyarılarda bulundu: “Soğuk tüketen de ne yediğini, ne aldığını bilmesi gerekiyor. Ispanak aldıysa bunu ikinci-üçüncü kez yıkayıp sofraya koymadan önce ıspanak olmayan ürünleri ayıklaması çok önemli. ne verirlerse ben bunu pişiririm, yemeğime koyarım anlayışı olmaması gerekiyor. Pazardan, marketlerden ve manavlardan tanımadığımız ürünleri almamamız gerektiğini düşünüyorum. Bunu temizlerken de eğer ki aldığımız ürünlerin içerisinde yabancı tanımadığımız otlar varsa temizleyip çöpe atmamız gerektiğini düşünüyorum.”

 ‘’FİYATI DÜŞSE DE TERCİH EDİLMEDİ’’

Geçtiğimiz günlerde yaşanan ıspanak zehirlenmelerinin ardından vatandaşlar yaşadıkları tedirginlikten ötürü Çanakkale’de ıspanak tezgâhlarından uzaklaştı. Geçtiğimiz haftalarda kilosu 7 liradan satılan ıspanak bu hafta 3 liralara kadar gerilemesine rağmen, vatandaşların tedirginliği üstünden atmasına yetmedi. İlerleyen günlerde yapılacak olan açıklamalar ile birlikte ıspanağın satışlarında değişim olacağı bekleniyor.


Kaynak : Boğaz Gazetesi


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Teşekkürler Biga Belediyesi
    »    
Bitmek Üzere.. Çanakkale’nin Simgelerinden Olacak!
    »    
Roket İş Başında
    »    
Lapseki’de Yasadışı Kenevir Ekimi
    »    
İstanbul’un Fethi’nin 567. Yılı Törenle Kutlandı
    »    
Aksaz Sosyal Tesisleri Yeni Sezona Hazırlanıyor
    »    
Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları
    »    
Biga Belediyesi, Kıraathaneleri Dezenfekte Etti
    »    
Başkan Erdoğan’dan Önemli Açıklamalar
    »    
Biga TSO Mayıs Ayı Meclis Toplantısını Yaptı
    »    
İşverenler Bu Dönemde İşçi Çıkarmamalıdır’’
    »    
“Çanakkale’miz Tarihine Yakışır Bir Vefa Sergiledi”
    »    
Çan Belediyesi Vatandaşa Bir Telefon Kadar Yakındı
    »    
Müdür Fevzi Atmaca Köy Ziyaretlerine Devam Ediyor
    »    
Yıllardır Hep Aynı Hikâye…
    »    
Büyükler 1.Amatör Lig İle İlgili Spor Kulüplerine Önemli Bilgilendirme
    »    
Genç Yazardan Başkan Erdoğan’a Ziyaret
    »    
Allah’a Yönelin! Zekat Ve Haram İlişkisi Nedir?
    »    
Ve Kapılarını Açıyor
    »    
Yassıada, Demokrasi ve Özgürlükler Adası Olarak Yeniden Açıldı
    »    
Bayramiç Belediyesi Hizmete Ara Vermedi
    »    
Başkan Bülent Öz Sağlık Personelini Bayramda da Unutmadı
    »    
Kaval İçin Altı Kitap Yazdı
    »    
Bayramda Aldığınız Kilolardan Kurtulmak İçin Günde 2 Bardak Süt
    »    
Başkan Erdoğan’dan Bayram Ziyaretleri
    »    
Borudan Çıkanlar Şoke Etti
    »    
Bu mudur Siyaset?
    »    
BİGA YASTA
    »    
Biga Sokakları İhtiyar Delikanlılara Emanet
    »    
Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun
    »    
Av. Bülent Şarlan’dan Ramazan Bayramı Mesajı
    »    
Altınkaya’dan Bayram Mesajı
    »    
Bayramlar Güzeldir Ama..
    »    
Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları
    »    
Akyıldırım’dan Ramazan Bayramı Mesajı
    »    
ÇTSO Mayıs Ayı Meclis Toplantısı Video Konferans İle Yapıldı
    »    
Ceylan’dan, CHP’li Belediyelere Destek Ziyareti
    »    
Ağaköy Çiftçi ve Hayvan Yetiştiricilerine İzin Belgeleri Dağıtıldı
    »    
Erdoğan İle Can Bayramlaştı
    »    
Kaymakam İle Bayramlaşma Ziyaretleri
    »    
Başkan Erdoğan’dan Ramazan Bayramı Mesajı
    »    
“Tüm Tedbirleri, Uyarıları Dikkate Alarak Bayramı Geçirelim”
    »    
Çan Belediye Başkanı Bülent Öz’den Ramazan Bayramı Mesajı
    »    
Kelebek Mobilya ile Bayram Evlere Geliyor
    »    
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Biga Devlet Hastanesini Ziyaret Etti
    »    
DOĞTAŞ’tan Özel Bayram Kampanyası
    »    
Biga’da 21 Mayıs 1864 Çerkes Sürgünü Anıldı
    »    
Şirintepe’deki Kafeterya Açık Teklifle Canlı Yayında İhale Edildi
    »    
CHP Biga Kadın Kollarından Sessiz Eylem
    »    
Kazdağları İçin Yeni Kampanya: Alamos Gold Tahliye Edilsin!
    »    
Gelibolu’da Uyuşturucudan 2 Kişi Gözaltına Alındı
    »    
Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları
    »    
Drone ile Kayıp Büyükbaş Hayvan Bulundu
    »    
Başkan Uygun’dan Bayram Kutlaması
    »    
Ayvacık’ta Hırsızlık
    »    
“Başkan Evimizde, Harçlık Cebimizde”
    »    
Ali Coşkun; TOBB Başkanlığı, Sanayi Bakanlığından Sonra 80 Şiiri Bestelendi
    »    
Biga Bugün Yıkılıyor
    »    
Özgür Ceylan 19 Mayıs’ta Gençlerle Esnafa Bayrak Dağıttı
    »    
Türk Gençliğine, Cumhuriyetin Önsöz’ü
    »    
Şahin Ayrıldı, Bayrağı Kim Devralıyor?
    »    
Sade Bir Törenle 101. Yılı Kutlandı
    »    
19 Mayıs’ta Başladı Bağımsız Demokratik Türkiye Yolculuğumuz
    »    
“İnsanlığın Kur’an-ı Kerim’le Şereflendiği Kadir Gecemiz Mübarek Olsun”
    »    
Can Hastanesi Personeli Merve Özbey Klibinde
    »    
“19 Mayıs 1919’da Yakılan Direniş Meşalesi Geleceğe Işık Tutmaya Devam Ediyor”
    »    
Başkan Erdoğan: ‘’Kadir Gecemiz Mübarek Olsun’’
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Uygun: “Gençlere İnancımız Tam”
    »    
CHP’li Erkek: “Aynı Coşkuyla 19 Mayıs’ı Kutluyoruz!”
    »    
ALLAH’A YÖNELİN! Zekat Nedir?
    »    
Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın 19 Mayıs Kutlaması
    »    
Bozcaada ve Gelibolu’da Maskesiz Sokağa Çıkmak Yasak
    »    
Biga Belediyesi Tedbiri Elden Bırakmıyor
    »    
Biga ve Gerçek Babalar
    »    
Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları
    »    
Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın 156. Yıldönümü
    »    
1915 Çanakkale Köprüsü’nün Ayakları Tamamlandı
    »    
Tübitak Bilim Fuarları Destekleme Programı Başvuru Sonuçları Açıklandı
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Özel Biga Can Hastanesi 19 Mayıs’ta Hizmet Vermeye Devam Edecek
    »    
Orman Ekibi Tatbikatta
    »    
“Adım Adım Büyük Proje Tamamlanıyor”
    »    
Dünyada Robin Hood Varsa Biga’da Babalar Var
    »    
Uzun Zaman Sonra Bu Hafta Sırayla Dışarıya Çıktılar
    »    
Çiftçilerin Bütün Borçlarını Silelim, Çiftçi Rahat Bir Nefes Alsın
    »    
Gelecek Partisi’nden Çocuklara Şeker İkramı
    »    
Organ Bağışıyla Hayat Kurtardı
    »    
Biga İlçe Müftülüğü 5 Günde Tüm Camileri Dezenfekte Etti
    »    
Başkan Bülent Öz’den Dışarı Çıkan Çocuklara Sürpriz Hediyeler
    »    
Başkan Erdoğan’dan Çiftçiler Günü Ziyareti
    »    
Kelebek, Bayram Öncesi Yüzleri Güldürüyor
    »    
Başkan Altınkaya Hemşireler Gününü Kutladı
    »    
Doğtaş Kelebek CEO’su Doğan: Mobilyada Yılı Yüzde 20 Büyüme ile Kapatabiliriz
    »    
“Devlet ve Millet Uyumuyla Üstesinden Gelemeyeceğimiz Hiçbir Sorun Yok”
    »    
‘’Çiftçilerimiz Baş Tacımız’’
    »    
“ Tüm Çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü Kutlu Olsun”
    »    
Çanakkale’de İlk Plazma Tedavisi Başladı
    »    
Savaştepe Köyü’ne Biga 3 No’lu Sanayi Sitesi Ziyareti
    »    
Doğtaş Müşterilerinin Yüzünü Güldürüyor
    »    
YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Yıllardır Hep Aynı Hikâye…
Alaattin Akçal
Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın 156. Yıldönümü
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Yönelin! Zekat Ve Haram İlişkisi Nedir?
Kadir Atay
Biga ve Gerçek Babalar
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Lütfi Özgünaydın
Kaval İçin Altı Kitap Yazdı
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0