Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Bigasporlu İsmail Kulet Milli Takım Yolunda      Organlarıyla 5 Kişiye Umut Oldu      Ziraat Odası Gündemi Değerlendirdi      Çanakkale Barosu 2018 Troia Yılı ve Çanakkale’yi Tanıttı      Biga TSO’ya Akreditasyon Sistemi Geliştirme Ziyareti Yapıldı      Yenice’de Öğretmen Olmak      OPET Tarihe Sahip Çıkmaya Devam Ediyor      Ak Parti Biga Gençlik Kolları Başkanlığa Engin Tanrıkulu Seçildi      Çocuklar, Haklarını Garantiye Aldı      Adaspor Yönetimi Teşekkür Ziyaretlerinde      Dikkatsizlik Kaza Getirdi      BİSİAD 21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesine Katıldı      Çanakkale Barosu Çocuklara Haklarını Anlattı      ÇTSO UR-GE Proje Ekibi UR-GE 4. Kümelenme Konferansına Katıldı      Çocuklara Armağanlar Verdiler      ÇOMÜ 1. Proje Pazarı Hazırlık Toplantısı Yapıldı      Senede Bir Gün      Biga Emniyet Müdürlüğünden Sıkı Denetim      3 Boyutlu Tasarım Odaklı Uygulama Eğitimi      Biga TSO, Ekonomi Bakanlığı Destekleri Eğitimine Katıldı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Kaliteli Hizmet, Daima Hizmet
23 Ekim 2017 Pazartesi 10:00
12
14
16
18


İş hayatında bulunan ve kendi sektörlerinde başarıya ulaşmış, yenilikçi, farklılığa değer veren ve en önemlisi müşteri memnuniyetini ön planda tutan insanların özelliklerini vurgulamaya devam ediyoruz. İyi bir hizmet nasıl olmalı? İş yerinde başarı neylerden sonra gelir? Bu gün ki sorularım bunlar ve aldığım cevaplar oldukça tatmin edici.

Durağım Serkan bey. Öncelikle iyi bir hizmet vermenin başlıca prensipleri var. Bu prensiplerin ilk sırasını ise kendini müşterinin yerine koymak çekiyor. Açıklayacak olursak: (ki düşüncelerimi Serkan beyden cesaret alarak belirtiyorum) Verdiğiniz hizmette kendinizi müşteri olarak düşünmelisiniz, özellikle de tecrübe dediğimiz şeyi kendinizce edindiyseniz satıcıdan çok alıcı olarak ürününüzü gözlemlemelisiniz. Alıcı olarak ürününüzü gözlemlediğinizde kullanışlılık, fayda sağlaması, pratik olması, estetik olması, amacına hizmet vermesi yönlerinden önce kendiniz tatmin olmalısınız. Bu şekilde ancak kaliteli hizmet vermenin tadına varabilirsiniz. Müşterisini anlayan ve taleplerine olumlu dönüşler yapan firmalar, işletmeler, esnaflar her zaman için daha fazla kar yapmaya müsaittir. Müşteri memnuniyeti, müşteri devamlılığını sağlar. Hizmette kalite bu olsa gerek.

Serkan Yılmaz, Biga doğumlu 18 yaşından beri işine gönül vermiş bir işletmeci. Derya Dekor’un sahibi.  İşi: Mobilya üretimi, mutfak ve E-Ticaret üzerine. Demonte ürün yapımı ve satışı yapmakta. İş hayatında 97 yılında atılıp 2000 yılında bu işe girmiş. İş hayatına abi kardeş mermer sektörüyle girip daha sonra yolunu ayırıp mutfak ve pvc işine adım atmış. Aradığını PVC üretiminde de bulamayan Serkan bey, mutfaktan devam edip E-Ticaret’e hızlı bir giriş yapmış. Zaman içinde de geliştiklerini eklemeden geçmiyor.

E-Ticaret Nedir? Sorusunun cevabını bilmeyenler için ekleyelim.

E-ticaret; 1995 yılından sonra tüm dünyada internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin dijital ortamda online olarak yapılması kavramıdır. E-Ticaret, herhangi bir ürün ya da hizmet için, çeşitli ödeme yöntemleriyle bir internet sitesi üzerinden ticaret yapmanızı veya sipariş vermenizi sağlayan bir alışveriş yöntemidir.

Öncelikle biz bu mesleğin ne olduğunu sorduk.

Mesleğinizden bahseder misiniz?

-Yaklaşık 18 yaşımdan beri iş hayatının içerisindeyim. Mutfak üzerine ve demonte ürünler olmak üzere E-Ticaretteyiz. Duvar rafı, kitaplık, çok amaçlı dolaplar, mutfak mobilyaları yapıp satıyoruz.

İşleyiş Nasıl?

-Bizim proje ve tasarım yapmak için beraber çalıştığımız arkadaşlarımız var. Bu çalışanlar bizim için projelendirme ve tasarım yaparak bize yolluyorlar. Daha sonra biz burada ki imalathanemizde bu projelere uygun olarak üretimimize başlıyoruz. Sırasıyla kesim, bantlama, delik delme ve paketleme olarak üretiliyor. Kolay kuruluma hazır hale getirip insanlara yolluyoruz. Zaten bizim mesleğimizde bu, kolay kurulum ürünleri satıyoruz.

Eklemeden geçemeyeceğiz ülkenin her yerine demonte ürün yollanmakta!

Nasıl karar verdiniz?

-Zaten inşaat sektöründe olduğumuz için aşina olduğumuz şeylerdi. Hepsi bir aradaydı, mutfağa yoğunlaşmaya karar verdik. Mutfak sektörünü ise özelleştirdik. Bizi bilen, bize güvenen, kalitemizi anlayabilen insanlarla çalışmaya başladık. Çünkü belirtmek isterim insanlar artık kaliteye bakmaz hale geldi. Kalitenin ne olduğunu ve doğru kaliteli malı insanlara anlatamıyoruz. Başka firma ve işletmelerinde etkisi bunda oldukça büyük. Sıkıntılı malzemeleri kaliteliymiş gibi ekonomik fiyatlarla sunup, alıcıların kafalarını karıştırıyorlar. Fakat ne alırsanız alın fiyat farkı olan iki ürünün kalitesi asla aynı olamaz. O yüzden derdimizi anlatamadığımızı anladığımızda zamana bırakarak güvenini kazandığımız insanlarla çalışmayı doğru bulduk.  Daha sonrasında demonte ürünler sektörüne giriş yaptık ve e-ticarete yöneldik. Bir anda oldu, bir baktık şuan buradayız.

E-Ticaret’ten bize kısaca bahseder misiniz?

Çağımız, teknoloji çağı. Artık insanlar sabırsız. Hız insanlar için çok önemli. Hemen her şey olsun isteniyor. Çağa uyum sağlamak istiyorsanız da satışlarınızı internet üzerinden yani E-Ticaret olarak yapmalısınız.

Gelişmek ve büyümek gibi planlarınız var mı?

-Her işletme gibi bizimde gelişim ve büyümeye dair planlarımız, projelerimiz var fakat biz bu saatten sonra temkinli ilerlemekten yanayız. Bunca yıllık bir birikimimiz olduğuna inanıyorum ve bu birikimler doğrultusunda artık hatasız, sağlam ve yerinde adımlar atma taraftarıyız. Bir anda olmasının sağlıklı olacağını zaten düşünmüyorum. Bizim ki kendi kendini büyüten bir iş. Bu işe başlarken 10-20 çeşidimiz varken şuan da 70-80 çeşidimiz mevcut. Deniyoruz, ölçüp, tartıyoruz. Tutulmayan modelleri çıkarıp yerine yenilerini ekleye ekleye ilerliyoruz. Daha da büyüyeceğiz. Bunu aynı zamanda istihdam sağlamak amacıyla da önemli görüyoruz. Şuan da bünyemizden 15 kişi ekmek yiyorsak, ilerde 60 veya daha fazla kişiyle beraber ekmek yemek istiyoruz. Biga’ya katkı sağlamak bizim için önemli.

Biga’ya katkı sağlamaya özen gösteren işletme ayrıca Bigalılara şu hizmeti de sağlıyor. Demonte ürün satmasına rağmen Bigalılar için ürünler kurulup evlere kadar işletme tarafından teslim ediliyor. Bigalıysanız işiniz çok kolay!

Ayrıca belirtmeden geçmeyelim ki Biga’da 9-10 kişi daha E-Ticaret’i aktif olarak kullanmakta.

Her işin kendince zorluğu olduğunu zaten biliyoruz. Bu işin ne gibi zorlukları var? diyerek diğer bir sorumuza geçiyoruz.

-İlla ki her iş gibi bunun da kendince zorlukları var. Üretimde hiçbir problem yaşamıyoruz ufak tefek çıkan hataları her zaman fark edip müdahale edip düzeltiyoruz. Sanırım en çok problemi kargoda yaşıyoruz. Ürün kargoda olduğu süre zarfında başına her hangi bir şey geldiğinde müşteri bizim ürünü o şekilde hatalı yolladığımızı düşünüyor. Halbuki biz sağlam teslim ediyoruz. Yine de telafisini hemen yapıyoruz, hatta ekstradan parça yolladığımız oluyor. Yine de böyle şeyler olacak ve olmalı da bunlar işimizin tuzu biberi. Biz gayet memnunuz.

Meslekler ve Okullar hakkında ne düşünüyorsunuz?

-Herkes okuyacak diye bir kavram olduğuna inanmadığım gibi, her okuyanında meslek icra edebileceğini düşünmüyorum. Mesleğin okuldan ziyade zamanla iş yerlerinde oluştuğuna inananlardanım. İşin bütün bilgilerini öğrenmiş dahi olsanız uygulamaya geçtiğiniz zaman yapamayabiliyorsunuz. Bize çok eleman geldi öyle. Kızım için de aynı şeyi düşünüyorum, okul konusunda ona baskı kurmuyorum. Bu işi zaten çocuklarım için ayakta tutuyorum.

Müşterilerden beklentiniz nedir?

-Çoğu müşteri bilinçli değil. Ön yargılı yaklaşıyorlar. Daha biz ürünümüzü göndermeden orası kırıkmış burası şöyleymiş gibi aramalar gerçekleşiyor. Halbuki her hangi bir durumda 15 gün içerisinde iade etme hakkı var. E-Ticaret olduğu için insanlar temkinli davranıyor. Görmediği bir şeyi almak insanları korkutuyor.

İş prensipleriniz nelerdir?

-Ben her zaman memnuniyete önem veririm. Önce ben beğenmeliyim. Türkiye’nin neresinde olursa olsun benim ürünümü kullanan insanın memnun kalmasını isterim Mantığım sağlam ve kullanışlı ürünler yollamak. İnsanları memnun bırakmak demek, memnuniyet isteyen daha fazla insana kapı bırakmak demek. İnsanlar için kaliteli hizmet almak önemli. Biz işimizi iyi yaparsak, dönüşünü illaki alırız.

Bir girişimci nasıl olmalı?

-Kesinlikle akıllı. Cesaret zaten her zaman olmalı ama benimde prensibimdir ki insanlar şunu düşünmeli: ‘’Bir şeyi başkası yapabiliyorsa, ben neden yapamayayım? İstediğim her şeyi başarabilirim’’ her zaman bunu düşünerek bir işe başlarım.

İnsanların kafa yapısında neleri değiştirmek isterdiniz?

-Kafa yapılarını komple değiştirmek isterdim. Ön yargılarını silmek isterdim. Güzel bir insan olmak için başta kendine sonra her şeye saygılı olmak gerekir. Saygı göstermeye kendiyle başlamazsa zaten hiçbir şeye saygı gösteremez. Benim düşüncem bu.

Derya Dekor’un sahibi Serkan beyle çok güzel bir sohbetin sonuna geldik. İnsanlarla ettiğimiz sohbetlerin her birinde takdir ettiğimiz yanları anlatıyoruz. Her zaman söylediğim gibi girişimciliğin ortaya atılan para olduğunu düşünmüyoruz. Başta cesaret sonrasındaysa kullanılan ortaya çıkan yetenekle ilgileniyoruz. Pes etmemenin anlamını ve önemli işletme tüyolarını verebildiğimize inanıyoruz. Sağlıcakla kalın.

BuseDuman

ÇarşambaPostasıMuhabiri


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Bigasporlu İsmail Kulet Milli Takım Yolunda
    »    
Organlarıyla 5 Kişiye Umut Oldu
    »    
Ziraat Odası Gündemi Değerlendirdi
    »    
Çanakkale Barosu 2018 Troia Yılı ve Çanakkale’yi Tanıttı
    »    
Biga TSO’ya Akreditasyon Sistemi Geliştirme Ziyareti Yapıldı
    »    
Yenice’de Öğretmen Olmak
    »    
OPET Tarihe Sahip Çıkmaya Devam Ediyor
    »    
Ak Parti Biga Gençlik Kolları Başkanlığa Engin Tanrıkulu Seçildi
    »    
Çocuklar, Haklarını Garantiye Aldı
    »    
Adaspor Yönetimi Teşekkür Ziyaretlerinde
    »    
Dikkatsizlik Kaza Getirdi
    »    
BİSİAD 21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesine Katıldı
    »    
Çanakkale Barosu Çocuklara Haklarını Anlattı
    »    
ÇTSO UR-GE Proje Ekibi UR-GE 4. Kümelenme Konferansına Katıldı
    »    
Çocuklara Armağanlar Verdiler
    »    
ÇOMÜ 1. Proje Pazarı Hazırlık Toplantısı Yapıldı
    »    
Senede Bir Gün
    »    
Biga Emniyet Müdürlüğünden Sıkı Denetim
    »    
Biga TSO, Ekonomi Bakanlığı Destekleri Eğitimine Katıldı
    »    
Yöneltilen İddalara Çan Belediyesinden Cevap
    »    
Ayvacık Belediyesi Üst Yapı Çalışmalarına Hız Verdi
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var ki? (15)
    »    
Çanakkale’de Okul Müdürü Skandalı
    »    
Biga Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyardı
    »    
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü
    »    
Başkan Işık Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi
    »    
Batuhan Biga’nın Gururu
    »    
Amatör Liglerde Haftalık Faaliyet Raporu
    »    
Çanakkale Merkezli 8 İlde FETÖ Operasyonu
    »    
Naim Süleymanoğlu’na Son Görev
    »    
Çanakkale Belediyesi’ne Uygulama Ödülü
    »    
Naim Süleymanoğlu’nu Kaybettik!
    »    
Facianın Eşiğinden Dönüldü
    »    
Sanat, Sanatsever Bigalıları Büyüledi
    »    
Biga Belediyesi’nde Kiosk Kolaylığı
    »    
Biga’da Öğrencilere Akıllı E-Dershane
    »    
Karabiga’da Vatandaş Ölü Bulundu
    »    
Depremzedelerimizin Yaralarını Sarıyoruz
    »    
Kış Geliyor Mu?
    »    
Yoldan Çıkan Tır Ev ve Elektrik Direklerine Çarptı
    »    
Sınavlara Çalışan Öğrencilere Sandviç İkramı
    »    
İşyeri Tehlike Sınıfınızı Kontrol Ediniz
    »    
İsrail’i Model Alalım
    »    
Özel Can Hastanesinden Şekersiz Tatlı Semineri
    »    
Kelebek Mobilya’dan Asaletli Bir Dokunuş
    »    
ÇTSO Yönetim Kurulu Meslek Grubu Üyeleriyle Bir Araya Geldi
    »    
Kombilerde Bakımın Önemi ve Gerekliliği
    »    
Sanat, Atatürk Kültür Merkezi’nde
    »    
Erasmus Projesi İlgili Kurum Personel Toplantısı Yapıldı
    »    
KOAH Ne Kadar Yakınımızda?
    »    
CHP Gençlik Kolları Başkanlığına Adaylığını Açıkladı
    »    
Biga Ovası Sulama Birliği Toplantısı Yapıldı
    »    
Biga Belediyesi ve STK’lardan İndirimli Alışveriş Ortaklığı
    »    
Çanakkale Köylüleri Diken Üzerinde
    »    
Biga TSO’da Girişimci Adaylarına Sertifikaları Törenle Verildi
    »    
Kelebek Mobilya’da 2018 İndirim Fırsatları Başladı
    »    
Biga Belediyesinden Basın Açıklaması
    »    
İl Sağlık Müdürlüğünden Diyabet Haftası Etkinliği
    »    
Pomak Dernekleri Federasyonu 2.Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirdi
    »    
Mantar Sezonu Yaşanıyor, Dikkat!
    »    
Stajyer Avukatlara İlk Ders
    »    
Bigaspor Yönetimi Merak Edilenleri Yanıtladı
    »    
Atatürk’ü Anmak İçin 140km Pedal Çevirdiler
    »    
Biga, Sporda da Okullarına Destek
    »    
CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz;
    »    
Her şey Hastanede Gördüğü Kız Çocuğu ile Başladı
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var ki? (14)
    »    
Biga’dan Türkiye Karate Şampiyonu Hale Nur Börtül
    »    
Biga TSO Üyeleri Doğa Yürüyüşünde Buluştu
    »    
Futbol Müsabaka Sonuçları
    »    
Karabiga’da Zirve Sevinci
    »    
"Bana Birşey Olmaz" Dedi.. Hayatını Kaybetti..
    »    
Bigaspor Şampiyonluk Aşkına
    »    
79’uncu Yılda 79 Fidan
    »    
Karanlıktan Aydınlığa...
    »    
Çiçeklidede Sultanları Filesinde
    »    
“İmara Değil, Halka Açılsın”
    »    
Biga TSO’dan Ziyaret
    »    
Başkan Işık’tan Öğrencilere 10 Kasım Sürprizi
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Doğtaş Kelebek Mobilya Üçüncü Çeyrekte Yüzde 77 Büyüdü
    »    
Organ Bağışı Bağışçı Ailelerle Fidan Dikildi
    »    
Çanakkale Milletvekilinden ÇTSO’ya Ziyaret
    »    
Milli Eğitim Bakanının Engelli Öğrenciler Konusunda Vicdanı Rahat mı?
    »    
ÇTSO KOSGEB Girişimcilik Kurslarına Destek Vermeye Devam Ediyor
    »    
Hafta Sonu Biga Spor Dolu
    »    
10 Kasımda Atamızı Minnet ve Özlemle Andık
    »    
Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı 21 Milyon 940 Bin 757 Oldu
    »    
25 Kilo Esrar Operasyonla Ele Geçirildi
    »    
TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu’ndan ÇTSO’ya Ziyaret
    »    
Organ Bağışı İçin AK Parti İl Başkanlığından Destek
    »    
Göktepe Köyündeki Kadınlardan Projeye Yoğun İlgi
    »    
Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesine ziyaret
    »    
CHP’li Muharrem Erkek: "Enis Berberoğlu İvedilikle Tahliye Edilmelidir"
    »    
Biga’da 10 Kasım’da Anma Yürüyüşü yapılacak
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Öğrencinin Başı Atatürk Büstü ile Duvar Arasına Sıkıştı
    »    
Biga Dernekler Platformu 6. Toplantısı Cafe Laf Lafa’da Yaptı
    »    
Geleceğin Bigası İnşa Ediliyor
    »    
83 Yaşında Yeni Bir Hayata Başladı
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Yenice’de Öğretmen Olmak
Alaattin Akçal
Çanakkale Köylüleri Diken Üzerinde
Buse Duman
Küçücük Ruhlara Kocaman Duygular...
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Sizde Bizim !
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var ki? (15)
Feyhan Karakaş
Biga’nın Kanayan Yarası
Gizem Emre
Ateşte Açan Güldük, Çanakkale’de Öldük
Fatih Özdemir
Doğrusu “Yal-nız-lık” Mı?
Kadir Atay
Müneccim Olmaya Gerek Yok
Murat Gülcen
İyinin Ve Kötünün Ötesinde Sanat
Osman Öztürk
GENDž
Ogün Doğan
Tahminler Şaştı
Ozancan Polat
Farkındalık
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Saim Tunçman
Dedikoducu Bigalı Denyo*
Can Hastanesi Köşesi
LENFÖDEM Tanı ve Tedavisi
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0