Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Çocuk Sanat Atölyesi Eğitimleri Sona Erdi      Başkan Işık, ’yetiştirilsin’ Talimatı Verdi      Yüzü Maskeli Şahıslar Tarladan Zorla Kız Kaçırdı!      ÇTSO ‘dan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine Ziyaret      Anadolu Etap Çanakkale Çiftliği’nde Hasat Başladı      Başkan Kuzu, “Çocuklarımız İçin Her Şeye Değer”      Gümüşçayda Şampiyon Bozlarspor      Doğtaş ve Kelebek Mobilya Mağazaları Rize Pazar’da       Serbest Muhasebecilerden Ticaret Borsasına Ziyaret      Eski Milletvekili ve Devlet Bakanından Tarihî Alana Ziyaret       Ziraat Bankası Bölge Müdürü Ticaret Borsasını Ziyaret Etti      Küçükkuyu-Midilli Seferleri Ortak Akıl Toplantısı ÇTSO’da Yapıldı      Zihinsel Engelli Genç Kıza Kabusu Yaşattılar      4 Takım 4 Kupa      Biga TSO’da Konu Strateji      Her Hafta Bir Başkan       55. Uluslararası Troia Festivali Programı Açıklandı      Şehitler Cami 15 Temmuz Destanı Mevlid-İ Şerif Programı Yapıldı      AKP’nin Teklifine İlk İtiraz İYİ Parti’den      Bağırsak Kanserlerinde Kapalı Ameliyat Avantajı     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Kaliteli Hizmet, Daima Hizmet
23 Ekim 2017 Pazartesi 10:00
12
14
16
18


İş hayatında bulunan ve kendi sektörlerinde başarıya ulaşmış, yenilikçi, farklılığa değer veren ve en önemlisi müşteri memnuniyetini ön planda tutan insanların özelliklerini vurgulamaya devam ediyoruz. İyi bir hizmet nasıl olmalı? İş yerinde başarı neylerden sonra gelir? Bu gün ki sorularım bunlar ve aldığım cevaplar oldukça tatmin edici.

Durağım Serkan bey. Öncelikle iyi bir hizmet vermenin başlıca prensipleri var. Bu prensiplerin ilk sırasını ise kendini müşterinin yerine koymak çekiyor. Açıklayacak olursak: (ki düşüncelerimi Serkan beyden cesaret alarak belirtiyorum) Verdiğiniz hizmette kendinizi müşteri olarak düşünmelisiniz, özellikle de tecrübe dediğimiz şeyi kendinizce edindiyseniz satıcıdan çok alıcı olarak ürününüzü gözlemlemelisiniz. Alıcı olarak ürününüzü gözlemlediğinizde kullanışlılık, fayda sağlaması, pratik olması, estetik olması, amacına hizmet vermesi yönlerinden önce kendiniz tatmin olmalısınız. Bu şekilde ancak kaliteli hizmet vermenin tadına varabilirsiniz. Müşterisini anlayan ve taleplerine olumlu dönüşler yapan firmalar, işletmeler, esnaflar her zaman için daha fazla kar yapmaya müsaittir. Müşteri memnuniyeti, müşteri devamlılığını sağlar. Hizmette kalite bu olsa gerek.

Serkan Yılmaz, Biga doğumlu 18 yaşından beri işine gönül vermiş bir işletmeci. Derya Dekor’un sahibi.  İşi: Mobilya üretimi, mutfak ve E-Ticaret üzerine. Demonte ürün yapımı ve satışı yapmakta. İş hayatında 97 yılında atılıp 2000 yılında bu işe girmiş. İş hayatına abi kardeş mermer sektörüyle girip daha sonra yolunu ayırıp mutfak ve pvc işine adım atmış. Aradığını PVC üretiminde de bulamayan Serkan bey, mutfaktan devam edip E-Ticaret’e hızlı bir giriş yapmış. Zaman içinde de geliştiklerini eklemeden geçmiyor.

E-Ticaret Nedir? Sorusunun cevabını bilmeyenler için ekleyelim.

E-ticaret; 1995 yılından sonra tüm dünyada internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin dijital ortamda online olarak yapılması kavramıdır. E-Ticaret, herhangi bir ürün ya da hizmet için, çeşitli ödeme yöntemleriyle bir internet sitesi üzerinden ticaret yapmanızı veya sipariş vermenizi sağlayan bir alışveriş yöntemidir.

Öncelikle biz bu mesleğin ne olduğunu sorduk.

Mesleğinizden bahseder misiniz?

-Yaklaşık 18 yaşımdan beri iş hayatının içerisindeyim. Mutfak üzerine ve demonte ürünler olmak üzere E-Ticaretteyiz. Duvar rafı, kitaplık, çok amaçlı dolaplar, mutfak mobilyaları yapıp satıyoruz.

İşleyiş Nasıl?

-Bizim proje ve tasarım yapmak için beraber çalıştığımız arkadaşlarımız var. Bu çalışanlar bizim için projelendirme ve tasarım yaparak bize yolluyorlar. Daha sonra biz burada ki imalathanemizde bu projelere uygun olarak üretimimize başlıyoruz. Sırasıyla kesim, bantlama, delik delme ve paketleme olarak üretiliyor. Kolay kuruluma hazır hale getirip insanlara yolluyoruz. Zaten bizim mesleğimizde bu, kolay kurulum ürünleri satıyoruz.

Eklemeden geçemeyeceğiz ülkenin her yerine demonte ürün yollanmakta!

Nasıl karar verdiniz?

-Zaten inşaat sektöründe olduğumuz için aşina olduğumuz şeylerdi. Hepsi bir aradaydı, mutfağa yoğunlaşmaya karar verdik. Mutfak sektörünü ise özelleştirdik. Bizi bilen, bize güvenen, kalitemizi anlayabilen insanlarla çalışmaya başladık. Çünkü belirtmek isterim insanlar artık kaliteye bakmaz hale geldi. Kalitenin ne olduğunu ve doğru kaliteli malı insanlara anlatamıyoruz. Başka firma ve işletmelerinde etkisi bunda oldukça büyük. Sıkıntılı malzemeleri kaliteliymiş gibi ekonomik fiyatlarla sunup, alıcıların kafalarını karıştırıyorlar. Fakat ne alırsanız alın fiyat farkı olan iki ürünün kalitesi asla aynı olamaz. O yüzden derdimizi anlatamadığımızı anladığımızda zamana bırakarak güvenini kazandığımız insanlarla çalışmayı doğru bulduk.  Daha sonrasında demonte ürünler sektörüne giriş yaptık ve e-ticarete yöneldik. Bir anda oldu, bir baktık şuan buradayız.

E-Ticaret’ten bize kısaca bahseder misiniz?

Çağımız, teknoloji çağı. Artık insanlar sabırsız. Hız insanlar için çok önemli. Hemen her şey olsun isteniyor. Çağa uyum sağlamak istiyorsanız da satışlarınızı internet üzerinden yani E-Ticaret olarak yapmalısınız.

Gelişmek ve büyümek gibi planlarınız var mı?

-Her işletme gibi bizimde gelişim ve büyümeye dair planlarımız, projelerimiz var fakat biz bu saatten sonra temkinli ilerlemekten yanayız. Bunca yıllık bir birikimimiz olduğuna inanıyorum ve bu birikimler doğrultusunda artık hatasız, sağlam ve yerinde adımlar atma taraftarıyız. Bir anda olmasının sağlıklı olacağını zaten düşünmüyorum. Bizim ki kendi kendini büyüten bir iş. Bu işe başlarken 10-20 çeşidimiz varken şuan da 70-80 çeşidimiz mevcut. Deniyoruz, ölçüp, tartıyoruz. Tutulmayan modelleri çıkarıp yerine yenilerini ekleye ekleye ilerliyoruz. Daha da büyüyeceğiz. Bunu aynı zamanda istihdam sağlamak amacıyla da önemli görüyoruz. Şuan da bünyemizden 15 kişi ekmek yiyorsak, ilerde 60 veya daha fazla kişiyle beraber ekmek yemek istiyoruz. Biga’ya katkı sağlamak bizim için önemli.

Biga’ya katkı sağlamaya özen gösteren işletme ayrıca Bigalılara şu hizmeti de sağlıyor. Demonte ürün satmasına rağmen Bigalılar için ürünler kurulup evlere kadar işletme tarafından teslim ediliyor. Bigalıysanız işiniz çok kolay!

Ayrıca belirtmeden geçmeyelim ki Biga’da 9-10 kişi daha E-Ticaret’i aktif olarak kullanmakta.

Her işin kendince zorluğu olduğunu zaten biliyoruz. Bu işin ne gibi zorlukları var? diyerek diğer bir sorumuza geçiyoruz.

-İlla ki her iş gibi bunun da kendince zorlukları var. Üretimde hiçbir problem yaşamıyoruz ufak tefek çıkan hataları her zaman fark edip müdahale edip düzeltiyoruz. Sanırım en çok problemi kargoda yaşıyoruz. Ürün kargoda olduğu süre zarfında başına her hangi bir şey geldiğinde müşteri bizim ürünü o şekilde hatalı yolladığımızı düşünüyor. Halbuki biz sağlam teslim ediyoruz. Yine de telafisini hemen yapıyoruz, hatta ekstradan parça yolladığımız oluyor. Yine de böyle şeyler olacak ve olmalı da bunlar işimizin tuzu biberi. Biz gayet memnunuz.

Meslekler ve Okullar hakkında ne düşünüyorsunuz?

-Herkes okuyacak diye bir kavram olduğuna inanmadığım gibi, her okuyanında meslek icra edebileceğini düşünmüyorum. Mesleğin okuldan ziyade zamanla iş yerlerinde oluştuğuna inananlardanım. İşin bütün bilgilerini öğrenmiş dahi olsanız uygulamaya geçtiğiniz zaman yapamayabiliyorsunuz. Bize çok eleman geldi öyle. Kızım için de aynı şeyi düşünüyorum, okul konusunda ona baskı kurmuyorum. Bu işi zaten çocuklarım için ayakta tutuyorum.

Müşterilerden beklentiniz nedir?

-Çoğu müşteri bilinçli değil. Ön yargılı yaklaşıyorlar. Daha biz ürünümüzü göndermeden orası kırıkmış burası şöyleymiş gibi aramalar gerçekleşiyor. Halbuki her hangi bir durumda 15 gün içerisinde iade etme hakkı var. E-Ticaret olduğu için insanlar temkinli davranıyor. Görmediği bir şeyi almak insanları korkutuyor.

İş prensipleriniz nelerdir?

-Ben her zaman memnuniyete önem veririm. Önce ben beğenmeliyim. Türkiye’nin neresinde olursa olsun benim ürünümü kullanan insanın memnun kalmasını isterim Mantığım sağlam ve kullanışlı ürünler yollamak. İnsanları memnun bırakmak demek, memnuniyet isteyen daha fazla insana kapı bırakmak demek. İnsanlar için kaliteli hizmet almak önemli. Biz işimizi iyi yaparsak, dönüşünü illaki alırız.

Bir girişimci nasıl olmalı?

-Kesinlikle akıllı. Cesaret zaten her zaman olmalı ama benimde prensibimdir ki insanlar şunu düşünmeli: ‘’Bir şeyi başkası yapabiliyorsa, ben neden yapamayayım? İstediğim her şeyi başarabilirim’’ her zaman bunu düşünerek bir işe başlarım.

İnsanların kafa yapısında neleri değiştirmek isterdiniz?

-Kafa yapılarını komple değiştirmek isterdim. Ön yargılarını silmek isterdim. Güzel bir insan olmak için başta kendine sonra her şeye saygılı olmak gerekir. Saygı göstermeye kendiyle başlamazsa zaten hiçbir şeye saygı gösteremez. Benim düşüncem bu.

Derya Dekor’un sahibi Serkan beyle çok güzel bir sohbetin sonuna geldik. İnsanlarla ettiğimiz sohbetlerin her birinde takdir ettiğimiz yanları anlatıyoruz. Her zaman söylediğim gibi girişimciliğin ortaya atılan para olduğunu düşünmüyoruz. Başta cesaret sonrasındaysa kullanılan ortaya çıkan yetenekle ilgileniyoruz. Pes etmemenin anlamını ve önemli işletme tüyolarını verebildiğimize inanıyoruz. Sağlıcakla kalın.

BuseDuman

ÇarşambaPostasıMuhabiri


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Çocuk Sanat Atölyesi Eğitimleri Sona Erdi
    »    
Yüzü Maskeli Şahıslar Tarladan Zorla Kız Kaçırdı!
    »    
ÇTSO ‘dan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine Ziyaret
    »    
Anadolu Etap Çanakkale Çiftliği’nde Hasat Başladı
    »    
Doğtaş ve Kelebek Mobilya Mağazaları Rize Pazar’da
    »    
Serbest Muhasebecilerden Ticaret Borsasına Ziyaret
    »    
Eski Milletvekili ve Devlet Bakanından Tarihî Alana Ziyaret
    »    
Ziraat Bankası Bölge Müdürü Ticaret Borsasını Ziyaret Etti
    »    
Küçükkuyu-Midilli Seferleri Ortak Akıl Toplantısı ÇTSO’da Yapıldı
    »    
Zihinsel Engelli Genç Kıza Kabusu Yaşattılar
    »    
4 Takım 4 Kupa
    »    
Biga TSO’da Konu Strateji
    »    
55. Uluslararası Troia Festivali Programı Açıklandı
    »    
Şehitler Cami 15 Temmuz Destanı Mevlid-İ Şerif Programı Yapıldı
    »    
Bağırsak Kanserlerinde Kapalı Ameliyat Avantajı
    »    
Çanakkale İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanından Tebrik Ziyareti
    »    
Ahmet Şahin “Köylerimize Hayırlı Olsun“
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (11)
    »    
Amatör Liglerde Sezon Planlaması Açıklandı
    »    
CHP’li Ceylan, Meclis Milli Savunma Komisyonuna Seçildi
    »    
Kavgada Başından Vurulan Genç Hayatını Kaybetti
    »    
Geleceğin Otomobili Şehitler Abidesi’nde
    »    
Doğum Günü Pastasında O Sloganı Kullandılar
    »    
Semih Atıl Bigaspor’da
    »    
TDD’den Kent Konseyine Ziyaret
    »    
Tiryakilere Kötü Haber: Sigaraya Zam Geliyor!
    »    
BİKAD Kadın Kooperatifi Yerel Yönetim ve Örgütlenme Eğitimi Yaptı
    »    
Çanakkale İŞKUR Çan’da Uygulamalı Girişimcilik Kursu
    »    
Biga TSO Stratejik Plan Toplantısı Yapıldı
    »    
15 Temmuz Şehitleri Anma Töreni Düzenlendi
    »    
Dondurmayı Isırarak Değil Ağızda Eriterek Tüketin
    »    
Geçen Yıl AR-GE’ye 10,7 Milyar Lira Harcadık
    »    
Meyveleri Çürüten Sirke Sineğine “Sirkeli” Tuzak
    »    
15 Temmuz Destanı Coşkuyla Kutlandı
    »    
2018 Dünya Kupası Şampiyonu Fransa
    »    
Başpehlivan Orhan Okulu Oldu
    »    
Biga’da Nohut Hasatı Hızlandı
    »    
15 Temmuz Destanı Şehitlikte Anıldı
    »    
ÇOMÜ’lü Akademisyen Evinde Ölü Bulundu
    »    
Tarihî Alan’daki Bilgilendirme Tabelaları Yenilendi
    »    
Mesleki Eğitim Koordinasyon Toplantısı Biga TSO’da Yapıldı
    »    
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri Başladı
    »    
Çanakkale AFAD’tan 37 Bin Kişiye Afet Eğitimi
    »    
Orman Yangınları Bilgilendirme Sunumu Gerçekleştirildi
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Miniklerden Başkan Işık’a Sürpriz Doğum Günü
    »    
Çalışmak İçinen Çok Tercih Edilen Ülkeler Belli Oldu
    »    
İş Dünyası Temsilcileri Sorunu Buldu
    »    
Doğtaş Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor
    »    
Adaspor’da Futbola Mola
    »    
LİMAK Uludağ Elektrik A.Ş. Genel Müdüründen Ziyaret
    »    
İŞKUR Biga Hizmet Merkezine Yeni Şube Müdürü Atandı
    »    
Sokak Köpeğinin Sırtını Kestiler
    »    
Çin Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Tarihî Alan’da
    »    
Senin İşin Ne Sayın Gökhan ?
    »    
Çanakkale Rotary Kulübü Devir Teslim Töreni
    »    
CEO’ların En Sık Yaptığı 10 Hata
    »    
Balkanlardan Yükselen Ağıt: Srebrenitsa Katliamı
    »    
Srebrenitsa Katliamı’nın 23. Anma Yılı
    »    
Aşırı Sıcaklarda Alınması Gereken Önlemler
    »    
Geçmişten Geleceğe Uzanan Yol
    »    
Beton Bariyerlere Çarpan Araç Takla Attı
    »    
Bigaspor Yıllar Sonra Türkiye Kupasında
    »    
Başkan Işık: “Gözümüz Çocuklarımızın Üzerinde!”
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (10)
    »    
Şampiyondan Ziyaretler
    »    
Şadan Doğan Külliye’deki Törene Katıldı
    »    
Acil Laboratuvar Hizmete Girdi
    »    
Yeni Kabinede Yer Almayan İsimler Kimler?
    »    
“Geçmişten Geleceğe Kilitbahir Kalesi” Semineri Gerçekleştirildi
    »    
Kadri Arslan Bigaspor’da
    »    
Karabiga’da Bir İlk
    »    
Kepez’de Ümit Besen ve Pamela Rüzgarı
    »    
Türkiye’de Her İki Bebekten Biri Sezaryen ile Doğuyor
    »    
Eski Devlet Hastanesi Yıkılıyor
    »    
Gönüllü Yardımlaşma Derneğinden Duyarlı Davranış
    »    
Karşıdan Karşıya Geçerken Otomobil Çarptı
    »    
Çanakkale’de 32 Kişi İhraç Edildi
    »    
Birlikten Kuvvet Doğacak
    »    
Milletin Psikolojisini Bozmayın!
    »    
Biga Dernekler Platformu Toplantısı
    »    
Başkan Kaya Üzen Güven Tazeledi
    »    
Biga Halkından Yoğun Talep Var
    »    
Biga Belediyesi’nden Ev Temizliği Hizmeti
    »    
Çanakkale Belediyesin’den Dolandırıcılık Uyarısı!
    »    
Cüneyt Turan Adaspor’da
    »    
Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü Biga Kaymakamını Ziyaret Etti
    »    
TOBB Sigorta Acenteleri İl Delegeliği Seçimi Yapıldı
    »    
Kulüplerimize Destek Zamanı
    »    
ÇTSO Meclisi Haziran Ayı Olağan Toplantısı Gerçekleşti
    »    
Huzurevi Sakinleri, Belediye Halk Plajında
    »    
ÇTSO Yönetiminden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne Ziyaret
    »    
Genç Çiftçi Projeleri Sahiplerini Bekliyor
    »    
Biga Belediyesi’nden Asker Paketi Projesi
    »    
Çanakkale Esnaf Odaları Birliğinde Mutur 2. Adam Oldu
    »    
Biga TSO Heyeti’nden Çanakkale Ziyaretleri
    »    
Biga´ya Tayland´tan Gelin Geldi
    »    
Biçerdöver Alev Aldı 1 Hertar Arazi Yandı
    »    
Türkiye’deki Araç Sayısı 23 Milyona Yaklaştı
    »    
Serbes: Türkiye’nin En Büyük İhracatçısı Olmayı İstiyoruz
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Siyaset Değirmendir
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Muhteşem Örnek (11)
Kadir Atay
Hem Öneri Hem Yorum!
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0