Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Biga MYO’ dan Atamıza Anma Töreni      Amatör Lig’ Lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları       ÇTSO’dan Üye Ziyaretleri      AK Parti Merakla Beklenen Aday Adaylarını Tanıttı      Böbrek Nakline Fidan Dikip Yürüyüşle Dikkat Çektiler      Ceylan’dan Milli Eğitime Ağır Eleştiri      Ertelenen Konserin Tarihi Belli Oldu      Ceylan: Vatandaş Kırmızı Etin Tadını Unuttu Sayın Bakan      Ahmet Elbi Göreve Hazır      Ortur’da Bir Mahalle Görüntüsü Oluşmaya Başladı      CHP İl Genel Meclis Üyesi Rıdvan İpek’ten Açıklama      9 Ortaokulda Nutuk Dağıtıldı      Atatürk´ün Kalpaklı Şablonu 615 İsimden Oluştu      Karabiga’da İlk Aday Adaylık Başvurusu Uslu’dan      Çanakkale Barosu’ndan "CMK Uygulamaları" Konulu Seminer      Biga TSO Üyelerine Krizde Liderlik Semineri      Adaspor Tekirdağ’dan Mutlu Döndü      Bigaspor 3 Puanla Döndü      Gümüşçay’a Genç Başkan Aday Adayı      Doğan Kardeşleri Canlandıran Yetenekli Oyuncular Ödüllendirildi     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Kaliteli Hizmet, Daima Hizmet
23 Ekim 2017 Pazartesi 10:00
12
14
16
18


İş hayatında bulunan ve kendi sektörlerinde başarıya ulaşmış, yenilikçi, farklılığa değer veren ve en önemlisi müşteri memnuniyetini ön planda tutan insanların özelliklerini vurgulamaya devam ediyoruz. İyi bir hizmet nasıl olmalı? İş yerinde başarı neylerden sonra gelir? Bu gün ki sorularım bunlar ve aldığım cevaplar oldukça tatmin edici.

Durağım Serkan bey. Öncelikle iyi bir hizmet vermenin başlıca prensipleri var. Bu prensiplerin ilk sırasını ise kendini müşterinin yerine koymak çekiyor. Açıklayacak olursak: (ki düşüncelerimi Serkan beyden cesaret alarak belirtiyorum) Verdiğiniz hizmette kendinizi müşteri olarak düşünmelisiniz, özellikle de tecrübe dediğimiz şeyi kendinizce edindiyseniz satıcıdan çok alıcı olarak ürününüzü gözlemlemelisiniz. Alıcı olarak ürününüzü gözlemlediğinizde kullanışlılık, fayda sağlaması, pratik olması, estetik olması, amacına hizmet vermesi yönlerinden önce kendiniz tatmin olmalısınız. Bu şekilde ancak kaliteli hizmet vermenin tadına varabilirsiniz. Müşterisini anlayan ve taleplerine olumlu dönüşler yapan firmalar, işletmeler, esnaflar her zaman için daha fazla kar yapmaya müsaittir. Müşteri memnuniyeti, müşteri devamlılığını sağlar. Hizmette kalite bu olsa gerek.

Serkan Yılmaz, Biga doğumlu 18 yaşından beri işine gönül vermiş bir işletmeci. Derya Dekor’un sahibi.  İşi: Mobilya üretimi, mutfak ve E-Ticaret üzerine. Demonte ürün yapımı ve satışı yapmakta. İş hayatında 97 yılında atılıp 2000 yılında bu işe girmiş. İş hayatına abi kardeş mermer sektörüyle girip daha sonra yolunu ayırıp mutfak ve pvc işine adım atmış. Aradığını PVC üretiminde de bulamayan Serkan bey, mutfaktan devam edip E-Ticaret’e hızlı bir giriş yapmış. Zaman içinde de geliştiklerini eklemeden geçmiyor.

E-Ticaret Nedir? Sorusunun cevabını bilmeyenler için ekleyelim.

E-ticaret; 1995 yılından sonra tüm dünyada internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin dijital ortamda online olarak yapılması kavramıdır. E-Ticaret, herhangi bir ürün ya da hizmet için, çeşitli ödeme yöntemleriyle bir internet sitesi üzerinden ticaret yapmanızı veya sipariş vermenizi sağlayan bir alışveriş yöntemidir.

Öncelikle biz bu mesleğin ne olduğunu sorduk.

Mesleğinizden bahseder misiniz?

-Yaklaşık 18 yaşımdan beri iş hayatının içerisindeyim. Mutfak üzerine ve demonte ürünler olmak üzere E-Ticaretteyiz. Duvar rafı, kitaplık, çok amaçlı dolaplar, mutfak mobilyaları yapıp satıyoruz.

İşleyiş Nasıl?

-Bizim proje ve tasarım yapmak için beraber çalıştığımız arkadaşlarımız var. Bu çalışanlar bizim için projelendirme ve tasarım yaparak bize yolluyorlar. Daha sonra biz burada ki imalathanemizde bu projelere uygun olarak üretimimize başlıyoruz. Sırasıyla kesim, bantlama, delik delme ve paketleme olarak üretiliyor. Kolay kuruluma hazır hale getirip insanlara yolluyoruz. Zaten bizim mesleğimizde bu, kolay kurulum ürünleri satıyoruz.

Eklemeden geçemeyeceğiz ülkenin her yerine demonte ürün yollanmakta!

Nasıl karar verdiniz?

-Zaten inşaat sektöründe olduğumuz için aşina olduğumuz şeylerdi. Hepsi bir aradaydı, mutfağa yoğunlaşmaya karar verdik. Mutfak sektörünü ise özelleştirdik. Bizi bilen, bize güvenen, kalitemizi anlayabilen insanlarla çalışmaya başladık. Çünkü belirtmek isterim insanlar artık kaliteye bakmaz hale geldi. Kalitenin ne olduğunu ve doğru kaliteli malı insanlara anlatamıyoruz. Başka firma ve işletmelerinde etkisi bunda oldukça büyük. Sıkıntılı malzemeleri kaliteliymiş gibi ekonomik fiyatlarla sunup, alıcıların kafalarını karıştırıyorlar. Fakat ne alırsanız alın fiyat farkı olan iki ürünün kalitesi asla aynı olamaz. O yüzden derdimizi anlatamadığımızı anladığımızda zamana bırakarak güvenini kazandığımız insanlarla çalışmayı doğru bulduk.  Daha sonrasında demonte ürünler sektörüne giriş yaptık ve e-ticarete yöneldik. Bir anda oldu, bir baktık şuan buradayız.

E-Ticaret’ten bize kısaca bahseder misiniz?

Çağımız, teknoloji çağı. Artık insanlar sabırsız. Hız insanlar için çok önemli. Hemen her şey olsun isteniyor. Çağa uyum sağlamak istiyorsanız da satışlarınızı internet üzerinden yani E-Ticaret olarak yapmalısınız.

Gelişmek ve büyümek gibi planlarınız var mı?

-Her işletme gibi bizimde gelişim ve büyümeye dair planlarımız, projelerimiz var fakat biz bu saatten sonra temkinli ilerlemekten yanayız. Bunca yıllık bir birikimimiz olduğuna inanıyorum ve bu birikimler doğrultusunda artık hatasız, sağlam ve yerinde adımlar atma taraftarıyız. Bir anda olmasının sağlıklı olacağını zaten düşünmüyorum. Bizim ki kendi kendini büyüten bir iş. Bu işe başlarken 10-20 çeşidimiz varken şuan da 70-80 çeşidimiz mevcut. Deniyoruz, ölçüp, tartıyoruz. Tutulmayan modelleri çıkarıp yerine yenilerini ekleye ekleye ilerliyoruz. Daha da büyüyeceğiz. Bunu aynı zamanda istihdam sağlamak amacıyla da önemli görüyoruz. Şuan da bünyemizden 15 kişi ekmek yiyorsak, ilerde 60 veya daha fazla kişiyle beraber ekmek yemek istiyoruz. Biga’ya katkı sağlamak bizim için önemli.

Biga’ya katkı sağlamaya özen gösteren işletme ayrıca Bigalılara şu hizmeti de sağlıyor. Demonte ürün satmasına rağmen Bigalılar için ürünler kurulup evlere kadar işletme tarafından teslim ediliyor. Bigalıysanız işiniz çok kolay!

Ayrıca belirtmeden geçmeyelim ki Biga’da 9-10 kişi daha E-Ticaret’i aktif olarak kullanmakta.

Her işin kendince zorluğu olduğunu zaten biliyoruz. Bu işin ne gibi zorlukları var? diyerek diğer bir sorumuza geçiyoruz.

-İlla ki her iş gibi bunun da kendince zorlukları var. Üretimde hiçbir problem yaşamıyoruz ufak tefek çıkan hataları her zaman fark edip müdahale edip düzeltiyoruz. Sanırım en çok problemi kargoda yaşıyoruz. Ürün kargoda olduğu süre zarfında başına her hangi bir şey geldiğinde müşteri bizim ürünü o şekilde hatalı yolladığımızı düşünüyor. Halbuki biz sağlam teslim ediyoruz. Yine de telafisini hemen yapıyoruz, hatta ekstradan parça yolladığımız oluyor. Yine de böyle şeyler olacak ve olmalı da bunlar işimizin tuzu biberi. Biz gayet memnunuz.

Meslekler ve Okullar hakkında ne düşünüyorsunuz?

-Herkes okuyacak diye bir kavram olduğuna inanmadığım gibi, her okuyanında meslek icra edebileceğini düşünmüyorum. Mesleğin okuldan ziyade zamanla iş yerlerinde oluştuğuna inananlardanım. İşin bütün bilgilerini öğrenmiş dahi olsanız uygulamaya geçtiğiniz zaman yapamayabiliyorsunuz. Bize çok eleman geldi öyle. Kızım için de aynı şeyi düşünüyorum, okul konusunda ona baskı kurmuyorum. Bu işi zaten çocuklarım için ayakta tutuyorum.

Müşterilerden beklentiniz nedir?

-Çoğu müşteri bilinçli değil. Ön yargılı yaklaşıyorlar. Daha biz ürünümüzü göndermeden orası kırıkmış burası şöyleymiş gibi aramalar gerçekleşiyor. Halbuki her hangi bir durumda 15 gün içerisinde iade etme hakkı var. E-Ticaret olduğu için insanlar temkinli davranıyor. Görmediği bir şeyi almak insanları korkutuyor.

İş prensipleriniz nelerdir?

-Ben her zaman memnuniyete önem veririm. Önce ben beğenmeliyim. Türkiye’nin neresinde olursa olsun benim ürünümü kullanan insanın memnun kalmasını isterim Mantığım sağlam ve kullanışlı ürünler yollamak. İnsanları memnun bırakmak demek, memnuniyet isteyen daha fazla insana kapı bırakmak demek. İnsanlar için kaliteli hizmet almak önemli. Biz işimizi iyi yaparsak, dönüşünü illaki alırız.

Bir girişimci nasıl olmalı?

-Kesinlikle akıllı. Cesaret zaten her zaman olmalı ama benimde prensibimdir ki insanlar şunu düşünmeli: ‘’Bir şeyi başkası yapabiliyorsa, ben neden yapamayayım? İstediğim her şeyi başarabilirim’’ her zaman bunu düşünerek bir işe başlarım.

İnsanların kafa yapısında neleri değiştirmek isterdiniz?

-Kafa yapılarını komple değiştirmek isterdim. Ön yargılarını silmek isterdim. Güzel bir insan olmak için başta kendine sonra her şeye saygılı olmak gerekir. Saygı göstermeye kendiyle başlamazsa zaten hiçbir şeye saygı gösteremez. Benim düşüncem bu.

Derya Dekor’un sahibi Serkan beyle çok güzel bir sohbetin sonuna geldik. İnsanlarla ettiğimiz sohbetlerin her birinde takdir ettiğimiz yanları anlatıyoruz. Her zaman söylediğim gibi girişimciliğin ortaya atılan para olduğunu düşünmüyoruz. Başta cesaret sonrasındaysa kullanılan ortaya çıkan yetenekle ilgileniyoruz. Pes etmemenin anlamını ve önemli işletme tüyolarını verebildiğimize inanıyoruz. Sağlıcakla kalın.

BuseDuman

ÇarşambaPostasıMuhabiri


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Biga MYO’ dan Atamıza Anma Töreni
    »    
ÇTSO’dan Üye Ziyaretleri
    »    
AK Parti Merakla Beklenen Aday Adaylarını Tanıttı
    »    
Böbrek Nakline Fidan Dikip Yürüyüşle Dikkat Çektiler
    »    
Ceylan’dan Milli Eğitime Ağır Eleştiri
    »    
Ertelenen Konserin Tarihi Belli Oldu
    »    
Ahmet Elbi Göreve Hazır
    »    
Ortur’da Bir Mahalle Görüntüsü Oluşmaya Başladı
    »    
CHP İl Genel Meclis Üyesi Rıdvan İpek’ten Açıklama
    »    
9 Ortaokulda Nutuk Dağıtıldı
    »    
Atatürk´ün Kalpaklı Şablonu 615 İsimden Oluştu
    »    
Karabiga’da İlk Aday Adaylık Başvurusu Uslu’dan
    »    
Çanakkale Barosu’ndan "CMK Uygulamaları" Konulu Seminer
    »    
Biga TSO Üyelerine Krizde Liderlik Semineri
    »    
Gümüşçay’a Genç Başkan Aday Adayı
    »    
Doğan Kardeşleri Canlandıran Yetenekli Oyuncular Ödüllendirildi
    »    
Bir Arada Olma Sebepleri Kaliteli ve Sağlıklı Yaşam
    »    
Biga Belediyesi Anma Konserini Erteledi
    »    
Atatürk Hatıra Ormanı’nda Fidan Diktiler
    »    
BİSHAK’tan Biga Belediye Başkanına Ziyaret
    »    
Sen Anlamadıktan Sonra “İbadet Türkçe Olmuş, Arapça Olmuş” Ne Fark Eder?
    »    
Başkan Işık’tan Krizden Kurtuluş Önerisi
    »    
Özlem, Minnet ve Saygıyla Anıyoruz
    »    
Karabiga’da 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı Düzenlendi
    »    
Çan Belediyesi Termal Kent Sağlıklı Yaşam Merkezi Faaliyete Başladı
    »    
Biga Belediye Başkanlığı İçin AK Parti’den İlk Aday Adayı Erdoğan
    »    
Pastırmacı Görevden Kaçmıyor
    »    
Biga´da Maddi Hasarlı Kaza
    »    
Biga’dan Çorum’a Yardım Eli Uzandı
    »    
Biga Devlet Hastanesi Diyabet Okulu Eğitimleri
    »    
Ceylan, Çanakkale’nin Yollarını Ulaştırma Bakanına Sordu
    »    
Biga’da Tarla Süren Çiftçiye GBT Gözaltısı
    »    
Oda-Borsa Müşterek Toplantısı Çanakkale Ticaret Borsası’nda Yapıldı
    »    
Karabiga Mustafa Kemal İlkokulunda Teknoloji Eğitimi Semineri
    »    
Çanakkale’de Şehit Düşen İlk Askerlere Anma Töreni Yapıldı
    »    
Çanakkale İli Oda-Borsa Müşterek Toplantısı Yapıldı
    »    
Biga Dernekler Platformundan Ziyaret
    »    
Özgül Öğrenme Güçlüğü
    »    
Armutçuk Dağı’na Pazar Gezisi
    »    
Çan Belediyesinden Suya Zam Yok İndirim Var
    »    
Yine Aynı Gemi Gökçeada 1 Gemisi Arızalandı!
    »    
Termik Santralinde Yaşanan İş Kazasının Takipçisi Olacağız
    »    
Fatih İlkokulu Yeni Okul Binası İnşaat İhalesi Yapıldı
    »    
ÇTSO’da Bilgilendirme Toplantısı Düzenledi
    »    
Biga Devlet Hastanesinde Tatbikat Gerçekleştirildi
    »    
Biga’da “Fidanlar Fidanlarla Büyüyor”
    »    
Termik Santralde Patlama: Genç Yaşta Hayatını Kaybetti
    »    
Emre Kınay’dan Kahkaha Tufanı
    »    
18 Yıl Sonra Gelen Mutluluk
    »    
ÇTSO 20 No’lu Meslek Grubu Üyeleri Bir Araya Geldi
    »    
Biga TSO, Eğitim Seminerlerine Devam Ediyor
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(3)
    »    
Çan’da Termik Santral Patlaması 1 Ölü 1 Yaralı!
    »    
Gümüşçayspor:3 Arslancaspor:1
    »    
Odak Grup Toplantısı Biga TSO’da Yapıldı
    »    
Biga MYO’da Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Konulu Konferans Düzenlendi
    »    
İl Kadın Kolları Başkanı Kızılay Haftasını Kutladı
    »    
Vefat ve Başsağlığı
    »    
Son Dakika! Çınardere Köyünde Korkunç Kaza
    »    
Müge Anlı’nın Başlattığı Proje Biga’da da Uygulanacak
    »    
Ergün Erkap: “Boşnaklara hizmetleri asla unutulmayacak”
    »    
Biga’da Bir İlk, Alternatif Dürüm Evi Açıldı
    »    
Uzman Tarihçi ve Araştırmacılar Tarihi Alanda
    »    
İl Milli Eğitim Müdüründen Evim Okulum, Okulum Evim Projesi
    »    
“Düşlerimizdeki Troia” Sanatseverlerle Buluştu
    »    
Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Voleybol Turnuvası
    »    
CHP Milletvekili Burak Erbay ve PM Üyesi Haluk Pekşen’den Ziyaret
    »    
Biga Meslek Yüksekokulunda İHA’lar konulu Konferans Düzenlendi
    »    
Bigalı Öğrenci Kitap Okuma Birincisi Oldu
    »    
Çanakkale Barosu’ndan Bir Dizi Ziyaret
    »    
CHP Özgür Ceylan: Tarım ve Orman Bakanlığı Mühendis Almalı
    »    
Öğrenci Kartlarına Zam Geldi
    »    
ÇTSO 5. Kümelenme Konferansına Katıldı
    »    
Gökhan Gür: Birlikte Kazanacağız
    »    
Doğtaş Mobilya’ya Büyük Onur
    »    
ÇTB’ de Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı
    »    
Türk Mobilya Sektörü 2019’da Hamleye Hazırlanıyor
    »    
Süleyman Demirel 94. Doğum Gününde Anıldı
    »    
Hindistan Pencap Eyalet Başbakanı Tarihî Alan’da
    »    
Okul Aile Birliğinden Karabiga Belediye Başkanına Ziyaret
    »    
Kırlangıçlar Okuyor Kitap Toplama Kampanyası
    »    
“Eski Başbakan Yıldırım Akbulut’tan Nezaket Ziyareti”
    »    
Başkan Ahmet Şahin Pazarcı Esnafını Ziyaret Etti
    »    
Ceylan: MEB Öğretmenleri Sömürmekten Vazgeçsin
    »    
Nuran Hemşire Gözyaşları İle Ebediyete Uğurlandı
    »    
İl Genel Meclisine İlk Kadın Aday Adayı
    »    
Boylarından Büyük Kılıç Balığı Tuttular
    »    
Biga TSO’dan Eğitim Yardımı
    »    
Şehir Parkı’nda Kahvaltı Keyfi Başladı
    »    
Çanakkale Tabip Odası Başkanlığından Açıklama
    »    
Çan Belediyesi Şehri Işıklandırmaya Devam Ediyor
    »    
Biga Naz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Açıldı
    »    
Biga Kaymakamı Kivi Hasat Tarlasını Ziyaret Etti
    »    
Siyer-i Nebi Yarışması
    »    
Kiracılara Sorulmadan Baz İstasyonu Kurdular!
    »    
Cumhuriyet Coşkusu Tarihi Su Kemeri Üzerine Taşındı
    »    
Emre Kınay, İki Bekar Oyunu ile Biga’da
    »    
Biga’da Trajik Kaza:1 Ölü
    »    
Karabiga’da Cumhuriyet Bayramı Kutlaması
    »    
Çan Belediyesinden Cumhuriyet Çoşkusu
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Sen Anlamadıktan Sonra “İbadet Türkçe Olmuş, Arapça Olmuş” Ne Fark Eder?
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Buse Duman
Pardon Ama… Değişeceksiniz! Öyle ya da Böyle…
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Huzur İçinde Yaşamak(3)
Kadir Atay
Biga Futbola Doyacak
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Sürdürülebilirlik
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0