Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : Şampiyon Tur İçin Sahada       DOĞTAŞ’tan Şehitlere Saygı      Bir Hilal Uğruna Batan Güneşlere      Doğtaş Kelebek 2017 Yılında Yüzde 52 Büyüdü      AFAD Uyardı!      Sarı Taksi- Uber Krizi Medyaya Taşındı       Çanakkale Milli Bir Destandır      Bigaspor Ziyaretlerde      Bigalı Gaziler Anılarıyla Öğrencileri Etkiledi       Bigalı Mehmet Çavuş Fotoğraf Sergisi Açıldı      Kursiyerler Kahvaltı Organizasyonunda Buluştu      Bigaspor Uzunköprüspor’u Ağırlayacak      Birbirlerine Mutlu Son Sözü      Hiç Kendinizi Şımarttınız mı      ÇTSO Meslek Grubu Üyeleri ile Bir Araya Geldi      Üzerine Vinç Düşen Tekne Paramparça Oldu      Öz’den Ders Niteliğinde Tarihi Bir Konuşma      Bir Milletin Tarihsel Hafızası Nasıl Silinir?      Minik Eller Kütüphanesi Gümüşçay’da Açıldı      Durak: “Başkanlığı Bırakıyorum, Bigaspor’u Asla”     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Kaliteli Hizmet, Daima Hizmet
23 Ekim 2017 Pazartesi 10:00
12
14
16
18


İş hayatında bulunan ve kendi sektörlerinde başarıya ulaşmış, yenilikçi, farklılığa değer veren ve en önemlisi müşteri memnuniyetini ön planda tutan insanların özelliklerini vurgulamaya devam ediyoruz. İyi bir hizmet nasıl olmalı? İş yerinde başarı neylerden sonra gelir? Bu gün ki sorularım bunlar ve aldığım cevaplar oldukça tatmin edici.

Durağım Serkan bey. Öncelikle iyi bir hizmet vermenin başlıca prensipleri var. Bu prensiplerin ilk sırasını ise kendini müşterinin yerine koymak çekiyor. Açıklayacak olursak: (ki düşüncelerimi Serkan beyden cesaret alarak belirtiyorum) Verdiğiniz hizmette kendinizi müşteri olarak düşünmelisiniz, özellikle de tecrübe dediğimiz şeyi kendinizce edindiyseniz satıcıdan çok alıcı olarak ürününüzü gözlemlemelisiniz. Alıcı olarak ürününüzü gözlemlediğinizde kullanışlılık, fayda sağlaması, pratik olması, estetik olması, amacına hizmet vermesi yönlerinden önce kendiniz tatmin olmalısınız. Bu şekilde ancak kaliteli hizmet vermenin tadına varabilirsiniz. Müşterisini anlayan ve taleplerine olumlu dönüşler yapan firmalar, işletmeler, esnaflar her zaman için daha fazla kar yapmaya müsaittir. Müşteri memnuniyeti, müşteri devamlılığını sağlar. Hizmette kalite bu olsa gerek.

Serkan Yılmaz, Biga doğumlu 18 yaşından beri işine gönül vermiş bir işletmeci. Derya Dekor’un sahibi.  İşi: Mobilya üretimi, mutfak ve E-Ticaret üzerine. Demonte ürün yapımı ve satışı yapmakta. İş hayatında 97 yılında atılıp 2000 yılında bu işe girmiş. İş hayatına abi kardeş mermer sektörüyle girip daha sonra yolunu ayırıp mutfak ve pvc işine adım atmış. Aradığını PVC üretiminde de bulamayan Serkan bey, mutfaktan devam edip E-Ticaret’e hızlı bir giriş yapmış. Zaman içinde de geliştiklerini eklemeden geçmiyor.

E-Ticaret Nedir? Sorusunun cevabını bilmeyenler için ekleyelim.

E-ticaret; 1995 yılından sonra tüm dünyada internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin dijital ortamda online olarak yapılması kavramıdır. E-Ticaret, herhangi bir ürün ya da hizmet için, çeşitli ödeme yöntemleriyle bir internet sitesi üzerinden ticaret yapmanızı veya sipariş vermenizi sağlayan bir alışveriş yöntemidir.

Öncelikle biz bu mesleğin ne olduğunu sorduk.

Mesleğinizden bahseder misiniz?

-Yaklaşık 18 yaşımdan beri iş hayatının içerisindeyim. Mutfak üzerine ve demonte ürünler olmak üzere E-Ticaretteyiz. Duvar rafı, kitaplık, çok amaçlı dolaplar, mutfak mobilyaları yapıp satıyoruz.

İşleyiş Nasıl?

-Bizim proje ve tasarım yapmak için beraber çalıştığımız arkadaşlarımız var. Bu çalışanlar bizim için projelendirme ve tasarım yaparak bize yolluyorlar. Daha sonra biz burada ki imalathanemizde bu projelere uygun olarak üretimimize başlıyoruz. Sırasıyla kesim, bantlama, delik delme ve paketleme olarak üretiliyor. Kolay kuruluma hazır hale getirip insanlara yolluyoruz. Zaten bizim mesleğimizde bu, kolay kurulum ürünleri satıyoruz.

Eklemeden geçemeyeceğiz ülkenin her yerine demonte ürün yollanmakta!

Nasıl karar verdiniz?

-Zaten inşaat sektöründe olduğumuz için aşina olduğumuz şeylerdi. Hepsi bir aradaydı, mutfağa yoğunlaşmaya karar verdik. Mutfak sektörünü ise özelleştirdik. Bizi bilen, bize güvenen, kalitemizi anlayabilen insanlarla çalışmaya başladık. Çünkü belirtmek isterim insanlar artık kaliteye bakmaz hale geldi. Kalitenin ne olduğunu ve doğru kaliteli malı insanlara anlatamıyoruz. Başka firma ve işletmelerinde etkisi bunda oldukça büyük. Sıkıntılı malzemeleri kaliteliymiş gibi ekonomik fiyatlarla sunup, alıcıların kafalarını karıştırıyorlar. Fakat ne alırsanız alın fiyat farkı olan iki ürünün kalitesi asla aynı olamaz. O yüzden derdimizi anlatamadığımızı anladığımızda zamana bırakarak güvenini kazandığımız insanlarla çalışmayı doğru bulduk.  Daha sonrasında demonte ürünler sektörüne giriş yaptık ve e-ticarete yöneldik. Bir anda oldu, bir baktık şuan buradayız.

E-Ticaret’ten bize kısaca bahseder misiniz?

Çağımız, teknoloji çağı. Artık insanlar sabırsız. Hız insanlar için çok önemli. Hemen her şey olsun isteniyor. Çağa uyum sağlamak istiyorsanız da satışlarınızı internet üzerinden yani E-Ticaret olarak yapmalısınız.

Gelişmek ve büyümek gibi planlarınız var mı?

-Her işletme gibi bizimde gelişim ve büyümeye dair planlarımız, projelerimiz var fakat biz bu saatten sonra temkinli ilerlemekten yanayız. Bunca yıllık bir birikimimiz olduğuna inanıyorum ve bu birikimler doğrultusunda artık hatasız, sağlam ve yerinde adımlar atma taraftarıyız. Bir anda olmasının sağlıklı olacağını zaten düşünmüyorum. Bizim ki kendi kendini büyüten bir iş. Bu işe başlarken 10-20 çeşidimiz varken şuan da 70-80 çeşidimiz mevcut. Deniyoruz, ölçüp, tartıyoruz. Tutulmayan modelleri çıkarıp yerine yenilerini ekleye ekleye ilerliyoruz. Daha da büyüyeceğiz. Bunu aynı zamanda istihdam sağlamak amacıyla da önemli görüyoruz. Şuan da bünyemizden 15 kişi ekmek yiyorsak, ilerde 60 veya daha fazla kişiyle beraber ekmek yemek istiyoruz. Biga’ya katkı sağlamak bizim için önemli.

Biga’ya katkı sağlamaya özen gösteren işletme ayrıca Bigalılara şu hizmeti de sağlıyor. Demonte ürün satmasına rağmen Bigalılar için ürünler kurulup evlere kadar işletme tarafından teslim ediliyor. Bigalıysanız işiniz çok kolay!

Ayrıca belirtmeden geçmeyelim ki Biga’da 9-10 kişi daha E-Ticaret’i aktif olarak kullanmakta.

Her işin kendince zorluğu olduğunu zaten biliyoruz. Bu işin ne gibi zorlukları var? diyerek diğer bir sorumuza geçiyoruz.

-İlla ki her iş gibi bunun da kendince zorlukları var. Üretimde hiçbir problem yaşamıyoruz ufak tefek çıkan hataları her zaman fark edip müdahale edip düzeltiyoruz. Sanırım en çok problemi kargoda yaşıyoruz. Ürün kargoda olduğu süre zarfında başına her hangi bir şey geldiğinde müşteri bizim ürünü o şekilde hatalı yolladığımızı düşünüyor. Halbuki biz sağlam teslim ediyoruz. Yine de telafisini hemen yapıyoruz, hatta ekstradan parça yolladığımız oluyor. Yine de böyle şeyler olacak ve olmalı da bunlar işimizin tuzu biberi. Biz gayet memnunuz.

Meslekler ve Okullar hakkında ne düşünüyorsunuz?

-Herkes okuyacak diye bir kavram olduğuna inanmadığım gibi, her okuyanında meslek icra edebileceğini düşünmüyorum. Mesleğin okuldan ziyade zamanla iş yerlerinde oluştuğuna inananlardanım. İşin bütün bilgilerini öğrenmiş dahi olsanız uygulamaya geçtiğiniz zaman yapamayabiliyorsunuz. Bize çok eleman geldi öyle. Kızım için de aynı şeyi düşünüyorum, okul konusunda ona baskı kurmuyorum. Bu işi zaten çocuklarım için ayakta tutuyorum.

Müşterilerden beklentiniz nedir?

-Çoğu müşteri bilinçli değil. Ön yargılı yaklaşıyorlar. Daha biz ürünümüzü göndermeden orası kırıkmış burası şöyleymiş gibi aramalar gerçekleşiyor. Halbuki her hangi bir durumda 15 gün içerisinde iade etme hakkı var. E-Ticaret olduğu için insanlar temkinli davranıyor. Görmediği bir şeyi almak insanları korkutuyor.

İş prensipleriniz nelerdir?

-Ben her zaman memnuniyete önem veririm. Önce ben beğenmeliyim. Türkiye’nin neresinde olursa olsun benim ürünümü kullanan insanın memnun kalmasını isterim Mantığım sağlam ve kullanışlı ürünler yollamak. İnsanları memnun bırakmak demek, memnuniyet isteyen daha fazla insana kapı bırakmak demek. İnsanlar için kaliteli hizmet almak önemli. Biz işimizi iyi yaparsak, dönüşünü illaki alırız.

Bir girişimci nasıl olmalı?

-Kesinlikle akıllı. Cesaret zaten her zaman olmalı ama benimde prensibimdir ki insanlar şunu düşünmeli: ‘’Bir şeyi başkası yapabiliyorsa, ben neden yapamayayım? İstediğim her şeyi başarabilirim’’ her zaman bunu düşünerek bir işe başlarım.

İnsanların kafa yapısında neleri değiştirmek isterdiniz?

-Kafa yapılarını komple değiştirmek isterdim. Ön yargılarını silmek isterdim. Güzel bir insan olmak için başta kendine sonra her şeye saygılı olmak gerekir. Saygı göstermeye kendiyle başlamazsa zaten hiçbir şeye saygı gösteremez. Benim düşüncem bu.

Derya Dekor’un sahibi Serkan beyle çok güzel bir sohbetin sonuna geldik. İnsanlarla ettiğimiz sohbetlerin her birinde takdir ettiğimiz yanları anlatıyoruz. Her zaman söylediğim gibi girişimciliğin ortaya atılan para olduğunu düşünmüyoruz. Başta cesaret sonrasındaysa kullanılan ortaya çıkan yetenekle ilgileniyoruz. Pes etmemenin anlamını ve önemli işletme tüyolarını verebildiğimize inanıyoruz. Sağlıcakla kalın.

BuseDuman

ÇarşambaPostasıMuhabiri


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Şampiyon Tur İçin Sahada
    »    
DOĞTAŞ’tan Şehitlere Saygı
    »    
Bir Hilal Uğruna Batan Güneşlere
    »    
Doğtaş Kelebek 2017 Yılında Yüzde 52 Büyüdü
    »    
AFAD Uyardı!
    »    
Sarı Taksi- Uber Krizi Medyaya Taşındı
    »    
Çanakkale Milli Bir Destandır
    »    
Bigalı Gaziler Anılarıyla Öğrencileri Etkiledi
    »    
Bigalı Mehmet Çavuş Fotoğraf Sergisi Açıldı
    »    
Kursiyerler Kahvaltı Organizasyonunda Buluştu
    »    
Bigaspor Uzunköprüspor’u Ağırlayacak
    »    
Birbirlerine Mutlu Son Sözü
    »    
Hiç Kendinizi Şımarttınız mı
    »    
ÇTSO Meslek Grubu Üyeleri ile Bir Araya Geldi
    »    
Üzerine Vinç Düşen Tekne Paramparça Oldu
    »    
Bir Milletin Tarihsel Hafızası Nasıl Silinir?
    »    
Minik Eller Kütüphanesi Gümüşçay’da Açıldı
    »    
Bisikletle İlkadım’dan Çanakkale’ye Şühedaya Saygı Yolculuğu
    »    
Öğrencileri Duygulandıran Çorba
    »    
Biga TSO’ da Seçimden Önceki Son Meclis Toplantısı Yapıldı
    »    
“Yiyerek Zayıflayabilirsiniz !”
    »    
Koruyucu Ruh Sağlığı Programı Düzenlendi
    »    
Çanakkale Koleji Mehmet Akif’in Evinde
    »    
İki Otomobil Çarpıştı: 4 Yaralı
    »    
Biga CHP 14 Mart Tıp Bayramını Kutladı
    »    
Bilim ve Teknoloji Haftası Kutlandı
    »    
14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı
    »    
“Başarının Şifreleri” Biga TSO’ da Anlatıldı
    »    
Kuyruğu Kesilen Ölü Yunus Sahile Vurdu
    »    
Mehmet Akif Ersoy’un Bayramiç’ deki Evine Ziyaretçi Akını
    »    
Dikkat! Elektrik Kesintisi
    »    
Ambulans İle Traktör Çarpıştı 4 Yaralı
    »    
Güremen; Eğitim En Büyük Unsur
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var Ki? (31)
    »    
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü
    »    
CHP’Lİ ERKEK: “Sağlık Çalışanları Hak Ettiği Değeri Görmeli!”
    »    
Şampiyon Çardakspor
    »    
Rana Berfin Orhan Gümüş Madalya
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Biga TSO, Ticaret Sicil Müdürleri Toplantısında
    »    
Kutsal Emanetler Ankara Yolunda
    »    
Çanakkale’de Sebze Halinde Büyük Yangın
    »    
Ağlara Takılan Carette Carettayı Özgürlüğüne Kavuşturdular
    »    
Güçbirliği’nde Yaşlılar İçin Sıhhatler Olsun
    »    
İstiklal Marşı’nın 97. Yıl Dönümü
    »    
Minikler Ege İle Gaga’ya Yoğun İlgi Gösterdiler
    »    
TURKONFED Toplantısı Biga’da Yapıldı
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Afacanlar’dan Anlamlı Davranış
    »    
Başkan Kuzu’dan Ücretsiz Bursa Gezisi
    »    
Esra Ceyhan Duyurdu, Minik Ayça Dilekçe Verdi
    »    
Nesrin Sirkeci Güven Tazeledi
    »    
Etili Sapağında Korkutan Kaza
    »    
Dördüncü Kattan Düşen Çocuk Ağır Yaralandı
    »    
Kedi Yavrularını Kurtaran Temizlik İşçisine Teşekkür
    »    
Kadın Yazardan İmza Günü
    »    
Kasap Adnan Abdiağa’da
    »    
Biga MYO’da İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Eğitimi Düzenlendi
    »    
103 Yıl Önce Osmanlı Basınında Çanakkale Savaşı Sergisi
    »    
Esra Ceyhan: "18 Yaşından Küçükler, Çocuktur! Nokta!"
    »    
Çanakkale Barosu’ndan Eski Adliyeye Veda
    »    
Pastırmacı Kadınlar Gününü Unutmadı
    »    
Hoşgeldin Bebek
    »    
Sağlık İçin Birarada Olan Kadınlar Kahvaltı’da Buluştu
    »    
Karataş Kadınlarla Birlikte
    »    
Türk Eğitim Sen Ailesi Kadınlar Gününü Kutladı
    »    
Kuştan Kadınlar Şiir Kitabını Okurları İçin İmzaladı
    »    
Biga´da Suriyeliler Kayıt Altına Alınıyor
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Marshall Boya Çalışanları Buluştu
    »    
"Emekçi Kadınlar Günü’nde Farkındalık Oluşturmalıyız"
    »    
Milletin Vekili, Milletin Hissettiklerini Hissetmelidir
    »    
İtimat Petrolden Bayanlara Saygı
    »    
Şehit İbrahim Ateş Okulundan Kadınlar Günü Kutlaması
    »    
Kadınlar Gününde Kadın Başkan İstifa Etti!
    »    
“Birlikte Öğreniyoruz” Projesi Devam Ediyor
    »    
Bozcaada, 15 Kilometre Yakınlaştı
    »    
Pomaklar Derneğinden Akıtma Günü Etkinliği
    »    
ÇTSO Van Buluşmasına Katıldı
    »    
Kepez Belediyesi Emekçi Kadınları Kahvaltıda Buluştu
    »    
Biga MYO Kariyer Günlerinde
    »    
Çimenlik Kalesi Sahilinde Ceset Bulundu
    »    
Ezine Devlet Hastanesi Uyku Laboratuvarı
    »    
İsmail Işık’tan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı
    »    
İyi Parti İlçe Başkanı Ergün 8 Mart Kadınlar Gününü Kutladı
    »    
İlkokullar Arası İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışması
    »    
Dikkatsizlik Kaza Getirdi
    »    
“Bunun Adı Zulümdür”
    »    
AFAD Uyardı!
    »    
Kalite Yönetim Sistemleri Semineri Gerçekleştirildi
    »    
Dünya Kültür Mirası Troya Efsanesi Yeniden Canlanıyor
    »    
Biga’da Alacak Verecek Davasında Kan Döküldü
    »    
Biga’dan "Adil Davran" Dediler
    »    
Baro Başkanından 8 Mart Kutlaması
    »    
Çanakkale’den Ziyaret
    »    
“Farklıyız Eşitiz”
    »    
Polis Olay Bülteni
    »    
Evi Yanan Aileye Yardım Eli
    »    
“Şehrimizi Kalkındırmaya Devam Edeceğiz”
    »    
Merkez Şirintepe Camii Bahçesi Düzenlenecek
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Bir Hilal Uğruna Batan Güneşlere
Alaattin Akçal
Biga’da Kaç Dernek Var?
Buse Duman
Sahi Şimdi Ne Olacak?
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var Ki? (31)
Feyhan Karakaş
Biga’nın Kanayan Yarası
Gizem Emre
Ateşte Açan Güldük, Çanakkale’de Öldük
Fatih Özdemir
Doğrusu “Yal-nız-lık” Mı?
Kadir Atay
Çanakkale Futbolu Enteresan Durumda
Murat Gülcen
İyinin Ve Kötünün Ötesinde Sanat
Osman Öztürk
GENDž
Ogün Doğan
Tahminler Şaştı
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Saim Tunçman
Dedikoducu Bigalı Denyo*
Can Hastanesi Köşesi
LENFÖDEM Tanı ve Tedavisi
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0