Anadolu’nun Sözlü Tarihi Bende Yaşadım

19 Eylül 2018 Çarşamba 11:00

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş’un “Anadolu’nun Sözlü Tarihi Bende Yaşadım” belgeseli projesi geçmişin izlerini geleceğe taşıyor.

Kuşakları biraya getiren “Anadolu’nun sözlü Tarihi Bende Yaşadım” Türkiye’nin hafızasına önemli katkılar sunuyor. Hızlı modernleşmenin Cumhuriyet’in ilk yıllarına olan etkilerini araştırıyor.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş’un himayelerinde Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gazi Doğan başkanlığında ve 9 akademisyenden oluşan araştırma ekibi il il, köy köy gezerek Anadolu’nun sözlü tarihini topluyorlar.

Anadolu’yu karış karış gezen “Anadolu’nun Sözlü Tarihi Bende Yaşadım” projesi kapsamında Çanakkale bölgesinde çekilen belgesele İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü destek verdi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, tarihe tanıklık eden belgesel çekimine eşlik etti.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi bünyesinde, çekimleri TRT’ye yaptırılan “Anadolu’nun Sözlü Tarihi Bende Yaşadım” belgeseli projesi kapsamında Çanakkale’nin Merkez, Biga, Çan, Eceabat, Gelibolu ve Lâpseki ilçelerine gelen ekip, tıpkı bir kültürel kaşif gibi Cumhuriyetin kurulduğu ilk günden bu yana ülkemizde yaşanan önemli olaylar ile ilgili yörenin yaşlılarını dinleyerek hatıraları kayıt altına alıyorlar.

Bu hatıraları tarihi olayların kronolojik sırasına göre Meclis arşivindeki belgelerle karşılaştırıp, belgesele dönüştürme çalışması yapıyorlar.

Kitaplarda, arşivlerde ve yazılı belgelerde anlatılanların dışında bu proje; resmi tarihi değil, yöre insanlarının yaşadıkları olaylara nasıl tanıklık ettiklerini araştırıyor.

Söz uçmadan hafızaları kayıt altına alan “Anadolu’nun Sözlü Tarihi Bende Yaşadım” belgeseli Cumhuriyetin ilanı ile ülkemizin modernleşme sürecinde, neler yaşandığı ve nasıl bir tarihe tanıklık ettiği konularını ele alıyor.

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


Anadolu’nun Sözlü Tarihi Bende Yaşadım
 


Benzer Haberler