Başkan Işık’ın 18 Eylül Mesajı

18 Eylül 2018 Salı 17:00

Biga Belediye Başkanı İsmail Işık'ın 18 Eylül Biga’mızın Kurtuluşunun 96'ncı yıldönümünde yaptığı konuşmanın tam metni şöyle:
Kuruluşun ve kurtuluşun önemini bilen, Milli Mücadele'nin ruhunu anlayan, anlatmayı görev bilen, Kurtuluş Bayramımıza sahip çıkan sevgili Bigalı hemşerilerim,
Türk Milleti'nin özgürlüğe ve bağımsızlığa olan inancının somut bir şekilde tarih sahnesinde yerini aldığı bir gündeyiz.
Aklın, bilimin, inancın, azmin, kararlılığın, birlik ve beraberliğin bayrama dönüştüğü bir gündeyiz.

Bu günü bayram yapan kahramanlarımıza selam olsun.
Biga'da ilk kurşunu sıkan Dimetokalı Tahsin Efe,
Gürlü Ali Efe, Karabigalı Halit Bey, Köprülülü Hamdi Bey, Kani Bey, Dıramalı Rıza, Bahçelili Mehmet Çavuş ve adını sayamadığımız binlerce kahramanımız canları pahasına geleceğimize sahip çıktılar.

Tümeni ile birlikte Gönen'den gelip Hükümet binasından Yunan bayrağını indiren ve Türk bayrağını göndere çeken Aşir Atlı Paşa, bayrağımız ve toprağımız uğruna canlarını siper ettiler.

Topraklarımızın, hürriyetimizin, varlığımızın, namusumuzun, emperyalizmin hain orduları tarafından kuşatıldığı gün; kahramanca savaşan, kolunu, bacağını ortaya koyan, vatan uğruna canından vazgeçip destan yazan kahramanlarımıza selam olsun.

Özgürlüğüne ve birbirine bağlı bir milleti ayağa kaldıran, bu asil millete önderlik eden, yol gösteren Ulu Önderimiz, Başkomutamız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kararlılığı, zekası ve mücadele gücü, bugün bile hayranlık uyandırmaktadır.

Kıymetli Bigalılar,
Ulusal Kurtuluş mücadelemiz hiç şüphesiz ki aynı zamanda genç Türkiye Cumhuriyeti'nin kalkınma ve çağdaşlaşma mücadelesinde de önemli bir dönüm noktasıdır.

Emperyalist güçler, yenilmez olmadıklarını, tek gerçek gücün teknoloji ve silah olmadığını, inanç ve kararlılığın da galibiyetle sonuçlanabileceğini, Türk Milleti karşısında açık bir şekilde görmüşlerdir.

Bizler akıl ve çağdaşlık hedeflerini aldığımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi mirasına sahip çıkmak zorundayız. Bugün de yine geçmişte olduğu gibi kenetlenmek, ülkemizin bekası için bir olmak, birlik olmak ve mücadele etmek zorundayız. Atalarımızın bizlere miras bıraktığı vatan ve millet aşkını; çocuklarımızın hafızalarına, akıllarına derin ve sarsılmaz bir şekilde yerleştirmek zorundayız.

Bizlere hür yaşamayı, bağımsızlığı, özgürlüğü, Cumhuriyeti armağan eden Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ü doğru anlamak, bizlere gösterdiği yolda yılmadan yürümek zorundayız.

Geçmişte olduğu gibi bugün de ekonomimiz başta olmak üzere emperyalizmin ordularının saldırısı ile karşı karşıyayız. Elbette emperyalizmin ülkemiz topraklarına göz dikmemesi beklenemez. Bize düşen görev güçlü bir ekonomi, birlik içinde bir toplum haline gelmektir. Ulu Önderimizin de ifade ettiği gibi çalışkan olmak zorundayız.

Kavga etmeyi bırakmalıyız. Bilimde, eğitimde, üretimde muasır medeniyetler seviyesine çıkmanın yegane koşulu da budur. Birbiri ile kavga eden toplumlar, enerjilerini kontrol edemezler.

Bu zor günleri de aşacak bilgi, birikim ve deneyime sahibiz. Bu kentin belediye başkanı olarak ben buna inanıyorum.

Biz Biga'da 4.5 yılda bir ve beraber olmayı başardık. Biz Biga'da her kesimin yan yana olduğu, kültürel değerlerin ırk temelli tartışmaların önüne geçtiği bir toplum olmayı başardık. Konuşarak ve uzlaşarak yaşama konusunda ülkemize örnek bir kent haline geldik.

Aziz Türk Milleti de bu güzel ülkenin geleceği için yanyana gelmenin önemini anlayacak ve eninde sonunda zafere ulaşacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Kıymetli Bigalılar,
Vatan uğruna, kurtuluş uğruna, bayrak uğruna canından vazgeçmiş tüm kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. 4 bin yıllık medeniyetin egemen olduğu aziz şehrimiz Biga'nın Kurtuluşu'nun 96'ncı yıldönümünü gururla ve minnetle kutluyorum.

 


Benzer Haberler