Bisikletliler SEPSİS İçin Pedal Çevirdiler

20 Eylül 2018 Perşembe 12:00

Türk Yoğun Bakım Derneği ve Bisikletliler Derneği işbirliğiyle “Dünya SEPSİS Günü” nedeniyle Biga’da bisiklet gezisi düzenledi.

Bisikletliler derneği ile Türk yoğun bakım derneği işbirliğinde Özel Biga Can Hastanesi önünde buluşan bisiklet severler Kıbrıs şehitleri caddesi,  şehir parkı, İnönü, istiklal ve muammer Aksoy caddesi istikametini izleyerek sürüşlerini Abdiağa piknik alanında sonlandırdılar.

SEPSİS Nedir?

Uzmanlar SEPSİSİ, vücudumuzun başına büyük bir olay geldiğinde, bağışıklık sistemimizin şaşırması olarak açıklıyor. SEPSİS, vücutta stres doğuran gelişmeler ardından baş gösterebiliyor. Vücut kendini korumak üzere harekete geçiyor. Ancak ya bağışıklık sistemi çok fazla aktif rol oynuyor ya da yanlış algılıyor. Ve sonuçta kanda oluşan enfeksiyon vücut sıvılarına geçerek dokulara yayılıyor. Bu yayılma sebebiyle SEPSİS için kan zehirlenmesi deseler de doğru değil.

SEPSİS, vücudumuzun enfeksiyona karşı cevabının, amacının tam tersine organlarımıza zarar vermesiyle ortaya çıkıyor. Bu hastalıkla iç dinamikler ve dengeler bozularak çok ciddi organ yetmezliği ortaya çıkabiliyor. Bu septik şok, organ yetmezlikleri erken belirlenip tedaviye alınmadığı durumda can kaybına neden olabiliyor.

SEPSİSE neden olan enfeksiyon akciğerler, idrar yolları, karın, deri başta olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde olabiliyor. Enfeksiyonun kaynağı çoğu zaman belirlenemiyor. Ancak bilinen o ki, Sepsise yol açan mikropların başında bakteriler geliyor. Virüsler, mantarlar, parazitler de sorumlular arasında… Bu tehlikeliler vücutta dolaşımda bulunuyor. Dolayısıyla dolaşımın ulaşabildiği her organ risk altına girebiliyor. Böbrekler, karaciğer, kalp.

 


Benzer Haberler