CHP Milletvekili Ceylan Ayvacık ve Ezine’de Ziyaretlerine Devam Ediyor

10 Eylül 2018 Pazartesi 10:00

Ceylan Ayvacık ve Ezine’de çalışma ziyaretlerini sürdürüyor. “Bu kötü yönetim değişmeden Türkiye değişmez. Halk krizin faturasını saraya kesecektir.”

“Milleti Fakirleştiren Saray, Şimdi De Çiftçinin Tarımsal Desteklerine gözünü dikti.”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, geçtiğimiz Cuma günü Ayvacık ilçesini ziyaret ederek İlçe Başkanı Mesut Bayram ve ilçe yöneticileriyle Ayvacık pazaryerine ve ilçe merkezindeki esnaflara uğrayarak görüş alışverişinde bulundu. Ayvacık’tan Ezine’ye hareket eden Ceylan, İlçe örgütünü ziyaret ederek partileriyle bir araya geldi. İlçe Başkanı Serdar Eren ve ilçe yönetim kurulu üyeleriyle Akköy ve Güllüce köylerini ziyaret ederek köy halkı ile sohbet eden CHP Milletvekili Ceylan ülke ekonomisinin ehil olmayan ellerde perişan olduğuna değinerek partisinin yaklaşımlarını anlattı.

“Dediğim Dedik Çaldığım Düdük!” Diyenler Korkarım Ki Daha Büyük Krizlere Kapı Aralayacaktır.

Çanakkale Milletvekili Ceylan gerçekleştirdiği ziyaretlerde,  “Bütün ekonomik göstergeler negatif yönlü seyrediyor. Yaşadığımız ekonomik kriz kendiliğinden ortaya çıkan bir olgu dolayısıyla cereyan eden bir kriz değildir. Türkiye 2002 Kasım’ından beri kötü yönetilmektedir. Bu olumsuz tablonun 24 Haziran sonrası içinden çıkılmaz bir hal alabileceğini ülkenin tek adam sevdasından kurtularak, ortak aklın egemen olacağı bir demokratik düzlemde yapısal reformları da gerçekleştirerek geleceğe güvenle bakabileceğini meydanlarda, köylerde sizlerle yan yana gelerek anlattık. Fakat seçimlerde arzu ettiğimiz neticeyi alamadık ve halkımızın ortaya koyduğu tercihe saygı gösterdik. Milletimiz bize yetkileri azaltılmış mecliste ana muhalefet olma görevi verdi ve bizde gerek sahada gerekse parlamento açıldıktan sonra genel kurulda görevimizi icra ederek yanlışları ifade edecek, olması gerekenleri söylemeye devam edeceğiz. Bu kötü yönetim değişmeden Türkiye ekonomisinde bir iyileşme beklenemeyeceğini hemen hemen toplumun bütün muhalif kesimleri, en güçlü şekilde de biz ifade etmiştik. Bugün gelinen noktada krizin böylesine derinleşmesinin ve içinden çıkılmaz bir hal almasının ana nedenlerinden biri de hiç kuşkusuz, damadın Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmış olmasıdır. Bu kötü yönetim değişmeden Türkiye değişmez. Türkiye’de başka adam yokmuş gibi ekonomi tahsili yapmamış birini, damadını, alıp ekonominin başına koyarak, dediğim dedik çaldığım düdük anlayışı ile ülke yönetme sevdası korkarım ki daha büyük krizlere kapı aralayacaktır” ifadelerini kullandı. 

Halk Krizin Faturasını Saraya Kesecektir.

Türk ekonomisinde yaşanan kırılganlığın ve dibe vuruşun sorumlusu ülkeyi 2002 Kasım’ından buyana yöneten siyasal erktir.

Bu krizin faturasını Trump’a kesmeye kalkanlar bilmelidir ki, bu millet faturayı krizin müsebbibi olan siyasal iradeye kesecektir. Türk Lirası hızla erimekte ve milletimiz hızla fakirleşmektedir.  9 ayda Türk Lirası'nın dolar karşısındaki erimesi yüzde 43,5 olmuştur. Yani saray rejimi milletin tenceresinde kaynayan aşın yarısını 9 ayda elinden almayı başarmıştır.

“Milleti Fakirleştiren Saray, Şimdi Çiftçinin Tarımsal Desteklerine Gözünü Dikti.”

Her geçen gün elektriğe, doğalgaza, akaryakıta zam yapan saray rejimi, şimdi de gözünü Çiftçilerin tarımsal desteklemelerine çevirmiştir diyen Ceylan, “6 Eylül Perşembe günü 30527 sayılı Resmi Gazete’de yayınladıkları tebliğ ile Çiftçiye artık tarımsal destekleme ödemeleri ile bile nefes alamayacaksınız diyen bir rejim var karşımızda. Çiftçi hesabında tarımsal desteklemeleri göremeyecek, çünkü hemen kaynağında devlet aracılığıyla şirketlerin alacakları tahsil edilecek. Yayınlanan Tebliğin amacı, 1. Maddesinde aynen şöyle ifade ediliyor; ‘Devlet tarafından yapılacak tarımsal destekleme ödemesi almaya hak kazanan çiftçilerin vadesi geldiği halde ödenmeyen sulama işletme ve bakım ücreti veya su kullanım hizmet bedeli ile münferiden tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerji borcu bulunması ve borç bilgisinin tarımsal destekleme ödemesi yapacak bankaya bildirilmesi halinde; banka tarafından borç tutarının destekleme ödemelerinden mahsup edilerek alacaklı olan kurum, kuruluş veya şirkete aktarılması ile kalan kısmın çiftçiye ödenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.’ Bu tebliğin anlamı, Saray rejiminin Çiftçilerimize, artık üretim yapmanızı istemiyorum, ben ihtiyaç olan tarımsal ürünleri ithal ederek getiririm. Siz satın tarlanızı, tapanınızı gelip büyükşehirler de benim yandaş müteahhitlerime ucuz iş gücü olun demektir.” dedi.

“Kapya Biberine Çuval Yasağı Kalkmalı”

Ziyaret ettiği köylerde kaypa biber üreticilerinin sorunlarını da dinleyen Ceylan, file çuval ile ihracatın yasaklanmasından ötürü köylünün dertli olduğunu belirterek, “2009 yılından itibaren kapya biberin file çuval ile ihracatının yasaklanmasının geçimini kaypa biber üretimi ile sağlayan köylerde ekonomik kayıplara yol açtığı gerçeği ortada durmaktadır. Bu yasak üretici lehine bir iyileşmeye neden olmamış aksine üreticilerin ihracatçı firmalar karşısında elinin kolunun bağlanmasına neden olmuştur.  Görülüyor ki plastik kasalarla ihracata izin verilmesi çiftçiye zarar vermiştir. İhracatın file çuvalla yapılmasının önüne geçilmesi fabrika sahipleri karşısında çiftçiyi alternatifsiz bırakmış ve fiyat dengesinin üreticinin aleyhine oluşmasını sağlamıştır. File çuval ile ihracata tekrar izin verilmelidir” dedi. 

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


CHP Milletvekili Ceylan Ayvacık ve Ezine’de Ziyaretlerine Devam Ediyor
 


Benzer Haberler