ÇTSO ve Meybem İşbirliğinde İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Sınavı Düzenlendi

10 Eylül 2018 Pazartesi 14:00

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, TOBB MEYBEM A.Ş. işbirliğinde 8-9 Eylül 2018 tarihlerinde toplam 44 adayın katılımıyla İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Mesleki Yeterlilik sınavları düzenledi.

Konuyla ilgili bilgi veren Genel Sekreter Sema Sandal; “Bilindiği üzere, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan, “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik”  13.02.2018 tarihli 30331 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre 05.06.2018 tarihinden itibaren ilgili yönetmeliğin 6. Maddesinin (d) bendi uyarınca  Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) Ulusal Yeterliliğine dayalı Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından hazırlanan Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması, ayrıca yine ilgili yönetmeliğin 10. Maddesinin 1. Fıkrası uyarınca İşletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) veya Emlak Danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinden birine sahip olmaları zorunlu hale getirildi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak, 2016 Haziran döneminden buyana en çok Mesleki Yeterlilik Sınavları düzenleyen Odaların başında geldiklerini aldıklarını ifade eden Genel Sekreter Sema Sandal, İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Mesleki Yeterlilik Sınavları hakkında şu açıklamalarda bulundu;

“-İl Ticaret Müdürlükleri, mesleki yeterlilik belgesi olmayan işletmelere artık yetki belgesi vermeyecek,

-Noterler, Mesleki Yeterlilik Belgesini İbraz Etmeyenlerin Alım-Satım İşlemelerini Kabul Etmeyecek,

-Belediyeler Mesleki Yeterlilik Belgesi İbraz Etmeyen İşletmelere Ruhsat Vermeyecek”

Genel Sekreter Sandal, Oda olarak sadece üyelerimizin değil Çanakkale’de faaliyet gösteren tüm esnafımızın ticari faaliyetlerini kolaylaştırmak üzere mevzuat değişikleri hakkında bilgilendirme ve gerekli çalışmaların yürütüldüğünü belirterek; İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Mesleki Yeterlilik Sınavları mevzuat değişikliğinin birinci aşamasının sınavlarda belge almaya hak kazanmak olduğunu, ikinci aşamanın, İl Ticaret Müdürlüğünden “Yetki Belgesi” alınması olduğunu ve bu aşamadaki mevzuat değişikliğiyle ilgili olarak Çanakkale İl Ticaret Müdürlüğü işbirliğinde Eylül ayı sonunda Oda’da bilgilendirme toplantısı gerçekleştirileceğini ifade etti. 8-9 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen sınavlarda firmasını açarak desteklerini esirgemeyen Çanakkale Peugeot Bayii olan Başaran otomotiv yetkililerine gösterdikleri ilgi ve alaka için teşekkürlerini iletti.  

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


ÇTSO ve Meybem İşbirliğinde İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Sınavı Düzenlendi
 


Benzer Haberler