Hastane Bahçesinde ’Dumansız Hava Sahası’ Uygulaması

01 Ağustos 2018 Çarşamba 16:00

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi girişlerinde ve bahçesinde sigarasız alanlar oluşturuldu. Hastaların ve sigara içmeyenlerin Hastaneyi çevreleyen sigarasız alanla dumandan rahatsız olmaması amaçlanıyor.

Bilindiği üzere 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun ile bugün birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de kamuya açık tüm kapalı alanlarda tütün ürünlerinin tüketimi yasaklanmıştı. Bu kanun çerçevesinde Sağlık Bakanlığı tarafından kamu kurum ve kuruluşlarının bahçelerindeki bazı bölümler ‘Sigarasız Alan’ ilan edilmişti.

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi sigarayla mücadele çalışmaları hakkında bilgi veren Başhekim Op. Dr. Ufuk Tali yaptığı açıklamada;

" Hastane olarak mümkün olduğunca sigara içilen alanları azaltmak, içmeyenleri korumak adına özellikle hastaneye giriş kapılarının önünde ve çevresinde sigarasız alanları oluşturduk. Hastane binalarımızın 2-3 metre etrafında şeritlerle çizerek de sigara içilmez yazdık ve hastanenin çevresinde sigara içilmiyor. Yapılan uygulama hastalarımız tarafından da desteklenmiş ve olumlu tepkiler almıştır. Bu da  toplumumuzun bilinçlendiğini göstermesi açısından sevindiricidir. Ancak yine de sigara içenlerin oranı oldukça yüksek olup sigarayı bıraktırmak birincil görevimizdir. Bunun için hastanemizde bulunan Sigarayı Bırakma Polikliniğimize başvurmalarını önermekteyiz dedi."

 


Benzer Haberler