Hemşireler Haftası Biga’da Kutlandı

13 Mayıs 2019 Pazartesi 13:00

Hemşeriler Haftası nedeniyle Biga Cumhuriyet Meydanındaki kutlama etkinliği İlçe Sağlık Müdürü Dr. Hatice Nur, Devlet Hastanesi Baş Hemşiresi Nursel Yılmaztürk, Biga Özel Can Hastanesi Baş Hemşiresi Bahar Karadal tarafından Atatürk Anıtına çelenk sundular ve saygı duruşunda bulundular.

Yapılan Saygı duruşu sonrası günün anlam ve önemini belirten konuşması Biga devlet Hastanesi Baş Hekim yardımcısı Erhan Büyük yaptı.

Büyük yaptığı konuşmasında şunları söyledi; Hemşireliğin tarihi kadının şifa verici tarihleriyle başlamaktadır. İlk profesyonel hemşireliğin 1854 – 1856 yılları arasında yaşanan Kırım Savaşında Florence Nightingale ile başladığı kabul edilmektedir. İlk olarak dünyada 1954 yılından beri, güzel ülkemizde de 1964 yılından beri hemşire Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs Hemşireler Günü olarak kutlanmaktadır.

Hemşirelik; tarihi çok eskilere dayanan, temelinde insan sevgisi, şefkat, bilgi ve beceri ile yoğrulmuş kutsal bir meslektir. Bu kutsal meslek geçmişten günümüze tıp biliminin de ilerlemesi ile çok önemli aşamalar kaydetmiş sağlık sistemlerinin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir.

Hemşirelerimiz gerek koruyucu sağlık hizmetlerinde gerekse tedavi edici sağlık hizmetlerinde çok önemli görevler üstlenmektedir. Ülkemizin her köşesinde, köylerde ve kentlerde, kimi zaman zor şartlar altında, vazifelerini özveriyle gerçekleştirerek halkımızın sağlığına hizmet etmektedir.

Sağlık hizmeti bir ekip hizmetidir. Hemşirelerimiz güç çalışma şartlarına rağmen ortaya koydukları disiplinli, özverili, sabırlı, hoşgörülü, şefkatli tutumları ile sağlıklı insan ve sağlıklı toplum oluşumunda sağlık ekibinin temel taşlarından olmuştur.

Dünyada ve ülkemizde nesillerin devamı için büyük önem arz eden sağlık hizmetlerinin sağlanması ve gelişmesi için hemşirelerimiz, sorumluluk bilinciyle vazifelerini en iyi şekilde yerine getirmektedir. Bu bağlamda özveriyle hizmet veren bütün meslek mensuplarına teşekkürlerimi sunar, 12 Mayıs Hemşireler Gününü kutlayarak, meslek hayatında başarılar dilerim.

Baş hekim Yardımcısı Büyük yaptığı konuşma sonrası toplu olarak kaymakam Mustafa Can’ı ziyaret ettiler.

Kaymakam Can; “Hemşireler haftası kutlu olsun ve çalışmalarınızın devamını diliyorum” dedi.

 


Benzer Haberler