Her Hafta Bir Başkan

15 Şubat 2018 Perşembe 09:00

Başkanlarımızla röportajlarımız devam ediyor. Sırada ki başkanımız, Biga Muhtarlar Derneği Başkanı, Ağaköy Muhtarı Ayhan Ferah.

Öncelikle Ayhan Bey’i tanıyalım.

“1974 Ağaköy doğumluyum. Lise 3’e giden bir kızım var. Ağaköy muhtarlığı yapıyorum aynı zamanda. Muhtarlık dışında, ticari bir taksim var.

Ağaköy muhtarı seçildikten sonra iki yıl üst üste Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne seçildim. Daha sonra ki seçimlerde aday olmadım, Biga Muhtarlar Derneği Başkanlığı’na aday oldum. Sonrasında, seçildik. Bizi bu göreve layik gören, görmeyen herkese teşekkür ederiz.”

Biga’nın 108 Köyü var. Ayrıca 5 belde, 9 tane de mahalle muhtarı var. 122 muhtarı temsil ediyorsunuz. Önemli bir göreve seçildiniz, bu görev sizi korkutmadı mı? Peki siz niye bu görevi seçtiniz?

“Zaten Köylere Hizmet Götürme Birliği’nden dolayı göreve alışıktım, ayrıca dostlarım beni önerip, bu göreve gelmem için teşvik ettiler. Biz görevden korkacak insan değiliz, bunu da belirtmek isterim. Elimizden geldiğince bu göreve layik olmaya çalışıyoruz.”

Çanakkale’nin büyük şehir olma durumunu biliyorsunuz. Eğer böyle bir şey söz konusu olursa, köyler mahalle olacak. Sizin büyük şehir olma konusunda ki düşünceleriniz neler?

“Büyük şehir değil de bütün şehir olacak diye ortalarda dolanıyor. Bize söylenenler bütün şehir olacağına yönelik. Böyleyken mahalle olunması söz konusu değil. Tüzel kişiler ve köylerimiz aynı kalacak. Büyük şehir olunursa hem il hem ilçe belediye başkanına oy kullanacağız, fakat bütün şehir olursak ilçe belediye başkanına oy kullanmaya devam edeceğiz bir şey değişmeyecek. Artısı eksisi ne olur derseniz iki durumda da birçok madde sayabiliriz fakat hizmetin daha hızlı ve daha kolay ulaşılabilir olacağını düşünüyorum.”

Siyasilerle ilişkileriniz nasıl? Muhtarların sorunlarını çözmede sizlere yardımcı oluyorlar mı?

“Bütün partilerimizin il genel meclis üyeleri ile aramız çok iyi, hiç birinden boş çevrildiğimizi görmedik. Ak Parti ilçe teşkilat başkanı Ahmet Şahin’e de ayrıca teşekkür ediyoruz. Bütün muhtarlara fazlasıyla yardımcı olduk her zaman.”

Cumhurbaşkanı küllüye muhtarları çağırıyor ve yakından ilgileniyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizinde gittiğinizi biliyorduk sorunlara çözüm olabildiniz mi?

“Orada şöyle bir şey var: yemek yerken size kağıt dağıtılıyor, istek ve sorunlarınızı oraya yazıp iletiyorsunuz. Orada güzel bir eğitim aldığımızı düşünüyorum. Benim formda yazdığım bütün istekler gerçekleştirildi. Net çözüm, nokta atışı yapıyorlar öyle söyleyeyim.”

Peki muhtarlarınızın sorunları genelde hangi yönde? Çözümünde zorlandığınız bir sorun oldu mu?

“Biga’mız Çanakkale’mizin yarısı. 108 köyümüz var. Tabi ki herkese hitap etmek diğer ilçelere göre daha zor. İster istemez aksaklıklar yaşanabiliyor. Tüm Çanakkale genelinde, köylerde ki en büyük sorun yollardır. Bu yılda zaten kilometre bazında daha çok yolumuz yapıldı. Parke taşı da başka bir sorun, o da zaten her köye artık döşenmeye başlandı. Baktığınız zaman neredeyse her köy meydanı parke taşıyla döşenmiş durumda. Bunlar sadece Biga’nın değil genel Türkiye’nin ortak problemleridir.”

Biga’nın değişimi ve gelişimi hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

“Biga potansiyel bir ilçe, az önce de belirttiğim gibi Çanakkale’nin yarısı. Değişmekte ve gelişmekte olan bir ilçe. Herkes hizmetlerine devam ediyor Biga için. Söz konusu Biga olduğu için siyasi görüş olmaksızın, herkes hizmetlerini yerine getiriyor. Herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor çünkü bu Biga ve Biga Halkı için. Biga’nın bu potansiyel hızının artık önüne geçilmez.”

Biga Çarşamba Postası Gazetesi okurlarına siz neler söylemek istersiniz?

“İmtiyaz sahibi Kadir Atay’ı zaten yakından tanırım ve severim. Biz dernek olarak okuyor ve keyif alıyoruz. Her gittiğim esnafında okuduğuna şahit oluyorum. Bana da vakit ayırıp, kendimi anlatma şansını kazandırdıkları için ayrıca teşekkür ediyorum.”

Röportajımız burada son buluyor ancak başkanlarımızla röportajlarımıza devam edeceğiz. 21 Şubat günü Biga Kahveciler Odası Başkanı Ahmet Ünal ile röportajımızı gazetemiz ve internet sitemizden okuyabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin!

 


Benzer Haberler