Lütfi Özgünaydın Bigalı Fotoğrafçılarla Sergi Açıyor

12 Eylül 2018 Çarşamba 11:00

Fotoğrafçı Yazar Lütfi Özgünaydın, o yörede fotoğraf çalışan Hüseyin Başaoğlu ve Cemal Sepici ile birlikte Biga Belediyesi’nin Sponsorluğunda, Biga Atatürk Kültür merkezi’nde 15 Eylül’de bir sergi açacak.

Üç fotoğrafçıdan 33 fotoğraf var sergide. Fotoğraflar 90x60 ve 90x15O cm boyutunda canvas sistemde basıldı. Biga Belediyesi Marmara Belediyeler Birliği’nin kültür sanat ödülünü kazanmış.

Bigalıları ve tüm Çanakkalelileri sergiye davet eden Biga Belediye Başkanı İsmail Işık; “Bu yıl Biga’nın Kurtuluşu’nun 96’ıncı yılını büyük bir coşkuyla kutlayacağız. Çeşitli etkinlikler, konserler, farkındalık sağlayıcı çalışmalarla güzel bir program ortaya koyduk. Fotoğraf makinesini manipülasyona açık bir silah olmaktan öte, Biga’mızı tüm gerçekliği ve güzelliği ile geleceğe aktaran, fotoğraflarında yalandan uzak çalışmalar ortaya koyan değerli sanatçılarla güzel bir sergi ortaya çıkardık. Fotoğraf sanatçısı Lütfi Özgünaydın’ın öncülüğünde Hüseyin Başoğlu ve Cemal Sepici’nin de katkılarıyla Biga’mızın fotoğrafını çektik ve bu sergiyi oluşturduk.  Tarihi birikimi, Karabiga, Kemer, Aksaz, Şahmelek gibi sahilleri, doğal güzellikleri ile Biga’mızın farkına varılmasına öncülük edecek bu anlamlı serginin ziyaretçilerinin; Biga’mızın güzel bir fotoğrafının sergilendiği konusunda hemfikir olacaklarına eminim. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Biga Belediye Başkanı İsmail Işık’ın desteği ile açılacak sergi için Lütfi Özgünaydın, “Benim için yerel fotoğrafçılar çok önemlidir. Onlar Yaşadıkları kentin görsel belleğini saptar ve saklarlar. Yazları muhtelif aylarda Çanakkale’nin Biga ilçesinde yaşıyorum. Onlarla buluştuk, fotoğraf konuştuk sonra fotoğraf çektik. Nereye gidersem gideyim o yörede fotoğraf çalışanları mutlaka bulurum. Çünkü ben yıllar önce Kemaliye’de çalışırken bu ilginin ne denli önemli olduğunu bilenlerdenim. O yıllarda Anadolu’da bir şeyler yapmak için çırpınan insanlarla kontak kuran üç isim tanıdım. Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Prof. Mehmet Bayhan ve Çelik Gülersoy… Çelik Gülersoy rahmetli oldu. İlk yazılarımdan birisini Çelik Gülersoy’un başında bulunduğu Turing Belete’de yazmıştım” diyor.

Biga’nın tarihi ve kültürel değerlerini izleyerek fotoğraflar çeken Lütfi Özgünaydın, Hüseyin Başaoğlu ve Cemal Sepici bu sergiyi İstanbul’a taşıyacaklar. Biga gelişen bir ilçe. Belediye Başkanlığı kültürel etkinliklere çok önem veriyor. Kitaplar yapılıyor. Sergiler, konserler düzenleniyor. Lütfi Özgünaydın, “Olanak bulursam böyle yöresel çalışmaları sürdüreceğim. Yerel çalışmak beni çok mutlu ediyor. Sözü müziği yemeği ile bir kenti yaşıyorsunuz, çalışıyorsunuz. Bigalı dostlarımın da güzel fotoğrafları var. Bu vesile ile onların çalışmalarının da izlenmesi beni mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.

 


Benzer Haberler