Milli Piyade Tüfeğinde ‘Kale’ Başarısı

18 Haziran 2018 Pazartesi 12:00

Kale Grubu bünyesinde bulunan Kale Kalıp, güvenlik güçlerinin yerli silahlarla donatılmasına yönelik çalışmalar kapsamında Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun (MKEK) ardından Milli Piyade Tüfeği (MPT-76) teslimatlarına başladı.

 Kale Kalıp’ın da içerisinde bulunduğu Kale Grubu’nun Savunma ve Havacılık sektöründe faaliyet gösteren şirketleri bugüne dek kazanılan kabiliyetler ve kurulmuş olan güçlü altyapı sayesinde, milli savunma ve havacılığın ihtiyaç duyduğu ürün geliştirme ve üretim çalışmalarında da aktif rol oynamaya devam ediliyor. Kale Kalıp bu kapsamda hâlihazırda geliştirme aşamasında önemli katkılarda bulunduğumuz Milli Piyade Tüfeği’nin ilk teslimatlarını gerçekleştirmeye başladı.

 Türk Silahlı Kuvvetlerinin piyade tüfeği ihtiyacını karşılamak üzere 2014 yılında tasarlanan MPT-76’nın seri üretim sürecinde ise MKEK’ye 20 bin, Kale Kalıp’a 15 bin, Sarsılmaz’a 10 bin adet sipariş verilmişti. İlk teslimatları gerçekleştiren MKEK, bugüne kadar 16 binden fazla MPT-76’yi güvenlik güçlerinin kullanımına sundu. Kurum, bu ay yaklaşık 4 bin tüfek daha teslim edecek. MKEK böylelikle aldığı 20 bin adetlik ilk siparişi tamamlayacak.

KALE KALIP İLK TESLİMATLARINI YAPMAYA BAŞLADI

 Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay ve eşi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Okyay’ın başkanlıklarını yaptığı Kale Grubu bünyesinde yer alan Kale Kalıp özel sektör olarak MKEK’nin ardından MPT-76 teslimatına başladı. İlk teslimatta yaklaşık 500 tüfeği SSM’ye teslim eden Kale Kalıp, bu hafta 1000 civarında tüfeği daha kullanıma sundu. Kale Kalıp’ın teslimat sayısı yaklaşık bin 500’ü buldu. Seri üretim ve teslimat sürecindeki bu gelişmelerle ay sonunda güvenlik güçlerinin envanterindeki MPT-76 sayısı 21 bin 500’ü bulacak. 

 TESTLERİ HATASIZ GEÇTİ

 Tamamen milli kaynaklar kullanılarak, yurt dışından teknik destek alınmadan üretilen MPT-76, NATO standardı olan soğuk ve sıcak hava, kum, yağmur, çamur gibi ağırlaştırılmış tüm testleri hatasız geçti. 1 milyon 500 bin adetten fazla fişekle test edilen MPT-76, envantere girmesinin ardından yurt içinde ve dışında güvenlik güçleri tarafından kullanılmaya başlandı.  Ağırlığı 4,1 kilogram olan tüfeğin etkili menzili 600 metreyi buluyor. 7,62 milimetre çaplı mermi kullanan MPT-76, 12 bin atıma kadar namlu ömrüne sahip bulunuyor. Modüler bir kundağa entegre edilmiş kızak sistemi bulunan MPT-76’ya ray sistemiyle uyumlu aksesuarlar eklenip, çıkarılabiliyor.

kaynak: Aynalı pazar

 


Benzer Haberler