Ogün Doğan

Tahminler Şaştı

Dünya Trump ile yeni bir döneme girdi. Kur tahminleri ve piyasa beklentileri şaştı. Geçen haftalarda dolar - euro kurunda yıl sonu kapanış beklentilerimi yazmıştım. Bu deyişle dolarda 3.15 seviyeleri , euro da ise 3.45 seviyelerinde kapanış tahminini Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası beklentilerine paralel olarak düşünmüştüm.TCMB 2018 dolar kuru tahmini 3.30 seviyesiydi. Bu beklenti 1 sene öncesinden gerçekleşti. 2016 yılını kapamadan, cuma günü kapanışı ile birlikte USD/TRY 3.3746 , EURO/TRY ise 3.5751 seviyesinden kapanış yaptı. Dolarda teknik olarak destek 3.19 seviyesi görünüyor. Yani bütün yatırım enstrümanları içerisinden (hisse senedi, altın , diğer para birimleri karşısında) in oldu. Artık şirketler ve ekonomi yüksek kurla yaşamayı öğrenmek zorunda ve stratejik planlarımızı bunun üzerinden yapmamız gerektiğini düşünüyorum.Çünkü önümüzdeki ay 14 Aralık ta yapılacak FED toplantısında  Yellen dolarda yeni rekorların kapılarını açtı.

74-77 bin seviyelerinde sıkıştık kaldık,

Önümüzdeki ay yapılacak FED faiz toplantısında gelebilecek ve muhtemel olan faiz arttırımı için endekste satış baskıları daha da artabilir. Açıkçası dolardaki bu tarihi rekorlardan sonra endekste bir düzeltme geleceği bu hafta bekliyordum. Çok fazla olmasada 71 bin seviyelerine çekilebilir düşüncesindeydim. Fakat dolar bazlı Bist100 fiyatının hala tarihi seviyede dipte olmasından dolayı bu satış baskıları 73.800 lü seviyelerde tepkilere sebep oluyor.BİST100 den bahsederken teknik göstergeleri de söyleyelim.Önemli destek olan 74 bin altında satış baskıları artabilir.77 bin seviyesinin kırılmasının ardında zor da olsa 80 bini kırmayı hedefleyecektir.ALTIN  fiyatlarında ise Trump'ın 20 Ocak'ta görevi devir aldıktan sonra yapacağı yeni altyapı yatırımları vergi indirimleri ve risk iştahını arttıracağı yeni projeleri güvenli liman olan ve dolar ile ters hareket eden altın fiyatlarını ciddi derecede aşağıya çekti.Altın genel olarak piyasadan ve paranın değer kaybından korunma aracı olarak göründüğü için fiyatlamalarda düşüşe sebep oldu.

Bu dönemde hisse senetlerini seçerken kasasında döviz bulunduran ve bilanço anlamında güçlü şirketlere yatırım yapmakta fayda var kanaatindeyim.

Enka - sabancı - iş finansal kiralama gibi şirketler kasasında dövizi olan şirketlerden bazıları.Aselsana baktığımızda dolar bazlı yurt dışı işlerinin yanı sıra 2016 yılı ilk 9 ay itibariyle 6 milyar USD’lik bakiye siparişi olan şirketin uzun vadeli siparişleri 2020 yılına kadarki dönemi kapsıyor.Bunun dışında 75 ülkeye ihracat yapan Soda sanayi 535 milyon USD’lik net FX pozisyonu ile dövize karşı en korunaklı şirketlerden birisi gibi duruyor. Ege Endüstri ve Pegasus'ta aynı şekilde.Bu gibi  şirketler doların yükselme potansiyeli önceden görüp dolara karşı ters korumalı pozisyonlar açarak, artış etkisinden kendilerini koruyan firmalar.

Ülke olarak Yeni Bir Hikayeye ihtiyacımız var.

Dış piyasalarda olan önemli gelişmelerin en çokta bizim gibi gelişmekte olan ülkeleri etkilediğini ve onların hapşırması durumda bizim hasta olma potansiyelimizin daha yüksek olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla yurt dışında ki gelişmeleri takip etmekle birlikte içeride de kendi dinamiklerimizi oluştururken yeni hikayelere ihtiyacımız olacak. Özellikle de yıl sonuna yaklaşırken yeni yıl için ekonomik anlamda reform paketleri oluştururken,güçlü kamu yatırımları dışında iç piyasayı canlandıracak ve yastık altında ki paraları piyasaya akmasını sağlayacak yeni teşvikler gerekiyor. Böylelikle para piyasalarında yeniden bir ralli ortamı oluşturabiliriz.Burada sadece ekonomik anlamdaki gelişmelerden bahsediyorum. Tabi ki ilk önceliğimiz ve her şeyin temeli, terör belasından kurtulup ülke içinde iç huzura kavuşmamızdan geçiyor. Memleket meselelerinden kurtulup rahatlıkla iş konuşacağımız bir ortam hazırlamak gerekiyor.

Herkese bol ve bereketli bir hafta diliyorum.