Özgür Ceylan’dan ÇED Olumlu Kararına Tepki

11 Temmuz 2018 Çarşamba 16:00

Özgür Ceylan Seçimden 5 Gün Sonra Verilen ÇED Olumlu Kararına Tepki Gösterdi.

Zamanlama Sizce de Manidar!.. Değil mi? Sadece Tarımsal Üretim Değil, Kaz Dağları'nın Doğal Yapısı ve Turizmi de Büyük Zarar Görecektir.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, yapımı Yenice Çırpılar Köyünde planlanan termik santrale seçimlerden 5 gün sonra ÇED olumlu Raporu’nun verilmesinin manidar bir zamanlama olduğunu söyledi.

Çanakkale Milletvekili Ceylan, “Yenice İlçesi Çırpılar Köyünde yapımını planladıkları ancak ÇED “Olumlu” kararını uzunca bir süredir alamadıkları Çırpılar Termik Santrali (200MWe/203MWm/570MWt) Kül Depolama Sahası, Kömür İşletme İle Kırma Eleme Tesisi projesinde, proje sahibi Taş zemin İnşaat Madencilik Enerji Üretim şirketi sonunda istediğini almış görünüyor. 29/06/2018 günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, 24 Haziran seçimlerinin üzerinden sadece 5 gün geçtikten sonra ÇED olumlu raporu vermiş olması, tesadüf olarak değerlendirilemez. Son dönem iktidar sahiplerinin yaşanan olaylara tepki verirken kullandıkları iki kelimeyi burada kullanacağım fakat öncesinde kısa bir hatırlatma yapmak istiyorum” dedi.

Bu Proje Tarımı, Doğayı ve Turizmi Öldürecek

Çanakkale Milletvekili Ceylan iktidar sahipliklerinin sıklıkla başvurdukları ‘Zamanlaması Manidar!’ söylemine gönderme yaparak, “Anayasa Mahkemesi, Adalet Bakanı’na süper yetkiler veren maddeleri iptal edince, “Zamanlama manidar!”demişlerdi. 17 Aralık’ta rüşvet ve yolsuzluk operasyonu patlayınca da aynı tepkiyi verdiler: “Zamanlama manidar!”Yıllardır halkın yoğun bir şekilde tepki gösterdiği binlerce imza sunarak itiraz ettiği Çırpılar Termik Santrali projesinden bahsedeceğim. Çırpılar Termik Santrali yaklaşık 60.000 dönüm tarım arazisine su temin eden 6 sulama göletinin ortasına kondurulan ve ilçe tarımını öldürecek bir projedir” diye konuştu.

Milletvekili Ceylan, “ÇED olumlu kararı sonrası hayata geçeceği anlaşılan bu santral soğutma suyunu bu göletlerden karşılayacaktır. Enteresan olan ise bu göletler doğal göletler değildir. Bu göletler kamu olanakları ile DSİ tarafından yapılan göletlerdir. Bunu şunun için ifade ediyorum, DSİ geçmişte bu göletleri bölgede sulu tarımı desteklemek için inşa etmiştir.

Bir yandan tarımı destekleme projeleri yapacaksınız öte yandan da Termik projelerine onay vererek bölgede kaliteli tarım olanaklarını imha edeceksiniz, bu anlaşılabilir bir yaklaşım olarak kıymetlendirilemez. Bu kararla sadece tarımsal üretim süreçleri değil Kazdağları'nın doğal yapısı ve turizmi de büyük zarar görecektir” dedi.

Devleti Anonim Şirket Edasıyla Yöneteceği Belli Oldu

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Devleti anonim şirket edası ile yöneteceğini açıkladığı kabine ile ortaya koyan AKP Genel Başkanı’nın oy kaygısı ile ÇED sürecini seçim sonrasına bıraktığı anlaşılıyor diyerek, “Proje alanının, Gönen ve Bandırma’ya içme ve kullanma suyu temin eden Gönen Barajının uzun mesafe koruma alanı içerisinde kalması da gözden kaçırılmaması gereken bir diğer nokta olduğu halde, bakanlıktan ÇED olumlu kararının seçimden hemen 5 gün sonra çıkmış olmasının “Zamanlaması Manidar!” değil midir? 24 Haziran öncesi oy kaygısı ile bekletilen kararın beş gün sonra açıklanmış olması kayda değerdir” dedi. 

 


Benzer Haberler