Turizm Haftası Kemer Odeon Parion Antik Kent’te Kutlandı

19 Nisan 2018 Perşembe 23:00

15-22 Nisan Turizm Haftası Biga'nın Kemer Köyü Odeon Parion Antik Kentinde kutlandı.

Hamdibey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Turizm haftası kutlama programına, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Biga Kaymakamı Mustafa Can, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Şahin, köy muhtarları, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Alanda yapılan konuşmalar sırasıyla şu şekilde gerçekleşti:

Okul Müdürü:

“Turizm, günümüzde yapılan yatırımlar ve getirileri ile çok önemli bir sektör haline gelmiştir. Türkiye turizm sektöründe dünya da ki 20 ülke arasında yerini almıştır. Turizmi gelirleri 2010 yılından itibaren 30 milyar doları aşmış olmakla birlikte 2017 verilerine göre 32 milyon turist ve 26 milyar dolar gelir ile son verilerine ulaşmıştır. 2018 yılında ise hükümetimizin amacı 36 milyon yabancı turist ve 34 milyon dolar gelir elde etmektir. Ülkemiz gelen turist sayısı bakımından ülkeler arasında 6.sırada yer almaktadır. Gelir bakımından ise 10. Sırada yer almaktadır. Bu alanda yapılan çalışmaların ilerde faydasını göreceğimize inanıyoruz. Bu sebepledir ki 2018 yılı Troya Yılı olarak adlandırılmış ve hükümetimizin amacına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Ümit verici olan bu yılın daha ilk aylarına baktığımızda %80 oranında artış gözlenmektedir. Burada bulunan hazine, yöremizi tanıtmakta ve turizme katlı sağlamakta başarılı olacaktır. Yaşadığımız topraklar çok değerli topraklardır. Tarihte eşi bulunmayan kahramanlıklar yaşayan bu topraklar, geleceğimizin mirası olarak tanıtılıp, bilinmesine izin verilmelidir.”

Kaymakam Mustafa Can:

“Günümüzün en hızlı gelişen sektörü Turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılmasını sağlamak amacıyla Turizm haftası kutlanmaktadır. Bizlerde bu kapsamda ilçemizin sahip olduğu bu güzelliklerin ilçemizin tanıtılması ve bilinmesi için sergilenmesini hedeflemekteyiz. İlçemiz bütün sektörlerde hızlı bir gelişme kaydederken turizmde de aynı hızı yakalamasını istemekteyiz. Troya Antik Kenti içinde Porion Antik Kenti önemli bir yere ve M.Ö. 600 yıllık bir geçmişe  sahiptir. Burada yapılan kazı çalışmaları sayesinde önemli kalıntılar elde edilmiştir. Burada Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın ve İÇDAŞ’ın katkıları büyüktür. Buradan onlara teşekkür etmeyi borç bilirim.”

Vali Orhan Tavlı:

“İhracat yönünden dünyanın en gelişmiş ülkelerine kafa tutan Bigamızın, Turizm açısından da bir ışık tuttuğuna inanıyorum. Türkiyemiz son yıllarda baş döndürücü bir hızla büyüyor ve gelişiyor. Ülkemiz. Dışarıdan ve içeriden gelen onca olumsuzluğa rağmen gelişim hızında ve ekonomisinde azalma gerçekleşememiş, dimdik ayaktadır. Bu büyüme istihdam alanına da yansıyarak, 1 milyonun üzerinde istihdam alanı elde edildi. Bu bağlamda turizm sektörünün etlisi göz ardı edilemeyecek kadar çoktur. Büyümemizde destek ve aracı olan bütün iş adamlarına buradan teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”

Son olarak halk oyunları gösterisinin ardından Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında liseler arası TROYA konulu slogan yarışmasında birinci olan Kardelen Akyel’e ödülünü Kaymakam Mustafa Can verdi.

 

 


Benzer Haberler