Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Duyurular Seri İlanlar Halı Saha Muhtarlarımız Kadınlarımız Gazetemiz
SON DAKİKA : İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenliği Bilinçlendirme Eğitimi       Uyuşturucu Operasyonunda 11 Kişi Yakalandı      CHP Biga İlçe Danışma Toplantısı Yapıldı      Biga’da 13.861 Öğrenci Karne Heyecanını Yaşadı      Öz İran’da İslam İşbirliği Konferansına ve İkili Ülke Görüşmelerine Katıldı       Birlik ve Beraberliğin Tablosu Başkan Kuzu’dan      Polis Olay Bülteni      Biga Askerlik Şubesi Başkanlığından Duyuru      Gelibolu Belediyesi’nde Memurlar Sözleşme Yeniledi      Çanakkale İlçeler Arası Duble Yollar Ne Zaman Yapılacak?      Sigara Vakitsiz Yaşlandırır!      Köylerimizin Alt Yapı Çalışmaları Devam Ediyor      Şoförler Odasında Yeni Görev Dağılımı Yapıldı      AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı 6.Olağan İl Kongresine Hazırlanıyor      Sanayi ile Fakülte İşbirliği Ziyareti      CHP Merkez İlçeden Çanakkale Ziraat Odasına Ziyaret      Çanakkale’de Bin 500 Kilogram Esrar Ele Geçirildi      Çiftçi Aileleri Eğitimi ve Bilgi Yarışması      20 Aylık Bebek Uçak Ambulans ile Ankaraya Sevk Edildi      Polis Olay Bülteni     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Ömercioğlun’dan Basın Açıklaması
05 Ocak 2018 Cuma 13:00
12
14
16
18


- Ömercioğlu’dan Mecliste Kapalı Oturum Teklifi

- Kepez İle Çanakkale Belediyesi Arasında Protokol Krizi Nedir?

- Çanakkale İskele Meydanında TROİA 2018 Temalı Heykel Yapılsın

2018 yılı Çanakkale Belediye meclis toplantısının ilk oturumu yapıldı. AK Parti Belediye meclisi grup başkanvekili Avukat Tülay Ömercioğlu mecliste birçok konuyu gündeme getirdi. 2018 yılınınTROİA yılı ilan edilmesi sebebiyle iskele meydanı civarında uygun olan bir noktaya TORİA temalı bir heykel çalışması yapılmasını öneren Ömercioğlu, uzun süredir tartışmalara sebep olan ve geçtiğimiz günlerde yeni devlet hastanesi önüne yapılması gereken durak ile bir kez daha patlak veren Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan’ın da yenilenmesini talep ettiği Kepez-Çanakkale Ulaşım Protokolü konusunuda meclis gündemine getirdi. Bir süredir bazı yayın organlarında ve kamuoyunda Çanakkale Belediyesine savcılıkça 12 maddelik soruşturma açıldığının iddialarıyla ilgili olarak meclis üyelerinin bilgilendirilmesi için kapalı oturum yapılmasını da teklif eden Ömercioğlu; “Çanakkale’ye hizmet etmek için var güçleriyle çalıştıklarına inandığım bu arkadaşlarımızı savunulması gereken yerde savunalım… Gerçek öyle değilde, en azından böyle diyebilelim…” açıklamasında bulundu.

Ömercioğlu’nun mecliste gündeme getirdiği konulara dair detaylar şu şekilde;

Belediye Olarak, İskele Meydanında TROİA 2018 Temalı Bir Heykel Yapalım

2018’in kazasız, belasız, afetsiz ve hayırlarla dolu bir yıl olmasını temenni ediyorum. 2018 yılı Çanakkale için ayrı bir öneme sahip, bu yıl bildiğiniz gibi TROİA yılı, bu konuda çok güzel adımlar atılıyor. İnşallah TROİA müzesi açılacak ve yurt içi ve özellikle yurtdışından binlerce turist şehrimizi ziyaret edecek. Çanakkaleli iki ismin Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik’in bir rüyası olarak başlayan bu girişimde başta valiliğimiz ve AK Partili milletvekillerimiz Bülent Turan, Ayhan Gider, Belediyemiz, üniversitemiz, Alan başkanlığımız, oda ve borsalarımız, GESTAŞ ve tüm kurumlarımız 2018 TROİA yılı için büyük çaba harcıyorlar. Bu çabalar umarız ve dileriz çok güzel sonuçlar verecek ve 2018 TROİA için bir milad olacak belki de bundan sonra milyonlarca ziyaretçi her yıl TROİA’yı ziyaret edecek. Bu yıl vesilesiyle sadece TROİA atının olduğu alan değil, müze değil o bölgenin tamamı ihya olacak. Yollarıyla, altyapısıyla, köylerin yeniden imar edilmesiyle önemli işler yapılacak yapılmaya başlandı. Biz de Çanakkale Belediyesi olarak şehrin hemen girişinde İskele Meydanında Çanakkale’ye yakışır şekilde TROİA 2018 temalı bir heykel yapalım.  Geçtiğimiz aylarda ÇTSO meclisi TROİA’ya bir ziyaret gerçekleştirdi, benzer bir ziyareti belediye meclis üyeleri olarak, belirlediğimiz bir günde üniversiteden Rüstem Aslan Hoca ve Armağan beylerle bizlerde ziyaret edelim yapılanları ve yapılacakları yerinde görelim önerisinde bulunuyorum.

Kamuoyu Baskısı Ve Meclisin İradesi İyi Ki De Olmuş

Çanakkale’miz en önemli kuruluşlarından olan Kale Grubunun şehrimize bugüne kadar yapmış olduğu yatırımlar takdire şayandır. Binlerce kişiye aş, ekmek kapısı olan Kale Grubu şehrimiz için birçok sosyal projeyi de hayata geçirmiştir. Bunların son örneği ise belki de Türkiye’de tek olacak, dünyada örneklerine rastladığımız Çocuk Bilim Merkezi olacaktır. Bu merkez hemen AVM’nin karşısında yer alan 12 dönümlük araziye yapılacak. Projeyi gördük oldukça güzel ve estetik, belediyemizle protokol yapıldı ve belediyemiz de projeye tam destek verdi uzun süredir âtıl olan bu arazi rahmetli Hacı İbrahim Bodur’un adıyla bilime hizmet edecek. Emeği geçen başta Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay’a belediye başkanımız Ülgür Gökhan’a, süreci başından beri titizlikle takip eden CHP’li meclis üyesi Saffet Kocabaş’a ve meclis üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Bu merkez Çanakkale’mize çok yakışacak.

Ben burada küçük bir hatırlatma da yapmak istiyorum. Bizim bu koltuklarda meclis üyesi sıfatıyla verdiğimiz oylar, gündeme getirdiğimiz konular o kadar önemli ki aslında. Bakın o araziye AVM adeta göz koymuştu, hatta üst geçitler yapılmış sinema salonları bu arazi üzerine konumlandırılmıştı. Belediyemizde bunun için yap işlet devret gibi bir model belirleyerek AVM’nin bu ihtiyacına bir yönüyle cevap vermişti. Fakat kamuoyu baskısı ve meclisin iradesi buna engel oldu iyi ki de olmuş… Bu alan bugün çok daha iyi bir amaca hizmet edecek….

Mutan’ın Talebi Olan Protokolün Revize Edilmesi Konusu Nedir?

Uzun süredir şehirde gündem olan yeni devlet hastanesi durak krizi nihayet çözüldü. Eleştiriler ise; “Devletimiz 130 milyonluk devasa bir yatırım yaptı ama CHP’li iki belediye bir araya gelip bir durak yapamadı yönündeydi.” Şükür bu kriz geride kaldı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, hastane Kepez sınırları içinde yer aldığı için durağı Kepez Belediyesi yapmalı demişti, açıkçası bu yönüyle baktığımızda başkan haklı. Fakat Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan düzenlediği toplantıda durağı yapmama gerekçesi olarak; “Ben neden durak yapacağım oraya? Bu sistemden kim kazanım elde ediyorsa durağı onlar yapacak. Kim, kooperatif. Kim, Çanakkale Belediyesi. Bu sistemden beslenenler yapacak.  Ben neden yapacağım? Bu ulaşım bana ait bir ulaşım değil ki. Ben bu ulaşıma entegre bir yerel birimim. Zaten adam yerine de konmuyoruz. Neden ben yapacağım? Ne taşıyorsun, insan.  İnsanı sıcaktan, soğuktan nasıl koruyacaksın? Bekleme noktaları yapacaksın. Hatta bu bekleme noktalarını biraz kaliteli falan yapsınlar. Klimalı, ısıtıcılı, yazın serinletici falan bir şeyler koysunlar. İndirme, bindirme noktaları? Bu sistemin bir parçası, aynı minibüs gibi, aynı otobüs gibi. Ben işte protokole bunları yazalım diyorum. Saçma sapan, bütünü olmayan bir sistemi getiriyorlar. Sistem diye bize yutturmaya çalışıyorlar.”Mutan’ın bu söylediklerinden sonra vatandaşın kafasının karıştığını düşünüyorum, bize gelen sorularda bu yönde? Mutan’ın talebi olan protokolün revize edilmesi konusu nedir, yıllar önce yapılan bu meclise bilgi verilmesini, yarın bir daha böyle krizler yaşanmaması için meclisin bilgilendirilmesini gerekirse komisyonlarda bu konunun çalışılmasını talep ediyoruz. Kepez’de oturan da, Çanakkale’de oturan da bizim vatandaşımız kimse bir mağduriyet yaşamasın istiyoruz.

Mecliste Kapalı Oturum Yapalım

Çok hassas olduğunu düşündüğüm bir konu var. Çanakkale belediyesinin bazı çalışanları, müdürleri hakkında bakanlık tarafından çeşitli soruşturmalar yürütüldüğü iddiası şehrin sokaklarında konuşulmaktadır. Belediyemizin bu şekilde gündem olmasından rahatsızım. Konun detayları da bilinmediği için çeşitli spekülasyonlar yapılıyor. Bu konuda bir önerim var; Çanakkale belediye meclisinde bir kapalı oturum yapalım ve sayın başkan belediye ya da çalışanlarıyla ilgili yürütülen ne soruşturma varsa bizleri bilgilendirsin. En azından bizler belediye meclis üyeleri olarak kulaktan dolma bilgilerle değil, birinci ağızdan gerçekleri öğrenelim ve Çanakkale’ye hizmet etmek için var güçleriyle çalıştıklarına inandığım bu arkadaşlarımızı savunulması gereken yerde savunalım… Gerçek öyle değilde, en azından böyle diyebilelim…

Hayvan dostu Çanakkale’de De Neden Bir Sağlık Merkezi Açılmasın?

Merkez ilçe başkanımız, meslektaşım Avukat Gültekin Yıldız geçtiğimiz gün havyan hakları derneğini ziyaret etmiş bu ziyarette hayvan severlerin taleplerini dinlemiş ve bir öneride bulunmuştur.  Gültekin başkan; “Bazı konular siyasetin dışında kalır. Barınak ve hayvan hakları meselesini çözmek önemli olan. CHP Belediyesi hayvanlarla ilgili sorunu çözsün, onları en fazla ben alkışlarım. Önemli olan meselenin hallolması. Kimin yaptığı önemli değil”demiştir. Bizim bu konuya bakışımız tamda bu yöndedir. Bu ziyarette Çanakkale’de bir sokak hayvanları tedavi merkezi, hastanesi ihtiyacının olduğu konusu gündeme gelmiştir. Yasalar bu konuda belediyelere yetki vermiştir. Belediyemiz daha geçtiğimiz günlerde Esenler’de 600 m2 bir alana kedi köyü kurmuştur ve burada 200 kediye bakılacaktır, her gün mamaları suları verilecektir, takdirle izliyoruz. Hayvanları çok sevdiğini bildiğimiz, hatta odasında kedi besleyen belediye başkanımızın bu konuda hassasiyet göstereceğini düşündüğüm için bu konuyu mecliste gündeme getirmek istedim. Elazığ’da Bursa birçok yerde belediyeler bu hizmeti veriyor, çok modern hastane örnekleri var. Hayvan dostu Çanakkale’de de neden bir sağlık merkezi açılmasın? Bizler siyaset üstü bir mesele olan bu konuda belediyemizin bir adım atmasını istiyoruz.

Dileriz 2019 yılında belediyemizin Zam Yapmaz

2017 yılı için enflasyon oranın ise %12 olduğu açıkladı. Özelikle yılbaşından sonra hemen birçok kaleme zam yapıldı. Bu zamlardan Çanakkale Belediyesi bünyesinde bulunan Çanakkale Belediyesi ATAM Kreş ve Gündüz Bakım Evi de payını aldı. Fakat bu zammın fahiş olduğuna dair bir çok şikayet aldık. 500 TL olan kreş fiyatı, enflasyon oranın çok üstünde bir zamla yüzde 20 zamla 600 TL'ye çıkartıldı. Belediyemiz, asıl zammı ise servis araçlarına yaptı. 180 TL olan servis ücreti yüzde 44.4 zam yapılarak 260 TL oldu.  2016 yılında hizmete giren belediyemizin bu güzel hizmeti olan kreşe yapılan bu zam biraz fazla oldu. Bu merkez belediye çalışanlarımıza %50 indirimle hizmet veriyor. Sosyal belediyecilik açısından önemli olan bu girişimin böylesi zamlarla gölgede kalmasını istemiyoruz. Umarız yeni hizmete açıldığı için bazı maliyet hesapları belki yanlış hesaplandığından dolayı böylesi bir zam yapılmıştır. Dileriz 2019 yılında belediyemizin bu sosyal desteğini kar amacı gütmeden, zam yapmadan sunar.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Öz İran’da İslam İşbirliği Konferansına ve İkili Ülke Görüşmelerine Katıldı
    »    
AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı 6.Olağan İl Kongresine Hazırlanıyor
    »    
Karadağ Delegeler İle Buluşuyor
    »    
Türkiye Kimin Şekerini Üretiyor
    »    
Engel Yok, Teknik Kampus Var
    »    
İYİ Parti Biga’da Start Verdi
    »    
Yeni Evli Çiftlere Hususi Otomobilde ÖTV Muafiyeti
    »    
Biga’da Yer Yerinden Oynayacak
    »    
AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ’dan Basın Açıklaması
    »    
CHP’li Erkek, Taşımalı Eğitimi Meclis Gündemine Taşıdı
    »    
Öz’den Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanına Sorular
    »    
Orman Muhafaza Memurlarının Harcırah Eşitsizliği Giderilmelidir
    »    
Biga Kaymakamı MHP’yi Ziyaret Etti
    »    
Öz’den Ağbal’a Sorular
    »    
Yenice Çırpılar Termik Santrali İçin Mücadelemiz Devam Ediyor
    »    
Karadağ ‘dan Bakanlık Temasları
    »    
Melek Şahin Güven Tazeledi
    »    
Karadağ’dan Ülgür Gökhan’a; “İki Yüzlü Başkan”
    »    
Ceylan: “Kavga Siyaseti Biga’ya Kaybettiriyor”
    »    
Öz; “İlçe Kongrelerimiz Hayırlı Olsun”
    »    
Kılıçdaroğlu, FETÖ’den Besleniyor
    »    
Sedyeyle Getirildiği Kongreyi Kazandı!
    »    
CHP Milletvekili Bülent Öz’den Soru Önergesi
    »    
Öz: Diyanet Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmak mı İstiyor ?
    »    
Öz: Bir Fedakarlık Yaparak Vergi İndirimine Gidecek misiniz?
    »    
Taşeron Kanununda Sona Gelindi
    »    
CHP Öz: “1 Trilyon 400 Milyar Kayıp Para Nerede”
    »    
Öz: “Belge Ortaya Çıktı, Takke Düştü”
    »    
CHP’li Muharrem Erkek: "Zarrap İçin Verilen Nota, Gülen İçin Neden Verilmedi?"
    »    
Sırp’ın Etine mi Kaldık?
    »    
CHP Biga 36. Olağan Kongresi Yapıldı
    »    
Öz’den Meclis Genel Kuruluna Açıklama
    »    
Gider “Biz Ağa, Paşa Çocuğu Değiliz”
    »    
AKP’ye Din Dersi Verdi
    »    
Bakanlıktan Öz’e Yanıt
    »    
Tek’ten Basın Açıklaması
    »    
Başkan Gökhan: “Zaten Konuşturmuyorlardı..”
    »    
Gider: “Demek Ki İktidar Olsalar, Herkesi Susturacaklar”
    »    
AK Parti Yönetiminden Ziyaret
    »    
MHP İl Başkanlığı Basın Açıklaması
    »    
Gider; "Küsen, Kızan Görevini Bıraksın"
    »    
Karadağ’dan Basın Açıklaması
    »    
AK Parti Biga İlçe Kongresi
    »    
Liderimizin Emrinde, Milletimizin Hizmetindeyiz
    »    
CHP’li Üyeler, İlk Seçimde Değişim Mesajı Mı Verdiler?
    »    
“Bölücü Referanduma Hayır!”
    »    
Öz’ün Soru Önergesine Yanıt Geldi
    »    
Çanakkale’de Atatürk Resimlerini Çöpe Attılar
    »    
Turan ve Gider Biga’da
    »    
Öz’den Kılıçdaroğlu’na Ziyaret
    »    
Pastırmacı’dan Ankara Çıkartması
    »    
AK Parti Delegelerini Seçti
    »    
Karadağ’dan Geçmiş Olsun Ziyareti
    »    
Karadağ’dan Basın Açıklaması
    »    
Erkek: “Çanakkale Belediyesi’nde Var, TBMM’de Yok!”
    »    
CHP Biga’dan Sert Yanıt
    »    
Şahin; “İşte CHP’nin Adaleti”
    »    
Gider “27 Mayıs’ın Utancı 15 Temmuz’da Bitti”
    »    
CHP’li Erkek: "Bir Daha 15 Temmuzlar Yaşanmasın!"
    »    
CHP’li Erkek’ten Adalet Mitingi Değerlendirmesi
    »    
Öz’ün Adalet Yürüşündeki Provokasyonlar Hakkında Açıklaması
    »    
CHP’li Muharrem Erkek: “Israrla Soruyorum, Israrla Yanıtlamıyorlar!”
    »    
CHP’li Muharrem Erkek’ten İki Satırlık Açıklama
    »    
Biga CHP’den Adalet Yürüyüşü Basın Açıklaması
    »    
CHP’li Muharrem Erkek: “Adaletsizlik Mi İsteyelim?”
    »    
Hiçbir Gerekçeyle, Öğrenciye Şiddet Kabul Edilemez
    »    
Turan; “Çanakkale Balık İhracatında Önemli Noktada”
    »    
Öz’den Soru Önergesi
    »    
CHP’li Muharrem Erkek’ten Çanakkaleli Şehide Veda
    »    
Öz; “Zeytinlikleri Yasal Düzenleme İle Yok Eden Tek Ülke Olacağız”
    »    
Öz’den Sahte Belge Açıklaması
    »    
AK Parti’den Iğdır’dan Çanakkale’ye Gönül Köprüsü
    »    
Turan; “Sağlık Alanında Yatırımlara Hız Kesmeden Devam Ediyoruz”
    »    
CHP Danışma Kurulu Toplandı
    »    
Öz’den İlçe Ziyaretlerinde Açıklamalar
    »    
ÖZ’den Soru Önergesi
    »    
Öz’ den İlçe Ziyaretlerinde Açıklamalar
    »    
CHP’li İpek “Evet Adayım”
    »    
Gider; “Tarım Türk Ekonomisinin Lokomotifidir”
    »    
Öz’den İlçe ve Köy Ziyaretlerinde Açıklamalar
    »    
Öz; “Referandum Sürecinde Uyarmıştık!”
    »    
CHP’li Erkek: “Basının Özgür Olmadığı Bir Toplum Asla Özgür Olamaz!”
    »    
Ahmet Tekin Güven Tazeledi
    »    
Öz; “Hem Tam Kanunsuzluk Hem de Tam Güvensizlik Hali Oluştu”
    »    
Bakanlıktan Muharrem Erkek’in Önerisine Acı Yanıt!
    »    
Köylerimizin Kalkınmasını Önemsiyoruz
    »    
Karadağ’dan Teşekkür Ziyareti
    »    
Karadağ’dan Kandemir’e Tebrik
    »    
Biga CHP ve Vatan Partisi İlçe Teşkilatlarından Çelenk Sunumu
    »    
Öz; “YSK ’nın Kararına Göre Referandum Sonucu Şaibeli”
    »    
Gider: “İbret almıyorlar”
    »    
Referandumda Biga Sonuçları Dikkatli Okunmalı
    »    
Karadağ; ”Yine Milletin İradesi Kazandı”
    »    
Kesin Olmayan Sonuclar Evet 51.3 Hayır 48.7
    »    
Kaya: "Evet Diyenler de Hayır Diyenler de Bu Ülkenin Vatandaşı"
    »    
CHP’li Muharrem Erkek’ten Sandığa Çağrı
    »    
“Memur-Sen’e Davet Tercih Evet”
    »    
CHP Biga’dan Tam Gaz Referandum Mesaisi
    »    
"Evet" Çıkarsa Eyalet Sistemi Gelecek
    »    
Bizim İki Bayrağımız mı Var ki Tek Bayrak, Tek Millet Diyorlar
    »    


İstekleriniz Sorunlarınız
İstek ve Sorunları Oku
İstek ve Sorun Yaz
 
 

YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Mehmetçiklerimizin Katili Kalleş Amerikadır
Alaattin Akçal
Biga’da Kaç Dernek Var?
Buse Duman
Küçücük Ruhlara Kocaman Duygular...
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin Sevgiden Başka Ne Var ki? (23)
Feyhan Karakaş
Biga’nın Kanayan Yarası
Gizem Emre
Ateşte Açan Güldük, Çanakkale’de Öldük
Fatih Özdemir
Doğrusu “Yal-nız-lık” Mı?
Kadir Atay
Yeni Yıl Yeni Umutlar
Murat Gülcen
İyinin Ve Kötünün Ötesinde Sanat
Osman Öztürk
GENDž
Ogün Doğan
Tahminler Şaştı
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Saim Tunçman
Dedikoducu Bigalı Denyo*
Can Hastanesi Köşesi
LENFÖDEM Tanı ve Tedavisi
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0