Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Seri İlanlar Muhtarlarımız Kadınlarımız İletişim
SON DAKİKA : Okul Ziyaretlerine Devam Ediliyor      Yerel Yönetimde Kadın Şurası      14 Mart Tıp Bayramı Voleybol Ligi Başladı      Çalışan Güvenliğinde Can Hastanesinden Örnek Uygulama      Ziraat Bankası’ndan Kredi Bilgilendirmesi      Başkan Erdoğan’dan Minibüsçü Esnafına Teşekkür      Başkan Bülent Öz Hemşehrilerini Ümre’ye Uğurladı      Ayvacık’ta Göçmen Kaçakçılığı       Biga Belediyesi’nden 10 Ton Elma İkramı      Öğrencilerden Yerli Malı Etkinliği      İlkokul Öğrencilerinden Ziyaret      Çanakkale Halkının Kalbi Güvenli Ellerde      Işık; ‘’Bir Çivi Çakında Şapkamızı Asalım’’      Biga’ya Biricik Et Lokantası       Ayvacık’ta Göçmen Kaçakçılığı       ’Çan’ımızın Doğasını Korumak İçin Gayret Gösteriyoruz”      Amatör Liglerde Haftalık Faaliyet Programı       Biga’da Deprem       Hayat Kime Güzel, Bigalılar İçin Perde Açıyor      Özel Biga Can Hastanesine Plaket     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Özgür Ceylan Eğitim Sistemini Anlattı
18 Kasım 2019 Pazartesi 09:00
12
14
16
18


Öğrenci mutsuz, Öğretmen mutsuz, veli mutsuz!CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada eğitim sistemini eleştirerek, “bugün veli mutsuz, öğretmen mutsuz, öğrenci mutsuz” dedi.

Özgür Ceylan plansızca üniversite açmanın sonucu olarak ortaya çıkan işsizliğe dikkat çekerek, Ülke ihtiyaçlarının geleceğe dönük olarak planlanmaması ve plansız yürütülen üniversite ve alan kontenjanı açma süreçlerinin sonunda bugün yüz binlerce üniversite mezunu öğretmen, mühendis işsizdir ve bunun sorumlusu AKP iktidarıdır” dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda Milli Eğitim Bakanlığı 2020 yılı bütçesinin görüşmelerine katılarak, bir konuşma yaptı. Köklü bir geleneğe sahip olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın günümüzde geldiği noktanın üzücü olduğunu ifade eden Özgür Ceylan, “Faaliyet alanlarınızdaki tespit edilen eksiklikler Bakanlığınızın kötüye gidişini çarpıcı bir şekilde otaya koymaktadır”dedi. Sayıştay Raporunda yer alan eğitim yönetiminden teftişe, okul pansiyonlarından taşımalı eğitime, maarif müfettişlerinin görevlendirilmesinden eğitim planlarının değiştirilme sıklığına kadar pek çok bulgunun, Milli Eğitimin temel görevleri arasında yer aldığını ifade eden Özgür Ceylan, bunun kötü yönetimin sonucu olduğunu söyledi.

 

“Sebep Liyakatsiz Yöneticiler”

 

Sayıştay Raporlarının yanı sıra öğrencilerin, uluslararası verilerde ortaya çıkan başarısızlıklarının, Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki kötüye gidişi ispatlar nitelikte olduğunu söyleyen Özgür Ceylan, “Peki, bu kötüye gidişin nedeni ne? Bunun pek çok nedeni var ama şu anda belki de en önemlisi okul idarecilerimizin ve il ilçe idarecilerimizin liyakate dayalı olarak görevlendirilmemesi” dedi. Okul idarelerinin sadece belli bir görüşe sahip sendikaya kayıtlı kişilerce doldurulduğunu ileri süren Özgür Ceylan, “Yalnızca belli bir görüşe sahip sendikaya kayıtlı idarecilerle doldurduğunuz okullarımız özgür, bilimsel eğitimin olmadığı, her gün çarpıcı olayların yaşandığı kurumlar hâline geldi” dedi. Özgür Ceylan son olarak Amasya’da 42 otizm spektrum bozukluğu olan çocukla ilgili yaşananların, bu durumun kanıtı olduğunu ileri sürdü.

 

“Sistematik Laiklik Karşıtlığı ve Atatürk Düşmanlığı Görüyoruz”

 

CHP Milletvekili Özgür Ceylan, seçim bölgesi Çanakkale Bayramiç’te ortaya çıkan aymazlığı gündeme getirirken, “İlçe Millî Eğitim Müdürlerinden fen lisesi öğretmenlerine kadar uzanan bir listede sistematik olduğu algısı yaratan laiklik karşıtı ve Atatürk düşmanı uygulamalara tanık olmaktayız” dedi. 10 Kasım’da Bayramiç’te yaşanan olaylara dikkat çeken Özgür Ceylan, “"Atatürk ve Uygarlık" konulu yarışmanın ödül törenine ilişkin resmî yazıda 10 Kasım için "Bayram Günü" ifadesi kullanıldı. Bu yetmezmiş gibi, 10 Kasımda Atamızın anıldığı saat ve dakikalarda, yine aynı ilçemizde ilçe Millî Eğitim Müdürlüğünce büyük bir saygısızlığa imza atıldı” dedi. Yaşananların ardından konuyla bağlantısı olduğu düşünülmeyen program sunucusu öğretmenin açığa alındığını bildiren Özgür Ceylan, “Asli sorumlu ilçe Millî Eğitim Müdürü ve Şube Müdürü hâlâ görevinin başında. Üstelik aynı ilçemizde 29 Ekim kutlama töreninde de benzer bir saygısızlık daha yaşanmasına rağmen görevlerinin başındalar” dedi. 

Çanakkale’nin Cumhuriyetin kuruluş yolunun başı olduğunu ifade eden Özgür Ceylan, “Burada Atatürk'e, cumhuriyete karşı her türlü faaliyet mutlaka karşılarında bizi bulacaktır” dedi.

 

Eğitim Sistemindeki Herkes Mutsuz

 

Özgür Ceylan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a hitaben yaptığı konuşmada, eğitim sistemi içinde yer alan herkesin mutsuz olduğunu ileri sürerek, şunları söyledi:

Sayın Bakan bugün veli mutsuz, öğretmen mutsuz, öğrenci mutsuz. Altı yıl ailesine hasret bırakılan sözleşmeli öğretmen politikalarınız yüzünden 50'si intihar eden, atanamayan öğretmenler mutsuz. Asgari ücretin altında maaşla yazın üç ay parasız gezen ücretli öğretmen mutsuz. Lise son sınıfta sözde kapattığınız dershanelere mahkûm edilip okula gitmek istemeyen çocuğuna çözüm arayan veli mutsuz.

Ülkemizde parası olanın okuyabildiği, fırsat eşitliğinin olmadığı bir sistem yaratıldığını ifade eden Özgür Ceylan, hükümetin eğitim kurumlarını özel sektöre devretme niyetinde olduğunu belirterek, çözümün planlamadan geçtiğini söyledi. Özgür Ceylan, “Herkes mühendis, herkes doktor, herkes öğretmen olacak diye bir şey yok. Doğru planlamayla mesleki eğitim-istihdam ilişkisini kurmalı, Bakanlık, YÖK, sanayi, ticaret ve esnaf odaları temsilcilerinin katılımıyla müfredat hazırlanmalı. Ara eleman yetiştirmeyi başarmak zorundasınız” dedi.

 

Özgür Ceylan her şehirde plansız açılan üniversitelerin sonucu ortaya çıkan işsizliği de dikkat çekerek, “Ülke ihtiyaçlarının geleceğe dönük olarak planlanmaması ve plansız yürütülen üniversite ve alan kontenjanı açma süreçlerinin sonunda bugün yüz binlerce üniversite mezunu öğretmen, mühendis işsizdir ve bunun sorumlusu AKP iktidarıdır” dedi.

 

 

 

Çanakkale’nin Eğitimini Sordu

 

CHP Milletvekili Özgür Ceylan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü komisyon toplantısının soru cevap bölümünü ise Çanakkale’ye ayırdı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Çanakkale hakkında bilgi isteyen Özgür Ceylan şu soruları sordu:

Çanakkale için 2020 yılında planlanan eğitim yatırımları nelerdir?

Köylerimizde yer alan eski köy okulları taşımalı sistem nedeniyle boş ve viran durumdalar. Bu okullar için bir şey yapılacak mı?

Çanakkale'de kaç okulda ikili eğitim yapılmaktadır?

Taşımalı eğitim ve öğrenim gören öğrenci sayısı kaçtır?

Meslek liselerinin doluluk oranı nedir?

Çanakkale genelinde hangi branşlarda öğretmen açığı bulunmaktadır?

Görevli sözleşmeli ve ücretli öğretmen sayısı kaçtır?


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
Okul Ziyaretlerine Devam Ediliyor
    »    
Yerel Yönetimde Kadın Şurası
    »    
14 Mart Tıp Bayramı Voleybol Ligi Başladı
    »    
Çalışan Güvenliğinde Can Hastanesinden Örnek Uygulama
    »    
Ziraat Bankası’ndan Kredi Bilgilendirmesi
    »    
Başkan Erdoğan’dan Minibüsçü Esnafına Teşekkür
    »    
Başkan Bülent Öz Hemşehrilerini Ümre’ye Uğurladı
    »    
Ayvacık’ta Göçmen Kaçakçılığı
    »    
Biga Belediyesi’nden 10 Ton Elma İkramı
    »    
Öğrencilerden Yerli Malı Etkinliği
    »    
İlkokul Öğrencilerinden Ziyaret
    »    
Çanakkale Halkının Kalbi Güvenli Ellerde
    »    
Işık; ‘’Bir Çivi Çakında Şapkamızı Asalım’’
    »    
Biga’ya Biricik Et Lokantası
    »    
Ayvacık’ta Göçmen Kaçakçılığı
    »    
’Çan’ımızın Doğasını Korumak İçin Gayret Gösteriyoruz”
    »    
Biga’da Deprem
    »    
Hayat Kime Güzel, Bigalılar İçin Perde Açıyor
    »    
Özel Biga Can Hastanesine Plaket
    »    
“Köprü İle Beraber Yeni Sanayi Planlarına İhtiyaç Duyulacak”
    »    
Yenice’de İzinsiz İçki Üretimi
    »    
‘‘Kadınların İş Hayatına Atılması Mesleki Gelişimle Mümkün’’
    »    
Ayvacık ve Ezine’de Göçmen Yakalandı
    »    
Biga’da 24 Saat Çalışma Sistemi Başladı
    »    
“İnsan Onuruna Yakışır Bir Dünya Diliyorum”
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin / Ruhumuz nedir?
    »    
Esnaf Kefalet Kooperatifi, Türkiye Kooperatifler Birliği Fuarında
    »    
Çanakkale Barosu Basın Açıklaması
    »    
Şehit Analarını Ve Eşlerini Vefasızlık Ağlatır!
    »    
Başkan Erdoğan’dan, İlçe Emniyet Müdürü’ne Ziyaret
    »    
Hz. Mevlana Biga’da Anıldı
    »    
Biga Genç Kızılay İlk Kamp Ateşini Yaktı
    »    
Amatör Lig’ lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları
    »    
Çanakkaleli Uzman Çavuş Hayatını Kaybetti
    »    
İbrahim Aydın İçin 52 Mevlidi Okutuldu
    »    
‘’En Büyük Hedefimiz Kooperatiflerin Tüm Ülkede Güçlenmesi’’
    »    
Başkan Erdoğan: Sizden Hiçbir Zaman Kopmayacağız
    »    
Davut Doğan Gençlerle El Ele
    »    
“Bu Gurur Çanakkale’mizin”
    »    
Özgür Ceylan: ‘’Sıra Askeri Gazinolarda Mı?’’
    »    
Biga’da TKDK Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi
    »    
Rehabilitasyon Merkezi İçin Çalışmalara Devam Ediliyor
    »    
Biga’da 138 Kg Kubar Esrar Ele Geçirildi
    »    
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ile Gündeme Dair
    »    
İŞKUR’un Eğitimine Öğrencilerden Yoğun Katılım
    »    
Kış Lastiği Takma Zorunluluğu Başladı
    »    
Bigaspor Olmak Ya da Olmamak Maçında
    »    
Dünya Engelliler Gününde Tekerlekli Sandalye Hediyesi
    »    
Özel Biga Can Hastanesi Engelliler Gününü Kutladı
    »    
Çanakkale Barosu Resepsiyon Düzenledi
    »    
Başkan Bülent Öz’den Hastaları Ziyaret
    »    
Ziraat Odası’na Ödül
    »    
Biga’da Uyuşturucu Operasyonu: 8 Gözaltı
    »    
Güremen’e İki Ödül
    »    
Ayvacık ve Biga’da 89 Göçmen Yakalandı
    »    
CENAL Elektrik A.Ş.’ye Ödül
    »    
Kaçak Kazıya Suçüstü
    »    
Başkan Öz’den Basın Açıklaması
    »    
Manav Un’a Ödül
    »    
Ayvacık ve Gelibolu’da 91 Göçmen Yakalandı
    »    
Kadın Varoluşun Kendisidir!
    »    
Biga Belediyesi, Hapşuu’yu Çocuklarla Buluşturuyor
    »    
Meydere’ye Ödül
    »    
Yağmur Bugün Bitiyor
    »    
İtimat Petrol’e Ödül
    »    
Elbi; ‘’ Bugün Değil, Her Zaman Yanınızdayız’’
    »    
ÜÇEL Kollektif Şirketine Ödül
    »    
Biga İndirimli Alışveriş Günleri Başlıyor
    »    
Faruk Duman’a Ödül
    »    
Can Hastanesi’nde, Tıbbi Sekreterler Günü Kutlandı
    »    
Başkan Öz’den El Sanatları Atölyesine Ziyaret
    »    
Amatör Lig’ Lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları
    »    
Biga Belediyesi Meclis Toplantısına Gençler Damga Vurdu
    »    
Yeniceköy Mahallesi Her Zaman Beraber
    »    
Sokak Deyip Geçmeyin!
    »    
Biga’da Yeni Bir Lezzet, Yeni Bir Tat
    »    
YTS’ye Ödül
    »    
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlandı
    »    
Okyaylar Un’a İki Ödül
    »    
Ayvacık ve Biga’da Göçmen Kaçakçılığı
    »    
Bypass mı? Stent mi?
    »    
Biga Pakt Yatırım Gayrimenkul’e İki Ödül
    »    
Biga TSO Üyelerine Dış Ticaret Semineri Verildi
    »    
Emas Mobilya’ya Ödül
    »    
Av. Bülent Şarlan’dan Dünya Engelliler Günü Mesajı
    »    
Bülent Öz’den Dünya Engelliler Günü Mesajı
    »    
Biga TSO’dan Tarihi Alan Ziyareti
    »    
Zengin Olma Hayalleri Başladı
    »    
Karabigaspor’a Maç Kahvaltısını Yönetim Kurulu Verdi
    »    
Silahlı Soygun Firarisi Tutuklandı
    »    
Doğtaş Kelebek Mobilya’ya Üç Ödül
    »    
Biga TSO’dan Tarihi Alan Ziyareti
    »    
Bigaspor’dan Okul Öğrencilerine Hediyeler
    »    
BİM Soyguncusu Yakalandı
    »    
Biga MYO Yönetiminden, BİSEV Huzur Evi Ziyareti
    »    
Mis Yem’e Ödül
    »    
Biga TSO’dan Emniyet Müdürüne Hayırlı Olsun Ziyareti
    »    
İŞKUR ’un Meslek Seçimi Ve İş Arama Becerileri Eğitimi Düzenlendi
    »    
Selvi ve Kozçeşme Köylerinde Uyuşturucu Yakalandı
    »    
Ali Yazıcı’yı Duygulandıran Ziyaret
    »    ÖNEMLİ LİNKLER
 BİGA KAYMAKAMLIĞI
 BİGA BELEDİYESİ
 MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
 BİGA SAĞLIK
 BİGA DEVLET HASTANESİ
 KARABİGA BELEDİYESİ
 GÜMÜŞÇAY BELEDİYESİ
 BİGA TİCARET ODASI
 BİGA TİCARET BORSASI
 BİGA ZİRAAT ODASI
 BİGA İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ
 BİGA İİB FAKULTESİ
 BİGA MESLEK YÜKSEK OKULU
 ÇANAKKALE ASKF
 TFF
 BİGASPOR
 BİGA FB DERNEĞİ
 BİGA GS DERNEĞİ
YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Şehit Analarını Ve Eşlerini Vefasızlık Ağlatır!
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin / Ruhumuz nedir?
Kadir Atay
Lider Şehir Biga’m
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Lütfi Özgünaydın
Biga’ya Selamlar
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0