Künye İletişim Mobil
Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle RSS Üye Ol Üye Giriş
Anasayfa Foto Galeri Video Haber Seri İlanlar Muhtarlarımız Kadınlarımız İletişim
SON DAKİKA : ‘‘Kadınların İş Hayatına Atılması Mesleki Gelişimle Mümkün’’      Ayvacık ve Ezine’de Göçmen Yakalandı      Biga’da 24 Saat Çalışma Sistemi Başladı       “İnsan Onuruna Yakışır Bir Dünya Diliyorum”       Allah’a Ulaşmayı Dileyin / Ruhumuz nedir?       Esnaf Kefalet Kooperatifi, Türkiye Kooperatifler Birliği Fuarında      Çanakkale Barosu Basın Açıklaması       Şehit Analarını Ve Eşlerini Vefasızlık Ağlatır!      Başkan Erdoğan’dan, İlçe Emniyet Müdürü’ne Ziyaret      Hz. Mevlana Biga’da Anıldı       Biga Genç Kızılay İlk Kamp Ateşini Yaktı      Amatör Lig’ lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları       Çanakkaleli Uzman Çavuş Hayatını Kaybetti      Adaspor Maçı İlk Yarıda Bitirdi      Bigaspor Deplasmandan Puan İle Döndü      İbrahim Aydın İçin 52 Mevlidi Okutuldu      ‘’En Büyük Hedefimiz Kooperatiflerin Tüm Ülkede Güçlenmesi’’      Başkan Erdoğan: Sizden Hiçbir Zaman Kopmayacağız      Karabiga ile Gümüşçay Dostça      Davut Doğan Gençlerle El Ele     
YEREL YAŞAM EKONOMİ SİYASET EĞİTİM BELEDİYE KAYMAKAM MAGAZİN ULUSAL SPOR RÖPORTAJ
» Özgür Ceylan: ‘’Vicdanlarına Seslendik Ama Dinlemediler!’’
23 Kasım 2019 Cumartesi 14:00
12
14
16
18


CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, termik santrallerin çevreyi kirleten bacalarına filtre takılma zorunluluğunun 2,5 yıl daha ertelenmesine ilişkin Meclis Genel Kurulu ve Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmalarda, “Sarayın kabinesindeki bakanların süslü cümlelerle insan sağlığından, çevrenin öneminden yenilenebilir enerjinin nimetlerinden bahsetmesi lafügüzaftır. Vicdanlarına seslendik ama dinlemediler” diye konuştu.

 

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, termik santrallerinin bacalarına filtre takılma zorunluluğunun 2,5 yıl daha ertelenmesine ilişkin kanun değişikliğine, Meclis Genel Kurulu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonunda birer konuşma yaparak dikkat çekti. Özgür Ceylan, maddenin yasallaşması öncesi Meclis Genel kurulunda yaptığı konuşmada, Milletvekillerine seslendi. Çanakkale’nin termik santrallerin kuşatması altında olduğunu ifade eden Özgür Ceylan, “Yurttaşlarımız bugün çevreyi kirleten zehir bacalarına filtre zorunluluğunun 30 ay daha ertelenmemesi için vicdanınıza göre oy kullanmanızı bekliyor” dedi. Özgür Ceylan, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, ülkenin her yerindeçoğalan zehir bacalarının,çevreyi kirletmesine engel olmanın yolununmilletvekillerinin kullanacağı oylarla mümkün olacağını ifade ederek, “Artık Çanakkale'min Çan ilçesinde nefes almakta bile zorlanıyor insanlar. Çan Termik Santralinde filtre çalışmaları bir buçuk yıl önce başladı, ne zaman faal hâle gelecek?” diye sordu. Özgür Ceylan, çözümün, kamu – özelayrımı yapılmaksızın filtre ve baca gazı arıtma sistemleri konusunda asla taviz verilmemesinde olduğunu söyledi. Meclis Genel Kurulunda yapılan görüşmelerin ardından, “Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin”termik santrallerin çevreyi kirleten bacalarına filtre takılma zorunluluğunun 2,5 yıl daha ertelenmesine ilişkin 50’inci maddesi AKP ve MHP oyları ile kabul edilerek kanunlaştı.

 

Plan ve Bütçede Anlatmaya Devam Etti.

 

Özgür Ceylan, termik santraller bacalarına filtre takılma zorunluluğunun 2,5 yıl daha ertelenmesine ilişkin maddenin Meclis Genel Kurulunda kanunlaşmasının ardından, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonunda konuyu tekrar gündeme getirdi. Ceylan burada yaptığı konuşmada, termik santral bacalarının çevreye ve insan sağlığına verdiği zararları dile getirerek, “Gelişmiş ülkeler fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmak için alternatif enerji kaynaklarına yöneliyor. Peki, siz ne yapıyorsunuz? Birçoğu daha düne kadar kamunun işletmesinde olan ve özelleştirme süreçleri 2013 yılında tamamlanan kömürlü termik santrallerin çevreyi zehirlemeye devam etmeleri için süre uzatımı yaptınız” dedi. Özgür Ceylan, termik santrallerin bacalarına filtre takılma zorunluluğu ile ilgili son gün olan 31 Aralık 2019 tarihinin, santrallerin özelleştirildiği 2013 yılından bu yana bilinmesine karşın herhangi bir yatırımın başlamadığını ifade etti. Özgür Ceylan, altı yıldır yatırım yapılmamasını “Meclis’in iradesine meydan okuma” olarak değerlendirirken, “İktidarın çevre ve ranta bakış açısından cesaretlenmiş olacaklar ki bu süre içerisinde filtre ve baca gazı arıtma sistemleri gibi çevre yatırımlarını yapmadan zehirli atıklarını altı yıl boyunca doğrudan çevreye salmaya devam ettiler” dedi. Özgür Ceylan, CHP’nin 2014 yılında “Sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkının, getirilecek kuralın, ekonomik, bürokratik ve fiilî yükümlülüklere yol açacağı ve üretim faaliyetlerinin etkileneceği gerekçeleriyle uzun süreli olarak vazgeçilecek haklar arasında sayılamayacağını belirtmiştik” şeklindeki itirazına Anayasa Mahkemesi’nin de aynı yönde karar verdiğini de hatırlattı. Özgür Ceylan konuşmasının devamında, “Yenilenebilir, ucuz, güvenilir, çevre dostu, enerji yatırımlarını konuşmamız gerekirken biz hâlâ burada çevreyi katleden cehennem bacalarını konuşuyoruz. Sarayın kabinesindeki bakanların süslü cümlelerle insan sağlığından, çevrenin öneminden yenilenebilir enerjinin nimetlerinden bahsetmesi lafügüzaftır” dedi.

 

Özgür Ceylan “Çan’da İnsanlar Geleceklerinden Endişeli”

 

Çanakkale’de çalışır durumda 5 adet termik santral bulunduğunu ifade eden Özgür Ceylan, “Çan ilçemizde insanlar geleceklerinden endişe eder hâldeler. Bu santrallerin yarattığı hava kirliliği değerleri sadece insan sağlığını tehdit etmiyor, orada yaşayan bütün canlılar aynı riski taşıyorlar” dedi. Çanakkale’nin tarım kenti olduğunu, meyvelerin olgunlaşma süreleri bile bu durumdan etkilendiğini belirten Özgür Ceylan, “Çan'da yaşanan kirlilik Bayramiç'teki meyve ve sebze üreticisini de olumsuz etkiliyor” diye konuştu. Özgür Ceylan, konunun hassasiyetine dikkat çekerken, “ÇED, PTD, HKT, İDK, idari dava süreçleri, elektrik üretim lisansı gibi konular, bu sıralarda oturan bazı arkadaşlarımıza bile yabancı gelecek kısaltmalardır. Çanakkale'de yoldan geçen bir vatandaşa sorsanız ne anlama geldiğini hemen açıklayabilecek hâle geldi hemşerilerim. Yaşam alanlarımızı devletle birlikte korumamız gerekirken bir de kamu bürokrasisiyle mücadele etmeyi öğrendi Çanakkaleliler” diye konuştu. Çanakkale'de herkesin ÇED uzmanı olduğunu,siyanürle zenginleştirme yapılacak madencilik faaliyetleri konusunda uzmanlaştığını belirten Özgür Ceylan, “İnsanlar işini gücünü bıraktı, mevzuat okumaya, bu konuda çıkan yargı kararlarını okumaya başladı. Sigaradan, alkole uzanan zam sarmalında birer kimyagere dönüştürdüğünüz insanlarımızı, şimdi de çevre düşmanı enerji yatırımlarına yol vererek, birer hukukçuya, ÇED uzmanına, hazır kıta nöbet bekleyen eylemcilere dönüştürdünüzNeredeyse bütün bir yaz Kaz Dağları'nda yaşanan orman katliamını durdurmak için dere tepe bize nöbet tutturdunuz. Yazık değil mi bu ülkenin insanına, emeğine, zamanına?” dedi.

 

Kaz Dağlarında Son Durum Nedir?

 

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmanın sonunda Kaz Dağlarını gündemine alarak, Bakan Fatih Dönmez’e hitaben, “Çanakkale'de ve Kaz Dağları'nda maden ruhsatlarından termik santral ruhsatlarına son durum nedir?” diye sordu. Kirazlı'da orman katliamı yapan firmanın işletme ruhsatının yenilenmediğini hatırlatan Özgür Ceylan, “Bakanlığınız buradaki faaliyeti tekrar başlamayacak şekilde durdurmuş mudur? İlgili firmanın ruhsatı yenilenecek midir?” diye sordu. Özgür Ceylan, Bakan Fatih Dönmez’e kayyum atanan Koza Altın firmasının da Kaz Dağları, Terziler – Serçelerbölgesinde altın aramak için sondaj ve ağaç kesimi yaptığı yönünde iddiaların doğru olup olmadığını sorarken, “Sayın Bakan, daha kaç firmanın Çanakkale'nin havasını suyunu kirletmesine izin vereceksiniz?” diye konuştu.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
‘‘Kadınların İş Hayatına Atılması Mesleki Gelişimle Mümkün’’
    »    
Ayvacık ve Ezine’de Göçmen Yakalandı
    »    
Biga’da 24 Saat Çalışma Sistemi Başladı
    »    
“İnsan Onuruna Yakışır Bir Dünya Diliyorum”
    »    
Allah’a Ulaşmayı Dileyin / Ruhumuz nedir?
    »    
Esnaf Kefalet Kooperatifi, Türkiye Kooperatifler Birliği Fuarında
    »    
Çanakkale Barosu Basın Açıklaması
    »    
Şehit Analarını Ve Eşlerini Vefasızlık Ağlatır!
    »    
Başkan Erdoğan’dan, İlçe Emniyet Müdürü’ne Ziyaret
    »    
Hz. Mevlana Biga’da Anıldı
    »    
Biga Genç Kızılay İlk Kamp Ateşini Yaktı
    »    
Amatör Lig’ lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları
    »    
Çanakkaleli Uzman Çavuş Hayatını Kaybetti
    »    
İbrahim Aydın İçin 52 Mevlidi Okutuldu
    »    
‘’En Büyük Hedefimiz Kooperatiflerin Tüm Ülkede Güçlenmesi’’
    »    
Başkan Erdoğan: Sizden Hiçbir Zaman Kopmayacağız
    »    
Davut Doğan Gençlerle El Ele
    »    
“Bu Gurur Çanakkale’mizin”
    »    
Özgür Ceylan: ‘’Sıra Askeri Gazinolarda Mı?’’
    »    
Biga’da TKDK Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi
    »    
Rehabilitasyon Merkezi İçin Çalışmalara Devam Ediliyor
    »    
Biga’da 138 Kg Kubar Esrar Ele Geçirildi
    »    
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ile Gündeme Dair
    »    
İŞKUR’un Eğitimine Öğrencilerden Yoğun Katılım
    »    
Kış Lastiği Takma Zorunluluğu Başladı
    »    
Bigaspor Olmak Ya da Olmamak Maçında
    »    
Dünya Engelliler Gününde Tekerlekli Sandalye Hediyesi
    »    
Özel Biga Can Hastanesi Engelliler Gününü Kutladı
    »    
Çanakkale Barosu Resepsiyon Düzenledi
    »    
Başkan Bülent Öz’den Hastaları Ziyaret
    »    
Ziraat Odası’na Ödül
    »    
Biga’da Uyuşturucu Operasyonu: 8 Gözaltı
    »    
Güremen’e İki Ödül
    »    
Ayvacık ve Biga’da 89 Göçmen Yakalandı
    »    
CENAL Elektrik A.Ş.’ye Ödül
    »    
Kaçak Kazıya Suçüstü
    »    
Başkan Öz’den Basın Açıklaması
    »    
Manav Un’a Ödül
    »    
Ayvacık ve Gelibolu’da 91 Göçmen Yakalandı
    »    
Kadın Varoluşun Kendisidir!
    »    
Biga Belediyesi, Hapşuu’yu Çocuklarla Buluşturuyor
    »    
Meydere’ye Ödül
    »    
Yağmur Bugün Bitiyor
    »    
İtimat Petrol’e Ödül
    »    
Elbi; ‘’ Bugün Değil, Her Zaman Yanınızdayız’’
    »    
ÜÇEL Kollektif Şirketine Ödül
    »    
Biga İndirimli Alışveriş Günleri Başlıyor
    »    
Faruk Duman’a Ödül
    »    
Can Hastanesi’nde, Tıbbi Sekreterler Günü Kutlandı
    »    
Başkan Öz’den El Sanatları Atölyesine Ziyaret
    »    
Amatör Lig’ Lerde Müsabaka Sonuçları ve Puan Durumları
    »    
Biga Belediyesi Meclis Toplantısına Gençler Damga Vurdu
    »    
Yeniceköy Mahallesi Her Zaman Beraber
    »    
Sokak Deyip Geçmeyin!
    »    
Biga’da Yeni Bir Lezzet, Yeni Bir Tat
    »    
YTS’ye Ödül
    »    
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlandı
    »    
Okyaylar Un’a İki Ödül
    »    
Ayvacık ve Biga’da Göçmen Kaçakçılığı
    »    
Bypass mı? Stent mi?
    »    
Biga Pakt Yatırım Gayrimenkul’e İki Ödül
    »    
Biga TSO Üyelerine Dış Ticaret Semineri Verildi
    »    
Emas Mobilya’ya Ödül
    »    
Av. Bülent Şarlan’dan Dünya Engelliler Günü Mesajı
    »    
Bülent Öz’den Dünya Engelliler Günü Mesajı
    »    
Biga TSO’dan Tarihi Alan Ziyareti
    »    
Zengin Olma Hayalleri Başladı
    »    
Karabigaspor’a Maç Kahvaltısını Yönetim Kurulu Verdi
    »    
Silahlı Soygun Firarisi Tutuklandı
    »    
Doğtaş Kelebek Mobilya’ya Üç Ödül
    »    
Biga TSO’dan Tarihi Alan Ziyareti
    »    
Bigaspor’dan Okul Öğrencilerine Hediyeler
    »    
BİM Soyguncusu Yakalandı
    »    
Biga MYO Yönetiminden, BİSEV Huzur Evi Ziyareti
    »    
Mis Yem’e Ödül
    »    
Biga TSO’dan Emniyet Müdürüne Hayırlı Olsun Ziyareti
    »    
İŞKUR ’un Meslek Seçimi Ve İş Arama Becerileri Eğitimi Düzenlendi
    »    
Selvi ve Kozçeşme Köylerinde Uyuşturucu Yakalandı
    »    
Ali Yazıcı’yı Duygulandıran Ziyaret
    »    
Halkla İlişkiler Müdüründen Üniversitelilere Ders
    »    
Biga Köy Muhtarları, Ankara’da
    »    
Hamid İmaski, Pomaklara Kültürel Yolculuğu Yaşattı
    »    
“En Ağır Demir, Çelik Öğrencilerimizin Ellerinde Şekil Alacak”
    »    
Bahçeli Köyü Mehmet Çavuş Müzesi’ne Ziyaretçi Akını
    »    
Turan, İbadete Açılan Camiyi Gezdi
    »    
Havadan Yapılan Denetimde 7 Araç Trafikten Men
    »    
Güne Güzel Bir Başlangıç Yaptılar
    »    
Biga’da, Uyuşturucudan Cezaevine Girdi
    »    
Başkan ve Yardımcıları Kaptanlar Un’da
    »    
Biga’da Benzersiz Bir Kahve Deneyimi
    »    
Biga’da Silahlı Soygun
    »    
Doğa Kolejinde Öğrenciler Hem Eğlendi, Hem Bilgilendi
    »    
‘’TMO Arazilerini Satıp Ofislerini Kapatıyor Mu?’’
    »    
Ticaret, Siyaset, Futbol Onun Ufku, Karşınızda Zeki Mutlu
    »    
Dünyaya Örnek Olacak Sözleşme İmzalandı
    »    
Emniyet Müdüründen Samimi Sıcak Karşılama
    »    
Bigalılar Cengiz Küçükayvaz Tiyatrosu’yla Eğlenecek
    »    
Lider Şehir Biga’m
    »    
Kaptanlar Un A.Ş’ye İki Ödül
    »    
24 Kasım ‘ı Doyasıya Yaşadılar
    »    ÖNEMLİ LİNKLER
 BİGA KAYMAKAMLIĞI
 BİGA BELEDİYESİ
 MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
 BİGA SAĞLIK
 BİGA DEVLET HASTANESİ
 KARABİGA BELEDİYESİ
 GÜMÜŞÇAY BELEDİYESİ
 BİGA TİCARET ODASI
 BİGA TİCARET BORSASI
 BİGA ZİRAAT ODASI
 BİGA İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ
 BİGA İİB FAKULTESİ
 BİGA MESLEK YÜKSEK OKULU
 ÇANAKKALE ASKF
 TFF
 BİGASPOR
 BİGA FB DERNEĞİ
 BİGA GS DERNEĞİ
YAZARLAR
Ali Galip Akyıldırım
Şehit Analarını Ve Eşlerini Vefasızlık Ağlatır!
Alaattin Akçal
Hayalim “2 Adet Çikolata”
Davut Doğan (Konuk Yazar)
Hey Siri!
Erdem Karan
Allah’a Ulaşmayı Dileyin / Ruhumuz nedir?
Kadir Atay
Lider Şehir Biga’m
Murat Gülcen
-Kafa Yoranlar-
Niyazi Kısacık
Ceviz Kurdu
Uzm. Klinik Psikolog Nevzat Hasdemir
Çocuklarınızın Hayatını Kurtarın !!!
Ozancan Polat
Ucuz Strateji
Sinem Bülbül
Kayropraktik Nedir?
Lütfi Özgünaydın
Biga’ya Selamlar
BİGA'DANÖBETÇİ ECZANE
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’ ve sitemizde yorum gönderenlerin şahsına aittir.
Çanakkale'nin Tamamen Renkli İlk Gazetesi
Biga'nın İlk İnternet Televizyonu ve Cep Gazetesi
Biga'nın Evlere, Köylere ve Okullarına, Dağıtılan En Yüksek Tirajlı Gazetesi
Sitemizde Yayınlanan Yazı ve Dökümanların İzinsiz Alınması Çoğaltılması Yasaktır
Biga Çarşamba Gazetesi / Atay Reklam
Tüm Hakları Saklıdır BİGA ÇARŞAMBA GAZETESİ    0